Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

@Petrossortep

Sorry για πηγές το είχα ξεχάσει εντελώς. Όσο για το 1ο άρθρο η σωστή πηγή (εκεί το βρήκα κ εγώ) είναι η εξής: http://www.antinews.gr/?p=33979 just to clarify.

Όσον αφορά τα φορολογικά μέτρα εδώ γελάει και ο κάθε πικραμένος.

1. Δεν ξέρω κατα πόσο παρατηρήσατε το εξής: Ενώ μιλάνε για σκληρά μέτρα και για πάταξη φοροδιαφυγής μάλλον ξέχασαν την όλη φασαρία που έχει γίνει με το μαύρο χρήμα (καινούργιοι κανονισμοί Τραπεζών και γενικώς χρηματοπιστωτικών ιδρυμάτων) όπου για να "τονώσουν", και καλά, την αγορά ο νόμος αναφέρει ότι μπορείς να φέρεις χρήμα από έξω χωρίς να ελεγχθεί η προέλευση (πόθεν έσχες) και με απλή επιβάρυνση ενός 5%(νομίζω) στο σύνολο του κεφαλαίου. Αυτό που το πας? Αν ξαφνικά δούμε το κάθε λαμόγιο να κυκλοφορεί με καγιεν ή λάμπο μην αναρωτηθείτε. Βέβαια αυτό σε συνδυασμό με το άρθρο που αναφέρει ότι κάθε συνναλαγή πάνω από 1500€ θα γίνεται μέσω Τραπέζης για να ελεγχθεί η προέλευση των χρημάτων δεν ξέρω πως θα λειτουργήσει.

2. Δλδ πρέπει να μαζεύουμε αποδείξεις (όχι από ΔΕΚΟ, κινιτή τηλ. και γενικώς τα μηνιαίας βάσης έξοδα) αλλά π.χ. έξοδα ιατρικά, δικηγορικά, τόκοι στεγαστικού από τα οποία θα εκπίπτει *10% η όποια μείωση! Προσοχή: Αυτά τα έξοδα δεν αφορούν το αφορολόγητο των 12.000€. Δλδ αν δεν καλύψεις με αποδείξεις (μεγαλύτερο εύρος αποδείξεων μπορεί να χρησημοποιηθεί εδώ βλ. πίνακα) το αφορολόγητο τότε θα επιβαρυνθείς με παραπάνω φόρο. Ένα καλό παράδειγμα από http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=12336&subid=2&pubid=25469147#

http://media2.feed.gr/filesystem/images/20100211/low/assets_LARGE_t_942_15562780.JPG

Όσο για τα υπόλοιπα το συγκεκριμένο κομμάτι λέει πολλά:

Δυστυχώς δεν είμαστε Αμερική να κόβουμε χρήμα και να δανείζούμε αβέρτα κουβέρτα μη έχοντας φόβο για υπερπληθωρισμού ή αποτίμησης του νομίσματος λόγω ισχύρής οικονομίας αλλά ακόμη πιο κυριότερο λόγω ισχυρής ανάπτυξης. Οπότε τι σημαίνει αυτό? Κινούμαστε με δανεικό χρήμα. Δεν λέω ότι η Ελλάδα έχει την δυνατότητα να τυπώσει το απαραίτητο αριθμό χαρτονομισμάτων ούτως ώστε να κινηθεί η αγορά αλλά.... Βέβαια στην χειρότερη περίπτωση εξόδου από Ευροζώνη (δεν παίζει κάτι τέτοιο) τα πρόβλήματα θα είναι απίστευτα.

Η αλήθεια είναι ότι είμαστε ήδη χρεοκωπημένοι. Χρωστάμε τόσα σε δανεικά τα οποία σε περίπτωση μη εξυπηρέτησης τους μπορεί να προκαλέσουν τεράστια προβλήματα σε αρκετές μεγάλες χώρες της Ευρώπης για αυτό τρέχουν να βοηθήσουν. Δεν τους παίρνει. Καλύτερα να μας έχουν σαν σκλάβους παρά από μακριά.

Τώρα αν η κυβέρνηση χρησημοποιεί και εκμεταλλεύεται όλη την φασαρία αυτή για να "περάσει" δίαφορα νομοσχέδια ή τροποποιήσεις ή ή ή αυτό είναι άλλη ιστορία. Πάντως κανείς δεν δίνει σημασία στην αύξηση της βενζίνης (εγώ το μεγαλύτερο που είδα ήταν 1.35) και γενικώς σε άλλα μικροπράγματα που θα τα βρούμε μπροστά μας στον κοντινό μέλλον και θα αναρωτιόμαστε πότε έγιναν όλα αυτά.

@Dolly

Υεπ έχεις δίκιο. Οι καταθέσεις είναι ασφαλισμένες (έως ποσού 200.000€ αν δεν κάνω λάθος).

για το 1. μιλάνε κυρίως για την επιστροφή των χρημάτων που έχουν φύγει σε τράπεζες του εξωτερικού τον τελευταίο καιρό με τον κίνδυνο της εξόδου της Ελλάδος απο την ευροζώνη με συνέπεια επιστροφή στη δραχμή υποτίμηση απευθείας μετατροπή των καταθέσεων στις τράπεζες στο καινούργιο υποτιμημένο νόμισμα (δραχμή?) κτλπ. με άλλα λόγια τα λαμόγια την έχουν ήδη τη λαμπο

για το 2. ξαναδιάβασε το δεν το κατάλαβες αυτό με τις αποδείξεις. Αλλά μάλλον σύμφωνα με τα τελευταία νέα θα αλλάξει το ποσό.

και για το τελευταίο για την Αμερική

Link to comment
Share on other sites

@RAVEN G20

Δεν προσμετρώνται όπως είπες και εσύ πολύ σημαντικά πάγια έξοδα όπως ΔΕΗ, ΟΤΕκτλ. αλλά και οι αγορές ακινήτων και αυτοκινήτων. Επίσης δεν υπάρχει καμμία μέριμνα για αυτούς που ζουν με τους γονείς τους(ειδικά αν αυτοί είναι συνταξιούχοι) και συνεπώς δεν ξοδεύουν πολλά.

Με λίγα λόγια ή καταναλώνεις και κινείς την αγορά θες δε θες, ή στα παίρνει το κράτος.

Εκτός αυτού άνθρωποι που κληρονόμησαν ακίνητα από δικούς τους για να έχουν κάποια οικονομική ασφάλεια στην Ελλάδα των 700-900 (πρώτου μισθού) βλέπουν τις περιουσίες τους σχεδόν να δημεύονται από το κράτος γιατί είναι αμφίβολο αν κάποιος με μισθό 1300 καθαρά θα μπορεί να δίνει έναν από τους μισθούς του στην εφορία κάθε χρόνο για την διατήρηση της περιουσίας του.

Το ακίνητο, η μοναδική ασφαλής επένδυση που γνωρίζει ο οικονομικά ανεκπαίδευτος Έλληνας χαρακτηρίζεται αυθαίρετα ως προνόμιο των λίγων και φορολογείται με 41 φόρους. Μην ξεχνάμε τέλος και την αναπροσαρμογή των αντικειμενικών αξιών όπως και το πιστοποιητικό ενεργειακής κατανάλωσης του ακινήτου. Ειδικά το τελευταίο μέτρο υπονομεύει την αξία παλιών σπιτιών τα οποία προφανώς έχουν αγοραστεί από τους γονείς των τωρινών νέων και θα μεταβιβαστούν κάποια στιγμή σε αυτούς.

Μήπως υπάρχει στόχος για εξαφάνιση της λεγόμενης μεσαίας τάξης μέσω της δαιμονοποίησης της από το κράτος στα μάτια των χαμηλόμισθων;

Είναι τυχαίο ότι οι ευρωπαίοι ηγέτες κάθε φορά που αναφέρονται σε πράσινη ανάπτυξη την συνδέουν με φόρους;

Είναι τυχαία η βαριά φορολόγηση των ακινήτων και οι εξωπραγματικές τιμές τους στα δήθεν προοδευμένα κράτη της δύσης;

Ό,τι σε κάνει ανεξάρτητο από τράπεζες και επιχειρηματίες το σκοτώνουν με διάφορα προσχήματα. Τουλάχιστον αυτό βλέπω εγώ.

Έγινε επεξεργασία από Petrossortep
Link to comment
Share on other sites

@tassoss

1.

Εισάγουμε την ενθάρρυνση επαναπατρισμού κεφαλαίων από το εξωτερικό. Καταθέσεις σε τράπεζες στην αλλοδαπή, που εντός έξι μηνών από την ψήφιση του νομοσχεδίου θα μεταφερθούν σε προσθεσμιακό λογαριασμό στην Ελλάδα, εξαιρούνται του ελέγχου πόθεν έσχες, εφόσον καταβληθεί φόρος 5% επί της αξίας του κεφαλαίου. Τα κεφάλαια αυτά μπορούν να δηλωθούν, αλλά να παραμείνουν εκτός Ελλάδας και να εξαιρεθούν από το πόθεν έσχες, εφόσον καταβληθεί φόρος 8% επί της αξίας του κεφαλαίου. Μετά το πέρας της περιόδου των έξι μηνών, οι ελληνικές αρχές θα ενεργοποιήσουν κάθε διεθνή ή ευρωπαϊκή συμφωνία, προκειμένου να λάβουν γνώση των καταθέσεων Ελλήνων φορολογούμενων σε τράπεζες της αλλοδαπής.

Πηγή: http://www.mnec.gr/el/press_office/DeltiaTypou/dt/dt-2010-02-09_eisodhmatikh.html

Υπάρχει και η δεύτερη περίπτωση να παραμείνουν οι καταθέσεις σε Τράπεζα του εξωτερικού αλλά θα φορολογηθούν με 8% αντί 5% που ισχύει σε περίπτωση μεταφοράς σε Τράπεζα εσωτερικού.

2. Καλά το έχω καταλάβει αλλά δεν το έχω διατυπώσει in layman terms για να γίνει πιο ξεκάθαρο.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη ρε Πέτρο, αλλά από πότε η ΠΓΔΜ μπαίνει στην ίδια κατηγορία με την Ελένη και τα μπούτια του Ντιογκο; μήπως από τότε που σταματήσαμε να ασχολούμαστε;

Αυτός ήταν ο λόγος που το ανέφερα έτσι, γιατί φαίνεται ότι ασχολούμαστε όταν μας το "λένε" τα media και στην προκειμένη φάση δεν φαίνεται να ενδιαφέρει κανέναν. Αν δεν μας το πουν τα κανάλια, δεν ασχολείται κανείς, όπως συμβαίνει και με τα περισσότερα θέματα, εξ ου και η κατηγοριοποίηση.

Για παράδειγμα, στις 27 Ιανουαρίου (πριν 2 βδομάδες) η κυβέρνηση της ΠΓΔΜ ζήτησε από την Ελληνική Κυβέρνηση να κάνουμε άλλη μια κοινή προσπάθεια να λυθεί το θέμα του ονόματος, προκειμένου να προχωρήσουν και το θέμα με την είσοδό τους στο ΝΑΤΟ και την ΕΕ.

Από τις 27 Ιανουαρίου, τα posts που είχαν να κάνουν με αυτή την εξέλιξη ήταν 0, γιατί στην προκειμένη φάση το θέμα δεν είναι στη μόδα. Τα posts που είχαν να κάνουν με τη νόσο των χοίρων ήταν 2-3, γιατί το θέμα ακόμα σιγοσβύνει στα media. Τα posts που είχαν να κάνουν με τη Μενεγάκη ήταν 10-15, γιατί το θέμα είναι ακόμα trendy.

Οπότε συγνώμη αν σε σοκάρησα, και σένα και τον unseen, αλλά όπως και όλοι οι άλλοι αισθάνομαι για το συγκεκριμένο θέμα όπως και οι περισσότεροι, δηλαδή όπως μου λένε τα media, ή καλύτερα όπως με καθοδήγησαν τα media να νομίζω ότι αισθάνομαι από μόνος μου ως πατριώτης. Και στην συγκεκριμένη φάση τα media μου λένε ότι πρέπει να επικεντρώσω την προσοχή μου σε άλλα θέματα, και θα επιστρέψουμε στο Πρωηνγιουγκοσλαβοδημοκρατικομακεδονικό πρόβλημα όλοι μαζί ως ενωμένο έθνος όταν δεν υπάρχει κάτι άλλο στο προσκήνιο να γεμίζει τα 60 λεπτά των δελτίων ειδήσεων.

Εντελώς off topic όμως, αν θέλεις να το συζητήσουμε ξεχωριστά, να κάνω ένα split σε άλλο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Χρεωκοπία, με την έννοια της παύσης πληρωμών προς τους δικαιούχους, δε νομίζω ότι θα έχουμε. Απλώς θα δανειστούμε με πολύ κακούς όρους από ΕΚΤ, ΔΝΤ, άλλες χώρες και τράπεζες, με αποτέλεσμα να είμαστε υπόλογοι για κάθε έσοδο και έξοδο στον προϋπολογισμό.

Σε αυτό το σημείο οφείλουμε να ευχαριστήσουμε θερμά τη "γενιά του πολυτεχνείου", τους πατεράδες μας δηλαδή, που φρόντισαν να τα φάνε όλα, να φάνε δανεικά και πακέτα στήριξης ώστε να ζήσουν αυτοί πλουσιοπάροχα με υποθήκη το μέλλον μας.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Εντελώς off topic όμως, αν θέλεις να το συζητήσουμε ξεχωριστά, να κάνω ένα split σε άλλο θέμα.

Όχι, αλλοίμονο. Δεν υπάρχει λόγος. Άλλωστε και οι δύο έχουμε επικεντρώσει νομίζω στο πραγματικό πρόβλημα της κάθε εποχής, που δεν είναι κανένα άλλο παρά τα MEDIA και οτι υπάρχει απο πίσω.

Link to comment
Share on other sites

@RAVEN G20

Μήπως υπάρχει στόχος για εξαφάνιση της λεγόμενης μεσαίας τάξης μέσω της δαιμονοποίησης της από το κράτος στα μάτια των χαμηλόμισθων;

Είναι τυχαίο ότι οι ευρωπαίοι ηγέτες κάθε φορά που αναφέρονται σε πράσινη ανάπτυξη την συνδέουν με φόρους;

Είναι τυχαία η βαριά φορολόγηση των ακινήτων και οι εξωπραγματικές τιμές τους στα δήθεν προοδευμένα κράτη της δύσης;

Ό,τι σε κάνει ανεξάρτητο από τράπεζες και επιχειρηματίες το σκοτώνουν με διάφορα προσχήματα. Τουλάχιστον αυτό βλέπω εγώ.

Για την Ελλάδα δεν είναι ανεξήγητη η φορολόγηση ακινήτων. Μέσα στο πλαίσιο του συμφώνου σταθερότητας της ευροζώνης και την ελεύθερη κυκλοφορία κεφαλαίων, υπάρχει ένας άτυπος ανταγωνισμός φορολογικών ελαφρύνσεων. πχ Η ιρλανδία έγινε διάσημη για ιδιαίτερα χαμηλά ποσοστά φόρων και τις επενδύσεις που προσέλκυσε. Κυριολεκτικά δεν έχουν κάτι άλλο να φορολογήσουν για να ταίσουν το υπερτροφικό και σπάταλο κράτος, το πιό εύκολο είναι τα ακίνητα των μόνιμων κατοίκων που δεν μπορούν να σηκωθούν να φύγουν.

Για τα ΜΜΕ η κάπως χαλαρή αντιμετώπιση του ζητήματος συμφέρει την κυβέρνηση καθώς δεν προβάλλονται τα ιδιαίτερα αρνητικά με΄τρα που είναι 100% αναίρεση των προεκλογικών υποσχέσεων.

Link to comment
Share on other sites

Eγω ρε παιδιά είδα στο link του Choosen από το BBC, αυτό το πανό που έγραφε : ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ, και αναρωτήθηκα τι σκέψεις θα γεννάει στο μέσο ευρωπαίο πολίτη που θα διαβάσει την είδηση. Γιατί αυτός δε μπορεί να δει ότι πίσω από το πανό κρύβονται :

- υπερκοστολογήσεις δημοσίων έργων

- μίζες για οποιαδήποτε κρατική προμήθεια. Από τους εξοπλισμούς, το ψωμάκι του catering στον ΟΣΕ, τα καλώδια που προμηθεύεται η ΔΕΗ, το λογισμικό που χρησιμοποιεί κάποια δημόσια υπηρεσία κ.τ.λ. Μίζες που απλά σημαίνουν ότι στον εκάστοτε διαγωνισμό, δε γίνεται η πιο συμφέρουσα για το κράτος επιλογή, αλλά η πιο συμφέρουσα γι' αυτόν που παίρνει τη μίζα.

- μεγαλογιατροί, μεγαλοδικηγόροι, μεγαλοιδιοκτήτες νυκτερινών κέντρων κ.τ.λ., που δηλώνουν 10000 ευρώ ετήσιο εισόδημα, φοροδιαφεύγοντας αισχρά.

- μοίρασμα χρημάτων σε ΜΚΟ, αθηλητικά σωματεία, πολιτιστικούς συλλόγους κάθε λογής, που μοιράζει ο κυβερνητικός βουλευτής στην εκλογική του περιφέρεια.

Αντί αυτών, κάποιοι θέλουν να κάνουν τη κοινή γνώμη να πιστέψει πως το πρόβλημα είναι οι δημόσιοι υπάλληλοι που : ΝΑΙ είναι κοπρίτες, ΝΑΙ είναι υπεράριθμοι, ΝΑΙ είναι καλοπληρωμένοι, ΝΑΙ με έξοργίζουν και εμένα πολλές φορές. Αλλά δεν τυφλώνομαι τόσο, οσο να πιστέψω πως δε μπορεί να είναι παρα ενα πολύ μικρό κομμάτι του προβλήματος, και οχι το πρόβλημα αυτό καθ' αυτό.

Εκτός των άλλων, είμαι σίγουρος πως οι επιπτώσεις θα έρθουν και στον ιδιωτικό τομέα. Δηλ. οι επιχειρήσεις θα αρνηθούν την αύξηση των ορίων ηλικίας ή τη μη καταβολή των δώρων Χριστουγέννων και Πάσχα ;; Ηδη διάβασα ότι ο ΣΕΒ εξέφρασε την ικανοποίηση του για τα νεα μέτρα.

ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ, γιατί δεν είχα συμμετοχή στο σχεδιασμό της οικονομικής πολιτικής των προηγούμενων κυβερνήσεων. ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ γιατί το κράτος αυτό δε μου παρέχει ούτε τα στοιχειώδη (δρόμους να οδηγήσω, νοσοκομεία να εγχειρηστώ, δικαστήρια να δικαστώ, σχολεία να στείλω το παιδί μου) σε αξιοπρεπές επίπεδο, και χωρίς να χρειαστεί να ρίξω λάδι στα γρανάζια της κρατικής μηχανής προκειμένου αυτά να γυρίσουν. ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ τώρα που έχουμε ''κρίση'', γιατί δε θυμάμαι κάποια φορά που πηγαίναμε καλά στο παρελθόν να μου είπε κάποιος : ''πάρε κάτι παραπάνω''.

Προσωπικά θα αγωνιστώ. Παρακολουθώ στο internet κάθε πότε γίνεται πορεία, και κατεβαίνω χωρίς να με νοιάζει ποιος την οργανώνει. Δίνω απλά ενα παρών στο δρόμο για να δείξω τη δυσαρέσκεια μου. Ας είναι καλά οι χρωστούμενες από πέρυσι ημέρες άδειας που εχω, και ο εγοδότης μου κάνει πάρτυ που τις παίρνω χειμωνιάτικα και σκόρπιες.

Υ.Γ. : ήμουνα σύντομος:getlost:

Έγινε επεξεργασία από tamerlan
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αντί αυτών, κάποιοι θέλουν να κάνουν τη κοινή γνώμη να πιστέψει πως το πρόβλημα είναι οι δημόσιοι υπάλληλοι που : ΝΑΙ είναι κοπρίτες, ΝΑΙ είναι υπεράριθμοι, ΝΑΙ είναι καλοπληρωμένοι, ΝΑΙ με έξοργίζουν και εμένα πολλές φορές. Αλλά δεν τυφλώνομαι τόσο, οσο να πιστέψω πως δε μπορεί να είναι παρα ενα πολύ μικρό κομμάτι του προβλήματος, και οχι το πρόβλημα αυτό καθ' αυτό.

ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ γιατί το κράτος αυτό δε μου παρέχει ούτε τα στοιχειώδη (δρόμους να οδηγήσω, νοσοκομεία να εγχειρηστώ, δικαστήρια να δικαστώ, σχολεία να στείλω το παιδί μου) σε αξιοπρεπές επίπεδο, και χωρίς να χρειαστεί να ρίξω λάδι στα γρανάζια της κρατικής μηχανής προκειμένου αυτά να γυρίσουν.

:

Δεν είναι θέμα πίστης, ψάξε μία ανάλυση του προυπολογισμού τι κατανομή εξόδων υπάρχει πόσο ποσοστό επιβαρύνει ο κάθε τομέας, μισθοί ΔΥ, ΟΤΑ κλπ.

Ακόμα ελπιζω να συνειδητοποείς ότι τα δύο παραπάνω είναι αντίθετα μεταξύ τους. Τέλος πως ακριβώς δεν θα πληρώσεις την αύξηση των φόρων; ήδη πρέπει να μπήκαν τσιγάρα, ποτά, καύσιμα.

Link to comment
Share on other sites

Θέμα πίστης και άποψης είναι φίλε μου. Το ξέρω πως οι δημόσιοι υπάλληλοι είναι πρόβλημα και επιβαρύνουν ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΟΣΟ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ τον προϋπολογισμό. Δεν χρειάζεται να τον διαβάσω Το θέμα είναι πως τα ολα τα παραπάνω που έγραψα και συνιστούν κακοδιαχείριση και διασπάθιση δημόσιου χρήματος δεν εμφανίζονται σε κανένα προϋπολογισμό όπως καταλαβαίνεις.

Οσο για το ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ, περισσότερο υιοθέτηση του σλόγκαν που γράφει το πανό και ενδόμυχη ευχή είναι. Δεν τρέφω αυταπάτες.

Έγινε επεξεργασία από tamerlan
Link to comment
Share on other sites

Για την Ελλάδα δεν είναι ανεξήγητη η φορολόγηση ακινήτων. Μέσα στο πλαίσιο του συμφώνου σταθερότητας της ευροζώνης και την ελεύθερη κυκλοφορία κεφαλαίων, υπάρχει ένας άτυπος ανταγωνισμός φορολογικών ελαφρύνσεων. πχ Η ιρλανδία έγινε διάσημη για ιδιαίτερα χαμηλά ποσοστά φόρων και τις επενδύσεις που προσέλκυσε. Κυριολεκτικά δεν έχουν κάτι άλλο να φορολογήσουν για να ταίσουν το υπερτροφικό και σπάταλο κράτος, το πιό εύκολο είναι τα ακίνητα των μόνιμων κατοίκων που δεν μπορούν να σηκωθούν να φύγουν.

Για τα ΜΜΕ η κάπως χαλαρή αντιμετώπιση του ζητήματος συμφέρει την κυβέρνηση καθώς δεν προβάλλονται τα ιδιαίτερα αρνητικά με΄τρα που είναι 100% αναίρεση των προεκλογικών υποσχέσεων.

Καλά το ότι δεν φεύγουμε δεν είναι standard.

Αν σφίξουν τα πράγματα, ένα 10-20% των 20-30 ετών θα χαιρετήσει τη χώρα.

Θα εισάγουν βέβαια μετανάστες να αναπληρώσουν την τρύπα, γιατί ως γνωστόν οι λίγοι και πλουσιότεροι θα χρειάζονται περισσότερους υπηρέτες.

Μέχρι να την διαλύσουμε τελείως και να την παραδώσουμε στους . . . εταίρους.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Στο εντωμεταξύ μου την έχει δώσει το πόσο απροκάλυπτα παίζεται πλέον το θεατράκι της συγκυβέρνησης.

Τον Οκτώβρη, ο επίγονος που μας κυβερνούσε αποσύρθηκε, χαρίζοντας στην ουσία την εξουσία στον επόμενο επίγονο.

Δε γινόταν να πάρει αυτά τα μέτρα η επάρατη δεξιά, καπιταλιστές, κεφάλαιο κτλ.

Έπρεπε να φοράει σοσιαληστικό μανδύα ο επιβήτορας, για να πονέσει λιγότερο η διείσδυση.

Τον Οκτώβρη επίσης, ο μπουνταλάς επίγονος μας έλεγε πως αμα κερδίσει τις εκλογές θα πάρει σκληρά μέτρα. Ο αμερικανοτραφής μας καθυσήχαζε, λέγοντας πως υπάρχουν τα λεφτά. Οι δημοσιογράφοι, οχι απλά δεν κάνουν αναφορά στο γεγονός αυτό, αλλά ζητούν σκληρότερα μέτρα και αναρωτιούνται :

- μα αρκούν αυτά τα μέτρα ;

- γιατί είναι απάνθρωπο να δουλεύεις μέχρι τα 67 ;

και παρουσιάζουν δημοσκοπήσεις που θέλουν τους 7 στους 10 έλληνες να συμφωνούν με τα καινούρια μέτρα. Έτσι μου 'ρχεται να κάνω poll στο thelab ρε μαμώτο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι λίγες (μέχρι τώρα έχω πετύχει 3 στο ράδιο)οι αναφορές οικονομολόγων ότι το έλλειμα που παρουσίασε η κυβέρνηση μας είναι πλαστό κ θα μπορούσε να είναι στο 8.5% όπως ήταν...

ένα μικρό παράδειγμα που δίνουν είναι το επίδομα αλληλεγγύης που το βάλανε στις 30-12-09 κ όχι στις 2-1-10 πχ.

Για μένα το θέμα είναι ένα: χρησιμοποιούν την τάση του Έλληνα για διχόνοια χωρίζοντας τον κόσμο σε πράσινους-γαλάζιους...δεν ξέρω αν παρατηρείτε ότι κάθε μέρα στρέφουν την μία εργατική ομάδα εναντίον των άλλων...με αποτέλεσμα να κατακερματίζουν την όμοιογένεια κ την δυνατότητα συσπείρωσης!

Σε αυτό συμμετέχουν κ τα κανάλια που πάντα μεταφέρουν στον κόσμο αυτό που έχει συμφωνηθεί αποκρύπτοντας πληροφορίες!Ένα μικρό παράδειγμα είναι ότι πάντα αναφέρουν ότι φταίει το μεγάλο δημόσιο κράτος!Έχουμε πολλούς δημοσίους υπαλλήλους που σε μια χώρα 10 εκατομμυρίων έχουμε τόσους όσους στη Γαλλία!!!

Ποτέ όμως δεν κάνουνε σύγκριση το πόσο κοστίζουν οι πραγματικοί δημόσιοι υπάλληλοι,κ όχι τα έξοδα του δημοσίου(γιατί όπως ξέρουμε τα περισσότερα τα τρώνε),σε σχέση με τα ξένα κράτη το έχετε σκεφτεί ποτέ?Κάποιος που είναι καλός σε search ας παραθέσει κάποιο λινκ...

Λέω λοιπόν ότι οι δημόσιοι μας κοστίζουν λιγότερο απότι οι πολύ λιγότεροι δημόσιοι των ανεπτυγμένων...θέλουν να κόψουν τον 13ο κ 14ο χωρίς να λένε ότι οι μισθόι μας είναι οι μισοι των Ευρωπαίων!

Να μην μακραίνω άλλο πιστεύω ότι αυτή η ιστορία είναι για να καταφέρουν να μας πάρουν τα πετρέλαια κ ότι άλλο έχουμε στη χώρα τσάμπα!!!

Σε ταξίδι μου πέρυσι στην Μελβούρνη της Αυστραλίας γνώρισα έναν Έλληνα που το 98 έκανε προσπάθεια να έρθει στην Ελλάδα να ζήσει μόνιμα...4 χρόνια έκατσε κ τα μάζεψε!Όταν λοιπόν αποφάσισε να φύγει το αφεντικό του Εβραίος μεγαλοεπιχειρηματίας κ μπαγμένος στα κόλπα του είπε μην πας στην Ελλάδα γιατί η χώρα είναι ξεπουλημένη κ θα φτάσει στη χρεωκοπία...σε κάποια στιγμή βέβαια θα γίνει το 2ο Μονακό της Ευρώπης αλλά εσύ με τη γυναίκα σου θα είστε απλοί υπάλληλοι κ δεν θα μπορείτε να εκμεταλλευτείτε της καταστάσεως!Το πρώτο το ζούμε το δεύτερο...είδομεν

Υγ αν έτσι φάνηκε δεν είμαι δημόσιος υπάλληλος...απλά θέλω να βλέπω τα πράγματα με άλλο μάτι κ προσπαθώ να βλέπω πίσω από την κουρτίνα(χωρίς να ξέρω αν το πετυχαίνω ή αν πέφτω σε παγίδα)

Έγινε επεξεργασία από physio
ΥΓ
Link to comment
Share on other sites

Αντί αυτών, κάποιοι θέλουν να κάνουν τη κοινή γνώμη να πιστέψει πως το πρόβλημα είναι οι δημόσιοι υπάλληλοι που : ΝΑΙ είναι κοπρίτες, ΝΑΙ είναι υπεράριθμοι, ΝΑΙ είναι καλοπληρωμένοι, ΝΑΙ με έξοργίζουν και εμένα πολλές φορές.

Επειδη τυγχανει να εχω γυναικα δημοσιο υπαλληλο (εγω δουλευω στον ιδιωτικο τομεα) να σου πω οτι δεν θα επρεπε να τους παιρνει ολους η μπαλα.

Η γυναικα μου ειναι νοσοκομα και εργαζεται σε Νοσοκομειο του ΙΚΑ. Σημερα λοιπον (η μερα ειναι τυχαια, ειναι συνηθες το φαινομενο που θα αναφερω) στον οροφο της υπηρχαν 2 νοσηλευτριες για 38 ασθενεις. Και σκεφτεσαι, ενταξει μωρε, τιποτα δεν κανουν, ολοι την ημερα καθονται... (με 38 ασθενεις και να ΘΕΛΕΙΣ, δεν μπορεις να καθεσαι).

Η γυναικα μου λοιπον δουλευε χθες το απογευμα στις 2 μεχρι τις 10 το βραδυ, σημερα δουλευε πρωϊνη βαρδια (7πμ με 2μμ), το βραδυ 11 με 7 δουλευει παλι και αυριο το μεσημερι δουλευει παλι 2 με 10.

Μαζεψε τις ημερες (2) μαζεψε τις ωρες (31) και πες μου λοιπον οτι ολοι στον δημοσιο τομεα ειναι κοπριτες και υπεραριθμοι.

Αυτοι λοιπον (οι νοσηλευτες), οχι δεν ειναι υπεραριθμοι (και στους γιατρους ισχυει το ιδιο). Αλλα οταν τα δεκαδες εκκατομυρια € που θα μπορουσαν να δωθουν για νοσηλευτικο προσωπικο ή και γιατρους, εχουν παει σε μιζες για τα εμβολια της ΠΑΝΔΗΜΙΑΣ που χτυπησε την Ελλαδα (ενημερωτικα η μια απο τις 3 εταιριες που θα προμηθευαν με εμβολια την Ελλαδα, δεν παρεδωσε ουτε ενα εμβολιο, αλλα πηρε προκαταβολη το 40% της αξιας τους) τοτε θα συνεχισουμε να μιλαμε για αχρηστο συστημα υγειας και για υπεραριθμους, καλοπληρωμενους δημοσιοκοπριτες.

Κοιταζουμε το δεντρο και χανουμε το δασος.

Αντι να αναρωτηθουμε γιατι θελουν ολοι να μπουν στο δημοσιο; γιατι ο ιδιωτικος τομεας δεν προσφερει τα ιδια ή και περισσοτερα;

στο εξωτερικο γιατι δεν ισχυει αυτο;

μηπως γιατι το κρατος δεν αφηνει τα ιδιωτικα κεφαλαια να πατανε τον εργαζομενο στο λαρυγγι μεχρι να πεθανει;

μηπως γιατι υπαρχει ελεγχος παντου;

ρωταω δεν ξερω.....

Έγινε επεξεργασία από jax7480
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

.......το αφεντικό του Εβραίος μεγαλοεπιχειρηματίας κ μπαγμένος στα κόλπα του είπε μην πας στην Ελλάδα γιατί η χώρα είναι ξεπουλημένη κ θα φτάσει στη χρεωκοπία...

Ε αφού το λέει ο Εβραίος.....έτσι θα είναι...κάτι ξέρουν αυτοί παραπάνω για το μέλλον του κόσμου...

Link to comment
Share on other sites

γενικα το υφος του ποστ σου πετρο ειναι απαραδεκτο. Μερικοι καλυτερα να προσεχουν τι λενε γιατι ερχεται η σειρα τους σε λιγο και απο οτι φαινεται και θα ειναι ακομα πιο επωδυνη. Αντι να κοιταμε να περναμε ολοι οσο καλυτερα μπορουμε ασχολουμαστε με το ποιος θα πεσει πρωτος.

Καπως ετσι το βλεπω εγω το ποστ

Έγινε επεξεργασία από ea6gka
Link to comment
Share on other sites

...ασχολουμαστε με το ποιος θα πεσει πρωτος.

Καπως ετσι το βλεπω εγω το ποστ

Ούτε καν δοκάρι. Ξαναδιάβασε τι έγραψα...

Εδώ όλοι μιλάνε για την σύσκεψη των αρχηγών κρατών για το πρόβλημα της Ελλάδας και στην Ελλάδα οι γονείς μου που βλέπουνε όλη μέρα τηλεόραση δεν ξέρανε καν που βρίσκεται ο Γιώργος Παπανδρέου και για ποιο λόγο. Δεν έγραψα πουθενά και ούτε με απασχολεί ποιος θα πέσει και πότε και γιατί.

Τι διάολο, κινέζικα γράφω;

Έγινε επεξεργασία από Chosen
Link to comment
Share on other sites

Έχω δει σε TV κανάλι του εξωτερικού να παρομοιάζουν την κατάσταση στην Ελλάδα με την καταστροφη στην Αϊτή....:-O

Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι αν είναι όντως τόσο ***** όσο τα παρουσιάζουν έξω και δεν το ξέρουμε εμείς ή υπερβάλλουν θέλωντας για άλλη μία φορά να υποβαθμίσουν την Ελλάδα...

Μάλλον η αλήθεια είναι κάπου στην μέση...

Έγινε επεξεργασία από kallileo
Link to comment
Share on other sites

Ε αφού το λέει ο Εβραίος.....έτσι θα είναι...κάτι ξέρουν αυτοί παραπάνω για το μέλλον του κόσμου...

Προσπαθείς να δώσεις μια νότα μελλοντολογίας-αστρολογίας-καταστροφών που έρχονται το 2012 σε αυτά που είπα!!!Εγώ δεν μίλησα έτσι...

To Εβραίος σε πείραξε?Εβραίος ήταν ο άνθρωπος δεν τον κατηγόρησα αλλά το ότι είναι μεγάλο στέλεχος στην Pioneer κ μέτοχος στην εταιρεία αποφασίζοντας για το ποια προιόντα θα διανεμηθούν προς Αυστραλία-Ευρώπη κτλ μήπως σου λέει κάτι?

Λες να ξέρουμε περισσότερα εμείς από αυτόν?Τα οικονομικά στοιχεία που έξω τα γνωρίζουν καλύτερα από εμάς τους ίδιους δείχνουν το μέλλον μιας χώρας κ την κατάσταση που επικρατεί...

Εγώ το παράθεσα έχοντας ο ίδιος άποψη για το πως συζητιούνται κάποια θέματα στο εξωτερικό κ όχι πως μεταφέρονται αυτά από εφημερίδες...το σημαντικό για μένα ήταν ότι έξω γνώριζαν ήδη από το 98' ότι τα πράγματα στην Ελλάδα δεν πηγαίνανε καλά κ μεις εδώ συνεχίζαμε να επιτρέπουμε σε όλους αυτούς που μας κυβερνούν να μας δουλεύουν...

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.