Jump to content



Προγραμμα Ανταλλαγης Αρχειων


PGM

Recommended Posts

χρησιμοποιω εδω και ενα μηνα περιπου το ΒΤ.Ειναι αρκετα καλο,αλλά ειναι μονο για μεγαλα,αρχεια και συνδεσεις(adsl και πανω) και βασιζεται πολυ στο sharing.

Το kazaa το θεωρω το χειροτερο για τον λογο που αναφερε το DJD.

το μονο απο την λιστα που δεν το χρησιμοποιησα ειναι το Morpheus.

Το εmule ειναι αρκετα ασφαλεςαλλά εχει μεγαλο quote,το DC++ με εχει δυσκολεψει αρκετα μεχρι να μαθω τα βασικα και απο οτι καταλαβα πρεπει να εχεις αρκετα giga για share για να μπορεσεις να συνδεθεις με γρηγορους servers.

Ακομα και μεσω irc ασχολουνται πολλοι με P2P..

Παντως γενικα δεν νομιζω να υπαρχει καποιο ιδανικο.Ολα εχουν τα καλα και τα κακα τους..

Βασικοτατη παραμετρος ειναι η ταχυτητα της συνδεσης στο ιnternet και το τι ψαχνει ο καθενας..

Link to comment
Share on other sites

Πέστα ρε DjD και ψάχνω τι φταίει!! Έχω κατεβάζει 25 φορές το slow και δεν έχω βρεί ένα καλό! Δοκίμασα από 56Κ μέχρι 10Μ συνδέσεις, accelerated και μή, κτλ κτλ και πάντα έβγαινε χαλασμένο. Ή είναι τρόπος για να προστατεύουν τα τραγούδια, ή δεν ξέρω τι φταίει. Τέτοιο πρόβλημα είχα μόνο σε αυτό και το never leave you το οποιο στο τέλος το βρήκα.

Link to comment
Share on other sites

Για προγράμματα/παιχνίδια/ταινίες/σειρές emule (θέλει υπομονή για τα σπάνια κομμάτια).

http://www.sharereactor.com

http://www.shareprovider.com

Για τραγούδια Kazaa lite K++.

To πρόβλημα με τα χαλασμένα τραγούδια νομίζω οφείλεται στο ότι τα τραγούδια είναι VBR. Προσπαθήστε να βρείτε CBR εκδόσεις τους.

Link to comment
Share on other sites

αν και ακομα ειναι σε μικρη κλιμακα προτιμω το irc μεσα απο τα γνωστα καναλια!

αν ειχα και dsl τα πραγματα θα ηταν τελεια!

και για ταινιες πιστευω οτι αλλα και προγραμματα ειναι κατα εμε ποιο αξιοπιστο σε θεμα κατεστραμενων αρχειων! βεβαια δεν εχει σε προγραμματα την πληθωρα αλλων προγραμματων αλλα απο ταινιες ειναι οκ αν και δεν μπορω να κατεβασω λογω της συνδεση μου!:(

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν χρησιμοποιώ το DC++ έχω ακούσει τα καλύτερα. Πρέπει να είναι απλά το κορυφαίο στην κατηγορία. Χρησιμοποιώ το Kazaa lite K++ το οποίο επίσης είναι αρκετά καλό. Αλλα δεν μας βοηθάνε και οι συνδέσεις μας.

Link to comment
Share on other sites

Εγω χρησιμοποιώ το kazaa lite και το dc++ . Το kazaa lite δεν παίζεται από πλευράς ταχύτητας , ειδικά με ADSL 512 που κατεβαζει γενικά με 48-50 kb/s με kazaa lite αν κατεβάζεις από πολλούς χρήστες φτάνει 75-90 kb/s. Τώρα δεν εχει πολλά πράγματα. Στο dc++ μπορείς να βρεις σχεδόν τα πάντα αρκει να ψαξεις. Η διαδικασία είναι ότι μπαινεις σε 2-3 σερβερ και κανεις search. Δεν μπορεις να κανεις γενικο search σε όλους τους χρηστες που εχουν το πρόγραμμα αλλά μόνο στους χρήστες που είνε συνδεδεμενοι στους σερβερ που συνδέθηκες. Θέλει ψάξιμο η δουλειά. Το καλό ειναι ότι από προγράμματα βρίσκεις τα πάντα και ακόμη μπορεις να κατεβάσεις ολόκληρα directories που σημαινει οτι κατεβάζεις ολόκληρα CD ή συλλογές. H ταχύτητα εξαρταται από τη δική σου καθώς και από την ταχύτητα του άλλου χρήστη από τον οποίο κατεβάζεις.

Link to comment
Share on other sites

antonisk7,σχετικα με το dc++ ..

1.μπορεις να κατεβαζεις ενα αρχειο απο πολλους χρηστες ταυτοχρονα?ή μονο απο ενα καθε φορα?

2.μπορεις να επιλεξεις απο ποιον να κατεβασεις?διοτι,οσο το δοκιμασα, παντα αρχιζει αυτοματα να κατεβαζει και συνηθως απο την χειροτερη συνδεση.

Link to comment
Share on other sites

1. όχι , κατεβάζεις ένα αρχείο από έναν και μόνο χρηστη. Μπορεις να κατεβάζεις ταυτόχρονα άλλο αρχειο από άλλον χρήστη.

2.Φυσικά μπορεις να επιλέξεις το χρήστη από τον οποίο κατεβάζεις. Μπορείς δε να κατεβάσεις τη λίστα του και να χαζέψεις τι έχει στο σκληρό του. Μερικές φορές κάνω short τι λίστα και χαζεύω τι έχουν οι χρήστες με γρήγορες συνδέσεις LAN(T3) ,LAN (T1)

Προσοχή θέλει να δεις αν ο άλλος διαθέτει slot για να κατεβάσεις. Μπορείς να επιλέξεις στο search να εμφανίζει τους χρήστες με ελέυθερα slots.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από antonisk7 [22-11-2003 και 01:27]

1. όχι , κατεβάζεις ένα αρχείο από έναν και μόνο χρηστη. Μπορεις να κατεβάζεις ταυτόχρονα άλλο αρχειο από άλλον χρήστη.

2.Φυσικά μπορεις να επιλέξεις το χρήστη από τον οποίο κατεβάζεις. Μπορείς δε να κατεβάσεις τη λίστα του και να χαζέψεις τι έχει στο σκληρό του. Μερικές φορές κάνω short τι λίστα και χαζεύω τι έχουν οι χρήστες με γρήγορες συνδέσεις LAN(T3) ,LAN (T1)

Προσοχή θέλει να δεις αν ο άλλος διαθέτει slot για να κατεβάσεις. Μπορείς να επιλέξεις στο search να εμφανίζει τους χρήστες με ελέυθερα slots.

ευχαριστω antonisk7 :)

Επειδη δεν ημουν σαφης,δεν εννοω τα αρχεια που κατεβαζω για πρωτη φορα,αλλα αυτα που αφηνω στη μεση και μετα οταν ξανασυνδεθω παταω το "search for alternates" .O τροπος που χρησιμοποιω για να ενωθω με καποιο που εχει καλη συνδεση(επειδη παντα με ενωνει αυτοματα με οποιο θελει) ειναι να κλεινω συνεχεια την συνδεση μεχρι να φτασει στον χρηστη που θελω,αν φτασει..!

Εντομεταξει,αυτο με τα slots μου πηρε αρκετο καιρο για να καταλαβω πως δουλευει..:confused:

Να προσθεσω,για τους πιο αρχαριους απο εμενα, πως οι περισσοτεροι servers θετουν προϋποθεσεις περα απο το share size και με ποσους αλλους servers max μπορεις να εισαι συνδεδεμενος ταυτοχρονα καθως και ποσες upload slots μπορεις να εχεις.

To λογικο ειναι σε servers που απαιτουν τεραστιο share size να υπαρχουν καλυτερες ταχυτητες..αλλά ακομα στα 6G share ειμαι και δεν μπορω να συνδεθω....:mad:

Αρα δεν μπορω να ειμαι σιγουρος για αυτο.

Link to comment
Share on other sites

DC ++ .Simply the best.

Το μόνο κακό είναι ότι πρέπει να κάνεις share (βεβαίως όλοι κάτι έχουμε να μοιραστούμε ;-) )

Τώρα για το Kazaa:

Έχει μπεί φίλτρο , το οποίο παραμορφώνει τα IP Packets γνωστών τραγουδιών , προγραμμάτων.

Σε καμία περίπτωση δεν φταίει ότι το τραγούδι είναι MP3 VBR είτε CBR.

’λλωστε οι περισσότεροί μας συμπιέζουμε σε CBR κ όχι σε VBR.

DC ++ & DSL = the best.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vagouridis

Kazaa για mp3 και το overnet/edonkey για προγραμματα...

Θα σιμφονισω μαζι σου φιλε Vagoura για το Overnet με μονο του ελαττομα το μεγαλο queue. Οσο για mp3, θα προτιμησω το WinMX που δεν ειχα ποτε προβλημα,ειναι πιο γρηγορο , ελαχιστο queue και πολυ απλο!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.