Jump to content



Μίνι αναβάθμιση


Vaggos

Recommended Posts

Χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους.

Για σας μετά από πολύ καιρό σκέφτομαι σε λίγο καιρό να αφήσω τον C2D μου και να επιστρέψω πάλη στην AMD.

έχω 400Ε και θέλω σίγουρα να πάρω AMD Phenom 965 black edition.

Τώρα μητρική και μνήμες δεν ξέρω τα υπόλοιπά τα έχω.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

+1000. κι εγω συμφωνω με thes. κορυφαια μητρικη, πολυ καλες μνημες. τωρα, για τον επεξεργαστη, αν δε σε πειραζει η διαφορα παρε τον 965. αλλα και ο 955 με λιγο ανεβασμα, γινεται 965.

Link to comment
Share on other sites

Unbelievable AMD-platform! Mε 400+ ευρούλια τσιμπάς κορυφαία μηχανήματα χωρίς να ψάχνεσαι! κουκιά μετρημένα η υπόθεση. Άντε και μία 58ΧΧ για να δέσει το γλυκό...

Link to comment
Share on other sites

Πλάκα πλάκα, με 400€ έχεις πάρει high-end πραγματάκια. Για να το έκανες με Intel αυτό ήθελες κοντά στο χιλιάρικο για πλάκα... Θα το σκεφτώ σοβαρά κι εγώ για την παρόμοια σύνθεση! Γνώμη μου είναι ότι για +20€ θα έπαιρνα τον 965. Πιο κυριλέ μοντέλο ως το τελευταίο της σειράς ;)... Τώρα αν δεν είσαι τόσο "τρίχας" πάρε τον 955, για 200 μεγαχερτζ δεν χάλασε και ο κόσμος...τον ανεβάζεις εσύ!

GO FOR THEM και από μένα!

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Leros2004, ο dN μίλησε για κορυφαία Intel, αντίστοιχα της πλαφτόρμας ΑΜ3. Ναι, τις απολύτως κορυφαίες επιδόσεις τις έχει η Intel 1366, όπως έχουμε ξαναπεί όμως δεν ξέρω αν αξίζει αυτό το κατοστάρικο διαφοράς (πολύ περισσότερα αν πας σε πραγματικά κορυφαίο i7!) για 10-15% περίπου καλύτερες επιδόσεις.

Βέβαια, συζητάμε και λίγο στον αέρα, καθώς δεν ξέρουμε τη χρήση του μηχανήματος...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αναπάντητο έμεινε το ερώτημα, αν αυτή η μητρική http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/Motherboards/Msi-790Fx-Gd70-Am3-790Fx-Ddr3-790FX-GD70.htm , μπορεί να δεχτεί 1600+ ραμ χωρίς να είναι σε oc mode.

Μέχρι 1600 , για παραπάνω 'μέσο fsb'

κορυφαία μητρική αλλά δύστροπη

A και υποψιν αν θες να βάλεις ultra 120 extreme θες και backplate :whistle2:

Link to comment
Share on other sites

Δύστροπη γιατί;

Πολλά προβλήματα hardware κ overclocking και σταθεροτητας από τα άθλια bios της msi + οτι δεν ξεκλειδώνει πύρινες όσο επιτυχημένα όσο η gigabyte

τώρα μετά από 20bios updates :suicide2: φτιάχνει η κατάσταση :sarcastic:.

Link to comment
Share on other sites

την εχεις και σου εχει δημιουργησει αυτα τα προβληματα ή τα λες απο οτι εχεις ακουσει?

Ναι την έχω κ έχω ακούσει τα ίδια κ από άλλους , με το 1.84bios (σύντομα 1.8 final) λύνονται αρκετά προβλήματα ευτυχώς

Link to comment
Share on other sites

Δύστροπη δεν την λές... Την έχω εδω και ενα μηνα με τον 965 επάνω και της έχω αλλάξει τον αδόξαστο... Απο τα πιο απροβλημάτιστα κλοκαρίσματα που έχω δει, παιζει στα 4.0GHz με μια Zipang 2 και οι μνήμες στα 1800... Προσοχή λίγο με τις μνήμες γιατι η MSI εχει μια τάση να τα φουσκώνει τα πράγματα (βλ. υποστήριξη σε DDR3 O.C. 1800/2133)... Εκει κατευθείαν σε κόβει ο memory controller του επεξεργαστή... Εγώ σε καμία περίπτωση δεν μπόρεσα να δουλέψω στα 2000 τις μνήμες που έχω (Mushkin 2000MHz 9-10-9-8) οπότε και έχετε υπ'οψην σας ενα ψυχολογικό όριο ~1800ΜΗΖ....

Link to comment
Share on other sites

Την πέτυχες σε καλή περίοδο :sarcastic: , πάντως αυτό με την msi είναι τραγικό με ένα Bios φτάνεις στα 1800 με το άλλο ούτε στα 1600 το ίδιο κ με τον επεξεργαστή

Τσέκαρε 1.84 (1.8 final) το καλύτερο για την ώρα , έχει βγει κ 1.91 αλλά δεν το έχω τεσταρει

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.