Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

o φορτιστης καλος οι μπαταριες καλες επισης..αλλα απλες επαναφορτιζομενες.

(σε περιπτωση δλδ που θες lsd..)

σχετικά με τις μπαταρίες, με ενδιαφέρει να είναι ανάλογες των eneloop ή και καλύτερες. τιποτα περισσοτερο.

Καμια ιδεα για τα φωτακια ;

Link to comment
Share on other sites

ένα δείγμα που ήταν απ τα χειρότερα

dsc3831d.jpg

οποτε δε μπορει να γινει τίποτα, παρά μονο στο Photoshop

Επίσης θα ηθελα να μ προτεινετε οικονομικά φίλτρα για την προστασία των φακών! :)

Link to comment
Share on other sites

Επίσης θα ηθελα να μ προτεινετε οικονομικά φίλτρα για την προστασία των φακών! :)

Καλύτερα να μη χρησιμοποιείς φίλτρα για τιν προστασία των φακών γιατι θα εχεις άλλα προβλήματα ( flare , μειωμένο contrast κλπ )

Άπλα προσοχή και καθάρισμα με ιδικό υγρό.

Link to comment
Share on other sites

Τα συγκεκριμενα κανουν την καλυτερη δουλεια απο οσα κυκλοφορουν..αλλα πρεπει να το ψαξεις για συγκεκριμενη διαμετρο φιλτρο ..και να ρποσεξεις αν θελεις το 250δ η το 500δ..ωστε να επιτυχεις την τελικη μεγθυνση που θα ηθελες.

Στα λεφτα που εχουν αυτα...παρε tubes με επαφες -μη χασεις και το focus- να τα χρησιμοποιεις με οποιον φακο θελεις αφου προσρμοζονται μεταξυ φακου και μηχανης.

Αν δεν απατωμαι καπου στα 100Ε παιρνεις 3 δαχτυλιδια βαζεις οσα νομιζεις οτι χρειαζεσαι αναλογα με το φακο και τη μεγεθυνση που επιθυμεις.

Link to comment
Share on other sites

σωστό αυτό, αλλά προκειμένου να φάει το κρύσταλλο του φακού κανα στούκο κατά λαθος καλύτερα να το φάει το φιλτρο που στη χειρότερη θα πετάξει και θα πάρει άλλο :)

Και εγω αυτο πιστευω, αν δεν ειναι κανα φιλτρο του πεταματου ( 3 ευρω ) και ειναι κατι καλο ( Εχω ενα B+W 50 ευρω το αγορασα αλλα καταλαβαίνεις τη ποιότητα μολις το πιάσεις) με pixel peeping δεν ειδα το παραμικρο, καλυτερα να εχει το κεφαλι του υσηχο.

+1 @ extension tubes

Link to comment
Share on other sites

Και εγω αυτο πιστευω, αν δεν ειναι κανα φιλτρο του πεταματου ( 3 ευρω ) και ειναι κατι καλο ( Εχω ενα B+W 50 ευρω το αγορασα αλλα καταλαβαίνεις τη ποιότητα μολις το πιάσεις) με pixel peeping δεν ειδα το παραμικρο, καλυτερα να εχει το κεφαλι του υσηχο.

+1 @ extension tubes

Hoya Pro1 D για τον Sigma 24-70. Τόσο λεπτό που το μεταχειριζομαι σαν να είναι σκέτος ο φακός :o

Sent from my HTC Desire HD using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.