Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Για όποιον έχει όρεξη εδώ είναι ένα πολύ καλό άρθρο από το ελληνικό wikipedia που αναφέρει πολλά γεγονότα και λεπτομέρειες για την χρηματοπιστωτική κρίση... Προσοχή θέλει στο ότι αυτά που λέει δεν είναι ακριβώς η αιτία της κρίσης (οι αιτίες είναι πολλές και διαφορετικές και κυρίως ο πλασματικός πλούτος), αλλά ήταν η αιτία που ξεκίνησε το ντόμινο της κατάρρευσης... απλά έτυχε να είναι αυτό το γεγονός, αλλά επειδή τα πράγματα ήταν ήδη σε τεντωμένο σχοινί, ξεκίνησε η κατάρρευση από εκεί...

Θα δείτε γιατί οι έλληνες δεν θα πάρουν σύνταξη και πως τζόγαραν τα golden boys τα χρήματα των ασφαλισμένων και του κόσμου σε ομόλογα υψηλού κινδύνου που ήταν βασισμένα στο χρέος δανειοληπτών από στεγαστικά της Αμερικής... φυσικά φαίνονται και όλα τα λάθη της εκάστοτε κυβέρνησης που όχι μόνο δεν είχε κανέναν απολύτως έλεγχο σε αυτά που γινόντουσαν και γίνονται, αλλά τα στηρίζει και τα προωθεί μέσω των ανθρώπων που διορίζει... (όλα αυτά δεν τα αναφέρει φυσικά ξεκάθαρα, αλλά με απλή λογική και συνδυαστική θα καταλάβετε πως κινούνταν πίσω από αυτήν την ιστορία - και το χειρότερο είναι ότι επειδή είδαν ότι πάει το πράγμα για φούντο, αντί να κάνουν κάτι, είπαν ας φάμε ότι μπορούμε και πάμε να την κάνουμε και άσε τους άλλους να παν να γ...)

Καλό διάβασμα...

Έγινε επεξεργασία από Jaco
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Αν ήμουν ο Γερμανός, δεν θα έδινα καμία βοήθεια στους Έλληνες και ούτε καν θα το συζήταγα... κλοτσιά και έξω από την ΕΕ...

Μόνοι μας τα κάναμε έτσι, μόνοι μας ας ξεμπλέξουμε, δεν χρειάζεται να έχουμε πάντα κάποιον να μας ξελασπώνει, πόσο μάλλον να το απαιτούμε... άσε που αν δεν νιώσουμε τις συνέπειες των πράξεών μας, δεν θα μάθουμε ποτέ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λάθος Μήτσο. Αν ήσουν ο Γερμανος να ζήταγες τη δήμευση των περιουσιών όσων τα έκαναν όπως είναι τα πράγματα σήμερα. Δήμευση περιουσιών και μπαλαούρο. Γιατί εγώ να υποφέρω για τις πράξεις άλλων;

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεί ένα άλλο κράτος να ζητάει δήμευση περιουσιών πολιτών ενός άλλου κράτους, για τα χρέη του κράτους... τα λεφτά από τους Γερμανούς, τους Γάλλους και τους άλλους τα δανειστήκαμε σαν κράτος και όχι σαν ιδιώτες οι εκάστοτε πολιτικοί...

Το θέμα είναι ότι εμείς οι πολίτες αυτού του κράτους δεν κάνουμε τίποτα για αυτούς που μας έφεραν στην κατάσταση αυτή και μάλιστα με την ανοχή μας, πως περιμένουμε από κάποιον τρίτο να έρθει να μας ξελασπώσει... πρέπει να λύσουμε το πρόβλημα μας εσωτερικά, όχι μόνο το οικονομικό, αλλά και το κοινωνικό... επίσης το πρόβλημα είναι ότι επειδή είμαστε αγέλη, δεν υπάρχει κάποιος αρχηγός με δημόσιο προφίλ, που να μπορεί να το κάνει αυτό (το δημόσιο προφίλ χρειάζεται για να τον ξέρει ο κόσμος μέσα από τα μεσημεριανά και τα βραδινά που βλέπει στο χαζοκούτι)...

Η διαδικασία που θα πρέπει να περάσουμε για να σταθούμε στα πόδια μας μόνοι μας, θα αναγκάσει αυτούς που σκέφτονται μόνο την πάρτη τους να σκεφτούν και τους γύρω τους και αυτό θα το κάνουν όχι από πνευματική αναλαμπή, αλλά μέσα από μια διαδικασία χάους που θα τους πλήξει... πχ το μεγαλύτερο πρόβλημα του προϋπολογισμού είναι οι μισθοί και οι συντάξεις των δημοσίων υπαλλήλων... πως γίνεται να πληρώνονται όλοι αυτοί οι μισθοί, αν οι ίδιοι οι δημόσιοι δεν δέχονται μύγα στο σπαθί τους για μείωση των μισθών τους ώστε να σωθούν τα ίδια τους τα ταμεία, αλλά περιμένουν πχ από τους άλλους να πληρώνουν εξοντωτικούς φόρους...? Είναι παράλογο να μην κάνουν τίποτα για το ίδιο τους το πρόβλημα και να περιμένουν να πληρώσουν οι άλλοι γι' αυτό... αν τώρα το παραπάνω το επεκτείνεις σε όλους τους κλάδους, καταλήγεις να μην θέλει κανείς να πληρώσει για τίποτα... διαίρεση με το μηδέν...

Ας την πληρώσουμε τώρα όλοι και μετά από μερικά χρόνια ας ξανασκεφτούμε τις επιλογές που κάνουμε... αν δεν χάσεις κάτι πολύτιμο, δεν μπορείς να αποκτήσεις την ιδιοσυγκρασία που χρειάζεται για να κερδίσεις ή να συντηρήσεις αυτά που αποκτάς...

Link to comment
Share on other sites

Και το τραγικότερο όλων, είναι που βλέπω παλικάρια και κοπέλες 20-30 ετών στο Facebook να ανήκουν σε groups "ΔΑΠ/ΝΔ" και "ΠΑΣΠ/ΠΑΣΟΚ" και να πορώνονται κι όλας, γιατί το κόμμα τους δαμογέρνει.

Μου κάνεις πάσα γι' αυτό...:

http://www.prettyfedup.com/pfu/philosophical/whyarepeoplesostupid.htm

Η ζωή μας είναι σε μεγαλύτερη κρίση από την τσέπη μας... Λογικό αφού η τσέπη μας είναι η ζωή μας.

Μεγάλη αλήθεια, ο στόχος έχει επιτευχθεί και ας το αρνούμαστε ότι δεν είμαστε ελεύθεροι...

Έγινε επεξεργασία από Jaco
Link to comment
Share on other sites

Για μένα προσωπικά, τα έχει εξηγήσει όλα αυτή η ταινία:

http://en.wikipedia.org/wiki/Wall_Street_%281987_film%29

Είμαι σίγουρος ότι όσα χρόνια κι αν περάσουν και όσοι -προστατευτικοί- νόμοι κι αν εισαχθούν, εάν το κεφάλαιο είναι το #1 θέμα ανάπτυξης, η μιζέρια της μεγάλης λαϊκής μάζας θα συνεχίσει να υφίσταται, αφού ο καπιταλισμός απλά χρειάζεται τον άνθρωπο για να υπάρχει, αλλά δεν τον χρειάζεται να ευημερεί, αρκεί να τον κρατάει σε μια "nirvana" όπως η σημερινή, ώστε να μην επαναστατεί.

Δεν φταίνε μόνο οι πολιτικοί για το κακό της ελλάδας.

Φταίει το παγκόσμιο κοινωνικο πολιτικο γίγνεσθαι, που αφήνει τέτοιους κλέφτες να πολιτεύονται και να καπηλεύονται την δουλειά και την εργασία των ανθρώπων.

Όσοι έχετε δει την άνωθεν ταινία, θα δείτε ανθρώπους να δουλεύουν, και ανθρώπους που παίζουν τη δουλειά των ανθρώπων (=εταιρίες) στο χρηματιστήριο.

Για μένα το χρηματιστήριο είναι ένα οικοδόμημα της σύγχρονης οικονομίας που δεν θα έπρεπε να υπάρχει. Αυτή η διαπραγμάτευση της δουλειάς των ανθρώπων δεν θα πρέπει να υφίσταται.

Στην τελική, κατά την άποψή μου, οι οικονομικές επιστήμες δεν είναι καν επιστήμες και δεν θα έπρεπε να διδάσκονται.

Γιατί διδάσκουν οικονομία ενός τύπου και ενός επιπέδου, πολύπλοκη μεν, αφιερωμένη στον καπιταλισμό δε, και τα αποτελέσματα αυτού του "αέρα" τον βλέπουμε καθημερινά.

Το ίδιο ισχύει για τις όποιες εταιρίες συμβούλων, συμβουλατόρων και μέτρησης χρηματοοικονομικής ικανότητας.

Πιστεύω ότι κάνουν την τρίχα τριχιά χωρίς να γνωρίζουν ούτε τη διάμετρο της τρίχας, πολλώ δε μάλλον το υλικό της.

Για τους πολιτικούς τα πράγματα είναι πιο απλά:

θα έπρεπε να υπάρχει στροφή στο λαό και στα δημοψηφίσματα, και ενισχυμένη τοπική αυτοδιοίκηση και αυτοοργάνωση όσο δεν παίρνει. Όσο ο τσιφλικάς καθορίζει τα της ενορίας του, γίνεται, γινόταν και θα γίνεται μπάχαλο.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Και το τραγικότερο όλων, είναι που βλέπω παλικάρια και κοπέλες 20-30 ετών στο Facebook να ανήκουν σε groups "ΔΑΠ/ΝΔ" και "ΠΑΣΠ/ΠΑΣΟΚ" και να πορώνονται κι όλας,

καλα εσυ τους βλεπεις απο το facebook...που να τους έβλεπες και απο κοντα...και μιλαμε για παιδια μορφωμένα με μυαλο που θελουν δεν θελουν το βαζει και σκεφτεται μεσα σε πανεπιστήμια. Με χρονο... με λεφτα απο οικογενειες

δεν μιλαμε για αυτους που ΔΕΝ τους φτανει το 24ωρο να ταiσουν εαυτους και παιδια...

οι περισσοτεροι μαθαινουν πως να κλεψουν λιγο ή πολυ αναλογα με την θεση τους και πως θα πατησουν τον διπλανο τους

και το κυριοτερο αυτη η χωρα επι σειρα ετων δεν παραγει τιποτα. Δεν μπορει να πιαστει απο πουθενα.

εξαιτιας αυτου ακομα και αν δεν υπήρχε αυτη η "κριση" η Ελλαδα θα εφτανε σε αυτο το σημειο με μαθηματικη ακριβεια.

Οταν δανειζεσαι για να αναπτυχθεις 100δρχ οι 90 εξαφανιζονται και οι αλλες 10 μοιραζονται σε λαθος ατομα σε μια χωρα παροχης υπηρεσιων και μονο...που αποτελειται απο ανθρωπους που αποχαυνομενοι κοιταζουν ειδησεις και Λαζοπουλο...

εδω μας δινουν λεφτα να κανουμε επιχειρησεις, παιρνουμε 3ο αυτοκινητο, που δεν εχουμε που να το βαλουμε

και μετα το 6μηνο η εταιρια φαντασμα βαραει πτώχευση....

εδωσαν επίδομα για τυφλους και τα 3/4 βλεπει κανονικα...

αλλα αυτα ειναι το "Βιτρινα" - "το παρε και εσυ να μην γκριανιαζεις"

τα χοντρα γινονται καλυμμένα, και μ αυτην την σκεψη κλέβουμε και εμεις οπως μπορουμε...

απορω με μερικους με εκπλήσσονται με τις εξελίξεις δλδ τοσο καιρο που ζουσαν, σε αλλον πλανητη?

πως θα ξεφυγουμε απο αυτην την κατασταση? με αυτα τα μετρα που ανακοινώθηκαν?

που απευθυνονται σε κοσμο με ΗΔΗ απο τα χαμηλοτερα ειδοδηματα? και πως πεσει θα πεσει χρημα στην αγορα?

αφου δεν θα εχουμε τιποτα να ριξουμε. Καλα η πλακα ειναι οτι συμφωνούμε και μετρά αυτά δλδ τα πηραν τα διαχειρίστηκαν τα έφαγαν και τους λέμε και μπραβο.

και τωρα τι θα κανουμε? θα αναπτυχθουμε λενε μεσα απο ελεγχόμενα μετρά σταθερότητας :hehe:

ενταξ τα μετρα τα ξερουμε το πως θα αναπτυχθουμε δεν καταλαβαινω...με αλλα δανεικα? :hehe:

Σοβαρα τωρα ευτυχως που δεν εχω κανα παιδι.

Εdit: καπου παραπανω διαβασα για "εικονικό πλούτο" όντως πολυ εύστοχο

Έγινε επεξεργασία από Dem
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κλείσει η τηλεόραση ο κοσμάκης δεν πρόκειται να κάνει τίποτα...αν η παραπλάνηση δεν περνούσε τόσο, η "επανάσταση" θα ήταν ήδη παρελθόν. Πόσο να κρατηθεί πια ο κοσμάκης...

Ακόμα και στην Ρώμη πιστεύω που "ποτίζανε" τον λαό με "άρτον κ θεάματα", υπο αυτές τις συνθήκες ο λαουτζίκος των Ρωμαίων θα είχε αρπάξει τσουγράνες και αξίνες.....

Οι Έλληνες είναι πολυ δύσκολο να αφήσουν τον φραπέ, ώστε να σκεφτούν λιγάκι. Αρέσκονται μόνο στο να βρίζουν τους υπαίτιους πίνοντας το ανωτέρο αφέψημα, περιμένοντας ΚΑΠΟΤΕ ΚΑΤΙ να αλλάξει, επειδή ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΠΟΥ θα πατήσει ένα μαγικό κουμπί. Βέβαια η κύρια αιτία που βρίζουν είναι διότι δεν έχουν και αυτοί το σπίτι/αυτιοκίνητο/ρευστό που έχει ο διπλανός τους...Μην νομίζετε ότι αυτοί αγανακτούν γιατί "κόπτωνται" για το κοινό συμφέρον....Απαπά...

...Αυτό είναι "υποχρέωση" ΜΟΝΟ των πολιτικών......

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

:help:εμένα θα μου πει κάποιος αν έχουμε λάβει τα χρήματα της αποζημίωσης του πολέμου και ποίος τα έχει πάρει; ένα παραστατικό ρε παιδιά :p

Ή οι ΓΕΡΜΑΝΟΙ λένε ψέματα (http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=1110145) ή οι Έλληνες πολιτικοί (http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=1110578).... είναι από τις περιπτώσεις ΑΣΠΡΟ -μαύρο.....λαχανί δεν υπάρχει

Έγινε επεξεργασία από sstav
Link to comment
Share on other sites

Και να τα πάρουμε ρε σύ, αν μείνουν τα ίδια λαμόγια πάνω και δεν υπάρξει διαφάνεια γενικότερα, να είσαι σίγουρος ότι σε 3 χρόνια το πολύ, στην ίδια κατάσταση με σήμερα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι φτάσαμε σε αυτό το σημείο επειδή φάγαμε τα λεφτά. Όχι όμως μόνο μια χούφτα άνθρωποι με πολιτική εξουσία. Όλοι μας. Για χρόνια τώρα το κράτος μας κλέβει κι εμείς το κλέβουμε. Για χρόνια η μια κοινωνική τάξη ζούσε εις βάρος της άλλης.

Όσοι μπορούσαν έκαναν απεργία σφίγγοντας τη θηλιά στο λαιμό του συνανθρώπου τους είτε για να πάρουν αύξηση στο μισθό, είτε για να πάρουν κάποιο έξτρα επίδομα, είτε για να μπουν στο δημόσιο. Όσοι δεν μπορούσαν να κάνουν απεργία δεν έκοβαν αποδείξεις και όσοι μπορούσαν να τις ζητήσουν δεν τις ζήταγαν είτε από ντροπή (!) είτε για να γλιτώσουν κανένα ευρώ. Εις βάρος του κράτους. Εις βάρος του εαυτού τους.

Ότι και να πιάσεις σε αυτή τη χώρα βρωμάει. Το κράτος ξοδεύει χρήματα για να έχουμε δημόσια και δωρεάν παιδεία αλλά το κάνει τόσο λάθος που τα φροντιστήρια έχουν γίνει θεσμός. Ξοδεύει τόσα χρήματα για την υγεία αλλά και πάλι εύχεσαι να μην χρειαστείς ποτέ να μπεις σε δημόσιο νοσοκομείο. Ξοδεύει τόσα χρήματα για άμυνα αλλά και πάλι στα Ίμια που τη χρειαστήκαμε γίναμε ρόμπες. Ξοδεύει τόσα χρήματα για τον ίδιο του τον εαυτό αλλά και πάλι του χρειάζονται τα stage και οι συμβασιούχοι για να βγει η δουλειά.

Μεγαλώσαμε λάθος και τώρα θα το πληρώσουμε. Αυξήθηκε η βενζίνη και όλοι θα θέλαμε να έχουμε ένα σταθμό μετρό δίπλα στο σπίτι μας και όχι τη δόση του αυτοκινήτου που πάλι έφαγα 10 λεπτά να παρκάρω. Αυξήθηκαν τα τσιγάρα και καταλάβαμε ότι πρέπει να τα ελαττώσουμε. Δεν βγαίνει ο μήνας με 3 μισθούς και 2 παιδιά γιατί έχουμε τη δόση του σπιτιού, του αυτοκινήτου, τη δόση για τα έπιπλα, το φροντιστήριο, τα 2 αμάξια. Δεν μας μένει φράγκο για να βγούμε από το σπίτι κι έτσι ευτυχώς υπάρχει η καινούργια led και το home cinema.

Η ζωή μας έχει γίνει σπίτι δουλειά, δουλειά σπίτι και όλα αυτά για καμιά βδομάδα άδεια το καλοκαίρι. Ζούμε σαν ζώα σε δανεικά χρυσά κλουβιά και ακόμα και τώρα αναρωτιόμαστε γιατί μας βάζουν σε σιδερένια κλουβιά και όχι γιατί ζούμε μέσα σε αυτά.

Η ζωή μας είναι σε μεγαλύτερη κρίση από την τσέπη μας... Λογικό αφού η τσέπη μας είναι η ζωή μας.

Sorry για το κουραστικο quote αλλα ειχα πολυ καιρο να διαβασω/ακουσω τοσο αληθινα λογια....

:worship::worship::worship:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τα δανεικά κλουβιά είναι πολύ ωραίο.

Και έτσι είναι.

Τις πταίει όμως?

Το δάνειο σαν ιδέα.

Αν εμένα ένας φίλος μου βρεθεί σε ανάγκη και μου πει π.χ. δώσε μου κάποια χρήματα, θα του τα δώσω. Δεν πρόκειται όμως να περιμένω αντάλλαγμα, ούτε καν τα χρήματα, εκτός αν καταφέρει να τα μαζέψει. Αυτό είναι το δάνειο.

Αυτό που γίνεται σήμερα δεν λέγεται ακριβώς δάνειο. Είναι κάτι μεταξύ ληστείας και τοκοφλυφίας. Δηλαδή η τράπεζα σου δίνει δάνειο, αλλά οι όροι απέχουν αρκετά από το να χαρακτηριστούν φιλικοί.

Με το απλοϊκό αυτό παράδειγμα είναι δυνατόν να καταλάβουμε ότι όταν στηρίζουμε το οικοδόμημα της ανάπτυξης πάνω σε κάτι που δεν υπάρχει (δάνεια), τότε έχουμε μεγάλη πιθανότητα να πέσουν τα πάντα σαν πύργο από τράπουλα.

Αυτό το απλοϊκό παράδειγμα αρνούνται να καταλάβουν οι οικονομολόγοι και οι τράπεζες, και κρύβουν την πραγματικότητα μέσα από ένα σωρό φανφάρες και βλακείες του τύπου χαμηλό επιτόκιο, στεγαστικό δάνειο κλπ.

Δεν μπορώ να καταλάβω πώς γίνεται να πάρεις στεγαστικό το οποίο θα το αποπληρώσεις σε 20-30 χρόνια.

Δεν μπορείς να καταλάβεις ότι για 30 χρόνια θα είσαι σκλάβος? Ότι δεν θα μπορείς να κουνηθείς ρούπι?

Τα στεγαστικά για μένα είναι αυτό που λέμε τα χρυσά κλουβιά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τόσο απλό Σωτήρη (για εμένα) ειδικά με το στεγαστικό.

Για ΠΑΡΑ πολύ κόσμο, η γνώση και μόνο πως ΟΤΙ και να γίνει, έχει μια στέγη πάνω από το κεφάλι του είναι κάτι που του δίνει μια ΠΟΛΥ μεγάλη σιγουριά.

Το στεγαστικό, ειδικά το 1ης κατοικίας με τα οφέλη που έχει, και τα όντος (σχετικά με οτιδήποτε άλλο) χαμηλά επιτόκια, είναι για εμένα ΜΑΚΡΑΝ το πιο τίμιο δάνειο.

Αυτά που είναι η ληστεία η ίδια (και το έχω επισημάνει σε διάφορα παιδιά εδώ μέσα πολλές φορές που ρωτάνε) είναι τα καταναλωτικά και οι πιστωτικές κάρτες με επιτόκια που φτάνουν κοντά τα 20%. ΑΥΤΟ είναι ληστεία.

Το στεγαστικό, στο τέλος των 30 ετών, (ή 15 ή 20) θα σου δώσει ΕΝΑ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΣΠΙΤΙ.

Το καταναλωτικό δεν θα σου δώσει τίποτα.

Για μένα το στεγαστικό, αν ΔΕΝ έχεις να πάρεις σπίτι με μετρητά (lol Ποιος έχει σήμερα?) είναι σωστή λύση, γιατί αλλιώς, για 60-70-80 (δεν ξέρω πόσα χρόνια) θα πληρώνεις νοίκια, αυτό είναι καλύτερο??? Για μένα αυτός που σκάει ενοίκια είναι «ο χαζός» και όχι αυτός που παίρνει το στεγαστικό. Αν ΔΕΝ έχεις σπίτι, αναγκαστικά ένα απο τα 2 θα κάνεις, θες δεν θες.

Σου κάνει διαφορά αν σκας 600 ευρώ τον μήνα στον κύριο μπάμπη ή στην τράπεζα? Γιατί μετά από τα 15-20-30 αυτά χρόνια, στην τράπεζα δεν θα χρωστάς ΤΙΠΟΤΑ και θα έχεις ένα σπίτι δικό σου, ενώ τον κύριο μπάμπη θα τον πληρώνεις ακόμα μέχρι να πεθάνεις.

Και δεν συζητάω για μετακομίσεις και άλλες ιστορίες.

Εναλλακτικά παντρεύεσαι μια πλούσια.

Υ.Γ. Το στεγαστικό ΠΑΝΤΑ (και ισχύει για τα ΠΑΝΤΑ αυτό) πρέπει να είναι ανάλογο των εισοδημάτων. Όχι εγώ με 1000 ευρώ μισθό να πάρω στεγαστικό που είναι 1.200 τον μήνα.

Τότε δεν είμαι εξύπνος, είμαι λαλάκας.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Στην τελική, κατά την άποψή μου, οι οικονομικές επιστήμες δεν είναι καν επιστήμες και δεν θα έπρεπε να διδάσκονται.

Γιατί διδάσκουν οικονομία ενός τύπου και ενός επιπέδου, πολύπλοκη μεν, αφιερωμένη στον καπιταλισμό δε, και τα αποτελέσματα αυτού του "αέρα" τον βλέπουμε καθημερινά.

νομιζω οτι γενικευεις...

στην οικονομικη επιστήμη εντάσσονται και "απλοι" υπολογισμοί για το αν αξίζει να ανοίξεις μια επιχείρηση(νεκρο σημείο κτλ).

Ακόμα και σε ανταλλακτική κοινωνία του 1500 να ζουσαμε ,παλι χρήσιμα ειναι...

Το χρηματιστηριο ειναι μονο μια πτυχή της,που συμφωνώ οτι δεν θα πρέπει να υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

:help:εμένα θα μου πει κάποιος αν έχουμε λάβει τα χρήματα της αποζημίωσης του πολέμου και ποίος τα έχει πάρει; ένα παραστατικό ρε παιδιά :p

Ή οι ΓΕΡΜΑΝΟΙ λένε ψέματα (http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=1110145) ή οι Έλληνες πολιτικοί (http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=1110578).... είναι από τις περιπτώσεις ΑΣΠΡΟ -μαύρο.....λαχανί δεν υπάρχει

εμενα τώρα πειράζει που με εκνευρίζει αυτό; σαν κράτος χρωστάμε σε όποιον έχει τσέπες κια ξαφνικά βγαίνουμε να ζητήσουμε και τα ρέστα ; δεν λέω, αν έχουν δικιο καλώς να το διεκδικήσουν αλλά μου φαίνεται λίγο άκαιρο σε αυτό το χρονικό σημείο...

Link to comment
Share on other sites

@ Dolly:

Συμφωνώ απόλυτα με αυτό που λες για τους λόγους του δανείου, που είναι και σωστοί μέχρι ενός βαθμού.

Απλά το μειονέκτημα είναι ότι για να κάνεις κάτι τέτοιο (που θα το κάνεις με βάση το μισθό σου), πρέπει να ξέρεις πόσα παίρνεις τώρα, πόσα παίρνεις σε 5, πόσα σε 10 και πόσα σε 20 χρόνια.

Αν δεν είσαι στο δημόσιο, πού ξέρεις πόσα θα παίρνεις σε 5 χρόνια? Φαντάζεσαι μεν, βλέπεις την αγορά, αλλά δεν είσαι και σίγουρος!

Επίσης με τους σημερινούς μισθούς, δεν περισσεύουν πολλά χρήματα για νοίκι και στεγαστικό, οπότε είναι αδύνατον να πάρεις στεγαστικό μόνος σου, μιλάμε πάντα για κάποιον με οικογένεια (όχι απαραίτητα παιδιά) = 2 μισθούς.

Το άλλο μειονέκτημα είναι ότι πληρώνεις και δεσμεύεσαι τα καλύτερά σου χρόνια - μετά τα φοιτητικά- (30 με 50), οπότε μετά θα είσαι το ραμολιμέντο που κάνει ταξιδάκια ανά τον κόσμο, αφού έχεις φάει μια ζωή να κάνεις το δούλο 7-3 ή 9-5 ( 9-5 = 9 - 8 πλέον :p )

Βέβαια επειδή δεν έχω μπει στα -άντα ίσως να μην έχω το ίδιο αισθητήριο για τη στέγη :p

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.