Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

πες μου οτι κάνεις πλάκα......το μη χείρoν βέλτιστον?.......υπάρχει μη χείρoν βέλτιστον μεταξύ ΝΔ-ΠΑΣΟΚ?

edit:

και γω για ''όμικρον'' το ήξερα αλλά είπα να το ξανατσεκάρω στο γούγλη και μου το βγαλε με ''ωμέγα'' :p

Ουδέτερο είναι, με όμικρον θέλει.

Τώρα για το θέμα του ποιον να ψηφίσετε, εγώ το μόνο που προτείνω είναι να μην απέχετε, αφού όσο πιο πολλοί απέχουν τόσο πιο πολύ βολεύονται τα μεγάλα κόμματα που κατηγορούμε για το χάλι του τόπου μας. Μπορείτε να βρείτε ένα μικρό έστω κόμμα που να σας αντιπροσωπεύει λίγο περισσότερο από τα κυβερνώντα.

Link to comment
Share on other sites

Οπως και να εξελιχθει το θεμα στο τελος θα γυρισουμε παλι στα ιδια και αυτη ειναι και αποψη πολυ κοσμου.Δεν αλλαζει τιποτα εδω ετσι απλα.Θα γινουν τα ιδια ετσι απλα και ισως και σε μεγαλυτερη κλιμακα για να καλυψουν αυτα που εχασαν αυτοι που ελενχουν καταστασεις και προσωπα.Οποτε τι το παιδευετε και τι κουραζετε το μυαλο σας.

Link to comment
Share on other sites

Με τη ΦΑΠΑ στο 21% που άκουσα σήμερα, εγώ προσωπικά θα ψωνίζω τα πάντα απ' έξω.

Μέχρι και μίξερ που θέλει η μάνα μου, απ' έξω θα το παραγγείλω.

Και σας συνιστώ να κάνετε το ίδιο :)

Υ.Γ.: Η κατάσταση έχει πλέον ξεφύγει...

ΤΙ λέτε μωρέ; Τι απο έξω?

Δηαλδή το mixer και το scooter είναι οι καθημερινές ανάγκες; Δεν είναι το ψωμί, το γάλα, τα λαχανικά, τα φρούτα; Ρε τι τυχεροί που είναι κάποιοι! Εκτός αν το Pixmania και το AMAZON στέλνουν και ακτινίδια και μακαρόνια ΑΒΕΖ, online... (FREE delivery).... ;)

@Sotiris Βρε χρυσέ μου γιατί μας τα χαλάς τώρα; Πως είναι δυνατόν να κρίνεις τον "καλό" Γιώργο; Υπάρχει καλό και κακό πιόνι? Μην μπαίνεις σε διαδικασία να "διαλέξεις". Πέφτεις στην παγίδα τους.

Έγινε επεξεργασία από Snips
Link to comment
Share on other sites

@Sotiris Βρε χρυσέ μου γιατί μας τα χαλάς τώρα; Πως είναι δυνατόν να κρίνεις τον "καλό" Γιώργο; Υπάρχει καλό και κακό πιόνι? Μην μπαίνεις σε διαδικασία να "διαλέξεις". Πέφτεις στην παγίδα τους.

Απ'οσο φανηκε στις τελευταιες εκλογες, ολοι επεσαν στην παγιδα. Ή μαλλον ολοι το κατεβασαν αμασητο το κουτοχορτο...

100 μερες ειπε ο Γιωργακης... πανε αυτες. Μετα ειπαμε να του δωσουμε 400... αλλα αυτος πριν τις 400 μας τον φορεσε απο παντου... μπραβο στον Γιωργακη... μπορει την γυναικα του να μην ιππευσε ποτε, αλλα μια χαρα μας τακτοποιησε 10.000.000 Ελληνες και χωρις... λιπαντικο.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

τα δηλωσε ο ιδιος ο πετσαλνικος σε διαφορα καναλια

Τα 150~300€ είναι η μείωση στο έκτατο επίδομα (τον 15ο/16ο μισθό όπως το λένε τα κανάλια) όπως και έγινε σε όλα τα επιδόματα μετά την ανακοίνωση των extra μέτρων.

Για την ακρίβεια, για όσους είναι εώς 1000€, η μείωση θα είναι 12%, και για όσους είναι πάνω από 1000€, 17%. (Το 17% ισχύει μόνο για τη βουλή)

Επίσης ακούστηκε ότι τελικά από τα extra μέτρα εξαιρέθηκαν οι υπάλληλοι της βουλής, αυτό δεν ισχύει.

Η βουλή έχει δικό της προϋπολογισμό και ψηφίζεται ξεχωριστά από τις υπόλοιπες δημόσιες υπηρεσίες και υπουργεία. (Για αυτό και δεν ήταν στα μέτρα που ψηφίστηκαν την προηγούμενη βδομάδα. Παρεπιπτώντος, ψηφίστηκαν σήμερα από την ολομέλεια παμψηφεί.)

Και επειδή έχει γίνει μεγάλος ντόρος με τους "16" μισθούς, απλά παίρνουν και 2 extra επιδόματα τα οποία είναι ίσα με τον μισθό χωρίς τα επιδόματα. (Δλδ κοντά στο 50% του μηνιαίου μισθού).

Αυτά τα 2 επιδόματα δίνονται στους υπαλλήλους από τη δεκαετία του ’50, επειδή οι υπάλληλοι της βουλής δουλεύουν αρκετές φορές και σάββατα/κυριακές, δουλεύουν σε μη σταθερό ωράριο και είναι και λίγο περίεργα τα πράγματα με τις άδειες και με τις υπερωρίες.

Οι υπάλληλοι της βουλής ήταν από τους καλύτερα αμειβομένους υπαλλήλους του δημοσίου (όχι οι καλύτερα), έπαιρναν αρκετά καλή σύνταξη και πολύ καλό εφάπαξ. Τώρα όμως ίσως και να έφαγαν τη μεγαλύτερη μείωση συνολικά απ’όλους, -25% το μήνα...

Link to comment
Share on other sites

Τα 150~300€ είναι η μείωση στο έκτατο επίδομα (τον 15ο/16ο μισθό όπως το λένε τα κανάλια) όπως και έγινε σε όλα τα επιδόματα μετά την ανακοίνωση των extra μέτρων.

Για την ακρίβεια, για όσους είναι εώς 1000€, η μείωση θα είναι 12%, και για όσους είναι πάνω από 1000€, 17%. (Το 17% ισχύει μόνο για τη βουλή)

Επίσης ακούστηκε ότι τελικά από τα extra μέτρα εξαιρέθηκαν οι υπάλληλοι της βουλής, αυτό δεν ισχύει.

Η βουλή έχει δικό της προϋπολογισμό και ψηφίζεται ξεχωριστά από τις υπόλοιπες δημόσιες υπηρεσίες και υπουργεία. (Για αυτό και δεν ήταν στα μέτρα που ψηφίστηκαν την προηγούμενη βδομάδα. Παρεπιπτώντος, ψηφίστηκαν σήμερα από την ολομέλεια παμψηφεί.)

Και επειδή έχει γίνει μεγάλος ντόρος με τους "16" μισθούς, απλά παίρνουν και 2 extra επιδόματα τα οποία είναι ίσα με τον μισθό χωρίς τα επιδόματα. (Δλδ κοντά στο 50% του μηνιαίου μισθού).

Αυτά τα 2 επιδόματα δίνονται στους υπαλλήλους από τη δεκαετία του ’50, επειδή οι υπάλληλοι της βουλής δουλεύουν αρκετές φορές και σάββατα/κυριακές, δουλεύουν σε μη σταθερό ωράριο και είναι και λίγο περίεργα τα πράγματα με τις άδειες και με τις υπερωρίες.

Οι υπάλληλοι της βουλής ήταν από τους καλύτερα αμειβομένους υπαλλήλους του δημοσίου (όχι οι καλύτερα), έπαιρναν αρκετά καλή σύνταξη και πολύ καλό εφάπαξ. Τώρα όμως ίσως και να έφαγαν τη μεγαλύτερη μείωση συνολικά απ’όλους, -25% το μήνα...

Δηλαδή μας λες ότι οι της βουλής παίρνουν 100% του μισθού τους επιδόματα (αν τα επιδόματα είναι το 50% του μισθού που λαμβάνει, τότε είναι δύο ίσα μέρη μισθός και επιδόματα, άρα το ένα είναι το 100% του άλλου). Επίσης μας λες ότι απλά παίρνουν δύο μισθούς απλούς χωρίς τα επιδόματα παραπάνω. Επίσης μας έχεις πει παλαιότερα ότι οι της βουλής κάθονται στανταράκι ένα μήνα το καλοκαίρι και αν πέσει καμία εκλογή, κάθονται μέχρι και τρεις μήνες. Και αυτοί εξακολουθούν να έχουν 16 μισθούς, όσο πετσοκομμένοι και αν είναι.

Ξέρουμε ότι όσο πιο κοντά στην εξουσία είναι κάποιος, τόσο περισσότερο ωφελείται, αλλά αυτά πλέον πρέπει να τελειώσουν. Και πρέπει να τελειώσουν για όλους, γιατί από ότι φαίνεται η 35 χρόνια τώρα από τότε μου μετράμε την νέα πολιτική περίοδο, αυτό που καταφέραμε είναι να δημιουργήσουμε άδικα αμειβόμενους και ασύδοτους υπαλλήλους, και υπέρογκο χρέος. Τίποτε άλλο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

παιδια οτι και να λεμε το θεμα ειναι οτι ο κατηφορος δεν λεει να σταματησει οταν μιλαμε για χρεωκοπεια του καθε νοικοκυριου γιατι καποιοι μιλανε για λιτοτητα ποιοι αυτοι που κλεψανε και αντι να το βουλωσουνε συνεχιζουν και μιλανε και να εχω τον καθε μ@λ@κα πολιτικο να παιζει με τα νευρα του καθενος γιατι αυτοι θελουν γδαρσιμο και αλατι στην πληγη για να καταλαβουν,το παιζουν νταιδες ποιοι οι κλεφτες,αναθεμα απο αυτους τους πολιτικους αν τους ενοιαξε τι γινετε μετα τα μετρα εξω στην αγορα απλος τους νοιαζει το eurogroup και δεν ξερω και εγω τι αλλο,η Ελλαδα μου θυμιζει το sea diamond ολοι λεγανε οτι ειναι ενταξει αλλα σιγα σιγα εμπαζαι νερα και πηγε στον πατο

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή μας λες ότι οι της βουλής παίρνουν 100% του μισθού τους επιδόματα (αν τα επιδόματα είναι το 50% του μισθού που λαμβάνει, τότε είναι δύο ίσα μέρη μισθός και επιδόματα, άρα το ένα είναι το 100% του άλλου). Επίσης μας λες ότι απλά παίρνουν δύο μισθούς απλούς χωρίς τα επιδόματα παραπάνω. Επίσης μας έχεις πει παλαιότερα ότι οι της βουλής κάθονται στανταράκι ένα μήνα το καλοκαίρι και αν πέσει καμία εκλογή, κάθονται μέχρι και τρεις μήνες. Και αυτοί εξακολουθούν να έχουν 16 μισθούς, όσο πετσοκομμένοι και αν είναι.

Ξέρουμε ότι όσο πιο κοντά στην εξουσία είναι κάποιος, τόσο περισσότερο ωφελείται, αλλά αυτά πλέον πρέπει να τελειώσουν. Και πρέπει να τελειώσουν για όλους, γιατί από ότι φαίνεται η 35 χρόνια τώρα από τότε μου μετράμε την νέα πολιτική περίοδο, αυτό που καταφέραμε είναι να δημιουργήσουμε άδικα αμειβόμενους και ασύδοτους υπαλλήλους, και υπέρογκο χρέος. Τίποτε άλλο.

Σχεδόν σε όλο το δημόσιο. Κυρίως στα υπουργεία, σε ένα μισθό 1800€. Tα 500-800 είναι επιδόματα, ο λόγος είναι αυτός που είπε ο Γιαγκτ πιο πάνω.

Επίσης, δεν κάθονται όλοι οι υπάλληλοι 1 μήνα το καλοκαίρι. Απλά τότε ο πατέρας μου δούλευε στα πρακτικά. Αφου δεν συνεδρίαζε η βουλή, προφανώς και δεν δούλευε. Και οι καθηγητές/δάσκαλοι κάθονται 3 μήνες και πληρώνονται... Τι να κάνουμε τώρα γιαυτό; Να μην τους πληρώνουμε.

Φέτος απλά έτυχε να γίνουν 2 εκλογές και έκλεισε τόσο καιρό. (Τη πρώτη μάλιστα έκλεισε άρων άρων για άλλους λόγους). Φέτος δεν πήραν άδεια οι υπάλληλοι τελικά, και δεν πέρνουν και με τον ίδιο τρόπο που πέρνουν οι άλλοι άδεια.

Και επειδή έχεις την εντύπωση ότι οι υπάλληλοι της βουλής είναι πλούσιοι/βολεμένοι etc. Ο πατέρας μου που έχει μια σχετικά καλή θέση έπαιρνε 2200 το μήνα (wow he is rich!) δουλεύει 8ώρες minimum και πολλές φορές φτάνει και τις 12 (έχει δουλεψει και 14 και 15 ώρες άν τραβήξει μέχρι αργά η συνεδρίαση) και ο 15/16ος του ήταν 900ε ο καθένας. Επίσης, δεν μπορεί να πάρει άδεια όποτε θέλει αυτός αλλά όποτε του επιτρέπεται. Η άδεια ανακαλείται αν χρειαστεί και δεν πληρώνεται όταν πέρνει άδεια(!) όπως άλλοι δημόσιοι υπάλληλοι.

Το ετήσιο εισόδημα είναι 32000 (μικτά) με μέσο κατα κεφαλήν εισόδημα για την Ελλάδα τα 29.000.

Τώρα από 2200 θα πέρνει 1650.

wow πολύ βολεμένος. Για μάθε στο υπουργείο οικονομικών τους μισθούς και μετά πες μου... ’Α το ξέχασα αυτοί πέρνουν 15 οπότε δεν πειράζει.

Για μάθε για τους εφοριακούς....

Link to comment
Share on other sites

Να σου φέρω παράδειγμα ιδιωτικών υπαλλήλων που δουλεύουν 12 ώρες την ημέρα και παίρνουν 800 € το μήνα; Υπάρχουν.

Μην το παίρνεις προσωπικά το θέμα, μιας και σαφώς δεν είναι μόνο οι της βουλής στα ρετιρέ. Είναι πολλοί. Και επειδή δεν γίνεται να ανέβουμε όλοι εκεί, θα ήθελα να δώ να μειωθεί το χάσμα μεταξύ του ρετιρέ και των υπολοίπων. Λίγο να κατέβουν οι μέν, λίγο να ανέβουν οι δέ, να φτάσουμε κάπου στη μέση. Αλλά να το κάνουμε ενωμένοι. Το να θέλουμε να πεθάνει η κατσίκα του γείτονα δεν μας βγάζει πουθενά. Έχουν γίνει αδικίες και λάθη τόσα χρόνια, δεν διορθώνονται αμέσως, αλλά αν υπάρχει καλή θέληση, όλα γίνονται.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τους βενζιναδες παλι πως θα τους πιασουν , αφου εχουν τα τιμολογια απο τις νταλικες και ξερουν ποση βενζινη εχουν παραλαβει ανα πασα ωρα και στιγμη. Δλδ απο τις αποδειξεις τι θα δουνε , οτι οντως πουλησε οσο πηρε? το κοστος των λογιστων που θα χρειαστει ο βενζινας ποιος θα το καλυψει?

Ειναι ηλιθιοι ή τυχαρπαστοι?

Link to comment
Share on other sites

τους βενζιναδες παλι πως θα τους πιασουν , αφου εχουν τα τιμολογια απο τις νταλικες και ξερουν ποση βενζινη εχουν παραλαβει ανα πασα ωρα και στιγμη. Δλδ απο τις αποδειξεις τι θα δουνε , οτι οντως πουλησε οσο πηρε? το κοστος των λογιστων που θα χρειαστει ο βενζινας ποιος θα το καλυψει?

Ειναι ηλιθιοι ή τυχαρπαστοι?

Hello! οι αποδείξεις δεν χρειάζονται στους βενζινάδες αλλα στους καταναλωτές σε σχέση με την νέα νομοθεσία προς τις απόδειξης που πρέπει να κανεις συλλογή πλέον

Link to comment
Share on other sites

ναι συμφωνοι αλλα γινεται με το σκεπτικο να περιοριστει η φοροδιαφυγη , λοιπον πως θα πιασεις το φοροφυγα βενζινα που ΞΕΡΕΙΣ ποση βενζινη παιρνει καθε μηνα και αρα αυτοματως μπορεις να υπολογισεις τι και ποσο τζιρο εχει.

Link to comment
Share on other sites

ναι συμφωνοι αλλα γινεται με το σκεπτικο να περιοριστει η φοροδιαφυγη , λοιπον πως θα πιασεις το φοροφυγα βενζινα που ΞΕΡΕΙΣ ποση βενζινη παιρνει καθε μηνα και αρα αυτοματως μπορεις να υπολογισεις τι και ποσο τζιρο εχει.

Μην ξεχνάς και την λαθραία βενζίνη με βυτία χωρίς παραστατικά κλπ...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ αυτους ξερουν ποιοι ειναι και ειναι πανευκολο να τους πιασουν απο τα διυληστηρια κιολας.

Το κολπο ειναι απλο , μας θεωρουν ΟΛΟΥΣ απατεωνες και φοροφυγαδες και μας σερνουν σαν ενοχους μεχρι αποδειξεως του εναντιου . Θα πρεπει δλδ εγω να γινω λογιστακος , να μαζευω 1000 αποδειξεις ενα χρονο ολοκληρο , να τις μετραω να τις συμπληρωνω (δλδ να χανω μια και 2 μερες απο τη ζωη μου) επειδη οι τυποι στο ΥΠΕΟ ειναι Α Ν Ι Κ Α Ν Ο Ι . Ειναι σαφεστατο , σε ιδιωτικη εταρια θα τους ειχανε πεταξει απο το παραθυρο

Α και το καλυτερο , σε γιατρους και δικηγορους (δλδ πρωταθλητες στη φοροδιαφυγη) δεν επιβαλουν αποδειξεις , ακομα , γιατι λεει το συστημα ΤΑΧΙΣ "δεν ειναι ετοιμο ακομα"

Link to comment
Share on other sites

Πάντως βλέπω την ευκαιρία να πάει χαμένη... Αν δεν μπουν μέσα οι ξένοι τώρα να μας σκίσουν και να μας κάνουν επί τέλους κράτος, μόνοι μας θα είμαστε για πάντα Αφρικανοί... Καλύτερα διοίκηση από τις Βρυξέλλες, παρά από ανθέλληνες τυχοδιώκτες που μας κυβερνάνε τόσες δεκαετίες... και το κερασάκι στην τούρτα είναι ότι ο καθένας προσπαθεί να βγάλει την ουρά του απ' έξω... δεν λυπάμαι κανένα, φτώχεια σε όλους και αν το αξίζουν, τότε να προσπαθήσουν και να γίνουν άνθρωποι και να πολεμήσουν για τα δικαιώματά τους...

Link to comment
Share on other sites

πάρτε πλαφόν να γουστάρετε.

http://news247.gr/a/6!123253

ε δε μας φτάναν και τα υπόλοιπα...βάλτε και λίγο τουρκικές προκλήσεις.έτσι για να υπάρχει ποικιλία βρε αδερφέ.

http://www.news247.gr/a/4!123189

Έγινε επεξεργασία από greekfragma
Link to comment
Share on other sites

Και πρέπει να τελειώσουν για όλους, γιατί από ότι φαίνεται η 35 χρόνια τώρα από τότε μου μετράμε την νέα πολιτική περίοδο, αυτό που καταφέραμε είναι να δημιουργήσουμε άδικα αμειβόμενους και ασύδοτους υπαλλήλους, και υπέρογκο χρέος. Τίποτε άλλο.

Να τελειώσει, αλλά ας ξεκινήσουν από την άρση της καταραμένης της μονιμότητας επιτέλους! Δε γίνεται να πηγαίνεις στη δουλειά σου και να ξέρεις ότι δουλέψεις δε δουλέψεις πάλι στο τέλος του μήνα θα μπει ο μισθουλάκος. Γιατί να μην υπάρχουν performance reviews στο δημόσιο δηλαδή; Άπαξ και μπήκαμε τέλος; Είναι τραγικό αυτό που συμβαίνει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πλαφόν σε όλα...όχι μόνο στα καύσιμα ...η ασυδοσία δεν έχει όρια....παντού και σε όλα τα είδη....

ακόμα και στα supermarker τα εξαγόμενα προϊόντα θα πρέπει να πουλιούνται σε υψηλότερη τιμή από τα αντίστοιχα στην ελληνική αγορά και όχι αυτό που γινεται τώρα με τον τενεκέ ελαιόλαδο να πουλιέται φθηνότερα στην Γερμανία από την Ελλάδα....μόνο έτσι και όποιος θέλει χαμηλότερα από την τιμή πλαφόν...Ελεύθερη αγορά my @5h

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.