Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Δε σε νοιάζει που φτιάχνονται τα προϊόντα. Μάλιστα.

Αν η εταιρία που δουλεύεις πάει Βουλγαρία και σε αφήσει άνεργο θα σε νοιάξει;

Αυτό είναι το θέμα κατά τη γνώμη μου. Να βοηθήσουμε τα ελληνικά προιόντα για να μπορούν να πληρώνουν τους εργαζόμενους και να μη φύγουν. Οι τοποθετήσεις του τύπου "δεν θέλω να τα παίρνει ο ελληνας επιχειρηματίας που εκμεταλευεται τον εργαζόμενο - δε θελω να τα παιρνει ο ελληνας επιχειρηματιας που αισχροκερδει κλπ" είναι περισσότερο δικαιολογίες. Εντάξει, δεν τα παίρνει τα λεφτά ο έλληνας επιχειρηματίας και τα παίρνει τα λεφτά σου ο αμερικάνος ή η ξένη πολυεθνική. Τι κέρδισε λοιπόν ο έλληνας καταναλωτής που δε θέλει να στηρίξει τον έλληνα επιχειρηματία; Να βοηθήσει τον ξένο επιχειρηματία που μπορεί να εκμεταλευέται χειρότερα από ότι ο έλληνας τον βούλγαρο εργαζόμενο ή τον κινέζο.

Ακόμη και αν το ελληνικό προιόν είναι πιο ακριβό από ότι το αντίστοιχο ξενο αν μπορούμε ας δώσουμε λεφτά στο ελληνικό. Μετά είναι και το άλλο. Το παράπονο για την τιμή του ελληνικού προιόντος φθανει πιο εύκολα και γρήγορα στον έλληνα παρά στον ξένο επιχειρηματία.

Υπάρχει μία μερίδα καταναλωτών που βλέπουν το θέμα ιδεολογικά. Αυτοί όμως την ίδια στιγμή έχουν υπολογιστή με μητρική από εταιρία που πίνει το αίμα των κινέζων εργατών, ή έχουν το ipad και ας είναι από την ιμπεριαλιστική (έτσι εκείνοι την αποκαλούν) αμερική. Ή μπορεί να έχουν μία επιχείρηση και να κυνηγάνε και αυτοί το υπερκέρδος στον όνομα του "ευ ζην". Έτσι μου δικαιολογήθηκε ένας ιδεολόγος φίλος μου που έχει ένα μαγαζί. "εγώ προσπαθώ να έχω το μέγιστο κέρδο για το ευ ζην". Ε εντάξει κατάλαβα τι είσαι είπα μέσα μου.

Έγινε επεξεργασία από alexgk
Link to comment
Share on other sites

Το βλέπω όμως από μια σκοπιά κοινωνικού ωφελιμισμού. Να μένει το χρήμα εδώ. Υπάρχουν προϊόντα που παράγονται εδώ και δεν είναι πάρα πολύ λίγα.

:T:

τι εννοεις το χρημα μενει εδω??????

εδω που?

στην τσεπη μου?στην τσεπη του Μαρινοπουλου?

Δηλαδη οεπιχειρηματιας που κερδοσκοπει στην Ελλαδα (ο Ελληνας και οχι η πολυεθνικη η ο ξενος) πουλωντας ελληνικα προιοντα,τα χρηματα δεν τα μεταφερει εξω?

τα κραταει εδω και τα επανεπενδυει?

Ρε παιδια,το θεμα μας ειναι αν τα λεφτα μενουν σε ελληνικα ή ξενα χερια?Αν τα κερδιζουν Ελληνες εκμεταλευτες ή ξενοι?

Δεν μπορω να καταλαβω....

Νομιζω πως δεν ξερετε τι θελετε...

Εγω προσωπικα θελω πιο δικαιη διανομη του πλουτου

Και δεν νομιζω πως με το να καταναλωνων εληνικα ή κινεζικα προιοντα θα το επιτυχω

Υ.Γ.

τα προιοντα που παραγονται εδω δεν ειναι ουτε λιγα ουτε πολλα

αλλο ρωτησα εγω

Γνωριζει καποιος με νουμερα,τι ποσοστο του ελληνικου εργατικου δυναμικου απασχολειται στην παραγωγη αυτων των ελληνικων προιοντων?

Δεν με νοιαζει η ποσοτητα των προιοωντνω,αλλα το ποσος κοσμος τρωει απο αυτο το πραγμα

Το σπανίως δεν είναι ποτέ.

Ό,τι και να δω τώρα, τα "Τον Γιώργο τον συμπαθώ πάρα πολύ σε προσωπικό επίπεδο" , "Τους Παπανδρέου τους έχω φίλους"... μένουν.

Το πράγμα είναι απλό, λέει σαφώς σωστά πράγματα, αλλά τα αυτονόητα, αυτά που ο κόσμος θέλει να ακούσει από κάποιον. Η ιστορία διδάσκει, εν μέσω κρίσεων πάντα ο κόσμος θέλει κάποιον να λέει την αλήθεια! Ανεξάρτητα αν είναι ο Καμμένος που θα κάνει κόμμα, ο Τράγκας το ίδιο, ο Καζάκης που θα κάνει κίνημα ή ο γέροντας Παϊσιος.

Και θέλει να τα ακούσει από κάποιον, γιατί δεν έχει βρει τρόπο να κάνει ο ίδιος τη φωνή του να ακουστεί. Ή φοβάται... ;

Μετά το 30ο λέει για το sex απήλ του.

Μπαρουφες λεει...Το να παραθετεις οικονομικα στοιχεια δεν μου λεει κατι

Και εγω οικονομολογος ειμαι και τα μισα απο αυτα που λεει με εξοργιζουν γιατι ειναι η απλοιηση της απλοποιησης...

σημασια δεν εχει μονο το τι λεει καποιος.Εχει και το ποιος ειναι αυτος ο καποιος...

Οσοι κινουνται στα πλαισια του συστηματος λενε αυτα που πρεπει και τους αφηνουν να πουνε

Αν περασουν την γραμμη τους βγαζουν στην θεση τους ή τους τρωνε

Προσωπικα δεν με νοιαζει αν ειναι φιλος με τον ΓΑΠ

Η προσωπικη φιλια δεν σημαινει πως ειναι κ ΠΑΣΟΚ,αλλα και να ειναι i dont f*** care...

Οι πραξεις του καθενος καθοριζουν το τι ειναι και ο Μπαρουφακης ειναι μια TV persona...

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=7521]alexgk[/MENTION]

ρε φιλε μαζι σου,αλλα δνε μπορω να καταλαβω το εξης

οι ξενες πολυεθνικες στην Ελλαδα δεν φορολογουνται?

δεν δεινουν δουλεια σε κοσμο?

ρωτησα και πιο πριν αν γνωριζει καποιος ,ποσες Φαμελιες τρωνε απο την ενασχολιση τους με την παραγωγη ελληνικων προιοντων (σημερα οπως τα εκαναν οι πολιτικες ηγεσιες ΠΑΣΟΚ+ΝΔ ολα αυτα τα χρονια που ξηλωσαν ολη την βιομηχανια στην Ελλαδα)

Γιατι το να στηριζω το ελληνικο αγροτικο προιον το οποιο παραγεται και διανεμεται με την εκμεταλευση μεταναστων (για να συμπιεσουν τα μεροκαματα προς τα κατω) ή για να κονομαει ο μεγαλοχονδρεμπορας που τα αγοραζει απο τον παραγωγο και τα μεταπουλαει,δεν μου φενεται και πολυ λογικο και δνε νομιζω και να ειναι αυτο που και εσεις (υπερμαχη της αποψης) σκεφτεσται πως πετυχαινετε

Σημειωση πως και οι μεταναστες ανοικουν στο ελληνικο εργατικο δυναμικο.Το διευκρινιζω και ακριβως για αυτον τον λογο αναφερθηκα σε εργατικο δυναμικο και οχι ελληνες εργαζομενους.

Αρα εν κατακλειδι το ερωτημα παραμενει

Εν τελει βοηθαμε την κατασταση με το να καταναλωνουμε ελληνικα προιοντα ή νομιζουμε πως βοηθαμε (ψευδαισθηση)?

και αν βοηθαμε,ποιος βοηθαμε?:nothing:

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=5087]CrazyAnt[/MENTION]

Αναλόγως τα προϊόντα. Όπως το βλέπω (ενδεχόμενο αντιληπτικής πλάνης), οι περισσότερες ελληνικές εταιρείες έχουν ήδη μικρά κέρδη για να λέμε ότι κάποιος πλουτίζει και τα στέλνει έξω. Κάπου πάντως μπορούμε να είμαστε λίγο πιο σίγουροι ότι δεν πάνε έξω. Για παράδειγμα θα ψωνίσω κρέας απ' τον τοπικό κτηνοτρόφο. Κοτόπουλα επίσης από αυτόν. Θα πάρω ντομάτες από έναν Έλληνα παραγωγό και όχι συσκευασμένες από την Ιταλία.

Αλλά, όμως, ισχύει αυτό που λες με τους κερδοσκόπους επιχειρηματίες.

Link to comment
Share on other sites

ρε συ [MENTION=10676]Hydra[/MENTION],γνωριζει καποιος αυτο το νουμερο για να μιλαμε με κατι σιγουρο?

γιατι κατα τα αλλα κανουμε χοντροιδης εκτιμησεις.

Μην επαναλαμβανουμε τα ιδια επιχειρηματα εκατερωθεν γιατι δεν οδηγει και καπου

και μιας και το ανεφερες

Τοπικος κτηνοτροφος?δηλαδη? :p

φορ τηε ρεκορντ,το μοσχαρισιο κρεας που εχουμε στην Ελλαδα,κατα 80%-90%,ειναι Γαλλικο,Βελγικο,Ολλανδικο και οχι ελληνικο και καλως (απο οσα μου λεει φιλοπς Χασαπης και πελατης κρεοπωλης)

το ελληνικο μοσχαρι δεν τρωγεται απο οσο λενε.Πολυ σκληρο κτλ

Γουρουνια εχουμε απειρα Ελλαδα,οποτε για αυθτο και το χοιρινο στα μαγαζια,ειναι κατα πλειοψηφια ελληνικο,οπως και τα πουλερικα

Για την αγροτικη παραγωγη τα εγραψα πιο πανω,μην τα ξαναλεμε

Σκεψουν μονο,με τις Φραουλες (που τωρα ξεκιναει η εποχη τους) τι γινεται κατω στην Πελοπονησσο,που εχουν τους Πακιστανους/Ιρακινους/Ιρανους/και γενικα ολους αυτους του κακομηροιδες και κατατρεγμενους,στοιβασμενους σε conteiner με μεροκαματα πεινας ή τα Ροδακινα στην Βεροια (Ημαθια γενικοτερα)

Blood Diamond ειναι η φαση και στην αγροτικη παραγωγη,για αυτο και επιμενω τοσο σε αυτα που λεω...

Δεν ειναι τοσο ρομαντικα

ο μικροπαραγωγος , ναι να στηριχτει

Που παει την πραγωγη του στην Λαικη Αγορα και ψαχνει το μεροκαματο

Αλλα αυτος που αγοραζει απο την Λαχαναγορα/Ψαραγορα/Κρεαταγορα και τα μεταπουλαει,γιατι πρεπει να στηριχτει?:hm:

Ο μεταπωλητης δλδ (οχι ο κρεοπωλης προφανως....):innocent:

Link to comment
Share on other sites

φορ τηε ρεκορντ,το μοσχαρισιο κρεας που εχουμε στην Ελλαδα,κατα 80%-90%,ειναι Γαλλικο,Βελγικο,Ολλανδικο και οχι ελληνικο και καλως (απο οσα μου λεει φιλοπς Χασαπης και πελατης κρεοπωλης)

το ελληνικο μοσχαρι δεν τρωγεται απο οσο λενε.Πολυ σκληρο κτλ

ΠΙΠΕΣ. Εγω προμηθευομαι απο γνωστο τοπικο κτηνοτρόφο (τα καλα της επαρχιας) και οι Γαλλικες, Βελγικες και Ολλανδικες αχυροαγελαδοσκατουλες ειναι μπροστα τους ΑΓΕΥΣΤΕΣ και ΑΚΡΙΒΕΣ.

Link to comment
Share on other sites

Φιλιππε,εγω μαζι σου

Αλλα εμεις στα μεγαλα αστικα Κεντρα (Αθηνα+Θεσσαλονικη),προφανως και δεν εχουμε προσβαση σε τετοιου ειδους παραγωγους

και το κατσικακι και το γουρουνι που εκτρεφει (για διοκαταναλωση) ο θειος μου στο χωριο ειναι μουρλια,αλλα αυτο εχει να κανει με τις τροφες και με το οτι ειναι ελευθερας βοσκης :fun:

Link to comment
Share on other sites

ΠΙΠΕΣ. Εγω προμηθευομαι απο γνωστο τοπικο κτηνοτρόφο (τα καλα της επαρχιας) και οι Γαλλικες, Βελγικες και Ολλανδικες αχυροαγελαδοσκατουλες ειναι μπροστα τους ΑΓΕΥΣΤΕΣ και ΑΚΡΙΒΕΣ.

Παιδες οι βορειοευρωπαικες αγελαδομοσχαρες ειναι για γαλα και οχι για κρεας. Ειναι λεπτες κοκαλιαρες και το κρεας τους ειναι νευρο σκετο.

Επι Παπαδοπουλου τρισμεγιστου ειχαν ερθει ξενες ολλανδεζες μουσχαρες για να αυξηθει το γαλα που παραγουμε και υπηρξαν και μπασταρδεματα οπως ειναι φυσικο με ελληναρες ταυρους. φορ δε ρεκορντ αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτό ήθελα να πω μόνο. Συμφωνώ σε όλα με τον CrazyAnt, αλλά εμείς π.χ παίρνουμε κρέατα από συγγενή κρεωπόλη στο χωριό που έχει δικές του μονάδες με τα παιδιά του και τα ανήψια του να δουλεύουν μονάχα σε αυτές. Πολύ καλό κρέας.

Και το δεύτερο κρεοπωλείο του χωρίου με κρέατα δικά τους είναι. Πολύ καλά...

Εδώ, στα αστικά κέντρα όντως είναι αλλιώς το πράγμα.

Link to comment
Share on other sites

Fitch: Υποβάθμιση της Ελλάδας σε ΄C΄ από ΄CCC΄ - Capital.gr

το wikipedia άλλα μας γράφει

Fitch Group - Wikipedia, the free encyclopedia

άρα τι μας κάνανε; μας πήγαν πάνω η κάτω;

Υ.Γ. Το Capital δε το παω με τίποτα, για εμένα είναι ένα από τα "πουλημένα" ΜΜΕ.

Έγινε επεξεργασία από Pokemon640
Link to comment
Share on other sites

Φιλιππε,εγω μαζι σου

Αλλα εμεις στα μεγαλα αστικα Κεντρα (Αθηνα+Θεσσαλονικη),προφανως και δεν εχουμε προσβαση σε τετοιου ειδους παραγωγους

και το κατσικακι και το γουρουνι που εκτρεφει (για διοκαταναλωση) ο θειος μου στο χωριο ειναι μουρλια,αλλα αυτο εχει να κανει με τις τροφες και με το οτι ειναι ελευθερας βοσκης :fun:

Το καταλαβαινω, η απαντηση πηγαινε στο οτι ειναι σκληρο και οτι δεν τρώγεται... Και πιστεψε με και εδω υπάρχει εμπορος/εισαγωγέας που βαφτίζει ξενα σε ντοπια, αλλα πλεον τον πηρανε χαμπαρι και παει για κλεισιμο.

Τωρα για αστικα κεντρα, I feel your pain, εμενα Αθηνα 10+ χρονια και ξερω τι παιζει.

Ελατε επαρχια ρε, σπιτακι, κοτουλες, λαχανοκηπο, δεν εχει πολλα πολλα, αλλα δεν θα πεινασετε και με το τσιπουρακι κανεις καλυτερη παρεα απο το ποτο στο club :p

Link to comment
Share on other sites

Fitch: Υποβάθμιση της Ελλάδας σε ΄C΄ από ΄CCC΄ - Capital.gr

το wikipedia άλλα μας γράφει

Fitch Group - Wikipedia, the free encyclopedia

άρα τι μας κάνανε; μας πήγαν πάνω η κάτω;

Υ.Γ. Το Capital δε το παω με τίποτα, για εμένα είναι ένα από τα "πουλημένα" ΜΜΕ.

Τα ίδια γράφουν. Ήμασταν CCC και υποβαθμιστήκαμε σε C. Τι δεν κατάλαβες;

Link to comment
Share on other sites

Αντε ρε παιδιά.

Θα μαζευτούμε ποτέ να ρίξουμε καμιά ροπαλιά ? Να κάνουμε SLAIN κανα βουλευτή η μπα ?

[MENTION=3344]Daytime Dreamer[/MENTION]

Καλύτερα ψάξε το θέμα καλά ωστε οταν πατήσεις το πόδι σου στο ΕΛΒΕΖ μη σε πιάσουν για χρέη/μη απόδοση ΦΠΑ,εισφορών κτλ.

Οι υπουργάτζες και οι βουλευτάντζες προκειμένουν να φάνε και να βολέψουν προτιμούν να τα πάρουν απο σένα.

Δεν υπάρχει κάτι να ψάξω. Είναι πολύ απλό : Έχω αγγλική υπηκόοτητα, αγγλικό λογαριασμό σε τράπεζα απο το 1990, θεωρούμαι Άγγλος πολίτης και μετέφερα τα λεφτά μου εδώ. ΔΕν ζω στην Ελλάδα και έχω τις καταθέσεις μου Αγγλία δηλαδή

U mad κύριε ΒουλΕΥτά?!

Link to comment
Share on other sites

και υπάγεσαι στη ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού, κι όχι σε όποια ήσουν όσο ήσουν ελλάδα. Το πιο πιθανό είναι ότι δε θα στο πει κανείς...

Χμμμμ ... τι πρέπει να κάνω τώρα για να αλλάξω από την ΔΟΥ της Αγίας Παρασκευής που άνηκα?

Link to comment
Share on other sites

Ελατε επαρχια ρε, σπιτακι, κοτουλες, λαχανοκηπο, δεν εχει πολλα πολλα, αλλα δεν θα πεινασετε και με το τσιπουρακι κανεις καλυτερη παρεα απο το ποτο στο club :p

Πιστεψε με , το εχω σκεφτει εδω και αρκετα χρονια (πριν μπω φανταρος για να καταλαβεις),αλλα δνε ειναι ποτε τοσο απλο..

εχει σημασια το που θα πας και το τι θα κανεις εκει που θα πας και φυσικα τι μπορεις να κανεις εκει που θα πας

Τεσπα

Link to comment
Share on other sites

οταν απο 1980 και μετα,συστηματικα εχουν ξεκληρισει ολη την Βιομηχανια στην Ελλαδα,απο Πελοποννησο μεχρι Ασπροπυργο και απο Βολο μεχρι Ναουσα,που ησουν?

ναι, να'ναι «καλά» και οι συνδικαλιστές, μαζί με τους πολιτικούς που το κατάφεραν αυτό.

Χμμμμ ... τι πρέπει να κάνω τώρα για να αλλάξω από την ΔΟΥ της Αγίας Παρασκευής που άνηκα?

δυστυχώς αυτό δεν το ξέρω. Απλώς ξέρω ότι η αδερφή μου που έπρεπε να κάνει δήλωση κι εδώ, δεν το ήξερε, κι έκανε δήλωση στη ΔΟΥ Αμαρουσίου, με τα χαρτιά που δείχνουν τα εισοδήματα και τους φόρους που κρατήθηκαν από την Ελβετία (υπάρχει και με αυτούς αντίστοιχος νόμος για αποφυγή διπλής φορολογίας) και χαρτιά που αποδείκνυαν ότι είναι κάτοικος Ελβετίας, και τελικά δε βγάλαμε άκρη...

Έγινε επεξεργασία από deninho
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.