Jump to content



HTPC PSU εως 60 ευρώ


junior-21-

Recommended Posts

Αν θυμάμαι καλά το 500άρι έχει ελάχιστες διαφορές από το 400άρι ( το οποίο και έχω και για αυτό και το είχα ψιλό ψάξει).

Τώρα το 500άρι L&C του Πλαισίου υποθέτω το έχεις αποκλείσει.

Εφόσον πάντως είναι για HTPC και άρα δεν θα μένει 24/7 αναμμένο για να πεις ότι θα είχε και ουσία να ψάχνεις το απόλυτο efficiency, θα σου πρότεινα το 550άρι της Chieftec στα ίδια λεφτά, ή το 460άρι της Coolermaster στα 40€ (που μάλλον αρκεί ακόμα και για την 260, πόσο μάλλον για την 5770).

Link to comment
Share on other sites

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/PSU/Corsair-400W-CMPSU-400CXEU.htm

Παγωμένο και αθόρυβο ακόμη και υπό πίεση (πολύωρο gaming). Υποθέτω ότι τα μόλις 400 watt του είναι πιο γεμάτα και πιο "ποιοτικά" από άλλα μεγαλύτερης ονομαστικής ισχύος.

σσ. Στο σάιτ του Πλαισίου αναφέρονται μόνο 3 χρόνια εγγύση, στη συσκευασία του τροφοδοτικού αναγράφονται ευθαρσώς και ευκρινώς 5 χρονάκια.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα ένα τέτοιο http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/PSU/CoolerMaster-eXtreme-Power-Plus-400W-PSU-RS-400-PCAP-A3.htm για το HTPC και μπορώ να πω ότι δεν το ακούω. Βέβαια το κουτί μου έχει κι άλλα 2 μικρά ανεμιστήρια, αλλά δεν προστέθηκε θόρυβος. Και ο θόρυβος που λέω είναι για κανά ύπνο στο σαλόνι με άκρα του τάφου, όχι για νορμάλ καταστάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν θα έλεγα ότι είναι ποιοτικά όλα. Το Coolermaster είναι πλατφόρμα άλλων εποχών με passive pfc και τα λοιπά (το συγκεκριμένο 400άρι το έχω δει και με τα μάτια μου εκ των έσω), το Chieftec είναι σαφέστατα μέτριο, το L&C είναι.. ασχολίαστο, ενώ το Corsair αν και είναι καλό ποιοτικά είναι ελαφρώς "ψόφιο" ενώ είναι και rated στους 40c αντί για τους 50c, κ.λ.π.

Χωρίς παρεξήγηση, το καλύτερο psu που έχει προταθεί μέχρι στιγμής στο thread είναι το Heroichi μακράν, και λίγο πιο πίσω είναι το συγκεκριμένο Corsair που προτάθηκε. Για πάρα πολλούς λόγους που δεν νομίζω πως είναι της ώρας να απαριθμήσω. Θεωρώ πως όσοι ξέρουν από τροφοδοτικά θα συμφωνούν.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το Enermax το έχω κι εγώ σε ένα από τα pc's του γραφείου.

Πολύ καλό τροφοδοτικό, αλλά σε θέμα θορύβου είναι απλά το ίδιο καλό με άλλα αθόρυβα psu's (HEC, Corsair, etc).

Link to comment
Share on other sites

Δες αυτό αν πραγματικά θες αθόρυβο για HTPC http://www.skroutz.gr/c/30/psu-trofodotika.html?keyphrase=enermax+425

1 χρονο εγγήση?

no way γιατί όσο και αν τα εκτιμάω, 1 liberty και 2 infinity μου έχουν σκάσει :nothing:

Link to comment
Share on other sites

1 χρονο εγγήση?

no way γιατί όσο και αν τα εκτιμάω, 1 liberty και 2 infinity μου έχουν σκάσει :nothing:

Κλασικές περιπτώσεις αμφότερες. Ειδικά τα Liberty σκάγανε σαν.. βεγγαλικά!

Είχανε πολλά προβλήματα γενικότερα και μάλιστα κι εγώ τότε έκραζα και με αποκαλούσαν γραφικό... lol. H νέες σειρές της Enermax πάντως είναι πολύ καλές.

Εγώ πάντως επιμένω πως το Heroichi θα σου έρθει κουτί σε κάθε τομέα, συμπεριλαμβανομένου και του value for money!

Link to comment
Share on other sites

Μεγειές man, αν και με το setup σου νομίζω πως το αντίστοιχο 400αρι κουτί θα ερχότανε και αυτό.

Περιμένουμε εντυπώσεις...:victory:

σωστός αλλά για 10 ευρώ παραπάνω ειπα να το πάρω, δεν βαριέσαι :D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.