Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

το ζητημα ειναι το χρεος να εχει αντικτυπο στην αναπτυξη , οταν το χρεος εχει αντικτυπο σε σταδια και καταναλωση τοτε εχω προβλημα , προσωπικα εγω. Αν ημασταν φεσωμενοι αλλα απολαμβαναμε υπηρεσιες αναλογου επιπεδου , FTTH , αυτοκινητοδρομους , σταθερα μεσα τροχιας κλπ τοτε ΟΚ το συζηταμε.

Οποτε στον μπλογκερ που εγραψε περι χρεων το 60 , μαλλον δεν ξερει οτι το 1960 δεν ειχε ρευμα το 80% της χωρας και τελη της δεκαετιας του 60 ειχε το 100% .

Κατ' αρχήν έχουμε να κάνουμε με οικονομολόγο και όχι με κάποιον που μπλογκάρει ''διαμαρτυρίες'' χωρίς στοιχεία.

Επιπλέον με το επιχείρημά σου, να υποθέσω ότι ασπάζεσαι ώς 100% αληθείς τους όποιους προυπολογισμούς έργων ??

Τέλος αυτό που εστιάζω εγώ στο άρθρο, είναι η διαρκής αναδιαπραγμάτευση ενός χρέους, που μαζί με την επαύξησή του (ως αποτέλεσμα κυρίως της αναποτελεσματικότητας στις εκάστοτε ''διαπραγματεύσεις''), απο ΚΑΘΕ κυβέρνηση απο το 1945 και τούδε, και της ''λογικής'' ''Ε! αφου μπορούμε να δανειστούμε, ας δανειστούμε. Τα δικαιώματα του λαου θα συμπιέσουμε προς τα κάτω και ολα ΟΚ'', φτάσαμε σήμερα στην κατάσταση που όλοι ξέρουμε, και πάλι τα ''ρέστα'' και οι ευθύνες αναζητώνται απο..... ΕΜΑΣ !

εκτός πάλι αν αυτό:

Είναι χαρακτηριστικό ότι ολόκληρη την περίοδο της μεταπολίτευσης, 1974-2009, η Ελλάδα έχει πληρώσει σε εξυπηρέτηση χρέους πάνω από 640 δις ευρώ για ένα κυλιόμενο δημόσιο χρέος των 300 δις ευρώ το 2009. Πρόκειται για μια μέση απόδοση της τάξης του 215%! Ποια άλλη επιχείρηση μπορεί να υπερηφανευτεί για τέτοιες αποδόσεις; Γιατί λοιπόν να μην φορτώσουν με δάνεια τη χώρα;

σου κάνει για μια νορμάλ κατάσταση όπου μια χώρα δανειστηκε ''10'' για να κάνει κάποια έργα και αντί να ξεχρεώσει ΚΑΠΟΤΕ τελικά χρεωκοπεί εξ' αιτίας αυτων των δανείων. Είναι λογικό ??

Εδώ τελικά έχουμε να κάνουμε με τον ορισμό του ''επαχθούς δανεισμού'' και δεν έιναι δάνεια που κανένας εχέφρον θα έπαιρνε για λογαριασμό του. Αλλά άμα είναι το λογαριασμό να τον πληρώνει άλλος.....

Έγινε επεξεργασία από colt3003
Link to comment
Share on other sites

δικαιωματα σημαινει κατι αλλο νομιζω , τελος παντων εγω διαφωνων εν μερη σε αυτα που γραφεις. Το βιοτικο επιπεδο της πλειοψηφιας των Ελληνων ανεβηκε , δεν ξερω ποσο χρονων εισαι αλλα για μιλα με κανενα που ηταν 30ρης στη δεκαετια του 70 αν ειχανε 2 αμαξια , εξοχικο , και εκαναν ηγουμενιτσα θεσσαλονικη 3 ωρες , αν αλλαζαν ρουχα καθε σεζον και γενικοτερα πως ζουσαν και θα καταλαβεις αν ανεβηκε το επιπεδο ή οχι. Οτι ανεβηκε ειναι γεγονος , ανεβηκε με δανεικα ομως , αρα το οτι θα ριξουμε το επιπεδο δανειζοντας εν μερη δεν ευσταθει. Σιγουρα ομως αυτη η ανοδο δεν εχει αντικτυπο στην πραγματικη οικονομια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

δικαιωματα σημαινει κατι αλλο νομιζω , τελος παντων εγω διαφωνων εν μερη σε αυτα που γραφεις. Το βιοτικο επιπεδο της πλειοψηφιας των Ελληνων ανεβηκε , δεν ξερω ποσο χρονων εισαι αλλα για μιλα με κανενα που ηταν 30ρης στη δεκαετια του 70 αν ειχανε 2 αμαξια , εξοχικο , και εκαναν ηγουμενιτσα θεσσαλονικη 3 ωρες , αν αλλαζαν ρουχα καθε σεζον και γενικοτερα πως ζουσαν και θα καταλαβεις αν ανεβηκε το επιπεδο ή οχι. Οτι ανεβηκε ειναι γεγονος , ανεβηκε με δανεικα ομως , αρα το οτι θα ριξουμε το επιπεδο δανειζοντας εν μερη δεν ευσταθει. Σιγουρα ομως αυτη η ανοδο δεν εχει αντικτυπο στην πραγματικη οικονομια.

Ε!... δεν είμαι και πιτσιρίκι...

Δεν προσπαθώ να πείσω κανένα με αυτά που ποστάρω. ΤΗΝ ΑΚΡΗ ψάχνω, και το τι θα/μπορεί να γίνει.

Απο την άλλη αν στη δεκαετία του 70 (και του 80 σου λέω εγώ) τα επιτόκια των τραπεζών ήταν στο 2,5 - 4%, όλη αυτή την ''ανάταση'' του βιοτικού επιπέδου θα την καμαρώναμε απο τότε. Τα επιτόκια όμως ΤΟΤΕ αν ενθυμούμαι καλώς έπαιζαν γύρω στο 20%. Ποίος θα δανειζόταν με τέτοιο επιτόκιο ?? Οπότε όποιος ήθελε να φτιάξει ένα σπίτι το ξεκίναγε στα νιάτα του και το ολοκλήρωνε σε τμήματα μέχρι συνήθως τα δεύτερα -άντα.

Κακά τα ψέματα. Το βιοτικό επίπεδο ανέβηκε καθαρά χάριν στον ιδιωτικό δανεισμό, και όχι γιατί παίρναμε όλοι τέτοιους μισθούς που μας επέτρεψαν να πάρουμε 2ο ΙΧ χωρίς την απαραίτητη περατζάδα απο την τράπεζα. Και τώρα που η ''σφαλιάρα'' έπεσε και το ζωνάρι θα σφίξει απότομα θα δείς ΠΟΣΟΙ θα απωλέσουν βιοτικό επίπεδο, αποδεικνύοντας πόσο ρηχή ήταν τελικά η επιφάνειά τους. Απο την άλλη δε οι τράπεζες που πέρσι μόλις επειδή ''κινδύνευαν'' (μη δεν κάνουν κέρδη), και αφού έστιψαν όσο έπαιρνε το πόπολο απο τα μετρητά, κατα πάσα πιθανότητα θα ξανά''κινδυνεύσουν''

Τέλος σχετικά με τα έργα υποδομής θα συμφωνούσαμε αν δεν υπήρχε το θέμα:

α) της πολυετούς εκετάλλευσης των απο ιδιώτες (π.χ. διόδια) και

β) των σκανδαλώδων προυπολογισμών κατασκευής

Δηλαδή, Αμ στο χρεώνουν 10 φορές πάνω να το πληρώσεις, Αμ σου λένε πως χρωστάς και στον ''ανάδοχο''.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Απλά οι άνθρωποι που είναι πίσω από πολιτικούς και "λαμόγια"....κάνουν τέτοιο παιχνίδι που επιστήσαν την προσοχή των "αγανακτισμένων" πολιτών σε αυτούς που τρώνε - κλέβουν - κακοδιαχειρίζονται και όχι στους άλλους που αποτελούν την πραγματική ΕΞΟΥΣΙΑ.

Δεν μπορεί να φταίμε μόνο εμείς....Δεν μπορεί να φταίνε μόνο οι πολίτες και πολιτικοί όλων αυτών των χωρών των οποίων οι οικονομίες τους κατέρρευσαν.

Να συμπληρώσω κάτι Colt.

Χθες πήγα στο Lidl το οποίο βέβαια έχει τρομερή άνοδο. Να δεις κάτι Mercedes, κάτι BMW, κάτι Jeep 3λιτρα και πάνω παρκαρισμένα απο έξω....Η επόμενη κίνηση βέβαια είναι να πουληθούν - "κλειδωθούν" τα εν λόγω αυτοκίνητα. Ο τύπος που δεν λυπύθηκε 60.000 για αυτοκίνητο, λυπάται το ακριβό κολόχαρτο τα ακριβά μακαρόνια που από 0.70 τα βρήκε 0.39 !

Το βιοτικό επίπεδο δεν το εξασφαλίζεις με πώληση αυτοκινήτων, ρουχισμό, σπίτια με δανεικά για μια ζωή κτλ... Το ελέγχεις με άλλα πράγματα. Οι γονείς μου δεν είχαν ούτε εξοχικό, την έβγαλαν μέχρι τέλους με 1 fiataki 128 το οποίο πούλησαν για ένα μεταχειρισμένο mirafiori κάποια στιγμή, δεν άλλαζαν ρούχα κάθε εξάμηνο (ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Το ρούχο τότε από την ΒΙΟΤΕΧΝΙΑ της γειτονιάς ήταν και ΠΟΙΟΤΙΚΟΤΑΤΟ χωρίς να είναι Prada, moschino και ΛΟΥΓΚΡΕ γενικά). Αλλά το ψυγείο είχε πάντα φαγητό και τα ντουλάπια ποτέ άδεια. Βέβαια είχαν ασπρόμαυρη TV, δεν βγαίνανε κάθε ΠΣΚ σε Πλούταρχους - Κιάμμους - Καρράδες να ανοίγουν φιάλες και να διασκεδάζουν με τον υπάρχουν ΕΠΙΒΑΛΟΜΕΝΟ τρόπο διασκέδασης. Δεν είχαν από 1 κινητό ανα κεφάλι, φωτογραφική ανα κεφάλι, PC/Laptop ανα δωμάτιο/κεφάλι, δεν είχαν φροντιστήρια.....

Εντάξει, καλή η ματαιοδοξία αλλά παν μέτρον άριστον.

Δεν μπορεί να φταίει ΜΟΝΟ ο Έλληνας, ο Τούρκος, ο Αργεντίνος, ο Λετονός...που καταρρέει η οικονομία της χώρας του. Δεν διαχειρίζεται ο πολίτης το κεφάλαιο, το τραπεζικό σύστημα, την οπλοβιομηχανία. Άλλοι το κάνουν. Βρίστε και λίγο αυτούς εκτός από τους διπλανούς σας..

Έγινε επεξεργασία από Snips
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ε!... δεν είμαι και πιτσιρίκι...

Δεν προσπαθώ να πείσω κανένα με αυτά που ποστάρω. ΤΗΝ ΑΚΡΗ ψάχνω, και το τι θα/μπορεί να γίνει.

Απο την άλλη αν στη δεκαετία του 70 (και του 80 σου λέω εγώ) τα επιτόκια των τραπεζών ήταν στο 2,5 - 4%, όλη αυτή την ''ανάταση'' του βιοτικού επιπέδου θα την καμαρώναμε απο τότε. Τα επιτόκια όμως ΤΟΤΕ αν ενθυμούμαι καλώς έπαιζαν γύρω στο 20%. Ποίος θα δανειζόταν με τέτοιο επιτόκιο ?? Οπότε όποιος ήθελε να φτιάξει ένα σπίτι το ξεκίναγε στα νιάτα του και το ολοκλήρωνε σε τμήματα μέχρι συνήθως τα δεύτερα -άντα.

Κακά τα ψέματα. Το βιοτικό επίπεδο ανέβηκε καθαρά χάριν στον ιδιωτικό δανεισμό, και όχι γιατί παίρναμε όλοι τέτοιους μισθούς που μας επέτρεψαν να πάρουμε 2ο ΙΧ χωρίς την απαραίτητη περατζάδα απο την τράπεζα. Και τώρα που η ''σφαλιάρα'' έπεσε και το ζωνάρι θα σφίξει απότομα θα δείς ΠΟΣΟΙ θα απωλέσουν βιοτικό επίπεδο, αποδεικνύοντας πόσο ρηχή ήταν τελικά η επιφάνειά τους. Απο την άλλη δε οι τράπεζες που πέρσι μόλις επειδή ''κινδύνευαν'' (μη δεν κάνουν κέρδη), και αφού έστιψαν όσο έπαιρνε το πόπολο απο τα μετρητά, κατα πάσα πιθανότητα θα ξανά''κινδυνεύσουν''

Τέλος σχετικά με τα έργα υποδομής θα συμφωνούσαμε αν δεν υπήρχε το θέμα:

α) της πολυετούς εκετάλλευσης των απο ιδιώτες (π.χ. διόδια) και

β) των σκανδαλώδων προυπολογισμών κατασκευής

Δηλαδή, Αμ στο χρεώνουν 10 φορές πάνω να το πληρώσεις, Αμ σου λένε πως χρωστάς και στον ''ανάδοχο''.

μεχρι και τις αρχες τις δεκαετιας του 90 τα επιτοκια τοσο ηταν, 10-20% . Παντως δεν ειπα οτι προσπαθεις να πεισεις κανενα ουτε οτι εισαι πιτσιρικι , ο καθεις διαβαζει κρινει και αποφασιζει.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, καλή η ματαιοδοξία αλλά παν μέτρον άριστον.

Δεν μπορεί να φταίει ΜΟΝΟ ο Έλληνας, ο Τούρκος, ο Αργεντίνος, ο Λετονός...που καταρρέει η οικονομία της χώρας του. Δεν διαχειρίζεται ο πολίτης το κεφάλαιο, το τραπεζικό σύστημα, την οπλοβιομηχανία. Άλλοι το κάνουν. Βρίστε και λίγο αυτούς εκτός από τους διπλανούς σας..

οταν ομως ξερει οτι το κομμα που θα ψηφισει δεν προκειτε να εξασφαλισει το συνολικο "καλο" αλλα προσωπικες φιλοδοξιες "μπες εσυ στο δημοσιο και ασε τους αλλους να κουρευονται" , "η δουλεια μας να γινει και γ@μ@σετους" , "δημοσιο φορεβα" και το ποσοστο ειναι 80% σταθερα 40 χρονια τοτε δυστηχως για αυτους αλλα ΚΑΙ τους αλλους που δεν ψηφιζαν (για ΧΥΖ λογους) εχουμε και εμεις την ευθυνη , διοτι με την μικρη αυτη κινηση του ρουσφετιου γιγαντωθηκε η διαφθορα . Και ισως εχουμε τη κυριαρχη ευθυνη γιατι επι τοσα χρονια δεν αντιδρασαμε με το δημοκρατικο τροπο.

Ή για να το παρουμε και αναποδα , υπηρξε κομμα (ακομα και αν θα υπαρξει) που θα πει την αληθεια , θα σου πει ΟΧΙ στις ορεξεις του καθενος και θα βγει ποτε κυβερνηση ? ποτέ , οποτε ;)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Χθες πήγα στο Lidl το οποίο βέβαια έχει τρομερή άνοδο. Να δεις κάτι Mercedes, κάτι BMW, κάτι Jeep 3λιτρα και πάνω παρκαρισμένα απο έξω....Η επόμενη κίνηση βέβαια είναι να πουληθούν - "κλειδωθούν" τα εν λόγω αυτοκίνητα. Ο τύπος που δεν λυπύθηκε 60.000 για αυτοκίνητο, λυπάται το ακριβό κολόχαρτο τα ακριβά μακαρόνια που από 0.70 τα βρήκε 0.39 !

:rofl::rofl: Τρελή μου διαστροφή: Να μπορούσα να δώ τι νιώθει κάθε φορά που περνάει έξω απο βενζινάδικο και πρέπει να ανεφοδιαστεί (δεδομένης της τιμής της βενζίνης και των αποστάσεων ανάμεσα σε κάθε βενζινάδικο, το πιο πιθανό είναι να πρέπει να επισκεφθεί ΚΑΘΕ βενζινάδικο που βρίσκει στο διάβα του).

''Νεοέλληνας είναι αυτός που έχει 2 αυτοκίνητα στο πεζοδρόμιο έξω απο το σπίτι του, 2 τηλεοράσεις στο σαλόνι του και 2 κατοστάρικα στην τσέπη του''

Τάδε έφη Χαρούλης.... Αρκετά χρόνια πρίν.

Απο την άλλη δεν πρέπει να συγχέουμε το ιδιωτικό χρέος (δηλαδή των ιδιωτών στις τράπεζες) με το δημόσιο χρέος (δηλαδή του Ελληνικού δημοσίου στα ευαγή ιδρύματα) Το πώς και το γιατί χρεώθηκε ο μέσος Έλληνας για να πάρει πορσικό, θα πρέπει να το αναζητήσουμε στους παράγοντες στης έλλειψης παιδείας (όχι μόρφωσης), στο κατοχικό σύνδρομο και στους εισηγητές των ''θέλω'' (τηλεοράσεις, ράδια, ''ειδικός τύπος'' και ο γείτονας), και είναι πασιφανές ότι θα λάβει εφαρμογή το ρητό ''όπως έστρωσες....''

Το πώς και το γιατί χρεώθηκε το Ελληνικό δημόσιο όμως αποτελεί άλλη κουβέντα. Και αυτό είναι και το θέμα μας. Δεν είναι νομίζω σωστό να φορτώνουμε στον καθένα μας (που μπορεί να έχει κάνει την προσωπική του κακοδιαχείριση ) την οικονομική κατάσταση του κράτους. Αρκετά νομίζω με το αυτομαστίγωμα.

Link to comment
Share on other sites

οταν ομως ξερει οτι το κομμα που θα ψηφισει δεν προκειτε να εξασφαλισει το συνολικο "καλο" αλλα προσωπικες φιλοδοξιες "μπες εσυ στο δημοσιο και ασε τους αλλους να κουρευονται" , "η δουλεια μας να γινει και γ@μ@σετους" , "δημοσιο φορεβα" και το ποσοστο ειναι 80% σταθερα 40 χρονια τοτε δυστηχως για αυτους αλλα ΚΑΙ τους αλλους που δεν ψηφιζαν (για ΧΥΖ λογους) εχουμε και εμεις την ευθυνη , διοτι με την μικρη αυτη κινηση του ρουσφετιου γιγαντωθηκε η διαφθορα . Και ισως εχουμε τη κυριαρχη ευθυνη γιατι επι τοσα χρονια δεν αντιδρασαμε με το δημοκρατικο τροπο.

Ή για να το παρουμε και αναποδα , υπηρξε κομμα (ακομα και αν θα υπαρξει) που θα πει την αληθεια , θα σου πει ΟΧΙ στις ορεξεις του καθενος και θα βγει ποτε κυβερνηση ? ποτέ , οποτε ;)

Σωστά είναι αυτά, απλά εχω ένσταση ως προς την κυρίαρχη ευθύνη και το εχω ξαναγράψει.

Είναι πραγματικές όλες οι συμπεριφορές που περιγράφονται, αλλά έχουμε αναρωτηθεί τι είναι αυτό που ωθεί τον πολίτη σε τέτοιες συμπεριφορές ;

Γιατί θέλει ο Έλληνας να μπεί στο δημόσιο με κάθε κόστος, και δε θέλει ο Δανός για παράδειγμα;

Μα γιατί κάποιοι το κατέστησαν προνομιακό και το χρησιμοποίησαν για τις πελατειακές του σχέσεις. Γιατί κάποιοι άφησαν ανεξέλεγκτο τον ιδιωτικό τομέα, επιτρέποντας του να δίνει μισθούς πείνας και να έχει ωράρια λάστιχο, καλλιεργώντας την εργασιακή ανασφάλεια στον πληθυσμό που ψάχνει λιμάνι στο δημόσιο.

Γιατί ο Έλληνας όταν συμμετέχει σε ενα δημόσιο διαγωνισμό σπεύδει να κάνει τα κονε για να μιζώσει ;

Μα γιατί ξέρει πως αν δεν το κάνει, είναι καλύτερο να κάτσει σπίτι του. Οπότε ζητάμε την υπέρβαση από τον Έλληνα, που θα βλέπει τους άλλους να παίρνουν τη δουλειά και αυτός θα παίρνει παράσημο τιμιότητας. Δεν είναι πιο απλό και λογικό να διασφαλίζουν το αδιάβλητο κάθε τέτοιας διαδικασίας αυτοί που είναι επιφορτισμένοι με τη διεκπεραίωση της ;

Δυο τυχαία παραδείγματα έφερα για να αναδείξω αυτό που θέλω να πω.

Είμαστε μέρος του προβλήματος, αλλά οχι το πρόβλημα το ίδιο.

Κατά συνέπεια πιστεύω πως δεν είμαστε και η λύση αυτού (δυστυχώς), παρα μέρος της λύσης.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μονο που αφησες μια πολυ σημαντικη παραμετρο απ'εξω , αλλο ο Δανος και αλλο ο Ελληνας , 2 τελειως διαμετρικα αντιθετες ψυχοσυνθεσεις.

Μπάαα... Καθένας όπως μάθει / όπως τον μάθουνε, και πάντα όπου έχει το περιθώριο. Γιατί ο Έλληνας έξω απο την Ελλάδα στρώνει ?

Link to comment
Share on other sites

δικαιωματα σημαινει κατι αλλο νομιζω , τελος παντων εγω διαφωνων εν μερη σε αυτα που γραφεις. Το βιοτικο επιπεδο της πλειοψηφιας των Ελληνων ανεβηκε , δεν ξερω ποσο χρονων εισαι αλλα για μιλα με κανενα που ηταν 30ρης στη δεκαετια του 70 αν ειχανε 2 αμαξια , εξοχικο , και εκαναν ηγουμενιτσα θεσσαλονικη 3 ωρες , αν αλλαζαν ρουχα καθε σεζον και γενικοτερα πως ζουσαν και θα καταλαβεις αν ανεβηκε το επιπεδο ή οχι. Οτι ανεβηκε ειναι γεγονος , ανεβηκε με δανεικα ομως , αρα το οτι θα ριξουμε το επιπεδο δανειζοντας εν μερη δεν ευσταθει. Σιγουρα ομως αυτη η ανοδο δεν εχει αντικτυπο στην πραγματικη οικονομια.

Κανένας δεν δούλεψε σε αυτόν τον τόπο. Όλοι άραζαν περιμένοντας !!

Κανένας δεν δανείστηκε για δουλειά. Όλοι τα έριξαν στην κατανάλωση!!

Δεν ξέρω αν οι απόψεις σου είναι βιώματα η μαντεψιές, εκείνο που ξέρω είναι ότι οι περισσότεροι άνθρωποι που γνωρίζω, αναπτύχθηκαν με τη δουλειά τους και κανένας δεν τους χάρισε τίποτα.

Τσοπάνος ήταν ο πατέρας του Μπάμπη, αυτός είναι αντιπρόσωπος σε μηχανές θαλάσσης και χτίζει πολυκατοικίες.

Γουναράς ο Παύλος και ράφτης ο Τάκης, τώρα έχουν 20 μαγαζιά με ασπρόρουχα στην Ρωσία.

Οδηγός ο πατέρας του Μιχάλη, αυτός κατάφερε να έχει αράδα της νταλίκες.

Πένσες και κατσαβίδια πουλούσε ο Γιώργος και τώρα είναι αντιπρόσωπος μεγάλης αυτοκινητοβιομηχανίας.

Γκαραζόπορτες και συστήματα συναγερμού ο Παναγιώτης, κανένας δεν του χαρίστηκε.

Σκιπερ ο Σπύρος ο Καραγιάννης κατάφερε να αγοράσει 2 δικά του σκάφοι και να ναυλώνει άλλα 15 πριν τον πάρει η επάρατος στα 38 του.

Μπορώ να γράφω μέχρι να βαρεθείς να διαβάζεις.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Σε μια κρατικοδιαιτη οικονομια οπου το 1985 οι δημοσιες δαπανες ως ποσοστο του ΑΕΠ ηταν τοτε 50% (για να δουμε το μεγεθος του δημοσιου) καταλαβαινει κανεις οτι τα νηματα τα κινουσε το δημοσιο , το δημοσιο εκανε εργα και ο λαος ειχε δουλεια το εμποριο δουλευε . ΤΟ δημοσιο για να μπορει ολοενα να κινει τα νηματα καθε χρονο για να συντηρει την αναπτυξη αυτη δανειζοταν και δυστηχως ο δανεισμος πηγαινε στην καταναλωση , εκτος και αν δεν συμφωνειτε οτι πηγε στη καταναλωση πραγμα αδυνατον γιατι αν ανατρεξω πισω στις σελιδες ολοι συμφωνουμε οτι τιποτα δε παραγεται στη χωρα αυτη, ουτε η ζαχαρη. Ετσι λοιπον γιαγκο μπορει οι γνωστοι σου να μην τους χαρισαν τιποτα ομως επωφεληθηκαν της αναπτυξης αυτης (οπως ολοι μας) και εκαναν περιουσιες , πραγμα πολυ θετικο ομως αυτο δεν αναιρει το γεγονος οτι η εθνικη αυτη αναπτυξη στηριχτηκε στα δανεικα , το λενε και τα σχεδιαγραμματα δεν ειναι "μαντεψιες" , οι γραφικες παραστασεις συμπιπτουν .

Τωρα ομως που το κρατος παραδες γιοκ και εργα πλεον με το σταγονομετρο με συνεπεια την υφεση σε ποιον θα πουλησει τις πολυκατοικιες , σε ποιον θα πουλησει τα αμαξια , ποια αγαθα θα μεταφερει με τις νταλικες του και σε ποιους ? Ελπιζω να καταλαβαινεις οτι η οικονομια ειναι γραναζια που ολα συσχετιζονται μεταξυ τους και το να απομονωνεις ενα κομματι για να πεις οτι ειμαι λαθος ειναι ατυχεστατο , μπορει ομως και να εχεις και δικιο , δεν θελω να ειμαι απολυτος ;) .

Επισης μπορω και εγω να σου γραφω περιπτωσεις για ατομα που δεν δουλεψαν και βρεθηκαν με λεφτα (χωραφακια και ετσι) μονο που στη περιπτωση μου θα βαρεθω να γραφω :hehe:

Έγινε επεξεργασία από ea6gka
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αν κάνεις τον κόπο και προσθέσεις τα λεφτά που έχουμε ξοδέψει μέχρι τώρα για όπλα , τόκους , και διάφορα νταβατζιλίκια, θα ανακαλύψεις ότι με τα δικά μας ανεβήκαμε.

Δεν είναι δυνατόν τόσες δεκάδες χρόνια, άνθρωποι να πηγαίνουν καθημερινά στη δουλειά, και αυτό το έργο να εξαφανίζετε με μαγικό τρόπο.

Ξέρω ότι με πιάνουν κορόιδο και μου τα παίρνουν καρατομώντας οιονδήποτε σοβαρό πολιτικό η δημοσιογράφο από τα γεννοφάσκια του, αναδεικνύοντας τους χειρότερους λακέδες.

Ξέρω ότι δεν έχω ελπίδες να γλιτώσω παρά μόνο τυχαία.

Δεν δέχομαι όμως με τίποτα να με υποδεικνύουν ως φταίχτη και μαζοχιστικά να το δέχομαι.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κανένας δεν δούλεψε σε αυτόν τον τόπο. Όλοι άραζαν περιμένοντας !!

Κανένας δεν δανείστηκε για δουλειά. Όλοι τα έριξαν στην κατανάλωση!!

Δεν ξέρω αν οι απόψεις σου είναι βιώματα η μαντεψιές, εκείνο που ξέρω είναι ότι οι περισσότεροι άνθρωποι που γνωρίζω, αναπτύχθηκαν με τη δουλειά τους και κανένας δεν τους χάρισε τίποτα.

Τσοπάνος ήταν ο πατέρας του Μπάμπη, αυτός είναι αντιπρόσωπος σε μηχανές θαλάσσης και χτίζει πολυκατοικίες.

Γουναράς ο Παύλος και ράφτης ο Τάκης, τώρα έχουν 20 μαγαζιά με ασπρόρουχα στην Ρωσία.

Οδηγός ο πατέρας του Μιχάλη, αυτός κατάφερε να έχει αράδα της νταλίκες.

Πένσες και κατσαβίδια πουλούσε ο Γιώργος και τώρα είναι αντιπρόσωπος μεγάλης αυτοκινητοβιομηχανίας.

Γκαραζόπορτες και συστήματα συναγερμού ο Παναγιώτης, κανένας δεν του χαρίστηκε.

Σκιπερ ο Σπύρος ο Καραγιάννης κατάφερε να αγοράσει 2 δικά του σκάφοι και να ναυλώνει άλλα 15 πριν τον πάρει η επάρατος στα 38 του.

Μπορώ να γράφω μέχρι να βαρεθείς να διαβάζεις.

Σερ ΓιαγκΤ σωστά ειναι αυτά και θα συμφωνήσω αλλά μέχρι εκεί όμως, γιατί από αυτούς πόσοι έχουν (offshore) μήπως από εκεί ξεκινάνε πολλά δεινά για την οικονομία?

http://www.offshore-services.gr/

http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&artid=133206&ct=75&dt=13/05/2001

(φτιάξε και εσύ μια offshore μπορείς) αρχαίο ρητό :hehe:

Έγινε επεξεργασία από VIL
Link to comment
Share on other sites

Αν κάνεις τον κόπο και προσθέσεις τα λεφτά που έχουμε ξοδέψει μέχρι τώρα για όπλα , τόκους , και διάφορα νταβατζιλίκια, θα ανακαλύψεις ότι με τα δικά μας ανεβήκαμε.

Δεν είναι δυνατόν τόσες δεκάδες χρόνια, άνθρωποι να πηγαίνουν καθημερινά στη δουλειά, και αυτό το έργο να εξαφανίζετε με μαγικό τρόπο.

Ξέρω ότι με πιάνουν κορόιδο και μου τα παίρνουν καρατομώντας οιονδήποτε σοβαρό πολιτικό η δημοσιογράφο από τα γεννοφάσκια του, αναδεικνύοντας τους χειρότερους λακέδες.

Ξέρω ότι δεν έχω ελπίδες να γλιτώσω παρά μόνο τυχαία.

Δεν δέχομαι όμως με τίποτα να με υποδεικνύουν ως φταίχτη και μαζοχιστικά να το δέχομαι.

το μονο που δεν εκανα ειναι να αποδωσω ευθυνες γιαγκο οσον αφορα τα οικονομικα οτι δηλαδη φαγαμε λεφτα κλπ , η ευθυνη μας ειναι πολιτικη και φυσικα αναφερομαι στο 80% που στηριζε το δικομματισμο σταθερα ολα αυτα τα χρονια, αλλα οπως και να το κανουμε 35 χρονια ειτε μας αρεσει ειτε οχι , ειτε μας ενοχλει η οικονομια στη χωρα αυτη λαδωνε τα γραναζια της με Δ Α Ν Ε Ι Κ Α.

Link to comment
Share on other sites

Σερ ΓιαγκΤ σωστά ειναι αυτά και θα συμφωνήσω αλλά μέχρι εκεί όμως, γιατί από αυτούς πόσοι έχουν (offshore) μήπως από εκεί ξεκινάνε πολλά δεινά για την οικονομία?

http://www.offshore-services.gr/

http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&artid=133206&ct=75&dt=13/05/2001

(φτιάξε και εσύ μια offshore μπορείς) αρχαίο ρητό :hehe:

Άμυνα λέγετε αυτό VIL.

Αν τα λεφτά που έδωσα για δρόμους , σύνταξη, αρρώστια , κατάληξαν στις τσέπες ατόμου από άλλη αγέλη αλλά και στον αχυράνθρωπο που έχει στήσει εδώ, την επόμενη φορά θα κάνω ότι μπορώ να μην του ξαναδώσω.

Τα λεφτά που δίνεις στην εφορία, δεν τα χαρίζεις. Απαιτείς να σου επιστραφούν στο ακέραιο. Απλά συμβάλεις σε έργα που απολαμβάνουν και οι γύρω σου.

Ο γατόπαρδος VIL ανεβάζει το θήραμα που με κόπο κυνήγησε στο δέντρο για να μην του το κλέψουν οι ίαινες.

Εμείς αιώνες τώρα σκλάβοι με τον έναν η τον άλλο τρόπο, το κρύψιμο της λείας είναι μέσα στα κύτταρα μας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

«Πώς ξεκλειδώνουμε τις offshore εταιρείες»

Ο επικεφαλής του Σώματος Δίωξης Οικονομικού Εγκλήματος περιγράφει ειδικά για «Το Βήμα» τους τρόπους φοροδιαφυγής των πλουσίων

Γ. ΚΑΝΕΛΛΟΠΟΥΛΟΣ | Κυριακή 8 Οκτωβρίου 2000

http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&artid=126776&ct=3&dt=08/10/2000

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.