Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

για την αγροτική έπρεπε να την αφήσουν να χρεοκοπήσει...τι καλή αγροτική και αηδίες...επωμίστηκαμε εμείς το χρέος της τράπεζας και τελείωσε το παραμύθι...δλδ όλη την τράπεζα την κατάντησαν ένα σκουπίδι...κακός ήταν δημόσια για μένα εξ αρχής...

για αυτό που αναφέρεις δεν τους ψήφισα φέτος και δεν θα τους ψηφίσω...

Ξαναλέω για εθνικό νόμισμα είμαι και εγώ υπέρ, αλλά υπό ορισμένες συνθήκες.. Πρέπει το κράτος να έχει πλεόνασμα σε εξαγωγές και θετικό προϋπολογισμό..και δεν μιλάω για πρωτογενές πλεόνασμα...μιλάω για πλεόνασμα μετά από τόκους και λοιπές αηδίες...Τότε και μόνο τότε γυρνάς σε δραχμή...τώρα ξεχάστε το..Το κόστος θα είναι δυσβάσταχτο..Δεν θα γυρίσουμε μαγικά στο 1999, θα γυρίσουμε με warp speed πολύ πιο πίσω...60 θα ναι, 70 θα ναι δεν με ενδιαφέρει...Ρομαντικός δεν είμαι για να λέω "α τι ωραία ήταν τότε"...Καλός ή κακός πιστεύω ότι πρέπει να παραμείνουμε με το ρεύμα...αν καταλαβαίνεις τον τρόπο σκέψης μου

Κοίτα αυτό που δεν μαρέσει στην ζωή μου να κάνω, να μου κάνουν και να βλέπω να προσπαθούν άλλοι να κάνουν είναι ο εκβιασμός...Το να λες εγώ σταματάω να πληρώνω γτ με χρειάζεστε είναι εκβιασμός...που οι ευρωπαίοι έχουν τρόπο πλέον να αντιμετωπίσουν...πιστεύω ότι θα μας γράψουν στα παλιά τους τα παπούτσια σε μια τέτοια κίνηση...

Link to comment
Share on other sites

η αγροτικη την στιγμη που αγορασθηκε, ειχε το μεγαλυτερο πλεονασμα σε ρευστο.

μεγαλα στελεχη της πειραιως επαθαν πλακα, οταν καταλαβαν ποσο ρευστο ειχε στην πραγματικοτητα.

αυτα εκ των εσω.

[MENTION=22080]tavliban[/MENTION], ολα αυτα που λες, είναι αυτα που τα παπαγαλακια μεταδιδουν..

κοψοχρονια την πηραν. τους εχετε για χαζους, να παρουν μια τραπεζα, αν δεν εβγαινε το κολπο...?

φυσικα και χρεη της αγροτικης πηγαν στο κρατος για να μην τα φορτωθει οι πειραιως.

αλλα αν κρινουμε την περιουσια που ειχε η αγροτικη, τσαμπα την πηρε.

Link to comment
Share on other sites

τι να σου πω...εγώ για την αγροτική ξέρω ότι είχε ανοιχτεί τρελά και ότι πήγαινε για χρεοκοπία και κλείσιμο...

άσε τι λένε στην τηλεόραση...δεν ξέρω...δεν με νοιάζει...και τι θέλετε να λέω δλδ ότι όλοι εσείς εδώ μέσα είστε παπαγαλάκια του ΣΥΡΙΖΑ; είναι ωραίο; άποψη μου είναι αγαπητέ, προσωπική...το αν θα αλλάξει θα δω στο μέλλον...

Link to comment
Share on other sites

Είμαστε ήδη σε επίπεδα δεκαετίας '90 από παραγωγική άποψη με προοπτική να πάμε όλο και πιο πίσω , το λέει και ο προϋπολογισμός , ύφεση προβλέπει και για του χρόνου. Δηλαδή δεν απέχουμε και πολύ από το σημείο μηδέν για σένα .

Θα σε ρωτήσω όμως κάτι άλλο - σε πειράζει να εκβιάσουμε δανληστές και λοιπούς κοπρίτες με άρνηση , κατόπιν λογιστικού ελέγχου , μέρους ή συνόλου του χρέους αλλά δεν σε πειράζει που μας εκβιάζουν αυτοί μέσω των δικών μας πατριωτών , περνώντας δημοσιονομικά μέτρα τεραστίων αρνητικών επιπτώσεων για όλη την κοινωνία για να πάρουμε τη δόση τους (δεν είναι δική μας , πάει αλλού το χρήμα , μην το ξεχνάμε);

Link to comment
Share on other sites

Aπό τη στιγμή που χωρίστηκε σε υγειές και άρρωστο κομάτι και το μεν υγειές "επωλήθει" στην Πειραιώς ενώ το "άρρωστο" μοιράστηκε στους υπόλοιπουν Έλληνες (you know what I mean) εμένα με ενοχλεί. Ας πλήρωνε το υγειές κομάτι το αρρωστημένο πρώτα και μετά ας την χάριζαν όπου ήθελαν (για να μην βρεθεί και το προσωπικό στο δρόμο). Δεν είναι τυχαίο το ότι αν και στα τεστ αντοχής τραπεζών που έγιναν 2-3 φορές η Αγροτική "κολλούσε", καμιά ενεσούλα ρευστότητας δεν έγινε όπως σε άλλες τράπεζες. Ηταν σχεδιασμένο από την αρχή της κρίσης το τι θα γινόταν.

Link to comment
Share on other sites

Είμαστε ήδη σε επίπεδα δεκαετίας '90 από παραγωγική άποψη με προοπτική να πάμε όλο και πιο πίσω , το λέει και ο προϋπολογισμός , ύφεση προβλέπει και για του χρόνου. Δηλαδή δεν απέχουμε και πολύ από το σημείο μηδέν για σένα .

δεν φτάσαμε ακόμα στο 90 που λες...και δεν έχει σημασία...σημασία έχει ότι έχουμε ύφεση και κόσμος χάνει την δουλειά του. Ενώ για να υπάρξουν νέες θέσεις εργασίας πρέπει αυτός που θα επενδύσει σε ένα εργοστάσιο/ξενοδοχείο να ξέρει τι θα συμβεί στην χώρα κλπ κλπ κλπ... και ναι τολμάω ξανά να πω πως αρχικά καλά και ας πάρει ο άνεργος 500ευρώ...μετά από λίγο καιρό τα λεφτά αυτά θα αυξηθούν όσο μειώνεται η ανεργία τόσο το καλύτερο...

Θα σε ρωτήσω όμως κάτι άλλο - σε πειράζει να εκβιάσουμε δανληστές και λοιπούς κοπρίτες με άρνηση , κατόπιν λογιστικού ελέγχου , μέρους ή συνόλου του χρέους αλλά δεν σε πειράζει που μας εκβιάζουν αυτοί μέσω των δικών μας πατριωτών , περνώντας δημοσιονομικά μέτρα τεραστίων αρνητικών επιπτώσεων για όλη την κοινωνία για να πάρουμε τη δόση τους (δεν είναι δική μας , πάει αλλού το χρήμα , μην το ξεχνάμε);

με πειράζει το πως φτάσαμε εδώ..με πειράζει που δεν πράττουν αυτά που πρέπει και τα οποία έχει βγάλει το keyboard μου μαλλιά...με πειράζει που στην δουλειά μου βλέπω να κλείνουν αριστερά και δεξιά εταιρείες με συνέπεια να απολύουν κόσμο δίπλα μου και να φεύγουν με σκυμμένο κεφάλι επειδή δεν κάνουν αυτό που πρέπει.

Για να απαντήσω και στο ερώτημά σου. Δυστυχώς το χρέος πλέον πέρασε σε άλλο δίκαιο και η Ευρώπη έχει ετοιμαστεί να αντιμετωπίσει μια τέτοια κίνηση εκ μέρους μας. Σε αντίθεση με εμάς δεν είναι χαζοί. Συνεπώς ναι με χαλάει γιατί έχω δει πως λειτουργούν τα ευρωπαικά κράτη και τα ζηλεύω σε ένα βαθμό. Άρα μια τέτοια κίνηση θα μας απομόνωνε και θα γινόμασταν μια Κούβα, Β. Κορέα κλπ. Συνεπώς με πειράζει. Σημειώνω πως δεν είμαι :magic: για να ξέρω τι θα γίνει αλλά θεωρώ ότι θα γινόταν αυτό που γράφω...

Όσον αφορά για το δεύτερο σκέλος της ερώτησής σου, πως δεν με πειράζει που κόβουν την σύνταξη από τον παππού ώστε να συνεχίσουν να πληρώνουν τον οδηγό λεωφορείου που παίρνει παραπάνω λεφτά από αυτόν του F16 ή για να καλύψουν τα χρέη που έφτιαξαν μεγαλοεπιχειρηματίες και ψευτοπελάτες του κράτους. Δεν είμαι ούτε χαζός ούτε αναίσθητος.

Οι λύσεις για μένα ήταν άλλες πιο σκληρές όπως απολύσεις Δ.Υ., ιδιωτικοποιήσεις, περικοπές εξόδων όχι μισθών, που απαιτούν φιλελεύθερους ταλιμπάν. Τώρα για το που θα πάνε τα λεφτά δεν το ξέρω. Αυτό το λέει ο ΣΥΡΙΖΑ που επαναλαμβάνετε όλοι σχεδόν εδώ. Συνεπώς δεν το πιστεύω γιατί δεν τρέφω μεγάλη εκτίμηση στο κόμμα αυτό. Θα σας πω μόλις (και αν) μας δώσουν τα λεφτά, αν πληρώσουν αυτά που χρωστάνε από το 2010-2011 στον πατέρα μου. Αν δεν τα πάρουμε ναι τα χρήματα θα πάνε αλλού.. Δηλαδή το κράτος δεν θα πληρώσει τις υποχρεώσεις του απέναντι στους επιχειρηματίες. Και για να γίνω και σαφής πιστεύω ότι @@ θα πάρει ο πατέρας μου και οι υπόλοιποι επιχειρηματίες...να μην τρέφω και αυταπάτες...αλλά με την κήρυξη χρεοστασίου απλά θα λέγαμε σε αυτά τα λεφτά bye bye, εμείς και οι υπόλοιποι που χρωστάει το δημόσιο...συνεπώς υπάρχει μια μικρή για μένα ελπίδα προσωπική και για την Ελλάδα γενικότερα...

ελπίζω να σου απάντησα..

Link to comment
Share on other sites

εγω αυτα που ειπα τα λεω με οσα γνωριζω εσωτερικα. το τι εγινε, δηλαδη με ποιον τροπο θα την εδιναν, μονο αυτοι ξερουν τι εκαναν.

τεστ και τετοια δεν εχω δει. τι εκαναν κτλ.

αλλα η περιουσια, δηλαδη, γη, μετοχες σε επιχειρησεις πχ δωδωνη που ειχε η αγροτικη, κτηρια, εξοπλισμος η αξια τους ηταν πολλαπλασια απο οσο την πηρε η πειραιως.

επισης οι υποθηκες στην αγροτικη ηταν μεγαλες... τωρα δεν ξερω αν τα πηρε η περαιως ή αν εμειναν στο κρατος..

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω επ ακριβώς τι έχει γίνει με την αγροτική και τι έχει γίνει με την Δωδώνη κλπ οπότε δεν θα εκφέρω άποψη, νομίζω πάντως ότι οι μετοχές της Δωδώνης έχουν παραμείνει στο Ελληνικό Δημόσιο και έχουν περάσει στο ΤΑΙΠΕΔ...

Ξέρω ότι το κράτος έκανε ενέσεις ρευστού στην τράπεζα για να παραμείνει εν ζωή, έδινε θαλασσοδάνεια αριστερά και δεξιά (π.χ. ΠΑΣΟΚ) και κάπου διάβασα* ότι είχε αποθεματικό -3 δις Ευρώ...ναι μείον...τέσπα δεν είναι και η ουσία...έπρεπε ή να κηρύξουν πτώχευση στην τράπεζα και τέρμα (10.000 υπάλληλοι στον δρόμο και καταθέσεις γιοκ -> έτσουζε) ή να την δώσουν ως έχει στην Πειραιώς ή άλλον ενδιαφερόμενο (που δεν νομίζω να υπήρχε κανείς)...

* http://www.bankwars.gr/2012/07/31/ate-bank-%CF%80%CF%89%CF%83-%CE%B7-%CE%B5%CF%80%CE%B9-%CE%B4%CE%B5%CE%BA%CE%B1%CE%B5%CF%84%CE%B9%CE%B5%CF%83-%CE%BA%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%87%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%B9%CF%83%CE%B7/

Έγινε επεξεργασία από tavliban
Link to comment
Share on other sites

τα δανεια στα κομματα δεν εχουν παραγραφει.. αλλα και εκεινα χαμενα ειναι..

μεγαλο φεσι, αφησε το alter..

και ενα λινκ που περιγραφει καποια πραγματα

http://syspeirosi.wordpress.com/2012/08/01/%CE%B7-%CE%B1%CE%BB%CE%AE%CE%B8%CE%B5%CE%B9%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7-%CE%BC%CE%B5%CE%B3%CE%AC%CE%BB%CE%B7-%CE%BB%CE%B7%CF%83%CF%84%CE%B5%CE%AF%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%B1%CE%B3%CF%81/

τωρα αν ειναι ολα αληθεια..

Link to comment
Share on other sites

Για το που θα πάει το μεγαλύτερο μέρος των χρημάτων της δόσης αυτό πιστεύω είναι κατατοπιστικό (ενότητα 4) - http://www.minfin.gr/content-api/f/binaryChannel/minfin/datastore/69/94/24/6994242bdcdbed8438e5dec516a43be68db4362e/application/pdf/%CE%94%CE%B5%CE%BB%CF%84%CE%AF%CE%BF_%CE%9D%CE%BF66+%281%29.pdf , από τον Απρίλη τα περιμένουνε. Το υπόλοιπο σε τόκους και ληξιπρόθεσμα πιθανότατα διότι μέχρι τέλους χρονιάς έχουμε ακόμη. Για την εγχώρια αγορά μάλλον δε... αν σκεφτείς ότι το Δημόσιο εκδίδει διαρκώς έντοκα γραμμάτια για να σταθεί.

Και τα παραπάνω αν (όπως πολύ σωστά είπες) δοθεί η δόση , διότι η δανειακή σύμβαση δεν δεσμεύει τον δανειστή αλλά μόνο τον δανειζόμενο. Υπόδειγμα "εταιρικής" συμπεριφοράς.

Για τα περί ΣΥΡΙΖΑ δεν θα σχολιάσω , νομίζω τα προηγούμενα ποστ μου δείχνουν περισσότερα.

Επίσης να σου πω ότι δε στέκομαι σε θέματα μισθών και λοιπών διότι όπως έχει πολλάκις ειπωθεί εδώ η μέχρι τώρα κατάσταση έπρεπε να αλλάξει προ πολλού - όχι βέβαια έτσι. Στέκομαι όμως στο θέμα του ωμού εκβιασμού που μας επιβάλλεται και αυτό είναι κάτι που προσωπικά με πειράζει. Καθώς και στο θέμα της κυριαρχίας μας που έχει πάει περίπατο.

Και μην συγκρίνεις την Κούβα ή την Β.Κορέα με την Ελλάδα. Σκέψου μόνο γιατί καίγονται όλοι να παραμείνει η Ελλάδα στο Ευρώ (δηλ. υπό κηδεμονία). Αν ήταν ψωροκώσταινα θα ασχολούνταν κανείς μαζί της;

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει που το newsbomb βάζει το πλάνο με Καμμένους, τΣυριζα και τους άλλους πικραμένους.

Ας υποθέτουμε ότι όντως απο τους παρόντες οι περισσότεροι ήταν όντως υπερ της αντισυνταγματικότητας. Μια διαπίστωση και μια ερώτηση:

Διαπίστωση: Ο Σαμαράς πρέπει να κόψει τον κώλο στα *πανιά που τον τρίζανε σπίτι τους αντί να είναι εκεί που τους έστειλαν οι ψηφοφόροι τους να είναι.

Ερώτηση: Οι ψηφοφόροι των κομμάτων που πήγαν να κάνουν το κολπάκι (καλό btw) θα ήταν ευτυχισμένοι αν τελικά έβγαινε η προτασή τους με τους παρόντες; Αν ναι τότε φαντάζομαι ότι αν το μνημόνιο περάσει με τη ΔΗ.ΜΑΡ. να δηλώνει απών τότε δε θα πουν τίποτα. Κανονικά και με το νόμο όλα έτσι;

Το εχω διαβασει 3 φορες, δεν καταλαβαινω τι θελεις να πεις. Αν θελεις να εξηγησεις...

Link to comment
Share on other sites

... Θα σας πω μόλις (και αν) μας δώσουν τα λεφτά, αν πληρώσουν αυτά που χρωστάνε από το 2010-2011 στον πατέρα μου. Αν δεν τα πάρουμε ναι τα χρήματα θα πάνε αλλού.. Δηλαδή το κράτος δεν θα πληρώσει τις υποχρεώσεις του απέναντι στους επιχειρηματίες. Και για να γίνω και σαφής πιστεύω ότι @@ θα πάρει ο πατέρας μου και οι υπόλοιποι επιχειρηματίες...να μην τρέφω και αυταπάτες...

Δυστυχώς δεν θα τα πάρετε (οπως και εγώ άλλωστε τα έχω ήδη ξεχάσει) οπως συνάγεται και απο τις διάφορες κατα καιρούς δηλώσεις του Σαλμούλη :fight:

Link to comment
Share on other sites

Αξιωματούχος στο Bloomberg: Στις 26 Νοεμβρίου η εκταμίευση της δόσης - NEWS247

μέχρι χθες η κυβερνητική γραμμή ήταν τα λεφτά φτάνουν μέχρι τις 16 νοεμβρίου και μετά χρεοκοπία :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Δε ντρέπονται λίγο; Αυτή είναι η κοινωνική πολιτική τους; Αλλά αυτοί που ξέρουν από τέτοια; Έχουν εμάς τα κορόιδα που τους ταίζουμε και πάνε σε ιδιωτικά νοσοκομεία. Δεν έχουν μάθει να ζουν με τρεις και εξήντα. Αυτοί που τους ψήφισαν και πήρανε και εμάς στο λαιμό τους να τους χαίρονται.

Να τους χαίρονται όμως και οι άλλοι που δεν πήγανε να ψηφίσουν και ανέβασαν την αποχή - ανοχή στο 40%.

Για όσους δεν το έχουν καταλάβει οι ξένοι πριν μας ρίξουν στη δραχμή, θέλουν πρώτα να μας ταπεινώσουν, να μας εξαθλιώσουν, γιατί η Γερμανία θέλει να δείξει στις άλλες χώρες μέλη τι θα πάθουν αν δεν είναι καλά παιδιά στα δημοσιονομικά. Η δραχμή έρχεται η περιφάνειά μας και η αξιοπρέπειά μας χάνεται και μαζί της χάνεται με το χρόνο και η διαπραγματευτική μας ισχύ.

Αν πριν δύο χρόνια λέγαμε πως θα φύγουμε από το ευρώ τσιμπούσια θα μας κάνανε να μείνουμε. Και ακόμα μας κάνουν γιατί οι τράπεζές τους έχουν ομόλογα ελληνικά που θέλουν να τα ξεχρεώσουν. Εμείς όμως είπαμε. Δεν έχουμε ούτε αξιοπρέπεια ούτε περηφάνια. Έχουμε ένα 30% προνομιούχων που μας ξευτέλισε. Δεν είμαι ούτε ΣΥΡΙΖΑ ούτε ΚΚΕ ούτε Αν. Έλληνας ούτε ΝΔ ούτε ΠΑΣΟΚ.

Είμαι Έλληνας που βαρέθηκα τα μαντριά των κομμάτων γιατί έπαψα να είμαι πρόβατο.

Έγινε επεξεργασία από alexgk
Link to comment
Share on other sites

. Δεν είμαι ούτε ΣΥΡΙΖΑ ούτε ΚΚΕ ούτε Αν. Έλληνας ούτε ΝΔ ούτε ΠΑΣΟΚ.

Είμαι Έλληνας που βαρέθηκα τα μαντριά των κομμάτων γιατί έπαψα να είμαι πρόβατο.

Είσαι Χ.Α. ?

Link to comment
Share on other sites

ΜΜΜ δεν δουλεύουν και ταλαιπωριόμαστε όλοι γιατί απαιτούν να παίρνουν μισθό μεγαλύτερο από πιλότο μαχητικού αεροπλάνου, οι υπάλληλοι της βουλής έδειξαν πως υπάρχει παρακράτος, οι δικαστές δεν δικάζουν κοκ...

Μία λέξη τα περιγράφει όλα αυτά, μπου...λο

Βάζουν στον οδηγό λεωφορείου φόρους για ανύπαρκτα-τεκμαρτά-εισοδήματα και αν δεν τους πληρώσει του κατάσχουν ό,τι βρουν. Ταυτόχρονα του κόβουν και το μισθό όπως και όλων 25%+, και τη σύνταξη και την πρόνοια και......

Υποχρεώνουν επιχειρήσεις να πληρώνουν ορκωτούς για ασφαλιστικά πιστοποιητικά λες και η βεβαίωση καταβολής εισφορών δεν είναι δουλειά του κράτους.

Βάζουν εισητήριο για υπηρεσίες υγείας και αυξάνουν τις τιμές των εισητηρίων σε επίπεδα ταξί.

Μία λέξη τα περιγράφει όλα αυτά, μπου...λο

Πού είναι ρε γαμώτο ο Χίτλερ; Πού χάθηκε αυτό το ανθρωπάκι;

Δυστυχώς, μόνο ο Ταβλιμπάν με νιώθει σε αυτό το φόρουμ.

Είσαι Χ.Α. ?

Τί σημαίνει Χ.Α.; Έχει καμία σχέση με το Ν.Δ.; Είμαι λίγο μπερδεμένος.

Έγινε επεξεργασία από Petrossortep
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.