Jump to content



21% των Γερμανών χρηστών PC χρησιμοποιούν open office. Εμείς;


snooze

Ποια σουΐτα office χρσιμοποιείτε;  

217 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

ναι αλλα αυτοι οι λιγοι μπορουν να το παρουν

και να το κανουν διαμαντακι για τις αναγκες τους

σαν να παίρνεις τον φιφι και με δυο addons να τον

χρησιμοποιεις μονο εκει που τον χρειαζεσαι

open source = freedom

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 78
  • Created
  • Last Reply
Το 20% των Ελληνων χρηστων ξερουν απεξω το sn απο τα 2003 οποτε . :D

Κρύβε λόγια..:whistle2:

Μοi 2 και 3

Στο λαπτοπ έχω Οο και στο ντεσκτοπ όφισς 2010 μπέτα.! (δεν υπήρχε σχετική επιλογή στην ψηφοφορία..(μια φορά είπα και εγώ να μιλήσω ειλικρινά...!)

Link to comment
Share on other sites

Office 2007, δωρεάν από msdnaa, ή τέλος πάντων το αντίστοιχο για το office...

Να πω την αλήθεια, χίλιες φορές να βάλω office 2000 σπασμένο, από το να βάλω open office.

Σε ένα κόσμο που όλοι θα είχαν open office ή το open office άνοιγε σωστά τα αρχεία του office, τότε θα το έβαζα...

Πρόσφατα άνοιξα μια παρουσίαση από powerpoint σε open office και ήταν χάλια...

Το msdnaa επίσημα δεν δίνει Office. Είναι το μόνο MS λογισμικό που δεν το δίνει δωρεάν. Παρ'όλα αυτά μερικές φορές στέλνονται κάποια DVDs σε πολύ κεντρικά σημεία με σκοπό καθαρά προώθησης. Λογικά για τέτοια version θα μιλάς - τέτοια έχω κι εγώ.

Γενικά, δεν ξέρω αυτοί που χρησιμοποιούν το ms office, τι δεν βρίσκουν στο ΟΟ...?

Σε πολλά σύνθετα έγγραφα σε MS Office (π.χ. με οργάνωση master-detail, index, cross-references κτλ) το OO απλά δεν έπαιρνε χαμπάρι (τουλάχιστον πριν μερικά χρόνια που δοκίμασα). Μου άρεσε όμως που το ΟΟ ήταν πιο ορθολογικά στημένο - αναμενόμενο καθώς το MS Office βαλε-βαλε features, στρίμωξε εδώ στρίμωξε εκεί, είχε γίνει λίγο χαοτικό για το νέο χρήστη.

Το 2007 UI προσωπικά μου έριξε την παραγωγικότητα 40 φορές και το έχω μόνο στο laptop. Περισσότερο με πείραξε η αδυναμία προσαρμογής των ribbons. Αν μπορούσα να φτιάξω το δικό μου super-duper ribbon θα ήταν super.

Για νέο χρήστη με απλές απαιτήσεις το OO είναι μια χαρά, αρκεί να μη χρειάζεται να περνάνε τα αρχεία και από MS Office. Aν είσαι μόνος σου ή σε περιβάλλον με OO είσαι ok.

Link to comment
Share on other sites

Καλό το open office, αλλά και στα 2 pc μου υπάρχει ms office 2003 και 2007 (σταθερό κ' λάπτοπ αντίστοιχα), όσες φορές χρειαστώ το οτιδήποτε από άποψη doc ή παρουσιάσεων, αλλά κ επεξεργασία xls. είναι ότι πρέπει...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

open κι εγώ....πιστεύω είναι ελαφρύτερα από τα Μ$ και ελέυθερα....την ίδια δουλειά κάνουν αλλά με λιγότερο κόπο. κατέβασμα και μπαμ παίζουν όλα.ούτε κωδικοί ούτε πλαστά ούτε πολλά πολλά φρουφρού στα μενού και γύρω γύρω...απλά και πρακτικά.

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς που δε χρειάζεται να χρησιμοποιώ αρχεία άλλων (ώστε να χρειάζομαι μέγιστη συμβατότητα . . . ),

ούτε χρειάζομαι τόσες πια εξειδικευμένες λειτουργίες, ώστε να αναγκαστώ να χρησιμοποιώ το MS Office.

Προς το παρόν και από τη στιγμή που ανακάλυψα το Ο.Ο. δε χρειάστηκε να κοιτάξω αλλού.

Συνεπώς Open Office και από εμένα . . .

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα να χρησιμοποιήσω αποκλειστικά και μόνο το OpenOffice αλλά βάλε το πρόβλημα που είχα με το impress βάλε και διάφορα άλλα θεματάκια με το page setup στον κειμενογράφο, επέστρεψα για ακόμη μια φορά στο MS Office 2007 (βλ. επιλογή 3).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.