Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Γιωργη, ναι εχεις δικιο οτι πηδωντας απο την βαρκα την ωρα που βουλιαζει δεν βοηθαμε. Προσωπικα, θεωρω οτι δεν εχω καμμια υποχρεωση να βγαλω απο τα σκ@#% μια χωρα ή εστω μια ομαδα ανθρωπων που ζηταει απο μενα να την βοηθησω χωρις να με ρωτησει και χωρις να εχω καποια ελπιδα οτι οι προσπαθειες μου θα ανταμειφθουν ή εστω θα αναγνωριστουν (εχοντας ενα καλυτερο μελλον).

αφου νοιωθεις οτι δεν εχεις καμμια υποχρεωση τοτε τι αλλο να πουμε , αληθεια ομως γιατι νοιωθεις οτι οι προσπαθειες σου θα πανε χαμενες , εχεις προσπαθησει και σε χαντακωσανε , σε αδικησανε ή σε ριξανε καπου ?

η άγνοια είναι η ίδια η βλακεία μας

τα μπλογκ ειναι για χαλαρωση , σοβαρη ενημερωση απο μπλογκ δεν υπαρχει. Ανωνυμα αρθρα χωρις αναφορα πηγων και διασταυρωση στοιχειων , χασιμο χρονου. Το τι πιπ@c δε εχω διαβασει ανα καιρους...:hehe:

Έγινε επεξεργασία από Nephiλiμ
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

αφου νοιωθεις οτι δεν εχεις καμμια υποχρεωση τοτε τι αλλο να πουμε , αληθεια ομως γιατι νοιωθεις οτι οι προσπαθειες σου θα πανε χαμενες , εχεις προσπαθησει και σε χαντακωσανε , σε αδικησανε ή σε ριξανε καπου ?

Καθολου, τουλαχιστον δεν το εχω νιωσει ακομα κι αν εχει γινει. Οι αποψεις που εχω ειναι νηφαλιες και διαμορφωνονται απλα παρατηρωντας αυτα που γινονται γυρω μου. Αν ειχα "πικρια" μεσα μου απο προσωπικη φολα και ελεγα αυτα τα πραγματα θα ημουνα biased.

Να ξεκαθαρισουμε οτι δεν εχω προσπαθησει να κανω τα πραγματα καλυτερα, απλα εχω προσπαθησει να μην τα κανω χειροτερα ακολουθοντας το κυριαρχο ρευμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με το Σολωνα 100%

και για να το παω κι ακομα παραπερα...

Ολα αυτα τα λαμογια και τα επιτελεια τους - ασχετως κυβερνητικης παραταξης -

που τοσο καιρο δηλωναν ψευδη στοιχεια για το ελλειμα μας

οι Αλμουνιες- τριμουνιες που ερχοντουσαν επισκεψεις και τα λεγανε με τους δικους μας αρχιμαφιοζους

και εν μεσω αστακων και σαμπανιας, εβρισκαν "τα βιβλια μας καθαρα" και ενταξει

που ειναι τωρα?

Δεν ειναι πασιφανες οτι αυτοι οχι απλα δεν εκαναν σωστα τη δουλεια τους

αλλα με τα ψευδη στοιχεια τους, συντηρησαν μια σαπια κατασταση που μας εφερε στο σημερινο μας τελμα?

Δεν θα επρεπε να συλληφθουν και να δικαστουν για Εθνικη προδοσια?

Εγω εαν πω ψεμματα στο εργοδοτη μου θα απολυθω

εαν πω ψεμματα στο δικαστηριο θα κατηγορηθω για ψευδορκια

εαν πω ψεμματα στη εφορια θα πληρωσω προστιμο και ενδεχεται και να με μπουζουριασουν

ΑΥΤΟΙ ΓΙΑΤΙ ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΝ ΑΚΟΜΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ ΚΑΙ ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΟΥΝ ΤΟΥΣ ΚΑΡΠΟΥΣ ΤΩΝ ΑΤΑΣΘΑΛΕΙΩΝ ΤΟΥΣ?

εαν δεν ξεκινησει απο εκει

η οποια εθνικη συσπειρωση που ενδεχομενως μπορεσει να βαλει τα πραγματα σε εναν ισιο δρομο

τι καθομαστε και λεμε τωρα εμεις για βαρκες και πατριδες και @@ καπαμα

Γραμμενους μας εχουν ολους μας κανονικα

εχω παντως φτασει στο σημειο πλεον

να αναπολω μια 18 Νοεμβρη

Να παρει το δικιο του λαου στα χερια της

να ξεκληρισει καμια κατοστη αρχιλαμογια

υπουργους, δικαστικους, προεδρους, αρχιδσυνδικαλιστες, κληρικους, επιχειρηματιες κτλ...

να αρχισει να καθαριζει λιγο ο τοπος απο τη σαπιλα

το νομο τους τον δωσαμε και τον ξεφτυλισανε

μηπως ηρθε η ωρα να τον παρουμε πισω?

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

εχμμμ να σου υπενθυμίσω ότι όπως υπάρχει το δικαίωμα στην απεργία,υπάρχει και το δικαίωμα στην μη απεργία...

Παντως οχι με αυτη τη λογικη...->

Που να κανω απεργια τωρα?...

Ο αλλος ειναι μαθηματικός και αμα κανει απεργία θα χάσει χ ευρω απο το μισθο του και αν θέλει κανει ενα ιδαιτερο και βγάζει τα 2πλα.

Εξαλλου δεν εχει σημασία τι κάνουμε εμεις αλλα οι συνδικαλιστές...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με το Σολωνα 100%

και για να το παω κι ακομα παραπερα...

.....

.....

το νομο τους τον δωσαμε και τον ξεφτυλισανε

μηπως ηρθε η ωρα να τον παρουμε πισω?

Χωρίς αντίδραση, ο νόμος δεν πρόκειται να αλλάξει χέρια...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

λιγη τροφη για σκεψη και για να δουμε πως καποιοι θεσμοι ειναι αλληλενδετοι

θες να βαλεις φυλακη καποιους πολιτικους που δημιουργησαν αυτην την κατασταση.

εστω οτι με μαγικα παραμεριζεις την βουλευτικη ασυλια.

πρεπει να βρεις αποδειξεις.

ΧΜ ΧΜ ΧΜ

που να ψαξεις βολικα...

Ευρηκα!!!

Κινητα-εμεηλς-επικοινωνιες!!

ΩΠΑ!!!

χολντ γιορ χορσιζ!-απορρητο επικοινωνιων προσωπικα δεδομενα.οποιος τολμησει να το αλλαξει αυτο θα πρεπει να τα βαλει με τους χιλιαδες που κατεβαζουν και εχουν μεγιστη αναγκη αυτο το απορρητο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς αντίδραση, ο νόμος δεν πρόκειται να αλλάξει χέρια...

συμφωνω

φυσικα και θελει αντιδραση

οχι ομως αυτη που μας ζητανε

οχι δλδ "ελατε με την οπισθεν και πληρωστε και τη βαζελινη"

το καναμε μια και δυο και τρεις και οπως ολοι διαπιστωνουμε

μας οδηγησε σε ακομα χειροτερη θεση

αρα θελει αλλου τυπου αντιδραση

αυτα για οσους πιστευουν οτι μπορει να αλλαξει κατι βεβαια

γιατι εδω και χρονια σε συζητησεις με νεους, παλιους και συνολμηλικους

ακουω ολο και πιο συχνα την αποψη οτι εαν δεν συμβει κατι συνταρακτικο βλ. δικτατορια, πολεμος κτλ

δεν αλλαζουν τα πραγματα

ειναι τοσο δαιδαλωδες το συμπλεγμα της διαπλοκης και της διαφθορας που κατα πολλους δεν χτυπιεται ευκολα

ισως να υπαρξουν κατα καιρους διαλειμματα,

διαστηματα φαινομενικης ηρεμιας

αλλα θα ειναι απλα η νηνεμια πριν την επερχομενη καταιγιδα

Link to comment
Share on other sites

Στην τελικη γιατι δεν εκαναν ενα δημοψηφισμα τυπου "ξερετε ρε παιδια... ναι ωραια ειμαστε in deep doo-doo και εξεταζουμε τροπους να βγουμε".

Δεχομαι οτι αποψεις τυπου "να δωσουν οι κλεφτες τα λεφτα πισω" δεν βοηθανε επι της ουσιας και ουτε ο... Τσιτουριδης θα ξαναδωσει λεφτα πισω, ουτε να ξεθαψουμε τον Αντρεα και να του ζηταμε πισω τα pampers αλλα ας λεγανε : Προτεινετε μας 5 τροπους" ή ακομα πιο εφικτο... "εχουμε αυτα τα 15 μετρα διαλεξτε ποια 10 απ'ολα θελετε να υλοποιησουμε".

Το βρισκω πολυ πιο ομορφο και εντιμο απο το να βγαινει ο αλλος ο καραγκιοζης και να μας πουλαει οτι ειδε συνταξιουχους στο δρομο που τον παρακαλουσαν να τους κοψει τον 14ο μισθο και πολλα μικρα μου πονυ και ροζ μονοκερους να χορευουν γυρω γυρω...:bad:

Link to comment
Share on other sites

λιγη τροφη για σκεψη και για να δουμε πως καποιοι θεσμοι ειναι αλληλενδετοι

θες να βαλεις φυλακη καποιους πολιτικους που δημιουργησαν αυτην την κατασταση.

εστω οτι με μαγικα παραμεριζεις την βουλευτικη ασυλια.

πρεπει να βρεις αποδειξεις.

ΧΜ ΧΜ ΧΜ

που να ψαξεις βολικα...

Ευρηκα!!!

Κινητα-εμεηλς-επικοινωνιες!!

ΩΠΑ!!!

χολντ γιορ χορσιζ!-απορρητο επικοινωνιων προσωπικα δεδομενα.οποιος τολμησει να το αλλαξει αυτο θα πρεπει να τα βαλει με τους χιλιαδες που κατεβαζουν και εχουν μεγιστη αναγκη αυτο το απορρητο

δεν ειναι ολοι τους βουλευτες ρε Τσακωνα για να ισχυει η ασυλια

και συμπηρωματικα ,ενημερωσε με κιολας γιατι δεν το κατεχω το ζητημα,

η ασυλια ισχυει αναδρομικα για εγκληματα που διαπραχτηκαν οταν ο δραστης τελουσε υπο το καθεστως της?

και στην τελικη οταν ερθει η ωρα για αυτην την εκκαθαριση

θα πρεπει πλεον να γινει και κατι με το θεμα αυτο της ασυλιας και της παραγραφης των αδικηματων σε χρονο dt

Πιστευεις οτι ο πολιτικος που θα κανει αυτην την τροποποιηση στο συνταγμα θα βρει αντισταση απο το λαο?

Και μετα ας αρθει το μ@μημενο το απορρητο κατ εξαιρεση λογω Εθνικης προδοσιας

ασε που οταν αρχισει να στενευει ο δακτυλιος και ερθουν τα πρωτα ζορια

πολλοι θα μιλησουν προκειμενου να σωσουν το τομαρι τους

ντομινο θα γινει

δεν λεμε να ζητησουμε πισω λεφτα απο τους νεκρους και τους εν αποστρατεια

αλλα τουλαχιστον να καταλαβει ο απλος πολιτης οτι ουδεις υπερανω του νομου

και μετα ας μιλησουμε για το ποσο βαθεια θα μπει το χερι στην τσεπη κτλ

ειναι δυνατον να ζητας απο τον μη εχοντα

να δωσει αυτα που εχει δανειστει

σε αποδεδειγμενους κλεφτες

υπο καθεστως πληρους ατιμωρησιας?

imho ειναι σχεδιο καταδικασμενο να αποτυχει εξ αρχης...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

imho ειναι σχεδιο καταδικασμενο να αποτυχει εξ αρχης...

Μα δεν σε ρωτήσανε, σου κόβουν 30% από επιδόματα, +2% πάνω ο ΦΠΑʼς και όλα τα καλούδια, δεν ρωτήθηκες ποτέ. Και όσο και να μαζευτεί η ΓΣΕΕ, ΑΔΕΔΥ, ΜΑΜΟΥΝΙ, και δεν ξέρω ποιος άλλος την Πέμπτη, Παρασκευή, Σάββατο, και κάθε μέρα, αυτό δεν θα αλλάξει.

Οι λαλάκες ΗΔΗ έχουν ξεκινήσει να πληρώνουν, συνεπώς το σχέδιο μια χαρά επιτυχαίνει είτε μας αρέσει είτε όχι.

Το μόνο σίγουρο είναι πως δεν θα πληρώσει ΚΑΝΕΙΣ από αυτούς που πρέπει, αλλά δεν μας λέει κάτι καινούργιο αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Χαζεύοντας τα πρωτοσέλιδα των αθλητικών εφημερίδων είδα ότι οι περισσότερες της Σούπερ Λίμπας [πλην Καβάλας, Εργοτέλη, Λάρισας & Ξάνθης] χρωστάνε 243.000.000€ Από αυτές θα τα ζητήσουν άμεσα τα λεφτά, ή όπως κάνουν συνήθως, θα τους τα χαρίσουν; Για να βοηθήσω, είναι οι μισθοί ~26.700 ατόμων που παίρνουν το βασικό μισθό [750€ δεν είναι?] για ένα χρόνο

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Μα δεν σε ρωτήσανε, σου κόβουν 30% από επιδόματα, +2% πάνω ο ΦΠΑʼς και όλα τα καλούδια, δεν ρωτήθηκες ποτέ. Και όσο και να μαζευτεί η ΓΣΕΕ, ΑΔΕΔΥ, ΜΑΜΟΥΝΙ, και δεν ξέρω ποιος άλλος την Πέμπτη, Παρασκευή, Σάββατο, και κάθε μέρα, αυτό δεν θα αλλάξει.

Οι λαλάκες ΗΔΗ έχουν ξεκινήσει να πληρώνουν, συνεπώς το σχέδιο μια χαρά επιτυχαίνει είτε μας αρέσει είτε όχι.

Το μόνο σίγουρο είναι πως δεν θα πληρώσει ΚΑΝΕΙΣ από αυτούς που πρέπει, αλλά δεν μας λέει κάτι καινούργιο αυτό.

ας τους καναμε ενα "Δεκεμβριανα round 2"

και θα σου λεγα εαν θα ξαναπεφτανε στο τραπεζι καποια πραγματα

αν οχι απο αυτα που ηδη εχουν αποφασιστει

αλλα απο αυτα που μας ετοιμαζουν για Μαη και Σεπτεμβρη

Link to comment
Share on other sites

Τι ειπες τωρα ???

να ζητησουν τα λεφτα απο τον Θρυλο, τον Μπαοκ και την Παναθα....

ρε πας καλα....

Θες να πεσει η κυβερνηση αυριο...?

Αυτόν τον λόγο, τον έχω στην top list για το πόσο ηλίθιος είναι ο κόσμος... θα ξεσηκωθούν για μια κωλο-ομάδα, η οποία είναι ουσιαστικά πλυντήριο χρημάτων 5-10 ανθρώπων και απειλούν με τους δήθεν στρατούς τους μια ολοκλήρη κοινωνία, αλλά για να διεκδικήσουν αυτά που πρέπει είναι άβουλοι και ανίκανοι...

Εν τω μεταξύ, έχει πλάκα που ακόμα και εμείς οι ίδιοι συζητάμε, "οκ, τα φάγανε, τι κάνουμε τώρα"... δηλαδή καθόμαστε και ψάχνουμε λύση με αυτούς που τα φάγανε, οι οποίοι αυτοί τελικά θα αποφασίσουν για την λύση και δεν ντρεπόμαστε καθόλου... ρε απλά τα πράγματα, είμαστε φλώροι, ένα κράτος από φλώρους και από ψευτόμαγκες... απλά παίρνουμε μια ανάσα, το χωνεύουμε, κάνουμε ότι δεν καταλάβαμε τι έγινε και συνεχίζουμε... δεν είδα κανένα μάγκα να παίρνει το όπλο, να τρελαίνεται και να στέλνει κόσμο στον αγύριστο...

Τέσπα... ένα πράγμα που με ενοχλεί, είναι ότι βλέπεις αλβανούς και λοιπούς αλλοδαπούς, να δουλεύουν για μεροκάματα, ακόμα και με ασφάλεια πολλοί και να παίρνουν 50+ ευρώ την ημέρα... και ο μλκς ο έλληνας, με 2 πτυχία, γαλλικά και πιάνο, προτιμάει να ζει με τα 300 ευρώ το μήνα του ΟΑΕΔ, περιμένοντας την ευκαιρία της ζωής του, παρά να δουλεύει και να βγάζει 1000-1500 ευρώ σε μια οικοδομή ή σαν τεχνίτης... double moutza...

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

... δεν είδα κανένα μάγκα να παίρνει το όπλο, να τρελαίνεται και να στέλνει κόσμο στον αγύριστο...

Αυτό το έχω σκεφτεί και γω...πως κανείς χριστιανός δεν έχει φθάσει σε αυτά τα άκρα....

Δυστυχώς όπως είχα ξαναπεί σε σχετικό thread για τις εκλογές που πέρασαν απαιτείται κατάλυση του κράτους και επανίδρυση... πάντα όμως σε αυτές τις περιπτώσεις υπάρχουν απώλειες....δεν γίνονται αναίμακτα δυστυχώς...

και όταν γίνει αυτό θα έχουμε διαπιστώσει ότι όλα είναι θέμα ανθρωπινης ηθικής και αρχών και όχι πολιτευμάτων ... από την χούντα των συνταγματαρχών στην χούντα των ΜΜΕ. Η γενιά του Πολυτεχνείου έγινε και εκείνη δυνάστης. Από την σημερινή "δημοκρατία" προτιμώ την ολιγαρχία του Καποδίστρια ...

Έγινε επεξεργασία από sstav
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.