Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς θες να γίνει.

Θέλω να αξίζει να ζεις στην Ελλάδα.

Θέλω να αξίζει να ζεις γενικότερα και να μην αναγκάζεσαι να δουλεύεις υπερβολικά ωράρια, όχι γιατί είμαι φυγόπονος, αλλά γιατί υποτίθεται ότι η ποιότητα ζωής είναι κύριο μέλημα της ανθρωπότητας.

Θέλω η δουλειά μου να πληρώνεται όσο αξίζει.

Επίσης θέλω εξορθολογισμό.

Δυστυχώς τίποτα από αυτά δεν συμβαίνει!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Οι άνθρωποι έχουν κότσια. Αλλά:

οι 50ρηδες που λές και εσύ ζήσανε μια ζωή έτσι. Κάνανε οικογένεις δουλέψανε, άλλοι προκόψανε πολύ άλλοι λιγότερο. Βλέπουν ότι κάτι αλλάζει προς το χειρότερο αλλά πλέον είναι προσαρμοσμένοι. Ότι και να έρθει θα το παλέψουν όπως κάνουν τόσα χρόνια.

Οι 30ρηδες είναι οι νέοι οικογενειάρχες που η ύπαρξη 1 - 2 παιδιών και ενος στεγαστικού τα θεωρούν γερά λουριά για να μπορούν να σηκώσουν ανάστημα. Και ας βλέπουν (ίσως όχι όλοι αλλά αρκετοί) ότι ''κάτι βρωμάει''

Οπότε ο κλήρος που πέφτει ?? στους 20ρηδες δηλαδή σε αυτούς που α) έχουν να χάσουν συγκριτικά τα λιγότερα και β) έχουν πολύ μεγαλύτερο χρονικό ορίζοντα μπροστά τους για να απολαύσουν τα όποια κέρδη. Άλλωστε τα πάντα είναι κληροδότημα στη νέα γενιά. Αν αυτής δεν της κάνουν, Αυτή θα πρέπει να τα αλλάξει.

Οσο για το σύνδρομο της Στοκχόλμης που λές, ίσως θα έπρεπε να αναζήτήσουμε εξήγηση στο γεγονός ότι σχδόν απο το Δημοτικό τώρα πιά μέχρι και μετά το πανεπιστήμιο υπάρχει αυτό το άνθος που λέγεται κομματική νεολάια. Ο μηχανισμός που αφ'ενός ετοιμάζει τους επόμενους όμηρους, αφ' ετέρου εξουδετερώνει δια της προβατοποίησης την όποια φωνή τύχει να πεί πως ''κάτι δεν πάει καλά και πρέπει να το αλλάξουμε''. Αν υπήρχε περίπτωση αυτός ο κόσμος να επαναστατήσει, χωρίς μπάχαλο, χωρίς να υποκύψει στις σειρήνες των ΜΜΕ που στάνταρ θα προβοκάρουνε και το κυριότερο, με συνέχεια και σοβαρότητα, τότε σίγουρα θα βάζανε πλάτη και οι μεγαλύτεροι.

Για να κατέβει ο οικογενειάρχης στο δρόμο είτε είναι 30 ,40 , 50 60, είτε ακόμα και 70, πρέπει η κατάσταση να γίνει τόσο αφόρητη που να συμφωνήσει σε αυτό η γυναίκα.

Εξαιρούνται οι βαρύμαγκες του Thelab που έχουν τη γυναίκα σούζα και κάνουν ότι γουστάρουν, οπότε ισχύουν οι αναλύσεις σου.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Για να κατέβει ο οικογενειάρχης στο δρόμο είτε είναι 30 ,40 , 50 60, είτε ακόμα και 70, πρέπει η κατάσταση να γίνει τόσο αφόρητη που να συμφωνήσει σε αυτό η γυναίκα.

Εξαιρούνται οι βαρύμαγκες του Thelab που έχουν τη γυναίκα σούζα και κάνουν ότι γουστάρουν, οπότε ισχύουν οι αναλύσεις σου.

Σωστός!!!!:worship::rofl::rofl:

Link to comment
Share on other sites

Ας επανέλθουμε.

Τα ψέματα και οι αλήθειες για το χρέος

''Η χρεωκοπία της χώρας είναι δεδομένη. Όχι γιατί την επιδιώκουν κάποιοι καταχθόνιοι και σκοτεινοί κερδοσκόποι, αλλά γιατί το κράτος και η οικονομία της χώρας δεν μπορεί πια να σηκώσει το βάρος της εξυπηρέτησης των δανείων. Αυτή είναι η αλήθεια που κρύβει συστηματικά η κυβέρνηση από τον ελληνικό λαό. ''

δημοσιεύτηκε στο ''Ποντίκι'' στις 25/03/2010

το υπόλοιπο του άρθρου βρίσκεται εδώ:

http://youpayyourcrisis.blogspot.com/2010/03/blog-post_25.html

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Τα είπε και το videaki για το χρέος από το 1800 τάδε....τεσπα

Μα καλά..Βάλανε και λογαριασμό για την Απόσβεση του Δημοσιόυ Χρέους οι άθλιοι??

Ρε ποσο Χ Α Ι Β Α Ν Ι Α είμαστε τελικά;

Link to comment
Share on other sites

Λογική στο παρακάτω?

Πέρα από τη διαφορά των φθηνών πρώτων υλών και εργατικών χεριών, όπως και ποσότητα τους, υπάρχει και η διαφορά των μεσάζωντων Ελλήνων. Δεν είναι μόνο αυτό, κάπου είχα ακούσει και για πολύ μεγαλύτερο κόστος ανά μέτρο οδοστρόματος στην Ελλάδα σε σχέση με υπόλοιπες.

098675.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πιστευω οτι η γεφυρα του ριο ειναι φυσιολογικο να εχει τους παραπανω αριθμους καθως προκειτε για σεισμογενη περιοχη και χριαστικα παρα πολες και μελετες ειδικα υλικα και γενικα πολυ πιο δυσκολο σαν εργο...

εδιτ: για κοιτα σε τι βαθος πατα η πρωτη και σε τι η δευτερη...

νταξ μην τα ισωπεδωνουμε ολα..

Link to comment
Share on other sites

πιστευω οτι η γεφυρα του ριο ειναι φυσιολογικο να εχει τους παραπανω αριθμους καθως προκειτε για σεισμογενη περιοχη και χριαστικα παρα πολες και μελετες ειδικα υλικα και γενικα πολυ πιο δυσκολο σαν εργο...

εδιτ: για κοιτα σε τι βαθος πατα η πρωτη και σε τι η δευτερη...

νταξ μην τα ισωπεδωνουμε ολα..

Έχω δει το σχετικό ντοκυμαντέρ πολλά χρόνια τώρα. Αμφιβάλλεις για το πόσοι βάζουν χέρι σε κάθε έργο;

Έχεις πάει στρατό να δεις τι παίζει με τις 3 προσφορές, που είναι το πιο απλό παράδειγμα;

Link to comment
Share on other sites

Έχω δει το σχετικό ντοκυμαντέρ πολλά χρόνια τώρα. Αμφιβάλλεις για το πόσοι βάζουν χέρι σε κάθε έργο;

Έχεις πάει στρατό να δεις τι παίζει με τις 3 προσφορές, που είναι το πιο απλό παράδειγμα;

χερι εχουν βαλει σιγουρα αλλα αυτο που θελουν να φδειξουν τα νουμερα δεν ανταποκρινεται στην πραγματικοτητα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν υφίσταται fail που να αφορά έργα του δημοσίου.

Είναι σαν να χτυπάς ελέφαντα από το ένα μέτρο με σκάγια διασποράς για σπουργίτια.

Κάποιοι τα μάγκωσαν σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για τη γέφυρα στην Κίνα, πάντως για τη γέφυρα του Ρίου-Αντιρρίου έχει γίνει και ντοκυμαντέρ από το national geographic σχετικά με τη δυσκολία της (εξαιρετικά σεισμογενής περιοχή, μεγάλο βάθος). Έχω δει και γέφυρα που ενώνει το Μπαχρέιν με τη Σαουδική Αραβία, είναι πολύ πιο μακριά σε μήκος, κάπου 20 χλμ, αλλά η περιοχή δεν είναι καθόλου σεισμογενής, το βάθος του Περσικού κόλπου άντε να πιάνει τα 10-15 μέτρα και κατά μήκος της περνάει και πάνω από κάποια νησάκια.

Φυσικά και είμαι βέβαιος ότι κάποιοι λαδώθηκαν και σε αυτό το έργο, αλλά τουλάχιστον είναι κάτι αξιέπαινο και τολμηρό.

Link to comment
Share on other sites

Νεο ιστορικό ρεκόρ τα spread, στης 432 μ.β.

Το χρηματιστίριο είναι 3% περίπου κάτω....ωρε τι παιχνίδια παίζονται εις βάρος μας....:fist:

/offtopic

όποιος γνωρίζει μπορεί μέσα στην εβδομάδα αυτή όπως και την επόμενη να βγάλει καλά λεφτά από το χρημ. ούτως η άλλως για τον λόγο αυτό γίνονται όλα αυτά...οπότε γιατί να μην επωφεληθούμε και εμείς...

/offtopic

Έγινε επεξεργασία από raven_g20
Link to comment
Share on other sites

Συνήθως Root x τα λεφτά βγαίνουν όταν βάζεις χρήμα σε δύσκολες εποχές για να τα σηκώσεις στις καλές. Τουλάχιστον τα ιστορικά στοιχεία των χρηματιστηρίων από τις αρχές του αιώνα ως σήμερα αυτό δείχνουν.

Το πρόβλημα ξεκινάει όταν η κρίση δεν είναι χρηματιστηριακή αλλά πραγματική και η οικονομία βαδίζει προς χρεοκοπία. Αν δεν συμβεί το τελευταίο είναι η καλύτερη περίοδος να βάλεις λεφτά(σε εταιρείες με αληθινά κέρδη, όχι φούσκες*) και να τα σηκώσεις μετά από 5-10 χρόνια.

* Μακάριος ο αγοράζων ΑΛΦΑ, ΕΤΕ, ΟΠΑΠ και πετρέλαια τώρα. Με την προϋπόθεση που είπαμε.

Έγινε επεξεργασία από Petrossortep
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δυο παιδάκια έδωσαν το χαρτζιλίκι τους για την Ελλάδα

Έτσι τα παιδιά αυτά πήγαν σπίτι και αποφάσισαν να σπάσουν τον κουμπαρά τους. Μέσα είχε ο καθένας από δέκα ευρώ και αποφάσισαν να τα δώσουν στον λογαριασμό αυτό που άνοιξε ο πρόεδρος της Βουλής.

έτοιμες τις έχουν και τις επόμενες γεννιές...

Κάνοντας μια μινι ανασκόπηση του τελευταίου μήνα με τα δικά μου μάτια:

Ο πρωθυπουργός της Ελλάδας περιφέρεται με το χέρι απλωμένο ανα την υφήλιο, και στις δέκα λέξεις που χρησιμοποιεί, οι 11 είναι : ευχαριστούμε. Τι πετυχαίνει ; Επιτόκιο 5,9%.

Μετά και τη σύνοδο κορυφής, η επιτυχία αγκαλιάζεται από τα ΜΜΕ και τονίζεται το ακάματο της προσπάθειας του ταξιδευτή George, καθώς και το επιτυχές των χειρισμών της κυβέρνησης. Ο λόγος προφανής. Πρέπει να καταστεί σαφές στον ελληνικό λαο ότι οι θυσίες του έπιασαν τόπο, και αυτό να λειτουργήσει ευεργετικά στην αποδοχή μελλοντικών σκληρών μέτρων από μέρους του. Το ΔΝΤ έρχεται εξάλλου.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.