Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Φίλε μου, εδώ ο κόσμος θα μετράει τα λεπτά για το ψωμί. Η αξιοπρέπεια της επιβίωσης δεν περνάει ούτε από την ΑΤΙ ούτε από την ΙΝΤΕL.

ειπα να αλλαξω λιγο το κλιμα αλλα σας εχει παρει πολυ απο κατω φαινεται...:rip:

Link to comment
Share on other sites

ο μονος τροπος να πω οτι "οκ θα δεχθω τα μετρα" ειναι να δω στη φυλακη με ισοβια για εσχατη προδοσια ολους τους υπευθυνους απο το 1981 και μετα για τη κατασταση αυτη. Μονο ετσι , αλαγοσκουφηδες , καραμανληδες , σημιτιδες , βουλγαρακηδες κοκ ΜΕΣΑ και ξυλωμα καθε συνταξης ταυτοχρονος ΚΑΙ δημευση περιουσιας . Μας τα πηρανε οκ , μας αδικησαν οκ , μονο με δικαιοσυνη θα νοιωσω ικανοποιηση

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω ειμαι ο ανθρωπος του μοχθου εγω ειπα στο Γιωργο να μου κοψει τον 14 μισθο :-O

δεν νρεπονται λιγακι καποτε καποοις πρεπει να παει φυλακη σε αυτον τον τοπο αμαν πια την ελλαδα την καταντησανε το παιδι για τις σφαλιαρες,ευροπαικη ενωση και μ@λ@κιες λενε να παρουμε μετρα σε ενα τοπο που ο λαος ηδη πειναει η Γερμανια οτε καν θελει να ακουει για βοηθεια,ολοι κανανε επιθεση στην Ελλαδα για να γλιτωσει η Ισπανια αυτη ειναι η ευροπαικη ενωση?

Link to comment
Share on other sites

ο μονος τροπος να πω οτι "οκ θα δεχθω τα μετρα" ειναι να δω στη φυλακη με ισοβια για εσχατη προδοσια ολους τους υπευθυνους απο το 1981 και μετα για τη κατασταση αυτη. Μονο ετσι , αλαγοσκουφηδες , καραμανληδες , σημιτιδες , βουλγαρακηδες κοκ ΜΕΣΑ και ξυλωμα καθε συνταξης ταυτοχρονος ΚΑΙ δημευση περιουσιας . Μας τα πηρανε οκ , μας αδικησαν οκ , μονο με δικαιοσυνη θα νοιωσω ικανοποιηση

Πολύ μοντέρνο σε βρίσκω....Αν δεν βάλεις τους πρωτομάστορες Ανδρέα και Κωστάκη (τον Ψηλό) δεν κάνουμε τίποτα. Ακομα και πεθαμένος που είναι ο ένας τους...το θεωρώ ασέβεια προς την πατρίδα να την "γλιτώσει".

Έγινε επεξεργασία από Snips
Link to comment
Share on other sites

ο μονος τροπος να πω οτι "οκ θα δεχθω τα μετρα" ειναι να δω στη φυλακη με ισοβια για εσχατη προδοσια ολους τους υπευθυνους απο το 1981 και μετα για τη κατασταση αυτη. Μονο ετσι , αλαγοσκουφηδες , καραμανληδες , σημιτιδες , βουλγαρακηδες κοκ ΜΕΣΑ και ξυλωμα καθε συνταξης ταυτοχρονος ΚΑΙ δημευση περιουσιας . Μας τα πηρανε οκ , μας αδικησαν οκ , μονο με δικαιοσυνη θα νοιωσω ικανοποιηση

δικιο εχεις αλλα μιας που αυτό δεν πρόκειται να γίνει ούτε στον αιώνα τον άπαντα εγώ τουλάχιστον θα περίμενα μια οργανωμένη αντίδραση από τις φοιτητικές παρατάξεις κλπ, που ξέρουν να χτυπιούνται και να καινε/σπανε για ανουσια πραγματα συνήθως...

ηθελα να 'ξερα τι άλλο πρέπει να γίνει για ακουστεί και μια φωνή αντίρρησης...αλλά άμα δεν φορολογήσουν το facebook και τους φραπέδες ποιος ο λόγος να σηκωθούν (με) από τους καναπέδες;

Link to comment
Share on other sites

όχι, προσπαθώ να συλλάβω και εγώ την έκταση της σαπίλας και της υποκρισίας σε αυτό το απέραντο τσίρκο...

φιλε παρα πολυ σαπιλα και δεν ξερω αμα καθαρισει το τοπιο ποτε

Link to comment
Share on other sites

τι να σου πω , μου λες να βαλω φυλακη εναν νεκρο και περιμενεις σοβαρη απαντηση? :boxed:

Μεγάλα παιδιά είμαστε....καταλαβαίνεις νομίζω τι θέλω να πω........

Άντε..έβαλα και " " εκεί που πρέπει για να μην παρεξηγηθούμε...

Link to comment
Share on other sites

στους καταχραστές δημοσίου χρήματος δήμευση περιουσιών και τραπεζικών λογαριασμών θέλω να δω....δεν μου αρκεί μια 4ετής κάθειρξη για να τον ταΐζω από πάνω για κάποια χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Καλά, εγώ για τέτοια θέματα λαϊκού ξεφτιλισμού θέλω να γίνουμε Κίνα και Ιράκ και να τους εκτελούμε στο Σύνταγμα. Τι δήμευση και @@, όλοι είναι με τραπεζικούς λογαριασμούς στην Ελβετία τα τρελά τα δις εκεί είναι... *Hint. ΥΠΕΧΩΔΕ*. Κρέμασμα στην κεντρική πλατεία. Να δεις αν θα φτιάξει το θέμα.

Το θέμα είναι πως όσοι μπορούν να φύγουν φεύγουν, όσοι μείνουν πίσω όμως τα λούζονται και δεν αλλάζουν. Συνεπώς όλα καλά.

Το κορυφαίο με τον Γιωργάκη και το «έρχονται και μου λένε πως «θα δώσω τον μισθό μου για την πατρίδα» » είναι πως ακόμα και αυτό το διάβαζε από μέσα ο διανοητικά καθυστερημένος…. Εντάξει ρε μεγάλε, λες το ψέμα, το δέχομαι, αλλά προσπάθησε να φανεί και λίγο αληθοφανές.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Δε μου φαινεται ακραιο αυτο που λες περι εκτελεσεων... Στην τελικη ειναι η ζωη σου ή η ζωη μου αλλο που εμας μας εκτελουν εμμεσα..

Κατι πρεπει να γινει και γρηγορα..

Link to comment
Share on other sites

Η Μέρκελ πάντως πλήρωσε λέει για να πάρει τους λογαριασμούς στην Ελβετία, και τους τσεκούρωσε.

Ανέχονται την Ελβετία, μια χώρα ακριβώς στη μέση ΙταλοΓαλλοΓερμανίας και ούτε ευρώ, ούτε ΟΝΕ, ούτε Ε.Ε., μόνο μαύρο χρήμα. Τι να πεις μετά? Γιατί να πληρώνω εγώ για τα πολιτικά παράσιτα που τα στέλνουν στην Ελβετία?

Link to comment
Share on other sites

Έτσι για να δούμε πόσο μ.....ς είμαστε (αν και εγώ δεν τον ψήφισα τον σούστη αλλά βγήκε...). Νομίζω ότι μόνο με δραστικά μέτρα από πλευράς μας θα αλλάξει η κατάσταση. Κυριολεκτικά δεν βλέπω άλλη λύση. Προσπαθώ να το δω με καθαρό μυαλό αλλά δεν.....

Ανοίχτε γραφείο τελετών να κάνετε χρυσές δουλειές..Τελος!

Link to comment
Share on other sites

Καλά, εγώ για τέτοια θέματα λαϊκού ξεφτιλισμού θέλω να γίνουμε Κίνα και Ιράκ και να τους εκτελούμε στο Σύνταγμα. Τι δήμευση και @@, όλοι είναι με τραπεζικούς λογαριασμούς στην Ελβετία τα τρελά τα δις εκεί είναι... *Hint. ΥΠΕΧΩΔΕ*. Κρέμασμα στην κεντρική πλατεία. Να δεις αν θα φτιάξει το θέμα.

Όχι βαρβαρότητες μωρέ....Άσχετο...ο "BATMAN" πότε θα εμφανιστεί;

Τον αφήνεις χωρίς δραχμή να περιπλανιέται στους δρόμους μέχρι να πεθάνει. Και να τον βλέπουν όλοι στην μιζέρια και στην ζητιανιά.... Να δει πως είναι να χάνεις την αξιοπρέπεια σου επειδή δεν έχεις λεφτά να επιβιώσεις..

______________________________________________________________________________________

Δείτε τα και λίγο αναλυτικά πια...

Περικοπές των δαπανών, που θα εξοικονομήσουν περί τα 700 εκατομμύρια ευρώ στο ταμείο του κράτους:

1. Κατά 30% θα μειωθούν τα επιδόματα των Χριστουγέννων, του Πάσχα και των αδειών.

2. 12% θα μειωθούν όλα τα επιδόματα, με λίγες εξαιρέσεις, και οι αποζημιώσεις των δημόσιων και ιδιωτικών υπαλλήλων, των λειτουργών, των υπαλλήλων των ΟΤΑ και των υπόλοιπων ΝΠΔΔ, και ειδικά της Βουλής.

3. Κατά 20% περικόπτεται το επίδομα των δικαστικών που αφορούσε στην ταχεία διεκπεραίωση υποθέσεων.

4. 7% μείωση στις αποδοχές, τις αποζημιώσεις και τα επιδόματα των Νομικών Προσώπων Ιδιωτικού Δικαίου που επιχορηγούνται από τον κρατικό κορβανά, αλλά και σε όσες επιχειρήσεις ασκεί επιρροή άμεσα ή έμμεσα το κράτος.

5. Μειώνονται και τα έξοδα παράστασης του Προέδρου της Δημοκρατίας, του πρωθυπουργού, του προέδρου της Βουλής και όλων των κυβερνητικών στελεχών. Πόσο ακριβώς μειώνονται βρε;;; Μήπως να καταργηθούν πλήρως;

6. Μειώνεται κατά 10% η χρηματοδότηση των ταμείων της ΔΕΗ και του ΟΤΕ ενώ οι διοικήσεις τους αναλαμβάνουν την υποχρέωση να αναπροσαρμόσουν αναλόγως τις παροχές των δικαιούχων των ταμείων με έμφαση στην εφαρμογή ανάλογα με το ύψος της σύνταξης.

7. Πάγωμα των συντάξεων του δημόσιου και ιδιωτικού τομέα.

8. Περιορισμός κατά 5% (500 εκ ευρώ) του εθνικού σκέλους του Προγράμματος Δημοσίων Επενδύσεων και κατά 100 εκ ευρώ του μέρους του Προγράμματος Δημοσίων Επενδύσεων του υπουργείου Παιδείας. Επιπλέον μειώνονται κατά 100 εκ. ευρώ οι πιστώσεις για τα νέα προγράμματα του υπουργείου Παιδείας. Τα είπα πιο πάνω....αν δεν κόψουν απο την Παιδεία από που να κόψουν!!

Στον τομέα της ενίσχυσης των εσόδων, που θα δώσουν περί τα 4,8 δισ. ευρώ στο κράτος, περιλαμβάνονται τα μέτρα:

1. Αυξήσεις – φωτιά στονΦΠΑ από 4,5% σε 5%, από 9% σε 10% και από 19% σε 21%. Σε αυτήν την περίπτωση τα έσοδα θα ανέλθουν στα 1,3 δις ευρώ.

2. 8 λεπτά πάνω θα πάει ο ειδικός φόρος κατανάλωσης στα καύσιμα και κατά 3 λεπτά θα αυξηθεί στο πετρέλαιο κίνησης. Ευτυχώς, ο φόρος στο πετρέλαιο θέρμανσης ο φόρος θα παραμείνει ίδιος.

3. Στο 66% θα διαμορφωθεί η επιβάρυνση στα τσιγάρα, από 63% που ήταν μέχρι σήμερα, ενώ κατά 20% θα αυξηθεί ο φόρος στο αλκοόλ. Τα έσοδα από αυτούς τους φόρους αναμένονται σε 1,1 δις ευρώ

4. Τέλος η φοροαπαλλαγή για το πετρέλαιο από τη ΔΕΗ. Κάποιος να εξηγήσει pls;

5. Ειδικοί φόροι θα επιβληθούν στα είδη πολυτελείας όπως αυτοκίνητα με εργοστασιακή τιμή άνω των 17.000 ευρώ (τιμή αγοράς 35.000 ευρώ), σκάφη αναψυχής, ελικόπτερα ιδιωτικής χρήσης, πολύτιμοι λίθοι, πολύτιμα μέταλλα και δέρματα.

Στα… υπόλοιπα μέτρα, πρωταγωνιστούν οι περικοπές των αμοιβών των συλλογικών οργάνων διοίκησης των ΝΠΔΔ.

Πιο αναλυτικά:

1. Καταργούνται οι αμειβόμενες επιτροπές του Δημοσίου Παράδειγμα;

2. Μειώνονται κατά 50% οι αμοιβές, αποζημιώσεις και απολαβές των συλλογικών οργάνων διοίκησης των ΝΠΔΔ και των μελών των ΔΣ των ΝΠΙΔ που ελέγχονται από το δημόσιο. Παράδειγμα;

3. Μπαίνει πλαφόν πολύ χαμηλότερο από το ισχύον σήμερα στις αποδοχές και πρόσθετες αμοιβές ή απολαβές των εργαζομένων στο δημόσιο τομέα.

4. Απαγορεύεται πλέον ή χορήγηση "μπόνους" σε στελέχη του δημοσίου τομέα και των νομικών προσώπων που επιχορηγούνται ή ελέγχονται άμεσα ή έμμεσα από το δημόσιο.

5. Μειώνονται κατά 30% οι υπερωριακές αμοιβές και οι δαπάνες μετακίνησης. Από όλους ;;;

6. Αναστέλλονται οι προσλήψεις στο Δημόσιο το 2010, εκτός των τομέων της Παιδείας, της Υγείας και των Σωμάτων Ασφαλείας, ενώ από το 2011 θα ισχύσει ο κανόνας "μια πρόσληψη για κάθε πέντε συνταξιοδοτήσεις"

7. Ορισμός καταβολής εφάπαξ έκτακτης οικονομικής εισφοράς σε ύψος 1% από φυσικά πρόσωπα με ετήσια εισοδήματα του 2009 άνω των 100.000 ευρώ. Γιατί ρε φιλαράκι; Γιατί ρε φιλαράκι; Βάλε κάτι παραπάνω...αλλά όχι μόνο σε Φυσικά πρόσωπα. Έχει και άλλους που μπορούν να δώσουν....

8. Ένταξη των μέτρων για την μείωση των τιμών των φαρμάκων κατά 20%.

9. Επιδότηση ασφαλιστικών εισφορών 65.000 νέων, κυρίως ανέργων, ώστε να βρουν εργασία. Να βρουν εργασία;;;; Που;;;

10. Κάθε έσοδο από τον ΟΠΑΠ και τα τυχερά παιχνίδια θα διατίθεται αποκλειστικά για δράσεις ενίσχυσης της απασχόλησης με τα έσοδα αυτά να υπολογίζονται για το 2010 σε 400 εκ. ευρώ. Να και ένα μέτρο βγαλμένο από την λογοτεχνία...

11. Αυξάνεται κατά 15% η φορολογία σε ακίνητα offshore εταιρειών

12. Εισαγωγή πρόσθετου κλιμακίου 45% στην φορολόγηση εισοδημάτων φυσικών προσώπων άνω των 100.000 ευρώ.

13. Προσωρινά και για την επόμενη τριετία, αύξηση του φόρου σε ακίνητα ιδιαίτερα μεγάλης αξίας άνω των 5 εκ. ευρώ με συντελεστή 2%

14. Επαναφορά στο 2% του τέλους χρήσης ραδιοσυχνοτήτων από τα ηλεκτρονικά ΜΜΕ, από 0,1% που ίσχυε μέχρι σήμερα.

Παρόλα τα "δίκαια" αλλά "μαλακά" μέτρα εσόδων προς τους έχοντες, το 21% του ΦΠΑ παραμένει το τελειωτικό χτύπημα προς όλους. (τους μη έχοντες)

Έγινε επεξεργασία από Snips
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον με την κρίση και τα νεα μέτρα, πέρασε η νεα γρίππη. Πόσα δώσαμε για εμβόλια είπαμε ;;;

Είμαι και εγω απογοητευμένος από τη στάση των τριών μικρότερων κομμάτων που βρίσκονται στη βουλή. Από την άλλη σκέφτομαι πως αν τα είχανε ψηφίσει περισσότεροι, δε θα είχε αυτή την ηγεμονική διαφορά του 10% ο George. Δε ξέρω αν θα άλλαζε κάτι, αλλά ίσως και να μην είχε αυτόν το ''αέρα'' που έχει. Από εκεί που το κοροϊδεύαμε και γελούσαμε, τώρα μας κοροϊδεύει αυτός (βλέπε άνθρωπο του μόχθου).

Είναι αισχρό να βλέπεις αυτούς τους κλεφταράδες, να ζητούν λεφτά από τους εξαθλιωμένους συνταξιούχους.

Υ.Γ. : Έψαχνα κ' εγω να βρώ αυτούς τους 7 στους 10 Έλληνες που συμφωνούν με τα νεα μέτρα. Βλέποντας και τις δημοσιεύσεις εδω, λεω να το αλλάξω και να ψάξω για 7 Έλληνες συνολικά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αααα....Τώρα που το θυμήθηκα....

Η Επίσημη Θρησκεία του Κράτους που ΔΙΑΟΛΟ είναι; Τέτοια περιουσία έχει; ΓΙατί δεν δίνει κάτι στα πρόβατα της; Τόσο πολύ τα αγαπάει......

http://www.naftemporiki.gr/news/cstory.asp?id=1785001

Πρόταση κ έγκριση εχουν μια διαφορά....και έτσι για να δείξετε ότι νοιάζεστε λίγο....Κάντε το 100%...Και το αρνάκι να ψήσετε έχετε και τα μπάνια στην Μύκονο τα κάνετε 3 μήνες τονχρόνο...

Δείξτε ότι τουλάχιστον ξέρετε να χρησιμοποιήτε και ..."σάλιο" στις καθημερινές μας περιπτήξεις....

Έγινε επεξεργασία από Snips
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.