Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Καλά το ότι δεν φεύγουμε δεν είναι standard.

Αν σφίξουν τα πράγματα, ένα 10-20% των 20-30 ετών θα χαιρετήσει τη χώρα.

Για να πανε που και να κανουν τι? Εσυ αφηνεις τους δικους σου για να πας σε ξενη χωρα και να δουλεψεις (παλι)μεροκαματο?

Έγινε επεξεργασία από astrolabos
Link to comment
Share on other sites

Για να πανε που και να κανουν τι? Εσυ αφηνεις τους δικους σου για να πας σε ξενη χωρα και να δουλεψεις (παλι)μεροκαματο?

Πολύς κόσμος το έχει κάνει ήδη, που σου φαίνεται το αφύσικο;

Υπάρχουν μεροκάματα και μεροκάματα και φυσικά δεν διαφέρουν μόνο σε €€.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου, υπαρχουν τα μεροκαματα του ανειδικευτου εργατη που μπορει να ειναι οποιαδηποτε, και υπαρχουν αυτα του εξειδικευμενου. Εγω μιλαω για τη πρωτη περιπτωση. Τι εχουν να κερδισουν αυτοι? να χαλασουν τη ζωη τους χωρις λογο? Αλλα ο φτωχος ανειδικευτος δεν θα εχει λεφτα ουτε για διαβατηρια/εισιτηρια, ουτε και για ενοικια εκει που θα παει...

Έγινε επεξεργασία από astrolabos
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι όμως, όταν μεγάλο ποσοστό των νέων μπαίνουν στα πανεπιστήμια, να αξιοποιούνται.

Αν είναι να φεύγουν εκτός (που εκεί ωθούμαστε από τις καταστάσεις - όσα θα παίρνω για διδακτορικό έξω θα παίρνω ελλάδα μετά από 20 χρόνια εργασίας στον τομέα μου ΚΑΙ ΑΝ) τότε προς τι οι σπουδές, τα ελληνικά και στο κάτω κάτω η χώρα.

Ας το δώσουμε το προτεκτοράτο στις ΗΠΑ/Ε.Ε. να ηρεμήσουμε κι εμείς κι αυτοί.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δειτε το εργο zeitgeist, και οσοι το εχουν δει να το ξαναδουν.

Τα ιδια και τα ιδια.... Χρεοκωπια, δανεια κλπ

Λες και 10 χρονια πριν δεν ξεραμε οτι καποια στιγμη θα γινουν ετσι τα πραγματα,

ισα ισα ειρωνευομασταν και ισως σπρωχνωντας τα πραγματα προς το γκρεμο μπας και βλεπαμε καποια θεια δικη...

Τελικα απλα ειδαμε τα επιτοκια απο τα δανεια τους φορους να ανεβαινουν.... Και την πατησαμε πανυγηρικα...

Λες και θα κανει ντα τους μεγαλος και εγω δεν ξερω ποιος μπαμπας...

Και αν μη τι αλλο οταν σχεδων το 80-90% των ελληνων να θελουν να γινουν δημοσιοι υπαλληλοι,

συμμετεχοντας στο παιχνιδι παρε δωσε διαφθορας σημαινει οτι και οι παιχτες-προσωπα διαφορετικοι να ηταν,

τα ιδια θα γινοντουσαν στον ιδιο πατο θα καταληγαμε με μαθηματικη ακριβεια

διοτι αυτα περι Ελληνισμου κλπ τα πιστευουμε μονο οταν εχουμε συμφερων και ΠΟΤΈ οταν εχουμε ευθυνη...

Έγινε επεξεργασία από ngt
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι όμως, όταν μεγάλο ποσοστό των νέων μπαίνουν στα πανεπιστήμια, να αξιοποιούνται.

Αν είναι να φεύγουν εκτός (που εκεί ωθούμαστε από τις καταστάσεις - όσα θα παίρνω για διδακτορικό έξω θα παίρνω ελλάδα μετά από 20 χρόνια εργασίας στον τομέα μου ΚΑΙ ΑΝ) τότε προς τι οι σπουδές, τα ελληνικά και στο κάτω κάτω η χώρα.

Ας το δώσουμε το προτεκτοράτο στις ΗΠΑ/Ε.Ε. να ηρεμήσουμε κι εμείς κι αυτοί.

Τωρα πλεον τα γραμματα δεν εχουν χρηματα, πως να χουν οταν εχουμε ΤΕΙ & ΑΕΙ κολοπετινιτσας και βγαινουν χιλιαδες πτυχιουχοι???? Δεν σου κανει ο ενας? παρε τον αλλο κτλ. Εχει κανει και μεγαλο κακο η νοοτροπια της Ελληνικης οικογενειας του στυλ ''Να σπουδασει το παιδι δεν πειραζει που εβγαλε 10, να σκασει και η γειτονισα απο την ζηλια της'' και αλλα τετοια ομορφα.

Συμφωνω σε αυτο που λες οποιος κανει msc εξω και phd δεν αξιζει να γυρισει.... Αλλα και παλι αυτοι που σπουδαζουν μεχρι τα 30 καβαντζωμενοι ειναι και δεν εχουν αναγκη.

Link to comment
Share on other sites

Από την εφημερίδα Τα Νεα:

Μάλιστα, τα νέα μέτρα θα είναι καθ΄ υπαγόρευσιν Βρυξελλών, ενώ η Ελλάδα δεν θα συμμετάσχει καν στην ψηφοφορία, όπως αποφάσισε χθες το Συμβούλιο Υπουργών Οικονομικών της Ευρωζώνης, που- για άλλη μια φορά- δεν ανακοίνωσε συγκεκριμένα εργαλεία στήριξης της Ελλάδας έναντι της κερδοσκοπίας των αγορών, παρά τη σχετική επιδίωξη του Έλληνα υπουργού Οικονομικών κ. Γ. Παπακωνσταντίνου.

Έχει κανείς αυταπάτες ότι ακόμα αποφασίζουμε για τον «εαυτό» μας;

Link to comment
Share on other sites

Δεν αφορά μόνο την Ελλάδα αυτό πιστεύω, μπορεί ορισμένοι να το συνειδητοποιούν τώρα αλλά η νεώτερη ιστορία το επιβεβαιώνει.

Προσωπικά δεν με ενοχλεί αυτό ιδιαίτερα μιας και δεν έχει αποδείξει καμία κυβέρνηση ότι μπορεί να τα βγάλει πέρα μόνη της.

Το ζητούμενο είναι τα μέτρα που θα παρθούν και θα πονέσουν, να έχουν κάποιο αντίκρυσμα μακροπρόθεσμα και στους τομείς που πάσχει η Ελλάδα να υπάρξει βελτίωση, έστω και αν χρειαζόμαστε επιτήρηση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ωραιότερο απ΄ όλα είναι μια δημοσκόπηση που έκαναν (εγχώρια, η ALCO) και το αποτέλεσμα ήταν ότι 65% κρίνει απαραίτητα τα σκληρά μέτρα ενώ το 60% δηλώνει ικανοποιημένοι με τον τρόπο διαχείρισης της κρίσης...

πηγή: http://trelokouneli.blogspot.com/2010/02/alco-65.html

τώρα μετά από αυτό (αν και παίζονται παιχνίδια με εταιρίες δημοσκοπήσεων) που πλέον έχει εισχωρήσει στην κοινή γνώμη ότι όλα αυτά που γίνονται είναι απαραίτητα και πρέπει ΟΛΟΙ μαζί μπρόστά και μακακιες στο τετράγωνο!!

P.S. Ορίστε και το κερασάκι στην Τούρτα. Αυτό που ανέφερε σωστά ο DJD παραπάνω:

http://www.foreignpress-gr.com/2010/02/blog-post_3265.html

Οτι πρέπει για την τωρινή κυβέρνηση και την Ελλάδα ως σύνολο. Με πρόσχημα την κρίση θα μας ρημάξει όλους, αλλά τα κονδύλια (αναπτυξιακό, ΕΣΠΑ κτλ) θα τα "φάνε" μια χαρά. Επίσης το να βγαίνει ο Υπ. Οικονομίας κ να λέει "θα βρούμε αυτούς που έχουν καταθέσεις στο εξωτερικό και θα τους φορολογήσουμε..." αντί να κοιτάξει εδώ τι γίνεται είναι ανεπίτρεπτο...Για αυτό είναι με τσαντάκια στον ώμο συνέχεια...προπόνηση κάνουν....:rip:

Link to comment
Share on other sites

Στο ότι είναι απαραίτητα τα σκληρά μέτρα δεν νομίζω να διαφωνεί κανείς.

Εάν έχει ο οποιοσδήποτε ένα δάνειο το οποίο δεν μπορεί να αποπληρώσει και συνεχίζει να δανείζεται ακόμα και για την αποπληρωμή των τόκων, μόνο με σκληρά μέτρα δεν μπορεί να προσπαθήσει να βελτιώσει την κατάστασή του;

Πόσο μάλλον εν μέσω παγκόσμιας ύφεσης/κρίσης.

Τώρα για την ικανοποίηση αμφιβάλλω λίγο μιας και πρέπει να δεις αποτέλεσμα πριν ικανοποιηθείς :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό λέω...από την άλλη τα σκληρά μέτρα για ποιον θα είναι σκληρά? για τον δανειζόμενο που έπεσε σε αυτόν τον φαυλο κύκλο και βγάζει από 1 κάρτα να πληρώσει την άλλη Ή στην Τράπεζα που του έδωσε δανειάκι και καρτούλες με 0 εισόδηματα/εκκαθαριστικό?

Οι Ελληνικές Τράπεζες δεν έχουν σοβαρό risk managment. ΚΑΜΙΑ. Και αυτές που έχουν δεν ξέρουν που και πως να το χρησημοποιήσουν. Τα νομοσχέδια που αφορούν υπερχρεωμένες επιχειρίσεις/νοικοκυριά, στην μορφή που βρίσκονται τώρα μόνο ζημιά θα κάνουν. Επειδή είμαι ΠΟΛΥ μέσα στον χώρο αυτό και μόνο εγώ ξέρω τι πέρασα για να πείσω τους δήθεν συμβούλους του ΥΠΟΙΚ να σκέφτούν την τροποποίηση αρκετών άρθρων βάσει ήδη υπαρχόντω λύσεων σε άλλες χώρες της Ε.Ε. (1 εκ τον οποίων η εταιρία που εργάζομαι σύνταξε το νομοσχέδιο για επίλυση προβλημάτων όσον αφορά υπερχρεωμένους οφειλέτες) που αποδεδειγμένα έχουν βοηθήσει τον κοσμάκη η κατάσταση είναι τρισάθλια.

FIY ενώ στην αρχή άλλαξαν μερικά πραγματάκια στο τέλος κυριολεκτικά ώρες ΠΡΙΝ την κατάθεση του νσ τροποποίησαν τα άρθρα στην αρχική τους μορφή, ενώ δεχόντουσαν πιέσεις από τις Τράπεζες. Ο νοών νοείτω.:giveup:

/edit: ξέχασα να αναφέρω το γεγονός ότι μέσα στην κρίση αυτή η κα. Γκερέκου πλήρωσε (budgeτ υπουργείου, δλδ εμείς) €1500 για καινούργιο γραφείο ΜΟΝΟ. Μην συμπεριλάβουμε τα χιλιάδες ταξίδια που κάνει παίρνοντας μαζί καμμιά 20αρια δημοσιοκάφρους....αυτό το παράδειγμα είναι 1 από τα χίλια...btw υπάρχει και απόδειξη για το γεγονός αυτό, κυκλοφορεί στο νετ googlarete να δείτε...

Έγινε επεξεργασία από raven_g20
Link to comment
Share on other sites

Καλα αυτο με το "θα βρουμε ποιος εχει λεφτα στο εξωτερικο και θα τους φορολογησουμε" μονο ως ανεκδοτο μπορει να ληφθει.

Ειδικα αν ξερεις οτι ορισμενοι "αγροτες" της κρητης εχουνε μερικες εκατονταδες χιλιαδων ευρω στον λογαριασμο τους, οξω, αλλα τωρα με το μετρο γιωργακη οτι δεν θα φορολογησουμε τους αγροτες αν φερουν τα λεφτα τους απο εξω και το κυριοτερο δεν θα ζητησουμε "ποθεν εσχες" θελουμε να φερουνε τα λεφτα τους στις εδω τραπεζες.

It's a brave new world :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα με τον φιλο Τamerlan. H γλωσσα της αληθειας!

Το μονο μετρο που προσυπογραφω ειναι το ψαλιδι 10% στα επιδοματα του Δημοσιου, και οχι μονο 10%, πολυ περισσοτερο χρειαζεται.

Έγινε επεξεργασία από astrolabos
Link to comment
Share on other sites

Εμένα αυτό γιατί μου ακούγεται κλισέ από πουλημένο δημοσιογραφικό πάνελ, που το αναπαράγουμε άκριτα ;

Γιατί δεν διαβάζεις όλες τις καταχωρήσεις νομίζω :)

Το ζητούμενο είναι τα μέτρα που θα παρθούν και θα πονέσουν, να έχουν κάποιο αντίκρυσμα μακροπρόθεσμα και στους τομείς που πάσχει η Ελλάδα να υπάρξει βελτίωση, έστω και αν χρειαζόμαστε επιτήρηση.

Link to comment
Share on other sites

Σκόπιμα δεν έβαλα το όνομα σου στην παράθεση, γιατί δεν ήταν σε καμμία περίπτωση προσωπικό το θέμα. Απλά δανείστηκα τη φράση για να την καυτηριάσω, καθώς την ακούω συνέχεια τελευταία, και με ενοχλεί πολύ.

Διαφωνώ πάντως με το σύνολο της δημοσίευσης σου. Στην ουσία λες πως αποδέχεσαι τα σκληρά μέτρα, αρκεί αυτά να φέρουν αποτελέσματα.

Αυτό εμένα μου ακούγεται : ''Ο σκοπός αγιάζει τα μέσα''

Δεν είναι μεμπτό το ότι εκφράζεις μια ευχή βέβαια, του τύπου : ''Αφού δε μπορούμε να τα αποφύγουμε, τουλάχιστον ας φέρουν αποτελέσματα''.

Σε αυτό είμαι μαζί σου, ξεκαθαρίζοντας όμως πως είμαι αντίθετος με τα μέτρα και θα κάνω ότι μπορώ (τι αλήθεια ;;)) για να τα αποφύγω.

Δεν εχω οικονομικές γνώσεις για να κρίνω αν τα μέτρα θα φέρουν αποτελέσματα, απλά νιώθω την αδικία στο πετσί μου. Δε μπορεί ενα τόσο μικρό κράτος να χρωστάει 300+ δις ευρώ, και να είμαι υπεύθυνος εγω και εσυ που πληρώνουμε αδιάλειπτως τους φόρους μας και ότι άλλο μας ζητηθεί, χωρίς μάλιστα να μας προσφέρονται ανταποδοτικά ούτε τα στοιχειώδη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η φορολογία σε ένα μεγαλούτσικο [για τα ελληνικά δεδομένα] ετήσιο εισόδημα είναι 150% μεγαλύτερη από την ελβετική, για το ίδιο ποσό. Ο ΦΠΑ είναι 12 μονάδες πάνω από το ΦΠΑ στην Ελβετία (19% vs 7 ή 7,5%). Κι όμως, και χειρότερες υποδομές έχουμε, και χειρότερη δημόσια διοίκηση, και πιο ακριβή ζωή έχουμε, και χρωστάμε, και τα πάντα όλα -πλην του φραπέ, και του ήλιου- είναι χειρότερα εδώ.

Προφανώς για όλα αυτά δε φταίει ότι δεν πληρώνουν αρκετά οι μικρομεσαίοι, αλλά κάτι άλλο. Μα, λάθος διαχείριση του δημοσίου χρήματος; Μα, φοροδιαφυγή & εισοφοροδιαφυγή; Μα η μηδενική ανάπτυξη, που κάνει την οικονομία μας να λιμνάζει τα τελευταία 20 χρόνια; Μα κάτι άλλο; Ότι κι αν είναι, το πρόβλημα είναι ότι και η κυβέρνηση και η ΕΕ κοιτάνε προς λάθος κατεύθυνση, και δυστυχώς πλέον δεν έχουμε λόγο στα νέα μέτρα.

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω πως το βλέπω εγώ και αν διαφωνεί κάποιος ή γνωρίζει περισσότερα, ας με διορθώσει.

Η Ελλάδα, όπως ένα ποσοστό Ελλήνων δανειοληπτών, βρέθηκε στα μέσα μίας σφοδρής οικονομικής κρίσης, να χρωστάει πολύ περισσότερα από ότι μπορεί μπορεί να αποπληρώσει και χρειάζεται να δανειστεί κι άλλα.

Γερμανία και Γαλλία, ως άλλες τράπεζες, ζητούν από τον δανειολήπτη(Ελλάδα) να βρει εγγυήσεις ικανές(μιας και τα ομόλογα ή ότι άλλο προσφέρει το κράτος πλέον δεν έχουν "πρόσωπο") προκειμένου να δανείσουν τα χρήματα. Η Ελλάδα δεν έχει να προσφέρει τις εγγυήσεις που απαιτούνται και απειλεί(ται) με χρεωκοπία.

Οι τράπεζες λοιπόν για να μην χάσουν τα χρήματα τους(και όχι μόνο), προσφέρουν λύση ζητώντας ανταλλάγματα.

Έχω σχηματίσει την εντύπωση ότι μόνο με αναδιοργάνωση του δημοσίου (περιττά έξοδα κομμένα, μίζες, κλπ κλπ) δεν φτάνει να προσφέρουμε τα ανταλλάγματα που μας ζητάνε και αναγκαζόμαστε να πάρουμε όλο το πακέτο.

Το πακέτο δεν είναι ελκυστικό για κανέναν, το αντίθετο μάλιστα. Ρεαλιστικά όμως, τι επιλογές έχεις πέρα από το να το υποστείς; είτε ελπίζεις για το καλύτερο, είτε κατεβαίνεις στους δρόμους, ιδιωτικός υπάλληλος και οικογενειάρχης; για πόσο;

Δεν λέω ότι δεν αξίζει να αγωνιστεί κανείς, το αντίθετο, απλά εξηγώ γιατί βλέπω τα μέτρα ως αναγκαία, επειδή δεν υπάρχουν πλέον επιλογές.

Link to comment
Share on other sites

Στον Τιτανικο που βουλιαζε τωρα καταλαβαινω πανω κατω πως ητανε το κλιμα.Παντως παραμενω αισιοδοξος μηπως σωθουμε απο κανενα Carpathia LOL......

Αφου πνιγουν οι περισσοτεροι απο την τριτη ταξη.... :bigsmile:

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.