Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Εγω ένα ξέρω.

Οι περισσότεροι άνθρωποι αν βρεθούνε στην θέση να μπορούνε να φάνε χρήμα, να γεμίσουνε τις τσέπες τους εύκολα, αναίμακτα, και δίχως ρίσκο ( είδαμε πόσους έχουνε συγχωρέσει αθωομένους, τι βατοπέδια, τι πυρκαγίες, τι ακυρώσεις προστίμων σε φοροδιαφεύοντα και νοθεύοντα πρατήρια βενζίνης, κλπ κλπ κλπ ), οι περισσότεροι θα "βρωμίσουνε" τα χέρια τους.

1 στους 300 ( ίσως λέω και λίγο ) ανθρώπους έχει την δύναμη να αντισταθεί στον βρώμικο πειρασμό.

Με τα λόγια χτίζουμε κάστρα και βαπόρια όλοι μας ανεξαιρέτως...

Link to comment
Share on other sites

διαβάζω εδω και καμια ωρα οτι ο Καζακης κατεβαίνει σε συνεργασία με τον Παπαθεμελη..

πλακα θα έχει,αν αληθευει..

Που το διαβάζεις αυτό; Αν ισχύει θα φάει κι αυτός το Χ..

Edit: http://www.epam-hellas.gr/Deltia_typou/743

Πανέμορφα..!

Έγινε επεξεργασία από DJD
Link to comment
Share on other sites

Που το διαβάζεις αυτό; Αν ισχύει θα φάει κι αυτός το Χ..

Edit: Ε.ΠΑ.Μ. - ΔΕΛΤΙΑ ΤΥΠΟΥ

Πανέμορφα..!

:wall::wall::wall::wall::wall:

Καλά, δεν θα τον ψήφιζα, αλλά είχε πολύ ΣΕΒΑΣΜΟ από μέρους μου.

Ρε πάει καλά ή μας τρολλάρει?

Στέλιος Παπαθεμελής - Βικιπαίδεια

Υπουργός 6 χρόνια (+- 1 χρόνο) με το ΠΑΣΟΚ, πηδήματα στην ΝΔ, δικά του "πατριωτικά" κόμματα, και τον δέχτηκε ο Κομμουνιστής Καζάκης?

Link to comment
Share on other sites

Κομμουνιστής είναι. Εμένα μου τη βάρεσε απ' την αρχή ο σκούφος στο σύμβολο του ΕΠΑΜ. Είπαμε βρε φιλαράκιμ, μη βγάζει και τόσο μάτι... ότι είσαι κάπου κολλημένος ακόμα. :shout:

Link to comment
Share on other sites

Πολλά χάνει ο φίλος [MENTION=15983]diodiastop666[/MENTION] αλλά την αλήθεια ούτε εγώ την ξέρω καλά.

Πάνω κάτω αυτό που συνέβη (πριν καιρό) είναι το εξής.

Μια μικρή ομάδα (από συγκεκριμένη πολιτική παράταξη, στην οποία κάποιοι από αυτούς δεν συμμετέχουν πλεόν) προσπάθησαν να στήσουν κάποιο κίνημα εναντίον των διοδίων.

Βασικό τους στόχος ήταν ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΕΛΩΜΕΝΟ ούτε από τους ίδιους ούτε από κανέναν. Η λογική πίσω από το μη καπέλωμα από τους ίδιους είναι η προφανής "Όταν ο κόσμος βλέπει σφυροδρέπανα κτλ ΤΡΟΜΑΖΕΙ και δεν ακολουθεί" , και έτσι έγινε...

Το "κίνημα" είχε αρκετή επιτυχία, και γρήγορα πήρε αυτόνομα χαρακτηριστικά ανά περιοχές και αναπτύχθηκε πανελλαδικά. Η παράταξη που προανέφερα, σε κανένα σημείο δεν προσπάθησε να περάσει την γραμμή της μέσω του κινήματος, προφανώς βέβαια, αρκετά μέλη της παρατάξης συμμετείχαν (περισσότερο στην αρχή λιγότερο πιο μετά) στα ανοίγματα διοδίων κτλ, καθώς και μέλη άλλων παρατάξεων αριστερών συνήθως συμμετείχαν στα συντονιστικά και τις επιτροπές.

Σε κάποια φάση όμως, και ενώ το πράγμα είχε φουντώσει, κάποια άλλη παράταξη άρχησε την προσπάθεια καπελώματος, αυτό έγινε σε διάφορα συντονιστικά, όπου απλά ήταν περισσότεροι, έπαιξαν με τα ονόματα, κατήγγειλαν συντονιστικά, και ουσιαστικά έφτιαξαν ένα δευτερο κίνημα "ΟΧΙ στα ΔΙΟΔΙΑ"¨καθοδηγούμενο πλέον σαφώς από την παράταξη.

Όταν λέω έπαιξαν με τα ονόματα εννόω ότι από το πουθενά, έγιναν τόσα πολλά, που ήταν διαφορετικά και δεν το ξέραμε! "ΟΧΙ ΔΙΟΔΙΑ", "ΔΙΟΔΙΑ ΣΤΟΠ", "ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ ΔΙΟΔΙΑ" κτλ. Ακόμα και τώρα δεν έχω ιδέα ποιο είναι ποιο.

Και ενώ στην αρχή ανοίγαν διόδια και φορούσαν πορτοκαλί γιλέκα και είχαν σφυρίχτρες για να μην τους πατήσουν, μετά άρχισαν να κατεβαίνουν έτσι στις πορείες και τις διαδηλώσεις, (πράγμα κακό και θα το αναλύσω αργότερα).

Το ίδιο καπέλωμα έπεσε και πιο μετά με τα κινήματα "ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ", ενώ στην αρχή στήθηκε σαν κίνημα του λαού κτλ, μετά καπελώθηκε από τους προηγούμενους και ενσωματώθηκε και πλεόν κατεβαίνουν όλοι μαζί με σφυρίχτρες και ανακλαστικά γιλέκα και καπέλα και πανώ "ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ" το οποίο είναι γελοίο.

Γιατί είναι κακό να το κάνεις αυτό? Με απλά λόγια, γιατί η ομοιομορφία ενός μπλοκ αποτρέπει έναν παρατηρητή να συμμετέχει μαζί τους. Ήμουν στην παρέλαση της 28ης Οκτωβρίου στην Καλλιθέα, είχαν έρθει οι "ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ" είχαμε έρθει και εμείς σαν "Πρωτοβουλία Πολιτών Καλλιθέας", όταν μπουκάραμε στην παρέλαση μου ήταν πολύ ευκολο να καλέσω τον κόσμο να μπει μέσα και να συμμετέχει και αυτός, και ήταν ευκολο και για τον κόσμο, από την άλλη, το να έμπαινε κάποιος στον "μπλοκ" του "ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ" ήταν πιο δύσκολο, ήταν σαν την μύγα μέσα στο γάλα..

Μια άλλη φορά επέστρεφα από πορεία και περίμενα στο μοναστηράκι το τρένο. έρχοντε οι ΔΕΝ πληρώνω, δεν υπήρχε ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ που να μην έχει ανακλαστικό γιλέκο και καπέλο. Αυτό μπορεί ο κόσμος να το χειροκροτεί, αλλά δύσκολα συμμετέχει.

Στο διαταυτα, και ξαναλέγοντας ότι ούτε εγώ τα έχω 100% ξεκάθαρα στο μυαλό μου, το τωρινό "ΚΙΝΗΜΑ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ" είναι καθοδηγούμενο από συγκεκριμένο κόμμα, είναι η μία μεριά από τις 2 που διασπάστηκε το "ΟΧΙ ΔΙΟΔΙΑ" ή κάπως έτσι πριν αρκετό καιρό, και διασπάστηκε ακριβώς γιατί ήθελαν να το καπελώσουν και να μην το αφήσουν κεκτημένο του λαού και αυτόνομο.

Αν θέλει ο φίλος diodiastop666 να μας διαφωτίσει λίγο περισσότερο πάνω σε αυτά που είπα θα το χαρώ λιγάκι. Είναι καλύτερο από το να στέλνει τα πολιτικά μανιφέστο του "ΚΙΝΗΜΑ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ" όπως είχε κάνει παλιότερα.

Link to comment
Share on other sites

ο ποιος κομμουνιστής?????

στην αρχή είχε διατυπώσει κάποια σωστά μετά πήγαινε για την καρέκλα

Σαν κομμουνιστής πλασαρίστικε, Κομμουνιστή τον αποκάλεσε ο Γεωργιάδης και το δέχτηκε, και πολλά από αυτά που λέει κομμουνιστικά μου ακούγοντε, από έξοδο από το ευρώ μέχρι πολλά άλλα.

Κομμουνιστές δεν είναι μόνο το ΚΚΕ, καταλάβετε το.

Link to comment
Share on other sites

Κομμουνιστές δεν είναι μόνο το ΚΚΕ, καταλάβετε το.

Όντως χαχαχα

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=TkExXFSbpI4]radio arvyla: adonis vs επιτροπες διοδια στοπ - YouTube[/ame]

Εντάξει, δεν υποστηρίζω τον Άδωνι εδώ, ούτε ξέρω αν είναι οι δεν είναι, όμως τον συγκεκριμένο νεαρό και τον πατέρα του που παίρνουν σβάρνα τα πάνελ δεν τους συμπαθώ καθόλου, πολύ φορτωμένοι το παίζουν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι αυτόματα κομμουνιστής κάποιος επειδή λέει κάτι αντίθετο από τον καπιταλισμό ή τον φιλελευθερισμό...

Αυτό έχει επικρατήσει γενικά σε όλη την υφήλιο, ονομάζεται κάποιος κομμουνιστής, ενώ πραγματικά δεν έχει καμία σχέση (το έχω ζήσει άπειρες φορές :p )... όπως επίσης χρησιμοποιείται ο κομμουνισμός σαν ευρύτερη έννοια και περιλαμβάνει 2-3 ιδεολογίες μαζί...

Απορώ που δεν υπάρχει ο λογικισμός πάντως, δηλαδή να ισχύει η απλή λογική... :p

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που υπήρξε μέσα στη ΝΔ κι επί εποχής Μητσοτάκη αυτομάτως το τρώει το Χ. Βασικά όλοι που έχουν περάσει από ΝΔ/Πασοκ οποιαδήποτε στιγμή τρώνε αυτομάτως Χ. Κι ο Καμμένος μία από τα ίδια. Ναι καλά τα λέει ΤΩΡΑ, αλλά τόσα χρόνια μαζί με τα άλλα λαμόγια ήταν.

Δε πιστεύεις ότι κάποιος μπορεί να έχει αλλάξει;

Ο μόνος που μέχρι στιγμής φαίνεται να είναι αληθινός είναι ο Καζάκης, τώρα που θα καταλήξει αυτός και ποια η ιστορία του .. δε γνωρίζω.

Και εγώ αυτόν καλοβλέπω

Είναι μεγάλο θέμα το που να αφήσεις την ψήφο σου και να νιώσεις ότι πιάνει τόπο.

Αν μετράει η ψήφος σου στην τελική

Link to comment
Share on other sites

Σαν κομμουνιστής πλασαρίστικε, Κομμουνιστή τον αποκάλεσε ο Γεωργιάδης και το δέχτηκε, και πολλά από αυτά που λέει κομμουνιστικά μου ακούγοντε, από έξοδο από το ευρώ μέχρι πολλά άλλα.

Κομμουνιστές δεν είναι μόνο το ΚΚΕ, καταλάβετε το.

Το ΚΚΕ αν θυμάμαι καλά είναι το πρώην ΚΚΕ Εξωτερικού. Το άλλο ήτανε ΚΚΕ Εσωτερικού που μετά έγινε Συνασπισμός με τη συνένωση των δύο ΚΚΕ που μετά έφυγε το ένα ΚΚΕ και έμεινε μόνον ο Συνασμισμός, που μετά έγινε ΣΥΡΙΖΑ που μετά κανείς δεν ξέρει τι θα γίνει. Γενικά υπάρχει ένα μπέρδεμα προς τα αριστερά.

Link to comment
Share on other sites

Το ΚΚΕ αν θυμάμαι καλά είναι το πρώην ΚΚΕ Εξωτερικού. Το άλλο ήτανε ΚΚΕ Εσωτερικού που μετά έγινε Συνασπισμός με τη συνένωση των δύο ΚΚΕ που μετά έφυγε το ένα ΚΚΕ και έμεινε μόνον ο Συνασμισμός, που μετά έγινε ΣΥΡΙΖΑ που μετά κανείς δεν ξέρει τι θα γίνει. Γενικά υπάρχει ένα μπέρδεμα προς τα αριστερά.

Δεν βρίσκω ένα παλιό που είχα βρει, πολύ πιθο αναλυτικό.. αλλά για κάτι πιο πρόσφατο είναι αυτό A%CF%81%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%AC+2010.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ο Καζάκης πάντα στην πατριωτική αριστερά άνηκε και οι απόψεις του μπορούν να θεωρηθούν εθνοκομμουνιστικές.Φυσικά πάντα συνοδεύονταν και από τον απαραίτητο λαϊκισμό που χρειάζεται ο πατριωτικός χώρος, ώστε να τα έχει καλά με τη μεγαλύτερη μάζα του απολιτικ ή και πολιτικοποιημένο λαού, που -είτε αριστερά είτε δεξιά- την διακατέχει ένας κοινός συντελεστής, ο πατριωτισμός. Δεν είναι τυχαίο που τον είχε από κοντά ο Καμμένος (ο νέος Καρατζαφέρης) παρόλο που ο ένας είναι δεξιός φιλελεύθερος και ο άλλος αριστερός κομμουνιστής.

Στις οικονομικές του αναλύσεις έχει πει κάποια σωστά πράγματα, έχει πει και χαζομάρες, πάντως τέτοια άτομα δεν είναι και από τα πιο έμπιστα.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.