Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

είναι πολύ εύκολο να σου βγάλω την "δημοκρατική" βούληση που εκφράζεται κάθε 4 χρόνια σε μειοψηφία με τα νομοθετήματα και τον τρόπο αναγωγής της "εκπροσώπησης" της κάλπης στην βουλή...δεν θα το κάνω όμως...

Link to comment
Share on other sites

Θα το πώ ακριβώς όπως το λέει το Συνταγμα:

Διάβασε και το υπόλοιπο για να καταλάβεις ότι δεν τηρείται ούτε το μισό.

Όσον αφορά στα 40 χρόνια, ειλικρινά ΒΓΑΛΕ τις παρωπίδες. Κοίτα τον κόσμο και όχι την Ελλάδα. Πες μου σε ποιά χώρα βλέπεις πραγματική δημοκρατία. Δύο; Τρεις; Πέντε σε όλο τον κόσμο; Τα ίδια γίνονται αιώνες τώρα. Ο Βασιλιάς έγινε πρωθυπουργός, οι ιππότες, υπουργοί. Όπως πριν 200 χρόνια έδινες τη μισή σοδειά σου για να τρώει ο χοντρός με την κορώνα, τώρα δίνεις το μισθό σου. Τίποτα δεν άλλαξε, παρά μόνο οι λέξεις. Ο πλούτος πάλι είναι στους ελάχιστους και οι υπόλοιποι νομίζουν ότι καλά είναι εκεί που είναι. Σου πετάνε και το μπαλάκι "εσύ φταίς και εσύ έχεις την επιλογή στα χέρια σου" και όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Ασε που δεν ξέρω τι σόι δημοκρατία είναι αυτή που θέλεις, όταν δεν στηρίζεται στην ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ της βούλησης του κόσμου. Πιο πολύ για ολιγαρχία το κόβω, που αγωνίζεται να αντικαταστήσει μια άλλη (σύμφωνα με τα λεγόμενά σου).

Την έχεις χρησιμοποιήσει πέντε φορές την λέξη πλειοψηφία. Που την είδες ακριβώς την πλειοψηφία μας εξηγείς λίγο; Γιατί εγώ βλέπω ότι κυβερνάει το 25.κάτι%.

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά στα 40 χρόνια, ειλικρινά ΒΓΑΛΕ τις παρωπίδες. Κοίτα τον κόσμο και όχι την Ελλάδα. Πες μου σε ποιά χώρα βλέπεις πραγματική δημοκρατία. Δύο; Τρεις; Πέντε σε όλο τον κόσμο; Τα ίδια γίνονται αιώνες τώρα. Ο Βασιλιάς έγινε πρωθυπουργός, οι ιππότες, υπουργοί. Όπως πριν 200 χρόνια έδινες τη μισή σοδειά σου για να τρώει ο χοντρός με την κορώνα, τώρα δίνεις το μισθό σου. Τίποτα δεν άλλαξε, παρά μόνο οι λέξεις. Ο πλούτος πάλι είναι στους ελάχιστους και οι υπόλοιποι νομίζουν ότι καλά είναι εκεί που είναι. Σου πετάνε και το μπαλάκι "εσύ φταίς και εσύ έχεις την επιλογή στα χέρια σου" και όλα καλά.

Ωραία λοιπόν. Να σου αντιστρέψω το ερώτημα:

Σε ποιά χωρα υπάρχει πραγματική δημοκρατία, έτσι όπως έχει εκφραστεί εδω μέσα ???

Ειναι τελικά η δημοκρατία το ζητόυμενο για την ευημερία του κόσμου ?

Αν είναι έτσι, να τα βάλουμε ΟΛΑ κάτω απο την αρχή και να τα συζητήσουμε, μηπως και καταλήξουμε κάπου.

Η προυποθεση που θέτω εγώ όμως, είναι η ΚΑΘΟΛΙΚΗ συμμετοχή του κόσμου. Διαφορετικά δεν γίνεται δουλειά. Πάλι λίγοι θα λαμβάνουν τις αποφάσεις, ερήμην του κόσμου. Και θα νομίζουν ότι είναι και δημοκράτες τρομάρα τους.

Μήπως αυτό το τελευταίο σου θυμίζει τίποτα απο την διεθνή σκηνή τα τελευταία 2 - 3 χρόνια ???

Εντιτ: [MENTION=23]DJD[/MENTION]: Είναι βολικό να ξεχνάς τους απέχοντες έτσι ??

«Το πιο βαθύ καζάνι της Κόλασης φυλάγεται γι' αυτόν που σε περιόδους κρίσης αποφεύγει να επιλέξει στρατόπεδο».

Δαντης Αλιγκέρι

Έγινε επεξεργασία από colt3003
Link to comment
Share on other sites

Για να τελειωσει αφου λοιπον θελεις ΜΟΝΟ οτι λεει το ΣΥΝΤΑΓΜΑ και τα υπολοιπα δεν σε πειθουν. http://ekloges.ypes.gr/v2012b/public/index.html#{%22cls%22:%22main%22,%22params%22:{}}

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΒΟΥΛΕΥΤΙΚΩΝ ΕΚΛΟΓΩΝ 2012

ΝΔ 29,66 %

ΣΥΡΙΖΑ 26,89 %

ΠΑΣΟΚ 12,28 %

ΑΝΕΛ 7,51 %

ΖΩΑ 6,92 %

ΔΗΜΑΡ 6,25 %

ΚΚΕ 4,50 %

Τοσο καιρο σε κυβερναει το 29.66 + 12.28 + 6.25 = 48.19% των ενεργων/συνειδητοποιημενων πολιτων που σηκωθηκαν απο την καρεκλα τους και πηγαν να ψηφισουν!

Ποια πλειοψηφια?????????

Ποια δημοκρατια???? Αυτη που λεει οτι "επειδη δεν παιζει να πιασω το 50% θα τα αλλαξω ολα για να κυβερναω και με λιγοτερο?? Αυτο θες να σεβαστουμε? Την ΚΥΡΙΑΡΧΗ αποψη του 48%???

Το 48% κυβερναει ΑΝΕΤΑ το υπολοιπο 52% μεσω του συστηματος της εκλεγμενης ΚΟΙΝΟΒΟΥΛΕΥΤΙΚΗ δημοκρ ολιγαρχιας.

Συνεχισε να το σεβεσαι και περιμενε με το υπαρχον συστημα να αλλαξουν μυαλα οι πολιτες και να παει και το υπολοιπο 31% (της αποχης) να ψηφισει. Δεξου τουλαχιστον οτι οποιος δεν το σεβεται δεν ειναι παραλογος.

Link to comment
Share on other sites

Συνεχισε να το σεβεσαι και περιμενε με το υπαρχον συστημα να αλλαξουν μυαλα οι πολιτες και να παει και το υπολοιπο 31% (της αποχης) να ψηφισει. Δεξου τουλαχιστον οτι οποιος δεν το σεβεται δεν ειναι παραλογος.

Βιώνω το θέατρο του παραλόγου ....

Το 30 % του κόσμου (οι απέχοντες ντε!) έχει κάνει το Σύνταγμα χαρτί υγείας, εφόσον η δημοκρατία που πρεσβεύει στηρίζεται στην ΛΑΙΚΗ ΚΥΡΙΑΡΧΙΑ, και μετά περιμένει ''κάποιος άλλος'' να το σεβαστεί. :slap:

Ποιό πολίτευμα σε αυτόν τον πλανήτη θα έδινε έτσι ελαφρά τη καρδία συγχωροχάρτι σε αυτούς που με τη στάση τους το βιάζουν ????

Ποίο πολίτευμα θα μπορέσει να οδηγήσει εναν κόσμο ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΣΥΜΜΕΤΑΣΧΕΙ, στην ευημερία ??

Παράααααλογο ..... ?

Ο σιωπών δοκεί συναινεί

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια βρειτε τα και πεστε μας να ξερουμε να απανταμε αναλογα...

Δεν ειπα οτι ειμαι υπερμαχος της απλη ή ενισχυμενης αναλογικης ή της απλης ή ενισχυμενης γυροπιτας. Δεν με νοιζει κιολας. Εχω ξαναγραψει οτι με αυτα που εχουν δει τα ματια μου ο (οποιος) πολιτικος με αντιμετωπιζει σαν εχθρο του και την ιδια αντιμετωπιση θα εχει απο μενα. Αυτο παιρνει μπαλα και τους εκλογικους του νομους μαζι με πολλα αλλα πραγματα.

Το θεμα ειναι ΑΝ σας αρεσει το υπαρχον συστημα ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ να μιλατε για "πλειοψηφιες και δημοκρατιες" και "ο κυριαρχος λαος μιλησε". Αυτα τα λεει ο Παγκαλος μονο!

Δεν γινεται να τα εχετε και τα 2, ουτε να στηριζετε τις "ελπιδες" και τα επιχειρηματα σας στο ποσοστο της αποχης.

Θελετε να ξυπνησει ο πολιτης και να συμμετεχει στα κοινα? Καταλαβετε επιτελους οτι αυτο "καποιοι" ΔΕΝ το θελουν. Και εχουν λαβει μια σειρα απο μετρα για να το αποτρεψουν. Οχι καινουργια, απο τους... Φαραω ισχυουν. :hehe:

Δεν γινεται ετσι με συζητησουλες σε φορουμακια και τραγουδακια "ξυπνηστε" να αλλαξει κατι. Ανταγκαστικα καποια κεφαλια θα ανοιξουν, ειτε στο δρομο απο το γουρουνι, ειτε απο την εσωτερικη σαπιλα εκει που καθεσαι νηφαλιος στον καναπε σου και βλεπεις mega περιμενωντας τις επομενες εκλογες.

Δι Εντ

Link to comment
Share on other sites

πάντως αν ήταν με απλή αναλογική οι έδρες θα ήταν περίπου ως εξής, αν πήγαιναν και αυτες αναλογικά.

ΝΔ 29,66 % = 90

ΣΥΡΙΖΑ 26,89 % = 81

ΠΑΣΟΚ 12,28 % = 36

ΑΝΕΛ 7,51 % = 24

ΧΑ 6,92 % = 21

ΔΗΜΑΡ 6,25 % = 18

ΚΚΕ 4,50 % = 15

και μένουν 15 που πήραν τα άλλα κόμματα αν τα προσθέσουμε όλα μαζί φαντάζομαι..Οι οποίες θα μοιραστούν αναλόγος..

Θα έπρεπε λοιπόν να συνεργαστούν τα κόμματα ώστε να κυβερνηθεί ο τόπος ή να πηγαίνουμε από εκλογές προς εκλογές όπως το 1988-1990 γιατί ως Έλληνες μαμάτοι και τρομεροί δεν συνεργαζόμαστε με τίποτα... Δηλαδή ΟΚ καλό και δίκαιο η αναλογική, αλλά το +50 έδρες στον πρώτο έχει ένα πλεονέκτημα, ότι γίνεται κυβέρνηση να λέμε και του στραβού το δίκιο. Επίσης τέλος θέλω να δω αν οι επόμενοι εφαρμόσουν το σύστημα αναλογικής που λένε στις μεθεπόμενες εκλογές, ή θα κάνουν αυτό που τους συμφέρει; :hmm:

Link to comment
Share on other sites

Με αφορμή αυτό:

Βροχή παραιτήσεων στον ΟΠΑΠ. Στο φως αποζημιώσεις μαμούθ που ζαλίζουν - NEWS247

Ας αφήσω εδώ αυτό:

Η εγχώρια μάστιγα της κλεπτοκρατίας - γνώμες - Το Βήμα Online

Η κλεπτοκρατία και οι αρθρώσεις της είναι το τεράστιο, το θανάσιμο πρόβλημα της χώρας. Ο υπογράφων δέχεται ότι τα 35 τελευταία χρόνια αρκετοί πολιτικοί πλούτισαν - και κάποιοι υπερπλούτισαν - ασκώντας το επάγγελμα του "εκπροσώπου του λαού". Δέχεται επίσης ότι στο πολιτικό μας σύστημα υπάρχει αυξημένη διαφθορά. Ολα αυτά σε μια δημοκρατία είναι ανιχνεύσιμα και κολάσιμα. Γι' αυτό "επαχθή χρέη" υπάρχουν και αναγνωρίζονται μόνο στις δικτατορίες τριτοκοσμικού και κομμουνιστικού τύπου. Αντιθέτως, στη δημοκρατία η διαφάνεια - που είναι και ένας από τους όρους λειτουργίας της - αποτελεί αντίδοτο στη διαφθορά και ενίοτε την αποτρέπει. Ωστόσο, ειδικά στη χώρα μας, υπάρχει μια άλλη, και πραγματική, διάσταση "επαχθούς χρέους", την οποία ουδείς τολμά να αναφέρει και, ακόμη περισσότερο, να αναδείξει.

Link to comment
Share on other sites

Θα το πώ ακριβώς όπως το λέει το Συνταγμα:

Προεδρευόμενη κοινοβουλευτική δημοκρατία.

Δεν μπορώ να αναθεωρήσω το σύνταγμα μόνος μου, αλλά το τι λέει το σύνταγμα δεν έχει ιδιαίτερο νόημα, το αποτέλεσμα μετράει.

Το πολίτευμα που έχουμε έιναι (προεδρευομένη) κοινοβουλευτική ολιγαρχία.

Οι 'βουλευτές', ή αλλιώς 'κοινοβουλευτικοί εκπρόσωποι' είναι πλέον ένα καθεστώς ολιγαρχίας και δεν έχει σχέση με τη δημοκρατία πλην του αν είσαι διάσημος (Φασούλας κλπ.) οπότε μπορείς να παραγκωνίσεις κάποιους ολιγάρχες και να μπεις σφήνα να είσαι εσύ αυτός που λέει ναι σε όλα.

Το εκλογικό σύστημα είναι γελοίο, δεν είναι δυνατόν να ψηφίζουν τα κωλοχώρια βουλευτές και να γίνετια το σώσε στις μονοεδρικές κλπ., αυτά δεν είναι δημοκρατία, είναι καραγκιοζιλίκια. Αν θέλει το κάθε κωλοχώρι να έχει 'φωνή', ας δυναμώσει η τοπική αυτοδιοίκηση και ας πάρουν εκεί τη δύναμη. Στην κεντρική κυβέρνηση θα πρέπει όσο μετράει η δικιά μου ψήφος η αθηναϊκή να μετράει και η κερκυραίικη.

Μη μου παραθέσεις τι λέει το Σύνταγμα και τα νομοθετικά διατάγματα από τον Τρικούπη και μετά, δεν με ενδιαφέρει.

Και αυτοί που μου λένε για ολιγαρχίες και τα λοιπά, ΔΕΝ ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΠΕΙΣΕΙ πως το επίπεδο του κόσμου είναι τέτοιο που να του αξίζει ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

Είναι καλύτερα δηλαδή όταν ψηφίζουν αντιπροσώπους? Οι ίδιοι που δεν σε έχουν πείσει, οι ίδιοι ψηφίζουν ολιγάρχες. Αν δεν σου αρέσει η άποψη των ανθρώπων (καλώς ή κακώς αυτή είναι), ας το δώσουμε το μπάχαλο σε μια άλλη χώρα να μας κάνει κουμάντο. Π.χ. Η.Π.Α., Ντόιτσλαντ κλπ.

Ασε που δεν ξέρω τι σόι δημοκρατία είναι αυτή που θέλεις, όταν δεν στηρίζεται στην ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ της βούλησης του κόσμου. Πιο πολύ για ολιγαρχία το κόβω, που αγωνίζεται να αντικαταστήσει μια άλλη (σύμφωνα με τα λεγόμενά σου).

Το έχω πει άπειρες φορές αλλά θα το ξαναπώ, θέλω μια δημοκρατία όσο το δυνατόν πιο άμεση. Ας ξεκινήσει από την τοπική αυτοδιοίκηση και τα κεφαλαιώδη προβλήματα του που θα τοποθετήσουμε τα παρτέρια, και μετά ας προχωρήσει σιγά σιγά και στα υπόλοιπα. Σε συνδυασμό με την ηλεκτρονική διακυβέρνηση είναι κάτι πλέον εφικτό, και αν όχι αύριο, σε 5-10 χρόνια. Στην Ελλάδα βέβαια θα ψηφίζουμε με ταυτοπροσωπία και σε 100 χρόνια από σήμερα, για να μην είναι ... διαβλητές οι εκλογές.....

Link to comment
Share on other sites

Όταν ψηφίζεις ψηφίζεις αρχικά κόμμα, μετά λίστα (ορισμένη από τον πρόεδρο του κόμματος) και μετά επιλέγεις εσύ -δίνεις τον σταυρό σου σε κάποιο τσιράκι του προέδρου σου...Μπορείς να επιλέξεις ονόματα - προσωπικότητας έξω από πολιτικές λίστες, ανεξάρτητα ως βουλευτές ;

Επίσης ψηφίζεις προγράμματα προς υλοποίηση...Η παρέκκλιση από το ανακοινωθέν πρόγραμμα κάθε κόμματος είναι δεδομένη-αποδεδειγμένη ... η ψήφος όμως δεν μπορεί να ανακληθεί ... ούτε σε ρωτάνε για καίρια ζητήματα εσωτερικής-εξωτερικής πολιτικής (το δημοψήφισμα είναι άγνωστη λέξη)

Η ψευδαίσθηση της δημοκρατίας (στο σύνταγμα και στους νόμους) καθώς και τα περί κυρίαρχου λαού είναι ύπνωση για να χειραγωγούνται οι μάζες...χαλινάρι έχω, έχεις, εχει, που το τραβάνε συνεχώς πνίγοντάς μας και το αφήνουν χαλαρό για ένα μήνα (στις εκλογές) κάθε 4 χρόνια

Link to comment
Share on other sites

Η παρέκκλιση από το ανακοινωθέν πρόγραμμα κάθε κόμματος είναι δεδομένη-αποδεδειγμένη ... η ψήφος όμως δεν μπορεί να ανακληθεί ... ούτε σε ρωτάνε για καίρια ζητήματα εσωτερικής-εξωτερικής πολιτικής (το δημοψήφισμα είναι άγνωστη λέξη)

Χωρίς να θέλω να ανοίξω κάποια αντιπαράθεση με το έξω-μέσα κτλ. θα πω μόνο αυτό:

Μιλώντας με 2-3 ψηφοφόρους της Νορβηγίας πριν τις εκλογές από διαφορετικές παρατάξεις, η προηγούμενη κυβέρνηση έχασε τις εκλογές γιατί από τα 10 πράγματα που υποσχέθηκε προεκλογικά, υλοποίησε μόνο τα 9!!!

Και αυτό δεν άρεσε καθόλου.

Επίσης έγινε δημοψήφισμα στο Όσλο (μόνο στο Όσλο γιατί θα πληρώσει ο Δήμος από τα ταμεία του) για το αν θέλουν οι πολίτες να φιλοξενήσουν τους χειμερινούς Ολυμπιακούς του 2020.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να ανοίξω κάποια αντιπαράθεση με το έξω-μέσα κτλ. θα πω μόνο αυτό:

Μιλώντας με 2-3 ψηφοφόρους της Νορβηγίας πριν τις εκλογές από διαφορετικές παρατάξεις, η προηγούμενη κυβέρνηση έχασε τις εκλογές γιατί από τα 10 πράγματα που υποσχέθηκε προεκλογικά, υλοποίησε μόνο τα 9!!!

Και αυτό δεν άρεσε καθόλου.

Επίσης έγινε δημοψήφισμα στο Όσλο (μόνο στο Όσλο γιατί θα πληρώσει ο Δήμος από τα ταμεία του) για το αν θέλουν οι πολίτες να φιλοξενήσουν τους χειμερινούς Ολυμπιακούς του 2020.

έλα να ούμε με τους ψευτοπροοδευτικούς. τι να μας πουν Νορβηγοί, Ελβετοί και λοιποί, που ρωτάνε τους πολίτες;

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να αναθεωρήσω το σύνταγμα μόνος μου, αλλά το τι λέει το σύνταγμα δεν έχει ιδιαίτερο νόημα, το αποτέλεσμα μετράει.

Το πολίτευμα που έχουμε έιναι (προεδρευομένη) κοινοβουλευτική ολιγαρχία.

Οι 'βουλευτές', ή αλλιώς 'κοινοβουλευτικοί εκπρόσωποι' είναι πλέον ένα καθεστώς ολιγαρχίας και δεν έχει σχέση με τη δημοκρατία πλην του αν είσαι διάσημος (Φασούλας κλπ.) οπότε μπορείς να παραγκωνίσεις κάποιους ολιγάρχες και να μπεις σφήνα να είσαι εσύ αυτός που λέει ναι σε όλα.

Το εκλογικό σύστημα είναι γελοίο, δεν είναι δυνατόν να ψηφίζουν τα κωλοχώρια βουλευτές και να γίνετια το σώσε στις μονοεδρικές κλπ., αυτά δεν είναι δημοκρατία, είναι καραγκιοζιλίκια. Αν θέλει το κάθε κωλοχώρι να έχει 'φωνή', ας δυναμώσει η τοπική αυτοδιοίκηση και ας πάρουν εκεί τη δύναμη. Στην κεντρική κυβέρνηση θα πρέπει όσο μετράει η δικιά μου ψήφος η αθηναϊκή να μετράει και η κερκυραίικη.

Μη μου παραθέσεις τι λέει το Σύνταγμα και τα νομοθετικά διατάγματα από τον Τρικούπη και μετά, δεν με ενδιαφέρει.

Είναι καλύτερα δηλαδή όταν ψηφίζουν αντιπροσώπους? Οι ίδιοι που δεν σε έχουν πείσει, οι ίδιοι ψηφίζουν ολιγάρχες. Αν δεν σου αρέσει η άποψη των ανθρώπων (καλώς ή κακώς αυτή είναι), ας το δώσουμε το μπάχαλο σε μια άλλη χώρα να μας κάνει κουμάντο. Π.χ. Η.Π.Α., Ντόιτσλαντ κλπ.

Το έχω πει άπειρες φορές αλλά θα το ξαναπώ, θέλω μια δημοκρατία όσο το δυνατόν πιο άμεση. Ας ξεκινήσει από την τοπική αυτοδιοίκηση και τα κεφαλαιώδη προβλήματα του που θα τοποθετήσουμε τα παρτέρια, και μετά ας προχωρήσει σιγά σιγά και στα υπόλοιπα. Σε συνδυασμό με την ηλεκτρονική διακυβέρνηση είναι κάτι πλέον εφικτό, και αν όχι αύριο, σε 5-10 χρόνια. Στην Ελλάδα βέβαια θα ψηφίζουμε με ταυτοπροσωπία και σε 100 χρόνια από σήμερα, για να μην είναι ... διαβλητές οι εκλογές.....

Επιμένεις να κατηγορείς κάτι το οποίο ουδέποτε αφέθη να δουλέψει σωστά. Και όχι μόνο αυτό αλλά κατά καιρούς ''τροποποιήθηκε'' για να εξυπηρετεί συγκεκριμένα συμφέοντα. Και επι αυτού εγώ ξαναρωτάω:

1. Πόσες απεργίες/ κινητοποιήσεις / διαμαρτυρίες έγιναν ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ (γιατί ήταν παραπάνω απο μια) που αλλάζει ο εκλογικός νόμος ??

2. Πόσες απεργίες / κινητοποιήσεις / διαμαρτυρίες έγιναν όταν ψηφίστηκε ο νόμος περί ευθύνης υπουργών ??

3. Πόσες απεργίες / κινητοποιήσεις / διαμαρτυρίες έγιναν όταν μετέτετρεψαν τον Πρόεδρο τς Δημοκρατίας σε ''κάδρο'' (ανευ αρμοδιοτήτων)

4. Πόσες διαμαρτυρίες / κινητοποιήσεις / απεργίες έγιναν όταν ήρθε στην Ελλάδα Ο Ντέταρι και τον πλήρωσαμε εμέις απο τους φόρους μας ??

5. Πόσες απεργίες / κινητοποιήσεις / απεργίες γίνονται ΣΗΜΕΡΑ που -κατά τα φαινόμενα- τα δάνεια των κομμάτων ΘΑ ΤΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ???

6. Πόσο μας ένοιαξε που με το περιβόητο ''Τσοβόλα δώστα όλα'' ξεκίναγε ουσιαστικά το δημόσιο να μην είναι σε θέση να πληρώσει τους μισθούς ΧΩΡΙΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΔΑΝΕΙΣΜΟ ????

Εδώ τους έκλεψαν το χρήμα ΦΟΡΑ ΠΑΡΤΙΔΑ με το χρηματιστήριο, και δεν άνοιξε μύτη. Είναι αυτή στάση ''υπεύθυνου πολίτη''

Μου λές για άμεση δημοκρατία και πάλι. Λές εμένα κάτι τέτοιο να μην μου άρεσε ??

Είναι όμως ή δεν είναι προυπόθεση για κάτι τέτοιο Η ΚΑΘΟΛΙΚΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ του κόσμου ??

Μας φαντάζεσαι να είχαμε δημοψήφισμα κάθε δεύτερη εβδομάδα όπως π.χ. στην Ελβετία ??

Πιστεύεις αλήθεια οτι ο κόσμος θα συμμετείχε ???

Τυγχάνω γραμματέας ξέρεις του τοπικού πολιτιστικού συλλόγου του χωριού μου (μια και μιλάς για ''πρωτοβάθμια'' αυτοδίοικηση). Βάση αυτής της εμπειρίας σε βεβαιώνω πως ο κόσμος ΔΕΝ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΝΕΤΑΙ για να συζητησουμε ούτε που θα μπεί ένας κάδος σκουπιδιών. ΚΑΝΕΝΑΣ δεν τον θέλει δίπλα του. Και αυτό είναι κάτι απλό. Τελικά αναλωνόμαστε το συμβούλιο στην διωργάνωση ενός πανηγυριού, στις ετοιμασίες του οποίου το 80% ΑΠΟΥΣΙΑΖΕΙ, τη στιγμή που έχουμε κάνει σαφές πως ότι χρήματα συγκεντρώνονται, θα δημιουργήσουμε ένα ''πνευματικό κέντρο'' για τα νέα παιδιά του χωριού (βιβλιοθήκη, και γιατί όχι μαθήματα ιντερνετ, χορών κ.α). Δεν θα έπρεπε ο κόσμος να είναι αρωγός σε κάτι τέτοιο ??? Ε! ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ !!!

Στο άρθρο 1 (παρ 2 και 3) του παρόντος Συντάγματος ορίζεται πως θεμέλιο του πολιτεύματος είνα η λαική κυριαρχία.

Είναι άραγε τόσο δύσκολο να καταλάβεις το προφανές ? πως με την αποχή του ο κόσμος (σε όλα τα επίπεδα της δίοικησης) ουσιαστικά υπονομεύει την δική του δύναμη στο να αλλάζουν τα πράγματα ?

Και ακόμα μια ερώτηση γιατί σε ζάλισα: Σε ένα πολίτευμα άμεσης δημοκρατίας οπως το οραματίζεσαι, με ποιόν τρόπο θα ''υποχρεώσεις'' τον πολίτη να ασχοληθεί με τα κοινά, και να γίνει μέτοχος της λήψεως των αποφάσεων ?

Φαντάζεσαι πως με το άκουσμα μόνο ''άμεση δημοκρατία'' θα σπέυσουν όλοι ???

Αν είναι αυτό. βρήκαμε και τη βάση της διαφωνίας μας.

Link to comment
Share on other sites

οταν λέω ότι ζούμε σε σοβιετία και ότι η ΝΔ είναι αριστερό κόμμα δεν με ακούτε...

Τροπολογία

edit:

http://www.capital.gr/News.asp?id=1877993

το στρογγυλέψανε στο 90%...πιο γελοίοι πεθαίνουν..

Έγινε επεξεργασία από tavliban
Link to comment
Share on other sites

Μετά από αυτά που κάνουν οι πατριώτες πολιτικοί στους Έλληνες επιχειρηματίες , οι ξένοι "επενδυτές" θα κάνουν ουρά για επενδύσεις.

Τί διάολο έχουν στο κεφάλι τους μέσα;;

Link to comment
Share on other sites

Παίζει τα περισσότερα είδη του κυλικείου να είναι μέσα από συγχρηματοδοτούμενα προγράμματα . :rofl:

Προσέχεις όμως λεπτομέρεια; πουλάνε καφέ χωριστά από το ποτήρι ή/και το γάλα. Καλά είμαστε πολύ μπροστά λέμε.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.