Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Τρέμει με την ιδέα του να μην... πάει μπροστά η Ελλάδα.

Όλοι οι Έλληνες νεαροί απόφοιτοι πανεπιστημίων θα βγαίνουνε με πάθος να βοηθήσουνε τις ντόπιες εταιρίες και την χώρα για τον τιτανοτεράστιο μισθό των 380€...

Βρήκαμε τον μελλοντικό φταίχτη, φταίει η νεολαία που έφυγε από την "πατρίδα" της...

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=324]billpeppas[/MENTION] Bill, δίκιο έχεις αλλά πολύς κόσμος ξεχνάει ότι "η Πατρίδα" δεν είναι ένα βάρος που πρέπει να κουβαλάμε ως υποχρέωση που έρχεται μαζί με την περηφάνια. Ναι είμαι περήφανος για τους αρχαίους πρόγονούς μου, και για σχεδόν ο,τιδήποτε ελληνικό μέχρι τον περασμένο αιώνα. Η περηφάνια δεν έχει καμία απολύτως σχέση με τις σημερινές ευθύνες και δικαιώματα που φέρει η Ελλάδα αλλά και ο Έλληνας.

Δεν ένιωσα ποτέ την Ελληνική σημαία ως κάτι το ιερό που θα πρέπει να τιμώ χωρίς πολλές ερωτήσεις. Για μένα η Ελλάδα, το κράτος και η σημαία είναι φορείς και κόλποι από τους οποίους νιώθω προδομένος κι εκτεθιμένος. Δεν αρκούν τα επιτεύγματα του Αρχιμήδη, του Επίκουρου και του Καραϊσκάκη για να φάω τα σημερινά σκ#τά στη μάπα.

Από τη στιγμή που η Ελλάδα έπαψε να με θεωρεί ως νέο και άνθρωπο γενικότερα που έχει ευθύνη να με προστατέψει και να μου δώσει ίσες ευκαιρίες, κόβω και γω το δικό μου μερτικό από τις υποχρεώσεις μου προς αυτή.

Κάποτε το είχαμε αυτό (πριν την εποχή μου), αλλά από τότε που καταλαβαίνω τον εαυτό μου, υπερασπίζομαι ένα χαρακτηριστικό μου (το ότι είμαι Έλληνας) χωρίς να ξέρω το γιατί. Είμουν και γω από τα άτομα που λέγανε "όταν εμείς είχαμε χοληστερίνη" και "Εγγλέζοι αδερφές" κλπ και μου πήρε κάμποσο καιρό να καταλάβω ότι η αθάνατη Ελληνική σημαία και το να τιμάς την πατρίδα σου ασχέτως που σε έχει βάλει στα 4 και σε βιάζει και οι λοιποί ρομαντισμοί, είναι για τους ανθρώπους που παίζουν ακόμα "για την φανέλα".

Δέχομαι την διαφορετική άποψη και την σέβομαι απόλυτα. Απλά την κατάλαβα την δουλειά πριν κάνω παιδιά και οικογένεια και με βαριά καρδιά έφυγα από την χώρα μου και την οικογένειά μου και τους φίλους μου, γιατί τα παιδιά ΔΕΝ ταϊζονται με φανέλες.

Και για μένα η ευθύνη του να φέρω στον κόσμο αυτά τα 2 παιδιά και να φροντίσω να γίνουν αξιοπρεπείς άνθρωποι χωρίς να πεινάσουν και χωρίς να βλάψουν άλλον άνθρωπο, είναι πολύ σημαντικότερη από την Ελληνική σημαία και την "φανέλα" και οποιοδήποτε άλλο πανί σπονσοραρισμένο από την Βουλή των Ελλήνων.

Αλλαγή κλίματος (but not really): φίλη Ελληνίδα που ζει στην Φινλανδία πήρε το παρακάτω γράμμα. Έχει 2 χρόνια που μετακόμισε εκεί και δεν έχει καμία συγγένεια ή Φινλανδικό αίμα. Είναι σα να πας σε έναν ξένο και να σου σφίξει το χέρι ισότιμα και καπάκι να πας σε συγγενή και να σου βάλει το δάχτυλο στον πωπό.

attachment.php?attachmentid=48078&stc=1&d=1328747773

post-129-1416075808,2972_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Με βρίσκεις απολύτως σύμφωνο Chosen.

Δυστυχώς όλοι εμείς που εκτιμάμε τους προγόνους μας, τις ιδέες τους, την πατρίδα ως έννοια, κλπ, δεν μετράμε κόντρα στους 300 και τους προ-τρεχάμενους και παρατρεχάμενους τους.

Και επειδή τα χρόνια περνάνε και πίσω δεν γυρνάνε, παίρνουμε κάποιες αποφάσεις.

Ανάλογα το τι θέλει ο καθένας από την ζωή του και το μέλλον του πρέπει να τα βάλει κάτω και να σκεφτεί τι θα κάνει.

Αν δεν απατώμαι, εσύ την έκανες την έξοδο κάτι χρόνια τώρα right ?

Και πολύ καλά έκανες, γιατί προφανώς σαν οικογενειάρχης θέλεις να μπορέσεις να προσφέρεις τουλάχιστον τα Χ στην οικογένεια σου, και πολύ καλά έκανες όπως αποδεικνύεται περίτρανα μέρα με την μέρα.

Εγω προσωπικά ντρέπομαι για το Ελληνικό μέρος μου, ή μάλλον το νεοΕλληνικό μέρος μου.

Οι πρώην συμπολίτες μου ( όχι όλοι προφανώς αλλά η πλειονότητα αυτών ) μου το έβγαλαν αυτό και με το παραπάνω.

Πως κατάντησε ο Ελλ. λαός έτσι δεν ξέρω, αλλά από ότι φαίνεται ακόμα και στα πιο απλά πράγματα σε αυτή την κωλοζωή, ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ να αλλάξει, να μεγαλώσει, να ωριμάσει, να προσπαθήσει, να δοκιμάσει.

Αν τα "μεγάλα κεφάλια" των τελευταίων χρόνων στην Ελλάδα ήταν έστω το 1% αυτού που ήταν οι παλαιότεροι, Έλληνες με κεφαλαία, δεν θα είχε φτάσει η χώρα σε αυτό το σημείο ( δεν μιλάω μόνο για την οικονομική κατάσταση ).

Γράμμα μείωσης τιμής πάντως στην Ελλάδα δεν είχα λάβει ποτέ, και ούτε και θα περίμενα :D

Link to comment
Share on other sites

Θρησκεία και πατρίδα είναι δύο έννοιες που δεν θα έπρεπε να τις συσχετίζουμε με τις πράξεις κάποιων ανθρώπων.

Θεωρώ ότι είναι επιλογή μας το να απέχουμε από αυτά ή να μην δίνουμε σε αυτά την βαρύτητα που δίνουν άλλοι άνθρωποι. Μια απλή επιλογή. Το να λέμε ότι επηρεαστήκαμε από κάποιους ανθρώπους και τον τρόπο με τον οποίο δρουν αυτοί, είναι απλά δικαιολογία. Μας επηρεάζει επειδή έχουμε οι ίδιοι αποφασίσει να πάρουμε αποστάσεις. Είναι η σταγόνα που ξεχειλίζει το ποτήρι από την μία, αλλά το ποτήρι ήταν ήδη γεμάτο από την άλλη.

Θα πάρω το ρίσκο να δώσω δύο παραδείγματα. Αν οι πράξεις κάποιων ανθρώπων, ή της πλειοψηφίας σε μια χρονική περίοδο ήταν αρκετή, οι Γερμανοί θα έπρεπε να έχουν κάνει όλοι χαρακίρι από την ντροπή ή να έχουν αλλάξει όνομα. Πιστεύω ότι νιώθουν περήφανοι για το ότι είναι Γερμανοί και στην τελική για αυτό πρέπει να παλεύεις. Αντίστοιχα, κάτι ποιο απλοϊκό, αν η ομάδα μας στο ποδόσφαιρο έκανε π.χ. ένα σερί αρνητικών αποτελεσμάτων θα έπρεπε να αλλάζουμε ομάδα ή να δηλώνουμε αδιάφοροι για το ποδόσφαιρο.

Αυτά μια άλλη άποψη. Λάθος, σωστή, άσχετη, χαζή, άκυρη, "τρία πουλάκια κάθονται" δεν έχει σημασία...

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Α καλά!! Πλησιάζουν οι εκλογές φαίνεται και ο καθένας για να κάνει τον καλό στους ψηφοφόρους του (ναι δυστυχώς υπάρχουν ακόμη άτομα που θα τους ψηφίσουν) λέει ότι του κατέβει. Σε λίγο θα μας πουν να γίνουν και 200ιοι από 300ιοι. :whip:

Όπως είπα μόνοι μας ακυρώνουμε τέτοιες προτάσεις. Την μία τους βρίζουμε που τρώνε με 15 κουτάλια και την άλλη μόλις πέφτει μια τέτοια πρόταση στο τραπέζι την απαξιώνουμε λέγοντας για λαϊκισμό ή εκλογές. Χέστηκα για τον λόγο που ο οποιοσδήποτε βγήκε και το πρότεινε αυτό. Θέλω να το δω να εφαρμόζεται από ΧΤΕΣ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λές yanni φαίνεται να ισχύει επιφανειακά. Ωστόσο με λίγο πιο προσεκτική ανάλυση είναι ανακριβές. Αυτό συμβαίνει κυρίως για 2 λόγους.

Πρώτα απ' όλα, η πατρίδα δεν είναι κάτι που επιλέγουμε ελεύθερα στην ζωή μας, αλλά είναι κάτι στατιστικά τυχαίο που διαλέγεται για έμας στην γέννηση. Που σημαίνει ότι ο παραλληλισμός ομάδας ποδοσφαίρου ή ακόμα και θρησκείας (αγνόω το γεγονός ότι αν γεννηθείς σε χριστιανική χώρα έχεις πρακτικά άπειρες πιθανότητες να γίνεις χριστιανός) είναι ανακριβής. Όταν διαλέγεις να υποστηρίξεις μια ομάδα ποδοσφαίρου ή μια θρησκεία, διαλέγεις μια ιδεολογία που σου ταιριάζει, για οποιοδήποτε λόγο...πότε έγινε αυτό με την πατρίδα;

Το δεύτερο σημείο, είναι η πολυπλοκότητα που εκφράζει τα έθνη/κράτη. Δεν είναι ομάδες ποδοσφαίρου πχ που έχουν σχετικά κοινό στόχο, την νίκη προφανώς. Είναι ομάδες ανθρώπων εξαιρετικά πολυπληθής, στις οποίες συμμετέχουν εκ διαμέτρου αντίθετοι άνθρωποι, με διαφορετικές ηθικές αξίες, επίπεδο ικανοτήτων και μόρφωσης και το μόνο που τους ενώνει είναι μερικά κοινά σύμβολα και ιστορία, που ιστορικά έχει αποδειχτεί με άπειρους εμφυλίους οτι δεν είναι συνήθως αρκετά.

Το χειρότερο απ' όλα είναι οτι, ούτε καν απαραίτητα κοινούς στόχους έχουν. Ακόμα και όταν έχουν, λόγω του οτι το κράτος περιλαμβάνει τα ΠΑΝΤΑ, υπάρχουν άπειρες διαδρομές που μπορείς να ακολουθήσεις και κάθε διαδρόμη ευνοεί κάποιες υποομάδες περισσότερο μέσα στο κράτος.

Το πράγμα γίνεται ακόμα πιο πολύπλοκο όταν βάλεις τον παράγοντα της παγκοσμιοποιήσης στο παιχνίδι. Γιατί ιστορικά ο άνθρωπος τείνει και δημιουργεί ολοένα και μεγαλύτερες κοινωνίες, από μικρές ομάδες κυνηγών τα αρχαικά χρόνια, σε χωριά, πόλεις, κράτη και ενώσεις κρατών. Ολοένα και πιο διαφορετικοί άνθρωποι συμμετέχουν σε αυτές τις ομάδες.

Το συμπέρασμα είναι οτι, θέλοντας και μη, θα συνεχίσουμε να αναθεωρούμε κάποιες αξίες/ιδεολογίες όπως το έθνος όσο ζούμε και μάλιστα ολοένα πιο γρήγορα λόγω της τεχνολογικής και δημογραφικής ανάπτυξης.

Τώρα στην γή άλλωστε περπατάνε 2 φορές περισσότεροι άνθρωποι απο ότι το 1960.;)

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα απ' όλα, η πατρίδα δεν είναι κάτι που επιλέγουμε ελεύθερα στην ζωή μας, αλλά είναι κάτι στατιστικά τυχαίο που διαλέγεται για έμας στην γέννηση. Που σημαίνει ότι ο παραλληλισμός ομάδας ποδοσφαίρου ή ακόμα και θρησκείας (αγνόω το γεγονός ότι αν γεννηθείς σε χριστιανική χώρα έχεις πρακτικά άπειρες πιθανότητες να γίνεις χριστιανός) είναι ανακριβής. Όταν διαλέγεις να υποστηρίξεις μια ομάδα ποδοσφαίρου ή μια θρησκεία, διαλέγεις μια ιδεολογία που σου ταιριάζει, για οποιοδήποτε λόγο...πότε έγινε αυτό με την πατρίδα;

Το δεύτερο σημείο, είναι η πολυπλοκότητα που εκφράζει τα έθνη/κράτη. Δεν είναι ομάδες ποδοσφαίρου πχ που έχουν σχετικά κοινό στόχο, την νίκη προφανώς. Είναι ομάδες ανθρώπων εξαιρετικά πολυπληθής, στις οποίες συμμετέχουν εκ διαμέτρου αντίθετοι άνθρωποι, με διαφορετικές ηθικές αξίες, επίπεδο ικανοτήτων και μόρφωσης και το μόνο που τους ενώνει είναι μερικά κοινά σύμβολα και ιστορία, που ιστορικά έχει αποδειχτεί με άπειρους εμφυλίους οτι δεν είναι συνήθως αρκετά.

Το χειρότερο απ' όλα είναι οτι, ούτε καν απαραίτητα κοινούς στόχους έχουν. Ακόμα και όταν έχουν, λόγω του οτι το κράτος περιλαμβάνει τα ΠΑΝΤΑ, υπάρχουν άπειρες διαδρομές που μπορείς να ακολουθήσεις και κάθε διαδρόμη ευνοεί κάποιες υποομάδες περισσότερο μέσα στο κράτος.

Το πράγμα γίνεται ακόμα πιο πολύπλοκο όταν βάλεις τον παράγοντα της παγκοσμιοποιήσης στο παιχνίδι. Γιατί ιστορικά ο άνθρωπος τείνει και δημιουργεί ολοένα και μεγαλύτερες κοινωνίες, από μικρές ομάδες κυνηγών τα αρχαικά χρόνια, σε χωριά, πόλεις, κράτη και ενώσεις κρατών. Ολοένα και πιο διαφορετικοί άνθρωποι συμμετέχουν σε αυτές τις ομάδες.

Το συμπέρασμα είναι οτι, θέλοντας και μη, θα συνεχίσουμε να αναθεωρούμε κάποιες αξίες/ιδεολογίες όπως το έθνος όσο ζούμε και μάλιστα ολοένα πιο γρήγορα λόγω της τεχνολογικής και δημογραφικής ανάπτυξης.

Τώρα στην γή άλλωστε περπατάνε 2 φορές περισσότεροι άνθρωποι απο ότι το 1960.;)

Ούτε Μασόνος να τα έλεγε αυτά !!!!!!!!!!

Φίλε μου πολύ φιλικά θα σου το πω !!!

Δεν θα βρεις άλλο κοινωνικό σύνολο που να συμπίπτει καλύτερα με εσένα από τους Έλληνες ! Γεννήθηκες Έλληνας και ποτίστηκες με τις ηθικές αξίες και την κουλτούρα των Ελλήνων που είναι κάτι ΒΑΘΎΤΕΡΟ από τις προτιμήσεις σου στο φαγητό και την διασκέδαση έναντι των υπολοίπων.

Αυτό δεν κάνει τους Έλληνες ανώτερους ούτε κατώτερους όπως και κάθε άλλο λαό! Απλά τους κάνει ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΥΣ και η διαφορετικότητα όπως και η βιοποικιλότητα στην φύση είναι από τα ομορφότερα πράγματα στην ζωή, πράγματα που δεν μπορούν να χαθούν.

Η βιοποικιλότητα εξασφαλίζει πως σε διαφορετικές κλιματικές συνθήκες θα συνεχίσει να υπάρχει ζωή, το ίδιο εξασφαλίζει για τις κοινωνίες των ανθρώπων και η διαφορετικότητα των εθνών/λαών.

Οι ηθικές αξίες είναι ίδιες για όλους τους Έλληνες και τις έχουν μέσα τους, άσχετα αν πορεύονται με αυτές ή όχι και άσχετα με το πόσο διεφθαρμένοι είναι.

Από εκεί και πέρα όταν αναφέρεσαι σε μόρφωση τι θες να πεις; Πως εσύ έχεις εκπαιδευτεί περισσότερο από τον διπλανό σου; Γιατί στην σύγχρονη εποχή εκπαιδευόμαστε, ΔΕΝ μορφωνόμαστε όπως θα έπρεπε, για αυτό έχουμε φαινόμενα κοινωνική αδικίας και προσπάθειες σφετερισμού της εξουσίας / πλούτου έναντι των υπολοίπων, από άτομα που θεωρούν τους εαυτούς τους "μορφωμένους" γιατί έμαθαν το πως κοιλούν τα ηλεκτρόνια στον ρευματοφόρο αγωγό, άσχετα αν δεν ξέρουν τι θα πει συμπόνια, αξιοπρέπεια , καλοσύνη ........

Εγώ μέσα στην μικρές κοινωνίες - λαούς βλέπω την ελπίδα για αντίσταση απέναντι σε κάθε προσπάθεια οικονομικής , κοινωνικής και ηθικής χειραγώγησης των ανθρώπων. Η παγκοσμιοποίηση είναι η μεγαλύτερη χειραγώγηση των μαζών και έχει αρχίσει είδη να δείχνει το πραγματικό της πρόσωπο.

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν κατάλαβα καλά αποδόθηκε δικαιοσύνη και τιμωρήθηκε ο Ακης, ο λεβέντης, ο καραμπουζουκλής; 150000 ευρώ αντί για δέσμευση περιουσίας και λογαριασμών;

Δεν με νοιάζει αν έτσι ορίζει ο νόμος που έφτιαξαν οι ίδιοι...να αλλάξει θέλω...

Κλέβω, παίρνω μίζα 200.000.000 ευρώ, δίνω 3 εκ. για το σπίτι, μου βάζουν πρόστιμο 150.000 και δεν θα μπορώ να πάω στο Παρίσι...Καλά μου φαίνεται θα ζω εδω με τα υπόλοιπα...

[MENTION=5299]Tsakonas[/MENTION]...Το έχω ξαναπει...το δίκαιο δεν είναι ηθικό. Δεν πρέπει να δικαζουμε με το ανήθικό δικαιο και όσο αργούν να παρθούν αποφάσεις, όπως χαρακτηριστικά ανέφερες στο παράδειγμά σου όπου υπήρχαν 2-3-4-14 αναβολές, και δεν ασχολούμαστε με την ουσία του πράγματος αλλά με τις συνουσίες (με τα 2α δεκαδικά ψηφία , με τις υπαστυνόμους με τις χειροπαίδες κτλ :p) η οργή του κόσμου θα καταλύσει όλες τις εξουσίες ...και την ουρά σας απέξω δεν την βγάζετε...

Θεωρείς εσύ ότι αποδοθηκε δικαιοσύνη στην υπόθεση Άκη;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λές yanni φαίνεται να ισχύει επιφανειακά. Ωστόσο με λίγο πιο προσεκτική ανάλυση είναι ανακριβές. Αυτό συμβαίνει κυρίως για 2 λόγους.

....

(quote όλο το κείμενο απλά το έχω κόψει για να μην είναι τεράστιο το post)

Και άνθρωποι δεν διαλέγουμε που γεννιόμαστε. ΟΚ too much σαν παράδειγμα αν και εδώ που τα λέμε αν έχεις γεννηθεί φτωχός ψηλός λευκός άνδρας, δύσκολα θα αλλάξεις σε πλούσια κοντή γιαπωνέζα, αν αυτό είναι που επιθυμείς. Βασικά πολλά δεν τα επιλέγουμε όταν γεννιόμαστε. Ακόμα και αν έχουμε επιλογές και πάλι αυτές μπορεί να είναι από συγκεκριμένο μενού (δεν ξέρω κάποιον στην Ελλάδα οπαδό ομάδας ποδοσφαίρου του Περού).

Σε έναν κόσμο που οι άνθρωποι ακόμα είναι προσκολλημένοι στην θρησκεία και ακόμα υπάρχουν αυστηρά σύνορα, σε έναν κόσμο όπου οι άνθρωποι προσπαθούν να είναι υπερήφανοι που είναι Γερμανοί, Αμερικάνοι, Άγγλοι, Αλβανοί, ... Μακεδόνες, η μόδα στην Ελλάδα είναι να αμφισβητούμε θρησκεία και πατρίδα. Οι... Μακεδόνες κάνουν αγώνα για να κλέψουν ένα κομμάτι ιστορίας το οποίο θα εμπνεύσει το λαό τους και θα αυξήσει την ενότητά τους ως έθνος, εμείς με τα χιλιάδες χρόνια ιστορία ψάχνουμε αρνητικά δείγματα μέσα σε αυτήν ώστε να δικαιολογήσουμε μια κατά τα άλλα απολύτως λογική εξήγηση που θα μας επιτρέψει να πετάξουμε από πάνω μας αυτό το... βάρος, το βάρος του να λεγόμαστε Έλληνες.

Θα κλείσω απλά με ένα σχόλιο σχετικά με το παράδειγμα της ομάδας παίρνοντας το κείμενό σου και αλλάζοντας το λιγάκι, ίσως και όχι τόσο πετυχημένα.

"Το δεύτερο σημείο, είναι η πολυπλοκότητα που εκφράζει το σύνολο των φιλάθλων μιας ομάδας. Δεν είναι έθνη πχ που έχουν σχετικά κοινό στόχο, την συνολική ευημερία. Είναι ομάδες ανθρώπων εξαιρετικά πολυπληθής, στις οποίες συμμετέχουν εκ διαμέτρου αντίθετοι άνθρωποι, με διαφορετικές ηθικές αξίες, επίπεδο ικανοτήτων και μόρφωσης και το μόνο που τους ενώνει είναι μερικά κοινά σύμβολα και ιστορία (της ομάδας), που ιστορικά έχει αποδειχτεί με άπειρους εμφυλίους (υπάρχει κόσμος που λατρεύει τον Μπάγεβιτς στην ΑΕΚ και κόσμος που δεν θέλει ούτε να τον δει ζωγραφιστό) οτι δεν είναι συνήθως αρκετά."

...βέβαια τόσο οι εμφύλιοι στην ομάδα όσο και σε ένα κράτος γίνονται στο όνομα της ομάδας ή του κράτους και τα σύμβολα και η ιστορία αυτού εμπνέουν αυτούς που αγωνίζονται σε αυτούς τους εμφυλίους (μιλάω για τον απλό κόσμο όχι τους ηγέτες που μπορεί να κοιτάνε κυρίως την πάρτι τους - ο αγωνιστής στρατηγός για να κυβερνήσει, ο αρχηγός των φανατικών οπαδών για να τσεπώνει λεφτά από τα εισιτήρια που πάνε στους συνδέσμους).

Αλλά ας το κλείσουμε εδώ. Είπαμε είναι ατομικές επιλογές του καθενός και όλες είναι σωστές διότι εκφράζουν το κάθε άτομο ατομικά.

Link to comment
Share on other sites

Η παγκοσμιοποίηση είναι η μεγαλύτερη χειραγώγηση των μαζών και έχει αρχίσει είδη να δείχνει το πραγματικό της πρόσωπο.

Πόσο δίκιο έχεις σε αυτό. Και ο εχθρός της παγκοσμιοποίησης είναι οτιδήποτε μπορεί να κάνει το ένα άτομο διαφορετικό από το άλλο, οτιδήποτε μπορεί να το εμπνεύσει. Τυχαία οι λαοί με την μεγαλύτερη ιστορία είναι καθημερινά στα δελτία ειδήσεων; είτε αυτά μιλάνε για εμφυλίους, είτε για εμπάργκο, είτε για στρατιωτικές επεμβάσεις είτε για οικονομικές κρίσεις. Ανέφερα κάτι το θετικό; Όχι; Χμμμ...:hmm:

Link to comment
Share on other sites

Ούτε Μασόνος να τα έλεγε αυτά !!!!!!!!!!

Φίλε μου πολύ φιλικά θα σου το πω !!!

Δεν θα βρεις άλλο κοινωνικό σύνολο που να συμπίπτει καλύτερα με εσένα από τους Έλληνες ! Γεννήθηκες Έλληνας και ποτίστηκες με τις ηθικές αξίες και την κουλτούρα των Ελλήνων που είναι κάτι ΒΑΘΎΤΕΡΟ από τις προτιμήσεις σου στο φαγητό και την διασκέδαση έναντι των υπολοίπων.

Αυτό δεν κάνει τους Έλληνες ανώτερους ούτε κατώτερους όπως και κάθε άλλο λαό! Απλά τους κάνει ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΥΣ και η διαφορετικότητα όπως και η βιοποικιλότητα στην φύση είναι από τα ομορφότερα πράγματα στην ζωή, πράγματα που δεν μπορούν να χαθούν.

Η βιοποικιλότητα εξασφαλίζει πως σε διαφορετικές κλιματικές συνθήκες θα συνεχίσει να υπάρχει ζωή, το ίδιο εξασφαλίζει για τις κοινωνίες των ανθρώπων και η διαφορετικότητα των εθνών/λαών.

Οι ηθικές αξίες είναι ίδιες για όλους τους έλληνες και τις έχουν μέσα τους, άσχετα αν πορεύονται με αυτές ή όχι και άσχετα με το πόσο διεφθαρμένοι είναι.

Από εκεί και πέρα όταν αναφέρεσαι σε μόρφωση τι θες να πεις; Πως εσύ έχεις εκπαιδευτεί περισσότερο από τον διπλανό σου; Γιατί στην σύγχρονη εποχή εκπαιδευόμαστε, ΔΕΝ μορφωνόμαστε όπως θα έπρεπε, για αυτό έχουμε φαινόμενα κοινωνική αδικίας και προσπάθειες σφετερισμού της εξουσίας / πλούτου έναντι των υπολοίπων, από άτομα που θεωρούν τους εαυτούς τους "μορφωμένους" γιατί έμαθαν το πως κοιλούν τα ηλεκτρόνια στον ρευματοφόρο αγωγό, άσχετα αν δεν ξέρουν τι θα πει συμπόνια, αξιοπρέπεια , καλοσύνη ........

Εγώ μέσα στην μικρές κοινωνίες - λαούς βλέπω την ελπίδα για αντίσταση απέναντι σε κάθε προσπάθεια οικονομικής , κοινωνικής και ηθικής χειραγώγησης των ανθρώπων. Η παγκοσμιοποίηση είναι η μεγαλύτερη χειραγώγηση των μαζών και έχει αρχίσει είδη να δείχνει το πραγματικό της πρόσωπο.

Καταρχήν, φιλικά μεν λές αλλά προσδίδεις χαρακτηρισμούς που υποθέτεις ότι ισχύουν για μένα. Ενώ καθαρά δεν βρίσκεσαι σε θέση να κάνεις τέτοιου είδους υποθέσεις.

Οι ηθικές αξίες δεν είναι ίδιες για όλους τους Έλληνες όπως και για κανένα λαό, γιατί αν ήταν δεν θα κυβερνιόσουν τώρα από προδότες, αλλά μόνο από ήρωες. Απλά υπάρχει μια κοινή βάση. Και όπως έλεγε ο Einstein για την κοινή λογική, έτσι και αυτή η κοινή βάση, αποτελείται απο κυρίως προκαταλήψεις που συσσωρεύεις μέχρι τα 18, ιδέες/αξίες που ουδέποτε κάθησες να αναλύσεις.

Τα υπόλοιπα που λές είναι ένα συνοθύλευμα από τυχαίες ιδέες/απόψεις για διάφορα θέματα. Προσθέτεις ιδέες/απόψεις σε αυτά που γράφω θεωρώντας τα προέκταση τους.

Πουθενά δεν υποστηρίζω κοινωνική ή οικονομική ή οποιουδήποτε είδους χειραγώγηση από κανέναν. Δεν θέλω να καταστραφεί η ταυτότητα του έλληνα ή του γερμανού ή οποιασδήποτε εθνικότητας στο βωμό της παγκοσμιοποίησης. Δεν είμαι ανθέλληνας ή κάποιος που βάζει το προσωπικό όφελος πάνω από όλα.

Αλλά δεν έχω ακούσει σχεδόν κανένα να κατανοεί πλήρως τον όρο παγκοσμιοποίηση. Για να τον περιγράψεις σωστά πρέπει να δείς και από τις δύο πλευρές, όχι μονο την αρνητική όπως γίνεται συνήθως. Χωρίς παγκοσμιοποίηση δεν θα έβλεπες σινεμαδάκι χολιγουντιανό, ούτε σειρές, ούτε θα αγόραζες "τζινάκια" για να βγείς, ούτε θα οδηγούσες το γερμανικό, ιαπωνικό whatever αμαξάκι σου. Η τάση του ανθρώπου να δημιουργεί ολοένα και μεγαλύτερες κοινότητες είναι γεγονός. Το ότι λόγω της μεγάλης αλληλοεξάρτησης των οικονομιών που δημιουργείται από την παγκοσμιοποίηση (ή και το αντίστροφο θα ήταν σωστό) κάποιες ομάδες ισχυρών ανθρώπων το εκμεταλεύονται για να κλέψουν μεγαλύτερο μερίδιο του παγκόσμιου πλούτου, είναι μια συνέπεια ενός άλλου ανθρώπινου χαρακτηριστικού, της απληστίας, και όχι συνέπεια της παγκοσμιοποίησης. Η παγκοσμιοποιήση είναι το μέσο και όχι η αιτία. Δεν μπορείς να αποφύγεις την παγκοσμιοποίηση, γιατί αυτό εκφράζει την ίδια την ανθρώπινη δραστηριότητα.

Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι γουστάρω τον δρόμο που ακολουθεί η ανθρωπότητα τώρα, με την κατακόρυφη αύξηση της ανισότητας σχεδόν παντού.

Τον κόσμο τον φαντάζομαι χωρίς σύνορα, αλλά όχι με τους ανθρώπους να έχουν γίνει όλοι ίδιοι, όπως λες ότι πιστεύω, αλλά το ακριβώς αντίθετο, θέλω να έχουν διατηρήσει τον χαρακτήρα τους, τον πολιτισμό τους, την θρησκεία τους, τις παραδόσεις τους και να αφήνουν ΟΛΟΥΣ τους άλλους να κάνουν το ίδιο, το οποίο προυποθέτει κοινωνία ανεκτική στην διαφορετικότητα και χωρίς ρατσισμό και ξενοφοβία όπως τώρα.

Αυτό θα οδηγήσει σε μια παγκόσμια κουλτούρα, στην οποία όλοι συμμετέχουν χωρίς περιορισμούς ανεξαρτήτως φυλής, ύψους, οικονομικού εισοδήματος ή ότι άλλο μας κάνει διαφορετικούς.;)

Μην προσπαθείς λοιπόν να προσθέσεις σε αυτά που πιστεύω, γιατί έχω αφιερώσει αρκετό χρόνο για να διαμορφώσω όσο πιο σφαιρικά μπορώ τις απόψεις μου.

Έγινε επεξεργασία από Shadow Keeper
Link to comment
Share on other sites

Οι ηθικές αξίες είναι ίδιες για όλους τους Έλληνες!

Και ο μεγαλύτερος προδότης γνωρίζει μέσα του πως εκείνη την στιγμή διαπράττει προδοσία απλά για τον Α-Β λόγο το κάνει ! Άρα γνωρίζει ποιο είναι το σωστό και ποιο το λάθος β'αση των αξιών με τις οποίες μεγάλωσε !

Η αδυναμία του σε υλικά αγαθά, σε αξιώματα κ.λ.π. τον κάνει να παρασύρεται αλλά όπως σου είπα γνωρίζει τι είναι σωστό και τί όχι .

Κανείς δεν είναι Άγιος και δεν εξετάζουμε το θέμα αυτό τώρα.

Άλλο λοιπόν το ένα και άλλο το άλλο !!

Τα γραφόμενα του κάθε ενός προσδιορίζουν το ποιόν και τις θέσεις του! Με τις δεδομένες απόψεις σου (αρχικές) από μόνος σου προσδιορίζεσαι και δεν χρειάζεται εγώ να το πράξω! Αν πιστεύεις πως είναι ελλείπείς μπορείς να συμπληρώσεις ώστε να καταλάβουμε αυτό που θες να πεις αν πιστεύεις πως καταλάβαμε κάτι λάθος.

Παγκοσμιοποίηση ............ Μεγάλη κουβέντα !!! Ποιος θέτει τις αρχές που θα την διέπουν ???? Ο ιμπεριαλισμός της Δύσης ??? Άσε μας ...... την βιώνουμε σήμερα αυτή την "Παγκοσμιοποίηση" ......

Ααααααααααα, και κάτι άλλο! Η παγκοσμιοποίηση είναι ενιαία και δεν χωρίζεται σε οικονομική, τεχνολογική, κοινωνική, εθνική οπότε άκυρος, ο συλλογισμός σου με τα τζινάκια και το Εβραιοκρατούμενα σινεμαδίστικα χολιγουντιανά εργάκια της παραπληροφόρησης και της προπαγάνδας .......

Εγώ βλέπω μια παγκσμιοποίηση στην οποία ο Αγγλος, Αμερικάνος, Γερμανός παράγει και εμείς σαν "φίλοι" του , σύγχρονοι είλωτες , οφείλουμε να προσαρμοστούμε στον τρόπο ζωής, στα αγαθά και τις εικονικές ανάγκες που μας δημιουργεί ώστε να τον έχουμε ανάγκη και να κρατήσει την κυρίαρχη θέση του απέναντί μας .......!

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

διαβάζω εδώ και λίγα λεπτά και μόνο τα γέλια δεν με έχουν πάρει ....

παγκοσμιοποίηση και μπούρδες δεν γίνονται στο Ελλάδα όπου αλλού ναι, μόνο για Κίνα και Ζιμπάμπουε οδεύουμε από πλευρά μισθών και βιοτικό επίπεδο.

εγώ είπα και ξαναλέω ΟΤΙ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΜΕΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΟΥΛΗΘΕΙ ΤΟ ΠΙΟ ΠΛΟΥΣΙΟ ΣΤΡΕΜΑ (ΕΛΛΑΔΑ) ΣΤΗ ΓΗ ΣΕ ΤΙΜΗ ΞΕΦΤΙΛΑΣ , πότε θα το καταλάβετε αυτό ;

και να μην ξεχάσω όλα λύνονται σε μια μέρα ή σε 3 ώρες :T:

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.