Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Τώρα δεν νομίζω ότι έχεις δίκιο.

Ο λόγος που κάποιος σπουδάζει και προσπαθεί να τελειώσει ένα Πανεπιστήμιο και ένα Μεταπτυχιακό είναι ακριβώς αυτό, να παίρνει κάτι παραπάνω από το βασικό μισθό και να μην είναι για πάντα στην κατώτερη βαθμίδα της εργασίας.

Τα 26.000 το χρόνο δεν τα λες και πάρα πολλά, είναι κάτι παραπάνω από 2.000 το μήνα αν ενσωματώσεις τους πρώην 13ο 14ο.

Τα 2.000 για 25 χρόνια εργασίας δεν είναι και καμιά τρελή αμοιβή, αν και τα 18.000 βγαίνουν νταν 1.500 χωρίς δώρα (άλλωστε καταργήθηκαν), που με το κόστος ζωής της Ελλάδας μάλλον θα τα έλεγες λίγα.

Μα δεν κλάφτηκα πουθενά που ο πατέρας μου μετά από 51 χρόνια εργασίας σε βαρέα επαγγέλματα παίρνει μια σύνταξη περί τα 700 ευρώ και τώρα την βλέπει να μειώνεται κι άλλο. Και μου φαίνεται λίγο προκλητικό ανάμεσα στον κόσμο που παίρνει ψίχουλα να βλέπω να διαμαρτύρονται και αυτοί που την είχαν καλύτερα για τον Α ή Β λόγο.

Δεν είπα ότι τα 1500 είναι πολλά για το σημερινό κόστος ζωής στην Ελλάδα, αλλά βαθιά μέσα μου είμαι σίγουρος ότι με μερικούς συμβιβασμούς στον τρόπο ζωής του θα επιβιώσει.

Το ξέρω γιατί το 70% και βάλε των Ελλήνων επιβιώνουν με τα μισά από αυτά.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

[ame=http://vimeo.com/10521493]Page not found on Vimeo[/ame]

Money as Debt

Δεν ξέρω αν έχει ποσταρει κάποιος το παραπάνω βίντεο αλλά είναι ενδιαφέρον...animation style!

Έγινε επεξεργασία από raven_g20
Link to comment
Share on other sites

Ο καθένας βλέπει ότι νομίζει, εγώ θίγω το σύστημα των media που έχουν βάλει στόχο μια συγκεκριμένη ομάδα και την γ***, προσπαθούν να υπερσπιστούν τους εαυτούς τους αλλά δεν τους αφήνουν...

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ 16 ΜΙΣΘΟΙ πόσες φορές να το πώ....;

Πωπω unlucky. Άντε και στην επόμενη μείωση θα φτάσει τον πατέρα μου που δουλεύει από τα 14 σε λαμαρινάδικο και ακόμα φτύνει μαυρίλα. Δεν πειράζει, μπόρα είναι θα περάσει και ίσως ξαναπάρει 26k ο πατέρας σου...

Βλέπετε τώρα πόσο καλά τα κατάφεραν; Ορίστε ο πατέρας του κάθε chosen προκαλείτε όταν ακούει αυτά. Λέω στο πατέρα μου "Και γιατί δεν κάνετε απεργία κανά 2 μέρες να δείτε για το πότε θα το παίξουν τα κανάλια, ούτε θα συνεδριάσει η βουλή ούτε τπτ" και μου λέει "Με αυτά που έχει ακούσει ο κόσμος, θα έρθει στο σύνταγμα και θα μας σκοτώσει, πως θα πω εγώ στον άλλον απεργώ που μου κόβει 700ε και με γ*** αλλά αυτός πέρνει τα μισά από μένα; Είναι βέβαιο ότι θα μας λιντσάρουν"

Και μένα ρε φίλε chosen ο πατέρας μου από τα 7 δουλεύει, και όταν λέω δουλεύει δουλεύει... Τι να κάνουμε τώρα; Η ζωή ήταν, είναι και θα είναι άδικη...

Μα δεν κλάφτηκα πουθενά που ο πατέρας μου μετά από 51 χρόνια εργασίας σε βαρέα επαγγέλματα παίρνει μια σύνταξη περί τα 700 ευρώ και τώρα την βλέπει να μειώνεται κι άλλο. Και μου φαίνεται λίγο προκλητικό ανάμεσα στον κόσμο που παίρνει ψίχουλα να βλέπω να διαμαρτύρονται και αυτοί που την είχαν καλύτερα για τον Α ή Β λόγο.

Δεν είπα ότι τα 1500 είναι πολλά για το σημερινό κόστος ζωής στην Ελλάδα, αλλά βαθιά μέσα μου είμαι σίγουρος ότι με μερικούς συμβιβασμούς στον τρόπο ζωής του θα επιβιώσει.

Το ξέρω γιατί το 70% και βάλε των Ελλήνων επιβιώνουν με τα μισά από αυτά.

Εάν κόλλαγε ένσημα τόσα χρόνια κανονικά, θα έπαιρνε τώρα 3000€ σύνταξη....

Αλλά τότε τους έλεγαν (σε σημερινά λεφτά), θες 1000€ ή 600 και ένσημα; Και όλοι έπαιρναν τα λεφτά.. Ποιός φταίει για αυτό τότε;

Ο παππους μου ήταν ελαιχρωματιστής και κόλαγε ένσημα από 18 του και στα 55 του πήρε σύνταξη το '95 400.000δρχ..

Έγινε επεξεργασία από RootX
easy με τις εκφράσεις.
Link to comment
Share on other sites

Πολλοί, στην οικοδομή ειδικά και επαρχία, δεν κολαγαν ένσημα όχι γιατί τα έπαιρναν σε χρήμα αλλά γιατί ο κάτοχος του κτίσματος ήταν φιλος/γνωστός κλπ και δεν ήθελαν

να τον "δωσουν" στο ΙΚΑ. Άλλοι έκαναν συμφωνία 1στα3 ή 1στα5 χωρίς να τα παίρνουν σε χρήμα μιας και "ετσι" δουλευε η αγορά τότε, αλλιώς θα έκανες 4-5 μεροκάματα τον μήνα (πάλι τα ίδια ένσημα δηλαδή). Αποτέλεσμα, άνθρωποι σαν τον πατέρα του Chosen και τον δικό μου, να έχουν λιώσει στην οικοδομή και αλλού, και να φτάνουν στο τέλος να αγοράζουν ένσημα για να συμπληρώσουν και να πάρουν αυτά τα 700κάτι ευρώ το μήνα. Λάθος τους που το έκαναν αλλά ακόμα μεγαλύτερο το λάθος να τους κόψουν έστω και 1 cent από αυτά τα 14x700 που παίρνουν/έπαιρναν όταν μάλιστα βλέπουν άλλους να χρωστάνε τα άντερά τους σε εφορίες/ΦΠΑ και τελικά να γίνεται συμβιβασμός και να πληρώνουν το 1/20 αυτών που χρώσταγαν.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Και το θέμα δεν είναι μόνο το πόσα θα πέρνεις τώρα αλλα και πως έχεις προγραμματίσεις τη ζωή σου. Έχουμε πάρει ένα σπίτι το 2005 και ακόμη πληρώνουμε το δάνειο... 1500€ το μήνα.. αυτό πως θα το "περιορίσουμε;"

-8000€ το χρόνο σημαίνει no Master of Science for winters....

Link to comment
Share on other sites

Μην το κοιτάς Εγωιστικά. Από τον πατέρα σου δέστο όχι από εσένα που είσαι 22/23 χρονών με την ζωή μπροστά σου. Στη Αγγλία/Αμερική και άλλα κράτη και τον Ωνάση να έχεις μπαμπά παίρνεις student loan για να πληρώσεις το master σου. Αν θέλεις θα πάρεις και εσύ και θα το κάνεις το MSc αν το θέλεις πραγματικά.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Winters, για το θέμα του σπιτιού που λες(και γενικά για όλες τις αγορές με μακροχρόνια δάνεια) θα διαφωνήσω λίγο, δεν είναι σωστή πρακτική να έχεις δόσεις που σε φέρνουν τσίμα τσίμα στο τέλος του μήνα, με αποτέλεσμα να κινδυνεύεις να χάσεις(όχι εσύ συγκεκριμένα) το σπίτι/αυτοκίνητο εάν σου μειωθεί ο μισθός/εισόδημα κλπ.

Εάν τώρα είναι τα ζόρια, τις "καλές μέρες" φρόντιζες (γενική η ερώτηση) το πλεόνασμα να το ρίχνεις στο δάνειο πχ ώστε να μειώσεις την δόση ή τον χρόνο αποπληρωμής; Εάν το πλεόνασμα το έκανες 2ο αυτοκίνητο ή διακοπές στην Μύκονο, δεν μπορώ να δεχτώ ότι τώρα σου φταίει η πολιτεία/η κρίση κλπ κλπ.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λες είναι Dolly... και γω όταν έκανα το μετ/κό δούλευα 8ωρο + 1.5 ώρες πήγαινε-έλα και η γυναίκα που κάνει τώρα το δικό της, δουλεύει 10+ ώρες την ημέρα + 2 ώρες πήγαινε-έλα... φυσικά τα έξοδα, μόνοι μας, ούτε δάνειο, ούτε τίποτα...

Όσοι κατέχετε την αγγλική, ρίξτε ένα βλέφαρο,

http://www.spiegel.de/international/europe/0,1518,694263,00.html

Είναι αυτό που πιστεύω χρόνια τώρα... όλες οι θεωρίες και οι πλεκτάνες που θέλουν την Ελλάδα υποχείριο και υποδουλωμένη από τα χρέη της, βρίσκουν τοίχο στην ελληνική πραγματικότητα... ας έχουν δίκιο που λένε ότι το ΔΝΤ θέλει να μας κάνει τριτοκοσμικούς και μετά να μας εξαγοράσει τελείως για γενιές, ας έχουν δίκιο που λένε ότι οι πολιτικοί μας είναι λαμόγια και ότι έφαγαν όλα τα λεφτά... όταν η συντριπτική πλειοψηφία του κόσμου φταίει για την σημερινή κατάσταση, οι δικαιολογίες χάνουν την αξία τους... όσοι μπορούσαν έκλεβαν και συνεχίζουν να το κάνουν ακόμα και τώρα με περισσότερη ένταση κιόλας για "εκδίκηση" και καλά... σταμάτησαν τα φακελάκια...? σταμάτησαν οι αργομισθίες...? τι σταμάτησε τέλος πάντων...? όσοι μπορούν ακόμα τρώνε...

Έγινε επεξεργασία από Jaco
Link to comment
Share on other sites

Υπογραφή δεκάδων συμφωνιών

Η συνεργασία για την ενέργεια στο επίκεντρο της επίσκεψης Μεντβέντεφ στη Τουρκία

Οι οικονομικές σχέσεις των δύο χωρών αναμένεται να τεθούν στο επίκεντρο των συνομιλιών με την τουρκική πολιτική ηγεσία που έχει την Τετάρτη ο πρόεδρος της Ρωσίας Ντμίτρι Μεντβέντεφ ο οποίος πραγματοποιεί επίσκεψη στην Αγκυρα.

Μεταξύ των θεμάτων που θα συζητηθούν είναι οι συμφωνίες στο τομέα της ενέργειας και ειδικά το μνημόνιο για την κατασκευή του πρώτου πυρηνικού σταθμού στην Τουρκία από μια ρωσική κοινοπραξία υπό τη ρωσική κρατική εταιρία Atomstroyexport.

Επιπλέον οι συνομιλίες θα περιστραφούν γύρω από θέματα διμερούς εμπορίου και τουρισμού, με την κατάργηση της βίζας

Ο Ντμίτρι Μεντβέντεφ και ο Τούρκος ομόλογός του Αμπντουλάχ Γκιουλ θα υπογράψουν είκοσι συμφωνίες μεταξύ των οποίων με το ρωσικό κολοσσό φυσικού αερίου Gazprom και την πετρελαϊκή εταιρία Rosneft.

H Ρωσία είναι ο κύριος προμηθευτής φυσικού αερίου της Τουρκίας και ο δεύτερος μεγαλύτερος εμπορικός εταίρος.

Newsroom ΔΟΛ, με πληροφορίες από ΑΠΕ/Γαλλικό

πηγη

ασχετο ?

μια ακομα περιπτωση της υπερηφανης εθνικης μας πολιτικης εναντι των 'μπουνταλαδων'

Link to comment
Share on other sites

Μην το κοιτάς Εγωιστικά. Από τον πατέρα σου δέστο όχι από εσένα που είσαι 22/23 χρονών με την ζωή μπροστά σου. Στη Αγγλία/Αμερική και άλλα κράτη και τον Ωνάση να έχεις μπαμπά παίρνεις student loan για να πληρώσεις το master σου. Αν θέλεις θα πάρεις και εσύ και θα το κάνεις το MSc αν το θέλεις πραγματικά.

Ήδη δουλεύω και δεν νομίζω να με παίρνει να πάρω αλλά thanks θα το τσεκάρω κ αυτό..

Και για να τελιώσω με το θέμα, ο πατέρας μου δεν γκρίνιαξε για την μείωση, όταν το συζυτάγαμε μου είπε "να σκέφτεσαι άλλους που πάιρνουν 500 κ 600 ή απολύωνται στα 50 τους... απλά θα περιορίσουμε τα έξοδα όσο μπορούμε"

Έχει εξοργιστεί γιατί το παρουσιάζουν τα media ως πλούσιο/παιδί_ανώτερου_θεού, και όποιον ρωτήσεις έχει αρνητική γνώμη πλέον για αυτόν και τους συναδέλφους του. Του έχουν απαγορεύσει να διαδηλώνουν και να διεκδικούν.. Για αυτό όμως δεν μίλησε κανένα μέλος :shutup:. Μια χαρά τα κατάφεραν. Να πεθάνει η κατσίκα του γείτονα.

Που είναι το ΚΚΕ τώρα; Δεν υπάρχει συνδικαλιστικό ΚΚΕ στη βουλή και δεν τους νοιάζει, μόνο όταν πλήττονται μέλη του ΠΑΜΕ ξέρουν να "αγωνίζονται"...

Εάν τώρα είναι τα ζόρια, τις "καλές μέρες" φρόντιζες (γενική η ερώτηση) το πλεόνασμα να το ρίχνεις στο δάνειο πχ ώστε να μειώσεις την δόση ή τον χρόνο αποπληρωμής; Εάν το πλεόνασμα το έκανες 2ο αυτοκίνητο ή διακοπές στην Μύκονο, δεν μπορώ να δεχτώ ότι τώρα σου φταίει η πολιτεία/η κρίση κλπ κλπ.

Ότι περίσσευε το έσπρωνχε να ξεπληρώσει το δάνειο... ;)

Και επίσης ο πατέρας μου, ως δημόσιος υπάλληλος, ήξερε το 2005 ότι ήταν λίγο δύσκολο να του μειωθεί ο μισθός. Και η μείωση είναι μεγάλη... 30%

Έγινε επεξεργασία από winters
Link to comment
Share on other sites

http://news247.gr/oikonomia/ergasia/dikaiwthhke_ergazomenos.149158.html

Καταχρηστική και άκυρη έκρινε το Εργατικό Τμήμα του Αρείου Πάγου, απόλυση εργαζόμενου, ο οποίος είχε ζητήσει πρόσθετη αμοιβή, όταν αυξήθηκαν οι αρμοδιότητές του.

Σύμφωνα με την απόφαση του ΑΠ, η απόλυση είναι καταχρηστική διότι τα ελατήρια της εταιρείας ήταν ταπεινά.

Ο Άρειος Πάγος επικύρωσε την απόφαση του εφετείου, που είχε δεχθεί ότι η απόλυση έγινε, επειδή ο εργαζόμενος διεκδίκησε τα δικαιώματά του, κάτι που δεν άρεσε στον εργοδότη του, ο οποίος δεν ήθελε να καταβάλλει επιπλέον χρήματα.

Αξίζει να σημειωθεί, ότι ο συγκεκριμένος υπάλληλος είχε λάβει τιμητική διάκριση από την εταιρεία του, λόγω της ευσυνειδησίας και της εργατικότητάς του.

Link to comment
Share on other sites

Περικόπτονται 20% οι αποδοχές των βουλευτών

Σε ποσοστό 20%, περίπου 1.500 ευρώ τον μήνα ή 18.000 ευρώ ετησίως, φτάνουν οι περικοπές στις αποδοχές των βουλευτών, σύμφωνα με απόφαση του προέδρου της Βουλής Φ. Πετσάλνικου, που ενέκρινε ομοφώνως η διάσκεψη των προέδρων.

Συγκεκριμένα, για τους βουλευτές περικόπτονται τα επιδόματα οργάνωσης γραφείου και εξόδων κίνησης κατά 20%, ενώ καταργούνται πλήρως τα δώρα των Χριστουγέννων και Πάσχα, καθώς και το επίδομα διακοπών, δηλαδή ο 13ος και 14ος μισθός.

Επιπλέον, με την ίδια απόφαση το επίδομα της «έκτακτης αποζημίωσης» για τους υπαλλήλους της Βουλής θα δίνεται σε μηνιαία βάση και όχι δύο φορές τον χρόνο, όπως γινόταν μέχρι τώρα. Οι συνολικές περικοπές και, δεδομένου ότι πλέον φορολογείται, το επίδομα μειώνεται για τους υπαλλήλους των χαμηλότερων μισθολογικών κλιμακίων κατά 39%, ενώ των υψηλότερων κλιμακίων κατά 48%.

Με τις μειώσεις για τους υπαλλήλους της Βουλής διαφώνησαν ΚΚΕ και ΣΥΡΙΖΑ.

ΠΗΓΗ: Εξπρές

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγω παιδια να ρωτησω κατι που μου διαφευγει.

Ενας υπαλληλος στι Βουλη τι ακριβως κανει?

@Winters

Θα συμφωνισω με οτι ειπε ο Dolly για τα δανεια.

Και εμενα οι γονεις μου μου εχουν ξεκαθαρισει οτι δεν θα εχουν λεφτα για να πληρωνουν τις σπουδες μου αν δεν περασω Αθηνα.Προσπαθω λοιπον να περασω Αθηνα,αν δεν περασω ομως?Τι θα κανω?Δεν θα παω σε μια καλη σχολη επειδη ειναι Θεσσαλονικη?

Θα παω... και αν χρειαστει θα δουλεψω κιολας.Αν παλι περασω Αθηνα ομως δεν θα τους επιβαρεινω το ιδιο?Ισως λιγοτερο ,γιατι δεν θα 'χου να μου πληρωνουν νοικι ,αλλα θα τους ειμαι ενα βαρος.Δυο δανεια πληρωνουν οι ανθρωποι...

Οποτε παλι μονος οτι κανω σε κανα 2 χρονια...

Αμα το θελει κανεις πραγματικα,θα πετυχει τον στοχο του.

Σου ευχομαι να το κανεις και το Master of Science σου.

Έγινε επεξεργασία από Hydra
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.