Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Οταν το διαβασεις τοτε το ξανασυζηταμε γιατι τοτε και μονο τοτε θα μπορεις να βγαλεις ασφαλη συμπερασματα αν και παλι εχω τις αμφιβολιες μου γιατι με την αναγνωση ενος βιβλιου δεν γινεσαι ειδικος. ομως τα ψευδη και η λασπη ειναι δεδομενα. Καλα ειπε ο Βγενοπουλος προχθες , το κακο με τα μπλογκ του καθε τυχαρπαστου εχει ξεφυγει απο καθε ελεγχο.

Για την Δραγώνα διάβασα πρόσφατα και σε εφημερίδα και μάλιστα του Μπόμπολα(Πρώτο Θέμα) αν λέει κάτι αυτό.

Με τον Μητροπολίτη και τη θρησκεία ούτε που ασχολούμαι.

Υ.Γ: Έχει και ένα βιντεάκι το δεύτερο λινκ. Το είδατε αυτό;

Έγινε επεξεργασία από Petrossortep
Link to comment
Share on other sites

:offtopic2: Ότι το έχουν παραξηλώσει αρκετά μερικοί ιερωμένοι θα συμφωνήσω, νομίζω όμως άλλο σεβασμός και άλλο υποτέλεια.

Δέν κατάλαβα την πρότασή σου (σε μια φαρα η οποια μεσα στο ευαγγελιο ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ υβριζει το ελληνικο εθνος)

δεν θυμομουν καλα , δεν ειναι στο ευαγγελιο (αλλωστε ειναι 12) αλλα θα διαβασεις εδω http://www.hellenicway.ca/octob02/stefano.htm

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που δεν έχω κάποιο δημόσιο βήμα ενημέρωσης αλα ειδησεογραφικό blog/site και ούτε κινώ οπαδούς ούτε επηρεάζω τη κοινή γνώμη όπως ενα κομματικό στέλεχος/πολιτικό πρόσωπο, μπορώ να εκφράσω την άποψη μου βάση όσων μπορώ να διαβάσω και όσων στοιχειών έχω μπροστά μου, κι ας είναι ελλιπή. Εσύ φαντάζομαι ότι το έχεις διαβάσει το βιβλίο και μπορείς να το υπερασπίζεσαι.

οχι δεν το εχω διαβασει ουτε το υπερασπιζομαι , υπερασπιζομαι την αληθεια που ειναι οτι αυτα που λεει το συκοφαντικο link ειναι ψεματα , τελεια και παυλα . Διαφωνεις πανω σε αυτο ?

εμενα πιο πολυ με ενοχλει οτι εχω παρατηρησει επανελημενα τους τυπους του ΛΑΟΣ να παραπληροφορουν το κοσμο με ανυποστατα επιχειρηματα που στοχευουν στο φοβο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

οχι δεν το εχω διαβασει ουτε το υπερασπιζομαι , υπερασπιζομαι την αληθεια που ειναι οτι αυτα που λεει το συκοφαντικο link ειναι ψεματα , τελεια και παυλα . Διαφωνεις πανω σε αυτο ?

εμενα πιο πολυ με ενοχλει οτι εχω παρατηρησει επανελημενα τους τυπους του ΛΑΟΣ να παραπληροφορουν το κοσμο με ανυποστατα επιχειρηματα που στοχευουν στο φοβο.

Το συκοφαντικό λινκ είναι απλά η ερμηνεία του μπλόγκερ για όσα λέει η Δραγώνα στο βιβλίο της που δεν φαίνεται να απέχει και πολύ από την πραγματικότητα. Απλά τα λέει πιο ωμά.

Υ.Γ:

1. Να υπενθυμίσω και εδώ το βίντεο που υπάρχει στο δεύτερο λινκ που έδωσα. Συμπληρώνει τα σχόλια για το πρώτο βιβλίο.

2. Τα λινκ τα έδωσα για να δούμε την ποιότητα της τωρινής ηγεσίας που βλέπει ως διέξοδο στην κρίση το ΔΝΤ, δηλαδή την αρχή της κρίσης για πλείστες άλλες οικονομίες.

3. Ψάξτε στο νετ για "νεοοθωμανισμό" για να καταλάβετε καλύτερα το πολυπολιτισμικό κλίμα της εποχής.

Δεν χρειάζεται να το κουράσουμε άλλο.

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν το εχω διαβασει ουτε το υπερασπιζομαι , υπερασπιζομαι την αληθεια που ειναι οτι αυτα που λεει το συκοφαντικο link ειναι ψεματα , τελεια και παυλα . Διαφωνεις πανω σε αυτο ?

.

Μου μοιάζεις λιγο τσιτωμένος και πρέπει να προσεχω τι λέω μπας και μου έρθει κανενα ιπτάμενο laser ποντικι μεσω της τηλεφωνικής γραμμής :p

Αλλά να. εχμ.. Για τον ιδιο λόγο που περιέγραψα στο αρχικό μου πόστ. Οτι δηλαδή απο τις σελίδες που παρατίθενται δεν ειναι κάποιος σε θεση να βγάλει 100% σαφές συμπέρασμα.

Πώς είσαι σιγουρος οτι τα περιλυπτικά γραφόμενα ειναι αναληθή στην ουσία τους, αφου δέν εχεις διαβάσει ουτε εσύ το βιβλίο?

Αυτό που κατέκρινα ευθέως είναι η αναπαραγωγή τους, εμφανίζοντάς τα ως αυτούσια γραφόμενα στο βιβλίο, από άτομα που θα έπρεπε να έχουν την υπευθυνότητα (δημοσιογράφοι/πολιτικοί) να διαβάσουν το βιβλίο και να εκφράσουν τη δική τους άποψη και όχι τη κονσέρβα που σέρβιρε κάποιος και πιθανότατα έχει μέσα ανακρίβειες.

Link to comment
Share on other sites

και από εκεί που μέχρι πριν μερικές ημέρες προσπαθούσαν να μας πείσουν ο υποτιθέμενος "μηχανισμός στήριξης", δηλαδή το ΔΝΤ θα μείνει απλά στο πίσω μέρος του μυαλού μας, δεν θα το χρειαστούμε και λοιπά φαιδρά ξαφνικά έγινε μονόδρομος-->http://www.skai.gr/articles/news/finance/%CE%9C%CE%BF%CE%BD%CF%8C%CE%B4%CF%81%CE%BF%CE%BC%CE%BF%CF%82%CE%B7%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%83%CF%86%CF%85%CE%B3%CE%AE%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BC%CE%B7%CF%87%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%83%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B9%CE%BE%CE%B7%CF%8221042010/

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Άλλο πάλι.....

''Το χειρότερο σενάριο δεν είναι το ΔΝΤ, αλλά παύση πληρωμών και έξοδος από το Ευρω… ''

''Κανείς δεν μπαίνει στον κόπο να πει στον κόσμο ότι μια στάση πληρωμών και έξοδος από το ευρώ, σημαίνει ότι σε ένα μήνα θα διάγουμε βουκολικό βίο. Τα αυτοκίνητα θα είναι ακίνητα, π.χ. ποιος θα μας πουλάει πετρέλαιο έναντι ενός νομίσματος που αντιπροσωπεύει μια οικονομία που δεν παράγει παρά δημοσίους υπαλλήλους, συνδικαλιστές και κεκτημένα. Στη Βενεζουέλα που κάνουν παρόμοια πειράματα και την οποία θαυμάζει ο Αλέξης, έχουν ρεύμα δυο ώρες τη μέρα, σοβαρές ελλείψεις και είναι πρώτη στις υποψηφιότητες για χρεοκοπία. Και είναι από τους μεγαλύτερους εξαγωγούς πετρελαίου.''

λινκ: http://www.capital.gr/stoupas/?i=%EF22042010

σχόλιο: Φαίνεται ότι δεν ξέρουν αν θα μας ξεκάνουν με μαχαίρι ή με πιστόλι, και τι θα πονέσει πιο λίγο. Προς τα παρόν μάλλον μας ρίχνουν ποντικοφάρμακο σε μικρές δόσεις όμως. Ίσως για αυτό να μην μπορούμε να πάρουμε τα πόδια μας...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εδώ θα φανεί αν η σημερινή γενιά (με 20% του εργατικού δυναμικού να αποτελείται από μετανάστες που λογικά δεν τους καίγεται καρφί αν χρεωκοπήσει η Ελλάδα ή όχι - πολλοί την έχουν κάνει ήδη για καλύτερους τόπους) μπορεί να σηκώσει το βάρος των καλοφαγάδων των περασμένων γενεών.

Αυτό που είναι σίγουρο είναι ότι είτε οι μισοί δημόσιοι υπάλληλοι θα βρεθούν στον δρόμο (ή εκεί που θα έπρεπε να είναι πραγματικά) ή θα κόψουν τους μισθούς μέχρι εκεί που τελικά πολλοί θα φύγουν από μόνοι τους.

Να δούμε τι θα γίνει αν προταθεί στάση πληρωμών για 3 μήνες προκειμένου να μην χρεωκοπήσει η χώρα.

Link to comment
Share on other sites

Το ευρώ και η προφητεία του Φρίντμαν

http://www.ananeotiki.gr/el/readText.asp?textID=4502

Την ημέρα που η Ευρώπη θα βρεθεί αντιμέτωπη με μια σοβαρή ύφεση- είχε εξηγήσει- θα έλθουν και πάλι στην επιφάνεια οι εθνικοί εγωισμοί και το κοινό νόμισμα θα εμποδίσει τις απαραίτητες προσαρμογές που θα πρέπει να γίνουν σε κάθε χώρα.......

Ολοι θα καταλάβουν, αλλά θα είναι πολύ αργά, ότι δεν μπορεί να υπάρξει νομισματική ένωση χωρίς πολιτική ένωση, ότι δεν μπορεί να υπάρξει ευρώ χωρίς ευρωπαϊκή κυβέρνηση.

Το ένα φέρνει/θέλει τ'αλλο.....

Η ανάγκη ενός νέου ευρωπαϊκού συντονισμού

ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΔΙΑΚΥΒΕΡΝΗΣΗ

Θανάσης Κοντογεώργης,

http://www.metarithmisi.gr/el/readText.asp?textID=1081

Και αν οι κοινές συλλογικές συμβάσεις εργασίας (και οι διαπραγματεύσεις αυτών) φαντάζει μακρινός στόχος, ρεαλιστική είναι η προσέγγιση για κοινή συμφωνία επί αυξήσεων στα όρια του πληθωρισμού, που να συγκλίνουν στο μέσο όρο.
Ακόμα πιο μακρινός μπορεί να φαίνεται σήμερα ο στόχος της υιοθέτησης ενός συνολικού αθροιστικού στόχου για το έλλειμμα στη ζώνη του ευρώ, που θα προϋπέθετε υποβολή προϋπολογισμών για κάθε δημόσια αρχή στην ΕΕ (από Δήμους και Περιφέρεις, μέχρι εθνικές κυβερνήσεις και τον ίδιο τον κοινοτικό προϋπολογισμό

Σκέψεις για κεντρικά ασκούμενη οικονομική πολιτική που κάποια μέρα μπορεί να γίνουν πραγματικότητα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εμενα πιο πολυ με ενοχλει οτι εχω παρατηρησει επανελημενα τους τυπους του ΛΑΟΣ να παραπληροφορουν το κοσμο με ανυποστατα επιχειρηματα που στοχευουν στο φοβο.

Ο τελευταίος υπαίτιος για τον φόβο που υπάρχει στους πολίτες είναι το ΛΑΟΣ. Φρόντισαν οι "δημοκρατικές" δυνάμεις να τον εξαπλώσουν απλόχερα εδώ και χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

δεν θυμομουν καλα , δεν ειναι στο ευαγγελιο (αλλωστε ειναι 12) αλλα θα διαβασεις εδω http://www.hellenicway.ca/octob02/stefano.htm

Toσοι ειναι εδωμεσα που παρεξηγούνται με κατι Αη Ποντ /ΛΟΛΤζιζους κλπ ενας δεν "διορθωσε" τον αριθμο των Ευαγγελιων.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πισίιιινεςς είναιιιιι

απο τον λόγο του αινστάιν.

Χθες, ανακοινώθηκαν τα στοιχεία για το πραγματικό μέγεθος του ελλείμματος του 2009.

Θύμισαν σε όλους μας τα ακατανόητα λάθη, τις παραλείψεις, τις εγκληματικές επιλογές και την καταιγίδα των προβλημάτων που μας κληροδότησε η προηγούμενη κυβέρνηση.

γιατί το Πασοκ πιο πριν έδωσε στην ΝΔ ΤΕΛΕΙΑ οικονομία.

ας πει ένας πως "αυτα που τρωμε απο την μεταπολιτευση επέστρεψαν και μας δάγκωσαν στον κ@λο..." αλλά είναι ζόρικο να έχεις @@

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.