Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

@LL_NEO....καταρχάς αυτά τα "η ταναπου και η χαρά δεν την αφήνει" και λοιποί χαρακτηρισμοί στις παρέες σου...

Είμαι αρκετά μεγάλος για παιδιάστικες, ανούσιες αντιπαραθέσεις. Ενδιαφέρομαι ειλικρινά για την γνώμη σου ως, το κατά πως δηλώνεις, είσαι του οικονομικού/τραπεζικού συστήματος και έχεις κάποιες γνώσεις που μπορείς να καταλάβεις 5 πράγματα παραπάνω απ'οσα λένε οι είθεν, ένθεν και εντεύθεν. Κοινώς μπορείς να μας πεις/εξηγήσεις που νομίζεις ότι οι Βαρουφάκηδες, Καζάκηδες απ'την αντιπαλή σου πλευρά, λένε μπούρδες και που εστερνίζεσαι την άποψή τους...Που κάνει λάθος η Γερμανία/Τρόικα στην συνταγή; Αλήθεια κάνει πουθενά λάθος ή έτσι πρέπει να γίνουν;

Δεν ειμαι συριζαίος, δεν έχω ψηφίσει ΠΑΣΟΚ -ΝΔ... δεν θέλω να κυβερνήσει κανείς τους... Ενδιαφέρομαι για το καλό της Ελλάδας....Εσύ πιστεύεις ότι έτσι θα σωθουμε; Γούστο σου καπέλο σου...Αν δεν όμως τι θα πρέπει να κάνω/πως να αντιδράσω; Τόσες και τόσες φορές έχουν πέσει έξω σε όλα γιατί συνεχιζουμε την ίδια συνταγή;

Δεν ανήκω σε κανένα κόμμα (ποτέ στην ζωή μου δεν ήμουν γραμμένος σε καμμιά παράταξη στην σχολή, σε κανένα σωματείο στην δουλειά μου)...

Αναφορικά με την Κύπρο πιστεύω ότι τους παίξανε παιχνίδι στημένο πίσω απ'την πλάτη τους. Στο λαό αναφέρομαι, γιατί οι πολιτικοί τους έπαιξαν αυτό το θέατρο με το ΟΧΙ στο 1ο κούρεμα επειδή σε μια μικρότερης κλίιμακας κοινωνία τα λιτζαρίσματα θα ήταν χειρότερα απ'την Ελλάδα ...Η εβδομαδιαία αυτή αναταραχή έδωσε την ευκαιρία στους μεγαλοκαρχαρίες να βγάλουν τα κεφάλαιά τους από τις "κλειστές" για όλους τους άλλους κυπριακές τράπεζες. Ώστε τελικώς οι μόνοι χαμένοι να είναι οι ίδιοι οι Κύπριοι/Έλληνες/Εταιρίες που δεν θα έχουν πλέον κεφάλαια να πληρώσουν τον κόσμο κτλ. Συμφωνείς/Διαφωνείς; Δεν έχω βέβαια στοιχεία για τα παραπάνω ...εσύ τι λες;

Η Γερμανία θέλει να μαζέψει όλο τα κεφάλαιο /χρυσό και να φύγει πρώτη από την Ευρωζώνη όταν τους έχει στεγνώσει όλους και "δεσει" χειροπόδαρα τα ενεργειακά resources...

Θεωρείς ότι είναι λανθασμένη η άποψή μου; Διόρθωσέ με.

Αν δεν ενδιαφέρεσαι για ανούσιες αντιπαραθέσεις τότε θα έπρεπε να αποφύγεις εκφράσεις του τύπου που χάθηκε ο νεοφιλελεύθερος LL_NEO κτλ διότι τουλάχιστον εγω το θεωρώ ολίγον τι προβοκατόρικο.

Στις ερωτήσεις σου. Για Βαρουφακηδες, Καζακηδες κτλ έχω ήδη πει την άποψη μου παλιότερα. Δεν κάθομαι να πάρω στα σοβαρά ασκήσεις επι χαρτου και ευχολογια.

Αν το μείγμα πολιτικής που ακολουθείται είναι σωστό η λάθος θα σου πω οτι πολυ απλα οτι είναι προβληματικό μιας και παρατείνει την ύφεση. Τι θα έκανα διαφορετικά; Ναι μεν έπρεπε να εκλογικευτουν οι μισθοί στο Δημόσιο αλλα σίγουρα όχι τόσο βίαια. Θα είχα απολύσει απο χτες τους επιορκους και τους χαβαλεντζηδες. Θα είχα δώσει έμφαση στις διαρθρωτικές αλλαγές που ακόμα και τώρα έχουν μείνει πίσω. Ακόμα ακόμα θα προσπαθούσα να πάρω το ΟΚ απο την Τροικα για πράγματα που θα μου διευκόλυναν το προγράμμα προσαρμογής και θα μου καλυτέρευαν τους δείκτες έτσι ώστε να ανεξαρτόποιηθω πιο γρήγορα. Παράδειγμα. Ας πούμε πουλιέται η ΔΕΠΑ αυριο 1 δις. Θα δεχομουν ως πληρωμή ελληνικά ομόλογα στο 75% της αξίας τους. Τι σημαίνει αυτο; Ο αγοραστής δίνει 700m αγοράζει ομόλογα ονομαστικής αξίας 1400m τα οποία αντιστοιχούν στο 75% με 1 δις. Αποτέλεσμα. Ο αγοραστής δαπάνεισε 700m για να αγοράσει τη ΔΕΠΑ και εσυ καταφέρες να αποσύρεις 1.4δις απο τα χρέη σου.

Οσον αφορά την Κύπρο και κατ' επέκταση και την Ελλάδα όταν δεν έχεις λεφτα να πληρώσεις προφανώς και παίζεις με την πλάτη στον τοίχο. Το όχι της Κύπρου έδωσε την ευκαιρία στη Γερμανία να παραδείγματισει την επόμενη χώρα η ηγέτη που θα σκεφτεί να το παίξει ιστορία. Το έβλεπα να έρχεται και παρακάλαγα να μη γίνει τελικα έτσι αλλα δυστυχώς οι φόβοι μου επιβεβαιώθηκαν. Για αυτο και δεν έπαιρνα θέση τόσες μέρες και έλεγα ας δούμε πως θα εξελιχθεί.

Αν πιστεύεις οτι το πρώτο όχι έδωσε την ευκαιρία σε λεφταδες να βγάλουν εξω τα λεφτα τους (ενδεχομένως και να έγινε) τότε γιατι μόνο πανηγύρια ακούγονταν για το όχι της Κύπρου; Γιατι στα Facebook βλέπαμε τον μέσο βλάκα να λέει ζητούνται Κύπριοι να κυβερνήσουν την Ελλάδα;

Το οτι η πρώτη συμφωνία ανεξάρτητα απο το πόσο βλακωδης και ανούσια ήταν αποδείχτηκε απείρως καλύτερη απο τη δεύτερη είναι κάτι που εγω τουλάχιστον το είπα απο την πρώτη στιγμή. Τα 6000 κουρεμα θα ήταν η μικρότερη απο τις ανησυχίες μου.

Link to comment
Share on other sites

Ενα περίεργο πράγμα ρε φούστη μου. Σε ολόκληρο το thelab κανεις να μην παρει χαμπάρι αυτο

ekathimerini.com | German software giant SAP to move southern Europe headquarters to Greece

Αλλα για τη Michelin είδα 2-3 παραπομπές.

Φαντάζομαι οτι σε site τύπου thegarage.gr οι χρήστες μόνο για τη sap θα έγραψαν και θα γειωσαν τη Michelin.

SAP first established an office in Greece in 1994. In order to manage our coverage of this market we have recently strengthened the management team in this office to provide leadership throughout the southern European region. Despite the many challenges facing the country, we believe that Greece has long-term growth potential and that software can play a major role in the country’s modernization efforts, particularly in the public sector. SAP hopes to be able to support southern European countries on the issue of youth unemployment with our Academy Cube initiative, which we plan to launch in Greece in the next quarter.

Academy Cube is an E-Learning platform offering advanced training for university graduates looking for jobs. It enables graduates in sciences, technology, engineering and mathematics to acquire specific IT skills employers are looking for, and brings these young talents and companies together. Academy Cube aims to equip 100,000 young talents with the business skills employers in the IT and engineering sectors are looking for.’

Clarification:

We cannot confirm that ‘strengthened management team’ translates to additional jobs.

Εγω με το μικρο μου το μυαλο συμερένω οτι μαλλον για επιδοτησεις ερχονται οχι για να βοηθησουν

Link to comment
Share on other sites

...θα έπρεπε να αποφύγεις εκφράσεις του τύπου που χάθηκε ο νεοφιλελεύθερος LL_NEO κτλ διότι τουλάχιστον εγω το θεωρώ ολίγον τι προβοκατόρικο.

Στις ερωτήσεις σου. Για Βαρουφακηδες, Καζακηδες κτλ έχω ήδη πει την άποψη μου παλιότερα. Δεν κάθομαι να πάρω στα σοβαρά ασκήσεις επι χαρτου και ευχολογια.

Παράδειγμα. Ας πούμε πουλιέται η ΔΕΠΑ αυριο 1 δις. Θα δεχομουν ως πληρωμή ελληνικά ομόλογα στο 75% της αξίας τους. Τι σημαίνει αυτο; Ο αγοραστής δίνει 700m αγοράζει ομόλογα ονομαστικής αξίας 1400m τα οποία αντιστοιχούν στο 75% με 1 δις. Αποτέλεσμα. Ο αγοραστής δαπάνεισε 700m για να αγοράσει τη ΔΕΠΑ και εσυ καταφέρες να αποσύρεις 1.4δις απο τα χρέη σου.

.

Συγνώμη αν θεώρησες/εξέλαβες τον χαρακτηρισμό μου ως νεοφιλελεύθερο προσβλητικό... Απλά δεν έτυχε να διαβάσω/δω σχόλια σου για τις τρέχουσες εξελίξεις στην Κύπρο...Θα μου διέφυγε μάλλον....

(αν ο myralis θίγεται με το να τον χαρακτηρίσω κομμουνιστή/σοσιαλιστή? να μου το πει:p). Γνώμη μου είναι ότι όλοι αυτοί οι χαρακτηρισμού είναι ξεπερασμένοι...Η απάνθρωπη σύγχρονη εποχή ζητάει ανθρώπους με ήθος να ηγηθούν και να βγάλουν το λαό από το τέλμα...

Για τον Βαρουφάκη (που παρακολουθώ περισσότερο) σε όλη την διάρκεια της κρίσης (3 χρόνια) έχει προτείνει αντίστοιχες "λύσεις;" , όπως και η δική σου πρόταση που παραθέτεις και την βρίσκω σωστή. Και μάλιστα (για τον Βαρουφάκη μιλώ) αναπροσαρμόζει τις προτάσεις με βάση τα δεδομένα που προκύπτουν από τις αλλαπάλληλες λάθος επιλογές των πολιτικών....

Link to comment
Share on other sites

Ενα περίεργο πράγμα ρε φούστη μου. Σε ολόκληρο το thelab κανεις να μην παρει χαμπάρι αυτο

ekathimerini.com | German software giant SAP to move southern Europe headquarters to Greece

Της έχουν τάξει να μη πληρώνει ΦΠΑ και φόρους όπως αντίστοιχη Γερμανική για το αεροδρόμια;

Link to comment
Share on other sites

Της έχουν τάξει να μη πληρώνει ΦΠΑ και φόρους όπως αντίστοιχη Γερμανική για το αεροδρόμια;

Δε μπορούν να ταξουν κάτι τέτοιο σε ΚΑΝΕΝΑΝ μιας και αυτο προϋποθέτει ΕΟΖ.

Δε με ενόχλησε ο χαρακτηρισμός. Με ενόχλησε η υπόνοια οτι κρύβομαι επειδη δε με δικαιώνουν οι εξελίξεις.

Link to comment
Share on other sites

Πριν από λίγο στην αρμόδια εξεταστική για την λίστα Λαγκάρντ, ο βασικός μάρτυρας κ. Διώτης εξαπέλυσε βόμβα η οποία έχει βαρύνουσα σημασία καθ’ ότι ο Διώτης είναι νομικός και όχι πολιτικός.

Ενώ λοιπόν η συζήτηση περιστρεφόταν στις “πολιτικές ευθύνες” των υπουργών που χειρίστηκαν την λίστα Λαγκάρντ, ο Β. Καπερνάρος ρώτησε τον Διώτη:

- Εγώ δεν τα καταλαβαίνω αυτά περί “πολιτικών ευθυνών”, διότι είμαι νομικός. Επειδή κύριε Διώτη και εσείς είστε νομικός, σας ρωτώ ευθέως και απαντήστε μου βάσει της ιδιότητος σας και όχι της πολιτικής θέσης που κατείχατε: Έχουν ποινικές ευθύνες οι Παπαακωνσταντίνου, Παπανδρέου, Βενιζέλος και Παπαδήμος; Κοινώς, πρέπει να πάνε στο ειδικό δικαστήριο;

Και ο Διώτης απάντησε: “Ναι, έχουν ποινικές ευθύνες και οι τέσσερις!”

Να υπενθυμίσουμε ότι ο κύριος Διώτης εκτός από νομικός μα μακρά πείρα, ήταν και βασικό στέλεχος της κυβέρνησης Παπανδρέου. Δεν ήταν “πολιτικός αντίπαλος”.

Αν δεν ειναι ραδιο-αρβυλα τοτε "αρχισαν τα οργανα":hug:

Link to comment
Share on other sites

Μασάζ στον Βγενόπουλο

Διάγγελμα στον ελληνικό λαό απηύθυνε χτες ο Ανδρέας Βγενόπουλος, μέσα από το πλυντήριο του ΣΚΑΪ. Μαζί του στο στούντιο ήταν ο Νίκος Ευαγγελάτος, ώστε να μην ξεπεράσει ο κ. Βγενόπουλος τις δυο ώρες μονολόγου και καταλάβουν όλοι πως όλο αυτό είναι στημένο.

Ο Ανδρέας Βγενόπουλος είπε πως ο κ. Σαρρής είχε συλληφθεί γυμνός στα κατεχόμενα σε μασάζ με 17χρονο Τουρκοκύπριο, ενώ θα έπρεπε να κάνει μασάζ με Ελληνοκύπριο, για να αποδείξει πως είναι πατριώτης και να σωθούν οι τράπεζες.

Πάντως, ο κ. Βγενόπουλος, για να μην χάσει και τους καταθέτες, διευκρίνισε πως δεν έχει τίποτα εναντίον των ομοφυλόφιλων –εκτός του ότι είναι πούστηδες- και, για να το αποδείξει, είχε φέρει εντελώς τυχαία μαζί του κι ένα δικαστικό (;) έγγραφο που το κουνούσε μπροστά στην κάμερα, για να αποδείξει πως ο κ. Σαρρής θα έπρεπε να έχει πάει στη φυλακή με ισόβια ή να εκτελεστεί.

Επίσης, ο Ανδρέας Βγενόπουλος υποστήριξε πως υπάρχει φασισμός στα ΜΜΕ της Κύπρου που δεν τον καλούσαν να τους διαφωτίσει, σε αντίθεση με τα ΜΜΕ της Ελλάδας που είναι πάρα πολύ δημοκρατικά και έχουν ταράξει οι κάθε λογής Μπάμπηδες τον Βγενόπουλο στις αγιογραφίες, ενώ, όποια ώρα θέλει ένας τραπεζίτης, σηκώνει το τηλέφωνο και λέει «Ρε Γιαννάκη, επειδή υπάρχει κίνδυνος να πάω φυλακή, κανόνισε ρε συ να βγω απόψε να μιλάω στο κανάλι σου μια ώρα και να λέω ό,τι θέλω στο μαλάκα τον δημοσιογράφο που θα είναι στο στούντιο, και θα τα βρούμε εμείς μετά».

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν ειναι ραδιο-αρβυλα τοτε "αρχισαν τα οργανα":hug:

Δυστηχώς, κανένα όργανο δεν άρχισε.

Πολλοί θα πούνε ότι το κάνει για να σώσει τον λόκο του. Από εκεί και πέρα, η "γνώμη" καποιου, δηλαδή το ότι ο θεωρεί ο Διώτης ότι οι 4 έχουν ποινική ευθύνη δεν σημαίνει κάτι και δεν υπερβαίνει το ότι ήδη τα καμάρια μας στην Βουλή ψήφισαν ότι δεν έχουν ποινικη ευθύνη

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχώς, κανένα όργανο δεν άρχισε.

Πολλοί θα πούνε ότι το κάνει για να σώσει τον λόκο του. Από εκεί και πέρα, η "γνώμη" καποιου, δηλαδή το ότι ο θεωρεί ο Διώτης ότι οι 4 έχουν ποινική ευθύνη δεν σημαίνει κάτι και δεν υπερβαίνει το ότι ήδη τα καμάρια μας στην Βουλή ψήφισαν ότι δεν έχουν ποινικη ευθύνη

Αρα Myralis να υπόθεσω οτι διαφωνούμε και οι δυο στο συγκεκριμενο θεμα με την επίσημη γραμμή των κομμάτων που εμείς οι δυο υποστηρίζουμε και υιοθετουμε τη γραμμη των Καμμενων Ελληνων και της Χρυσής Αυγής ε; Ξέρω πως νοιωθεις φίλε.

(Εκτός και αν το "καμαρια μας" που γράφεις δεν είχε ειρωνικό τόνο οπότε πάλι μόνος μου ειμαι)

Link to comment
Share on other sites

Άσε μας ρε Κρούγκμαν…

Αυθάδης όπως πάντα ο νομπελίστας οικονομολόγος αμφισβητεί την αυθεντία των Ελλήνων τηλεσχολιαστών

Προκλητικός απέναντι στην αυθεντία Ελλήνων πολιτικών, οικονομολόγων και δημοσιογράφων εμφανίστηκε για μια ακόμη φορά ο Πολ Κρούγκμαν.

Ο νομπελίστας οικονομολόγος εκφράζει με έπαρση την απορία του για την εμμονή της ελληνικής πολιτικής ελίτ να παραμένει στην ευρωζώνη, παρά τις καταστροφικές συνέπειες για την οικονομία και την κοινωνία.

Αμφισβητώντας σειρά διακεκριμένων Ελλήνων τηλεσχολιαστών αλλά και πολιτικών της κυβέρνησης, (που μέχρι πρότινος νόμιζαν ότι είναι γυναίκα) ο Κρούγκμαν επιστρέφει στην επιχειρηματολογία της συμμορίας της δραχμής. Είναι, όπως θα τον αποκαλούσε γνωστός ραδιοφωνικός παραγωγός, ένας κοινός «συμμορίτης».

'

Έχει δηλαδή το θράσος να πιστεύει ότι ένα νόμπελ της συμφοράς του δίνει το δικαίωμα να αμφισβητεί μια πλειάδα Ελλήνων σχολιαστών, που πληρώνονται από τις τράπεζες για να εκφράζουν τα συμφέροντά τους στα νυχτερινά δελτία ειδήσεων.

Τολμά να τα βάλει με μεγαθήρια της ενημέρωσης που προέβλεπαν εδώ και χρόνια ότι πιθανή έξοδος από το ευρώ θα σήμαινε ελλείψεις στο πετρέλαιο θέρμανσης και στα φάρμακα, κλείσιμο σχολείων και νοσοκομείων, αυτοκτονίες, εξαθλίωση και μείωση της αγοραστικής μας δύναμης κατά 30% έως 50%.

Τρομάζει ο νους του ανθρώπου να σκεφτεί ότι αυτά τα πράγματα θα συνέβαιναν στη χώρα μας αν ακούγαμε ανθρώπους σαν τον Κρούγκμαν και είχαμε εγκαταλείψει την ευρωζώνη.

Link to comment
Share on other sites

Μπλέξαμε τα μπούτια μας με τους νομπελίστες......

Να δώ πότε θα έρθει η μέρα που θα τους στείλουμε στον γέρο αγύριστο και θα αρχίσουμε να φροντίζουμε τα χάλια μας μακριά απο ''συμβουλάτορες''

Έγινε επεξεργασία από colt3003
εξευγενισμός...
Link to comment
Share on other sites

Ελληνική Δικαιοσύνη και Αττίλας 3

Την Παρασκευή το πρωί, στην πτήση από Λευκωσία για Αθήνα, μια κυρία κρατούσε στο χέρι της ένα χαρτί με μερικές δεκάδες ονόματα, τα οποία διάβαζε ένα προς ένα στη διπλανή της. Απ’ ό,τι της διευκρίνιζε, ήταν τα ονόματα όσων είχαν βγάλει λεφτά από την Κύπρο στο εξωτερικό τις κρίσιμες μέρες πριν το Eurogroup. Λίγες ώρες πριν, μια άλλη λίστα, την οποία δημοσιεύσαμε μάλιστα, με τους πολιτικούς των οποίων σβήστηκαν δάνεια, κυκλοφορούσε στα γραφεία των κυπρίων βουλευτών.

Το 2006 ο Βγενόπουλος με δύο funds αγόρασε το 22% της Λαϊκής Τράπεζας Κύπρου. Οι κύπριοι μεγαλομέτοχοι, προτιμούσαν έναν έλληνα επενδυτή από τον προηγούμενο κάτοχο των μετοχών την Τράπεζα HSBC. Λίγο αργότερα πέταξε το παλιό ΔΣ της Τράπεζας και διόρισε δικούς του ανθρώπους. Φόρτωσε στη συνέχεια τη Λαϊκή με την Τράπεζα Μarfin-Εγνατία, βάζοντάς την να πληρώσει μεγάλο τίμημα για την αγορά της. Το επόμενο βήμα ήταν, αντί όπως συμβαίνει διεθνώς για λόγους τραπεζικής-εταιρικής ασφάλειας, τα καταστήματα στην Αθήνα να είναι θυγατρικές, να γίνουν υποκαταστήματα. Έτσι, από την Κύπρο άρχισαν να μεταφέρονταν στα ελληνικά υποκαταστήματα τεράστια ποσά για δανειοδοτήσεις.

Η Λαική Τράπεζα άρχισε να δίνει δάνεια σε «επενδυτές» που ενδιαφέρονταν να αγοράσουν μετοχές του Ομίλου. Δηλαδή κάποιος έπαιρνε χρήματα από Τράπεζα του Ομίλου για να κάνει αύξηση μετοχικού κεφαλαίου στον Όμιλο.

Ως εγγύηση γι αυτά τα δάνεια, μπήκαν οι ίδιες οι μετοχές. Αυτό μπορεί να συμβεί στην τραπεζική πρακτική, αλλά όταν οι μετοχές οι οποίες μπήκαν ως ενέχυρο, αρχίσουν να πέφτουν, ο επενδυτής – δανειολήπτης πρέπει να επιστρέψει τη διαφορά της αξίας. Επίσης δεν επιτρέπεται να δίνονται δάνεια που επενδύονται στον ίδιο όμιλο επιχειρήσεων γιατί εκθέτουν σε ισχυρό κίνδυνο την Τράπεζα. Κάτι τέτοιο δεν έγινε ποτέ. Η Τράπεζα της Ελλάδας αυτή που σήμερα παίρνει μέτρα στο όνομα τραπεζικής σταθερότητας, δεν έκανε έλεγχο για την τραπεζική σταθερότητα που απειλούταν από αυτές τις δανειοδοτήσεις. Ούτε η Επιτροπή Κεφαλαιαγοράς. Το ίδιο συνέβη και με την Κεντρική Τράπεζα της Κύπρου, στην οποία μέλη του ΔΣ, έστελναν

γράμματα στον διοικητή, επισημαίνοντας τους κινδύνους. Ανάμεσα στους δανειολήπτες ήταν το Βατοπέδι, στο οποίο δόθηκαν 173 εκατομμύρια δάνειο και επενδύθηκαν μέσω offshore στον Όμιλο MIG 133 εκατομμύρια.

Όταν στη συνέχεια η Λαϊκή άρχισε να έχει εξαιτίας αυτής της πολιτικής πρόβλημα ρευστότητας, μπήκαν χρήματα από το ευρωσύστημα (ELA) τα οποία ακολούθησαν τον ίδιο δρόμο. Αντίστοιχη πολιτική είχε η Τράπεζα Κύπρου, η οποία σε καιρό ελληνικής και διεθνούς κρίσης άνοιγε υποκαταστήματα στην Ελλάδα και αγόραζε τράπεζες σε Ρωσία και Ρουμανία. Τα δάνεια έρρεαν φυσικά με εγγυήσεις ό,τι βάφτιζαν εγγυήσεις, με την «άδεια» της Τράπεζας της Ελλάδος.

Link to comment
Share on other sites

ποια χρεωκοπια?δεν βλεπω καμια.δεν προκειται να γινει καμια τετοια.για να κυρηξει ενας αρχηγος χωρας χρεωκοπια πρεπει να χει παντελονια.να μην ειναι ουτε προδοτης ουτε διορισμενος απο ξενες δυναμεις. και αν τον ειχα φωτογραφια σε προφιλ μου προσωπικα θα ντρεπομουνα...

Link to comment
Share on other sites

"Ο διοικητής της Κεντρικής Τράπεζας της Κύπρου κ Ορφανίδης, όπως και ο έλληνας ομόλογός του κ Γ Προβόπουλος, δεν άσκησαν κανένα έλεγχο στη λειτουργία των Τραπεζικών Συστημάτων. Άφησαν τους Τραπεζίτες να αλωνίζουν, να υποθηκεύουν το μέλλον της Κύπρου, να μοιράζουν δάνεια χωρίς εγγυήσεις."

Περιεργο... και νομιζα οτι στην θεωρια αυτη ακριβως ειναι μια απο τις κυριες δουλειες της κεντρικης τραπεζας...

Μυστηρια πραγματα!

Link to comment
Share on other sites

ποια χρεωκοπια?δεν βλεπω καμια.δεν προκειται να γινει καμια τετοια.για να κυρηξει ενας αρχηγος χωρας χρεωκοπια πρεπει να χει παντελονια.να μην ειναι ουτε προδοτης ουτε διορισμενος απο ξενες δυναμεις. και αν τον ειχα φωτογραφια σε προφιλ μου προσωπικα θα ντρεπομουνα...

Εκτός απο παντελόνια, άντερα, κότσια, @@ κτλ θα πρέπει να έχει και έτοιμο σχέδιο για τα προβλήματα που θα του παρουσιαστούν. Αλλά αυτά είναι ψιλά γράμματα.

Link to comment
Share on other sites

Παντα τυχεροι μερικοι ανθρωποι! Αμα εισαι καλος μπιζνεσμαν τελικα ολα σου πανε δεξια! Αξιοι!

21 εκατομμύρια «φυγάδευσαν» πριν το κούρεμα συγγενείς του Αναστασιάδη

Link to comment
Share on other sites

Παντα τυχεροι μερικοι ανθρωποι! Αμα εισαι καλος μπιζνεσμαν τελικα ολα σου πανε δεξια! Αξιοι!

21 εκατομμύρια «φυγάδευσαν» πριν το κούρεμα συγγενείς του Αναστασιάδη

Καλός μπιζνεσμαν με ζημιά 15 εκατομμύρια; Δεν νομίζω.

Απόσπασμα από απάντηση των συγγενών:

....Αν είχαν τάχα «προνομιακή» ενημέρωση μπορεί να απαντήσουν οι συντάκτες του δημοσιεύματος, γιατί να μεταφέρουν σε τράπεζα του εξωτερικού μόνο ποσό 10.500.000 Ευρώ όταν η τελική ζημιά που υπέστησαν ξεπερνά τα 15.000.000 Ευρώ;

Αυτά περί "προνομιακής μεταχείρισης" είναι προπαγάνδα του κόμματος της αντιπολίτευσης. Εδώ και 3 μήνες κυκλοφορούσε το σενάριο για το 'κούρεμα'. Δεν είναι ανάγκη να είσαι συγγενής του προέδρου για να το υποψιαστείς.

Link to comment
Share on other sites

Πολλα τα ερωτηματα και ειμαι σιγουρος οτι καποιος πιο αξιος θα τα ψαξει στο εγγυς μελλον αφου ο κυρ-Αναστας υποσχεθηκε "καθαρση"...

Γιατι ο ενας λεει 10,5 εκ και ο αλλος τα διπλα?

Γιατι ενω 3 μηνες κυκλοφορει το σεναριο και ο καλος μπιζνεσμαν το υποψιαζεται (δικαιολογημενα) "περιμενει" να το κανει 3 μερουλες πριν το μπραφ, 2 βδομαδες μετα την εκλογη του γαμπρου του κλπ κλπ?

Γιατι αφου το υποψιαζεται ο καλος μπιζνεσμαν δεν εβγαλε και τα υπολοιπα ωστε να μην εχει καθολου χασουρα? 3 μηνες ειχε μπροστα του... Δεν γινεται να ισχυουν και τα 2... ;)

Πως "κλειστα" τραπεζογραμματια σπανε?

Και να ρωτησω κατι ασχετο, (ειλικρινα) αν εγω εχω "κλειστα" λεφτα για Χ διαστημα στην τραπεζα απο τον π.χ. Γεναρη και ψυλλιαζομαι (ειμαι σιγουρος) φολα... μπορω/εχω την ευχερια να τα σπασω και να αλλαξω τραπεζα ή ειμαι απο χερι χαμενος?

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.