Jump to content



21% των Γερμανών χρηστών PC χρησιμοποιούν open office. Εμείς;


snooze

Ποια σουΐτα office χρσιμοποιείτε;  

217 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

  • Replies 78
  • Created
  • Last Reply

OpenOffice.org εδώ και χρόνια...

Πρόσφατα χρησιμοποίησα για μια παρουσίαση στην σχολή το Powerpoint 2010beta για τα εφετζιλίκια στα transitions και μόνο.

Πολύ όμορφο gui τα office 2010, δεν ξέρω κατά πόσο βοηθάει τον power user, εμένα πάντως με βόλεψε.

Επίσης πρόσφατα ο OO Writer δεν μπόρεσε να ανοίξει σωστά ένα έγγραφο της γραμματείας και χρειάστηκε να μου πει φίλος ότι το .doc έχει και 2η σελίδα.

Συνεχίζω να χρησιμοποιώ OpenOffice.:p

Link to comment
Share on other sites

Παλιότερα είχα τα σπασμένα office... μετά ανακάλυψα ότι την δουλειά μου την κάνω μάλλον πιο γρήγορα με το ΟΟ και γενικά δεν υπάρχει κάτι το οποίο να μην μπορώ να κάνω με αυτό... οπότε το γύρισα σε ΟΟ... αν καμιά φορά χρειαστεί να γράψω κανένα vb script για το office (2-3 φορές τον χρόνο και αυτό για άλλους), έχω στην δουλειά ένα licensed...

Γενικά, δεν ξέρω αυτοί που χρησιμοποιούν το ms office, τι δεν βρίσκουν στο ΟΟ...?

Link to comment
Share on other sites

Είναι να αναρωτιέσαι πώς το iso standard odf δεν προσφέρει σιγουριά και την προσφέρει το ms office και το doc. Με ποιες τακτικές ήρθαν τα πράγματα έτσι, αν ποτέ υπήρξε δικαιοσύνη να τις τιμωρήσει και το κατά πόσο το "παράνομο" 50% είναι όντως παράνομο ή τσάμπα promotion και διαφήμιση της MS στον αιώνα τον άπαντα.

Από εμένα ένα "μπράβο" σε όσους χρησιμοποιούν oo είτε ως στάση είτε επειδή είναι δωρεάν - δεν έχει σημασία - και δεν υπέκυψαν στη λογική του στημένου παιχνιδιού της MS.

Link to comment
Share on other sites

Με τόσα licenced (ή licensed ανάλογα αν μιλάμε αμερικάνικα ή αγγλικά) windows 7 & office που έχουμε εδώ, πρέπει η κοινότητά μας να είναι η πιο Msoft loyal του κόσμου...ε ρε γλέντια.

Link to comment
Share on other sites

Έχω νόμιμο office 2007 αλλά δεν το έχω πληρώσει, ήταν δώρο με ένα λάπτοπ που πήρα.

Χρησιμοποιώ office χρόνια τώρα (από office 97 θυμάμαι, μπορεί και πιο πριν) γιατί όποτε δοκίμασα OO απλά δε μπορούσα να κάνω αυτό που ήθελα. Συναντούσα συνεχώς ασυμβατότητες.

Link to comment
Share on other sites

Τα τελευταια χρονια, εχω κανει στροφη σε open source ή freeware εφαρμογες παντου. Paid εφαρμογες εχουν την ταση να γινονται bloated με features που τουλαχιστον η μαζα ουτε ξερει ουτε προκειται ποτε να χρησιμοποιησει, και αυτο γιατι μονο ετσι μπορουν να ανταγωνιστουν open source εφαρμογες. Καποια στιγμη αναρωτηθηκα γιατι καθομαι και περναω εφαρμογες μαμουθ των πολλων gb οταν εγω θελω να κανω απλα πραγματα. open office ftw, οταν βγουν ms office με ~370mb installation footprint σφυριξτε μου...

καπως ετσι εχουν φυγει απο το παραθυρο κατι dreamweaver, nero, powerdvd κτλ.

Βεβαια υπαρχουν και εξεραισεις που δε βρισκεις κατι καλο αναλογο ή τουλαχιστον συμβατο σε open source, βλεπε visio που ακομα καθε τοσο χρειαζεται να περασω, αν εχω χασει επισοδεια επισης σφυριξτε...

Βεβαια καθε αρχη και δυσκολη η μεταβαση σε αλλη πλατφορμα δεν ειναι ευκολη ειμαστε ζωα συνηθειας δυστυχως, αλλα η ανακουφηση που ερχεται αργοτερα δε συγκρινεται...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.