Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Εννοείς να πηγαίνουμε (έβαλες ένα μην παραπάνω) και έχεις δίκιο... όσο κουραστική και να είναι αυτή η μέρα, καλό είναι να μην μένουν οι "εκπρόσωποι" μόνοι τους...

Ένας Tsakonas τους λείπει να τους απειλεί...

ημουνα στο στομα του λυκου με τα κομματοσκυλα λεμε..

Πανω στην καταμετρηση ηθελε ενα κομματοσκυλο να βαλει σταυρο σε δικο του ανθρωπο

κομματοσκυλο : -εδω εχω το στυλο,θα τον βαλω

Tsakonas : -εδω εχω την αναφορα μου στον εισαγγελεα

Με λιγα λογια ,στις εκλογες ,αν δεν παει η εφορευτικη επιτροπη να επιβλεπει ως λαος ,φως δεν βλεπετε.Ο δικαστικος αντιπροσωπος (δικηγορος/δικαστης/ειρηνοδικης/γραμματεας) δεν θαναι παντα Tsakonas να το παιρνει πατριωτικα.Πηγαινετε να επιβλεπετε ,ναχετε μια εικονα του τι γινεται..

Αν μισησα τα κομματα τα μισησα και βλεποντας τις εκλογες σαν δικαστικος αντιπροσωπος ;)

Link to comment
Share on other sites

Απο τα πιο εμετικο-γελοια πραγματα που εχω διαβασει!

ΤΟ ΒΗΜΑ - «Πράσινο» παραεμπόριο - γνώμες

Να δεχτώ ότι είναι άσχημη εικόνα ο πακιστανός με το καροτσάκι και την παλιατζούρα? να το δεχτώ..

Να δεχτώ ότι είναι σπαστικό γιατί με αναγκάζουν (πως τολμάνε!) να αλλάζω λωρίδα στην Πειραιώς και την Χαμοστέρνας? να το δεχτώ..

Να δεχτώ ότι είναι κύκλωμα? να το δεχτώ...

Όλα τα άλλα περί παραοικονομίας, διαφυγόντα κέρδη κτλ είναι ρατσιστικό παραλήρημα. Εκεί είναι τα σκουπίδια, αν θέλει το κράτος ας τα μαζέψει και να τα κάνει ότι θέλει, το να λες ότι φοροδιαφευγει κάποιος από το κύκλωμα είναι σαν να λες ότι φοροδιαφεϋγω, αν συλλέξω και πουλήσω σκόνη ή καυσαέριο ή αν κάθε μέρα πουλάω 15 τόνους θαλασσινού νερού που μόνος μου μάζεψα από την θάλασσα με κουβαδάκια..

Link to comment
Share on other sites

Απο τα ελαχιστα λογια πολιτικων που το πιστευω πραγματικα :p

Να δεχτώ ότι είναι άσχημη εικόνα ο πακιστανός με το καροτσάκι και την παλιατζούρα? να το δεχτώ..

Να δεχτώ ότι είναι σπαστικό γιατί με αναγκάζουν (πως τολμάνε!) να αλλάζω λωρίδα στην Πειραιώς και την Χαμοστέρνας? να το δεχτώ..

Να δεχτώ ότι είναι κύκλωμα? να το δεχτώ...

Όλα τα άλλα περί παραοικονομίας, διαφυγόντα κέρδη κτλ είναι ρατσιστικό παραλήρημα. Εκεί είναι τα σκουπίδια, αν θέλει το κράτος ας τα μαζέψει και να τα κάνει ότι θέλει, το να λες ότι φοροδιαφευγει κάποιος από το κύκλωμα είναι σαν να λες ότι φοροδιαφεϋγω, αν συλλέξω και πουλήσω σκόνη ή καυσαέριο ή αν κάθε μέρα πουλάω 15 τόνους θαλασσινού νερού που μόνος μου μάζεψα από την θάλασσα με κουβαδάκια..

Εδω γραφει ρε συ οτι "κινδυνευει ο θεσμος της... ανακυκλωσης απο τους ρακοσυλλεκτες"

Δηλαδη εκει σταματας και κανεις quad facepalm ποδια-χερια...

Έγινε επεξεργασία από SLN
Link to comment
Share on other sites

Δε με ενδιαφέρει τι θα κάνει τα λεφτά, με ενδιαφέρει το κεφάλαιο να είναι εξασφαλισμένο. Ας αναλάβει το κράτος να τον ελέγξει. Σωστά όμως. Όχι να συμαχίζει μαζί του και να τον καλύψει για να τα φάνει μαζί! Το κράτος ως ασφαλιστής όχι μόνο απέτυχε να εξασφαλήσει τα αυτονόητα, αλλά ήρθε και σε ένα βράδυ τα σκούπισε όλα. Πόσο εφάπαξ θα πάρεις Αλέκο? Πόοοσοοο?

Τέτοια εξασφάλιση εννοείς;

Ας το προσπεράσουμε αυτό. Οι ιδιώτες γιατί χρειάζονται; Αν πάμε σε ένα ανταποδοτικό συνταξιοδοτικό σύστημα είναι τόσο δύσκολο να δεσμεύεις χρήματα σε έναν λογαριασμό και να τα δίνεις σταδιακά με κάποια κριτήρια; Τόσο χάι τεκ διαδικασία είναι;

Τώρα γιατί κάθε τι επιχειρηματικό πρέπει να είναι φτού-κακά δεν το αντιλαμβάνομαι. Δηλαδή η απελευθέρωση π.χ. στις τηλεπικοινωνίες σε χάλασε? Για μέτρα πόσες χιλιάδες κόσμος ζει γύρω από την τηλεφωνία? Ποιος θα δώσει δουλειές στον κόσμο και θα φέρει χρήμα στη χώρα? Το μπακάλικο της γειτονιάς ή το κωμμωτήριο της γειτονιάς?

Μέσα σε μια καπιταλιστική οικονομία τα κέρδη βγαίνουν μόνο από τα βασικά αγαθά; Η ίντελ πουλάει επεξεργαστές και βλέπεις τι κέρδη έχει. Αν σου'ρθει ο λογαριασμός ρεύματος τρεις φορές απάνω σε σχέση με το 2009 τότε τί θα πεις, μπράβο στην ελεύθερη-ολιγοπωλιακή-αγορά; Έχεις καταλάβει τη διαφορά μεταξύ ελεύθερης και ανταγωνιστικής αγοράς;

Μερικά αγαθά πρέπει να παράγονται ή έστω να επιδοτούνται από το κράτος για όλους τους πολίτες, ώστε να τα απολαμβάνουν σε τιμές κόστους και όχι κέρδους και σε αποδεκτή ποιότητα. Πέραν τούτου, όταν τα πάγια έξοδα ενός κλάδου είναι υψηλά είναι προτιμότερο να υπάρχει μία επιχείρηση ώστε να πετύχει χαμηλή τιμή μέσω επιμερισμού τους σε μεγάλη ποσσότητα προϊόντος. Μην ακούς τις "πίπες" για κρατικά μονοπώλια. Τα πάντα κρίνονται εκ του αποτελέσματος.

Εξάλλου τα βασικά αγαθά, όπως το ρεύμα, αν είναι φθηνά δεν στερούν την υπόλοιπη οικονομία από ρευστό. Σκέψου για παράδειγμα τον επιχειρηματία που θα πάρει φθηνό ρεύμα για την επιχείρησή του. Σκέψου τον καταναλωτή που του περισσεύουν λεφτά από το φτηνό ρεύμα και θα τα διοχετεύσει στην αγορά. Στην Κίνα αυτή τη στιγμή υπάρχουν πάνω από 100 κρατικές επιχειρήσεις(SOEs) στρατηγικής σημασίας(πρώτες ύλες, ενέργεια, όπλα κτλ.)

Link to comment
Share on other sites

Στην Κίνα απόσο ξέρω, αν κάνεις "λαδιά" το λιγότερο θα σαπίσεις στα κάτεργα και το χεορότερο θα κοιτάς τα ραδίκια από κάτω. Εδώ θα σε φωνάξει ο εφοριακός π.χ. να του δώσεις λίγο μπαξίσι για να σε αφήσει να το ξανακάνεις.

Τώρα για το άλλο που λες να το προσπεράσουμε, αυτό που κατάλαβα είναι ότι το κράτος πιάστηκε για άλλη μια φορά κορόιδο ή η δουλειά στήθηκε σε συννενόηση με υψηλά ιστάμενους και όλοι μαζί ...τα έφαγαν σε βάρος της ΔΕΗ και των φορολογούμενων.

Επίσης, δεν κατάλαβα γιατί θα πρέπει η ΔΕΗ να είναι μονοπώλιο. Για να κάνει ότι γουστάρει? Ή για να διορίζει και να βολεύει ο κάθε υπουργός τους δικούς του? Όλα τα κρατικά μονοπώλια αργά ή γρήγορα γίνονται κέντρα για "φαγοπότι" όπου "τα τρώνε μαζί" όλα τα λαμόγια που έχουν χωθεί με το Α ή τον Β πλάγιο τρόπο. Αν δεν μπορεί το κράτος να είναι τίμιο και να ελεγχεί, χίλιες φορές ιδιώτης. Αυτή είναι η δουλειά του κράτους, όχι να το παίζει επιχειρηματίας με αγράμματους ή απατεώνες για στελέχη.

Έχεις καταλάβει τη διαφορά μεταξύ ελεύθερης και ανταγωνιστικής αγοράς;

Αυτό που έχω καταλάβει είναι η ανυπαρξία τηςΕλληνικής αγοράς. Ούτε ελεύθερη είναι ούτε ανταγωνιστική. Και το κακό είναι ότι δεν δημιουργείς παραγωγή από τη μια μέρα στην άλλη. Άρα καταλαβαίνεις πόσο θα τραβήξει το παραμύθι της ανάπτυξης "που έρχεται" και της ύφεσης που θα τελείωνε το 2011, μετά το 12, τώρα κατά 13 με 14 και μετά τις εκλογές κατά το 15 και έχει ο θεός.

Άρα η κακή ΔΕΗ είναι κακή, είτε είναι κρατική είτε ιδωτική. Αν είναι να είναι ΟΚ, κατ'εμέ, ας είναι ότι θέλει. Σε κάθε περίπτωση το κράτος πρέπει να ελέγχει και να κόβει κεφάλια. Αν το Χ μαγαζί είναι απατεώνας και δεν κόβει αποδείξεις, να το κλείσει με τη μία. Ούτε χάρες ούτε πρόστιμα ούτε "πρώτη φορά". Θα βρεθούν πολλοί άλλοι να πάρουν τη θέση του και να κάνουν τη δουλειά όπως πρέπει.

Η ΔΕΗ του χρόνου θα πουληθεί. Πώς θα πουληθεί με παθητικό? Φάε Έλληνα στο κεφάλι μια δύο αύξήσεις του 15-20% για να ρεφάρει η ΔΕΗ και να πάρει το κράτος λίγα φράγκα παραπάνω όταν την πουλήσει. Οπότε κάνε το λογαριασμό: και γδαρμένοι (από τις αυξήσεις) και γ@%@#$%@ (που θα πουληθεί κακήν κακώς, με το μαχαίρι στο λαιμό, για ένα κομάτι ψωμί.

Έγινε επεξεργασία από neuromancer
Link to comment
Share on other sites

Απο τα πιο εμετικο-γελοια πραγματα που εχω διαβασει!

ΤΟ ΒΗΜΑ - «Πράσινο» παραεμπόριο - γνώμες

Να δεχτώ ότι είναι άσχημη εικόνα ο πακιστανός με το καροτσάκι και την παλιατζούρα? να το δεχτώ..

Να δεχτώ ότι είναι σπαστικό γιατί με αναγκάζουν (πως τολμάνε!) να αλλάζω λωρίδα στην Πειραιώς και την Χαμοστέρνας? να το δεχτώ..

Να δεχτώ ότι είναι κύκλωμα? να το δεχτώ...

Όλα τα άλλα περί παραοικονομίας, διαφυγόντα κέρδη κτλ είναι ρατσιστικό παραλήρημα. Εκεί είναι τα σκουπίδια, αν θέλει το κράτος ας τα μαζέψει και να τα κάνει ότι θέλει, το να λες ότι φοροδιαφευγει κάποιος από το κύκλωμα είναι σαν να λες ότι φοροδιαφεϋγω, αν συλλέξω και πουλήσω σκόνη ή καυσαέριο ή αν κάθε μέρα πουλάω 15 τόνους θαλασσινού νερού που μόνος μου μάζεψα από την θάλασσα με κουβαδάκια..

Είσαστε λίγο αδαείς πιστεύω, και αυτό πάει και σε σένα δάσκαλε.

Σόρρυ, αλλά όταν πετάω τα σκουπίδια μου στον κάδο, για να σας το πω λίγο ωμά, πετάω κωλόχαρτα, υπολείμματα φαγητών, κάποιο τυχαίο μέταλλο (π.χ. δοχείο από μέλι), συσκευασίες τροφίμων κλπ.

Μπορεί να είμια κάφρος και να μην ανακυκλώνω, αλλά φροντίζω να τα κλείνω μέσα σε σακούλες τα σκουπίδια μου.

Όταν είδα τη συσκεασία με το μέλι που είχα πετάξει να την τσιμπάει με την τσιμπίδα το ζώο ο μαύρος ο ταμ ταμ ταμ, συνειδητοποιώντας ότι έχει ρημάξει όλες τις σακούλες στον κάδο και έχει πετάξει τα μισά σκουπίδια εκτός κάδου (στο κέντρο της πόλης), συνειδητοποίησα ότι δεν ξαναπερπατάω κοντά σε κάδο. Είχα ήδη βέβαια συνειδητοποιήσει ότι δεν με σηκώνει η πόλη, απλά δεν είχα φύγει ακόμη.

Το ότι με τα μυαλά που (δεν) κουβαλάτε δίνετε δίκιο σε αυτούς που θα φέρουν τη χολέρα πίσω στον 21ο αιώνα, δείχνει την άγνοιά σας.

Τεράστια πίπα βέβαια και αυτό που γράφει ο άλλος ο γελοίος από το ΒΗΜΑ, διότι αυτά που πετάς στους κάδους αυτούς (στο κέντρο όπου συχνάζουν οι μαύροι) δεν ανακυκλώνονται, και δεν είναι πρόβλημα παραεμπορίου.

Πλην του υγειονομικού που ανέφερα πιο πάνω είναι τεράστιο πρόβλημα οι γύφτοι και οι μαύροι που παίρνουν τα μέταλλα και τα ανακυκλώνουν σε παράνομα χυτευτήρια μέσα στην πόλη, διότι επιβαρύνουν με βαρέα μέταλλα την ατμόσφαιρα.

Όταν όμως πάθει καρκίνο ένας ψευδο-αριστερός του Σύριζα, του φταίνε οι μεγάλες επιχειρήσεις που λυμαίνονται τους περιβαλλοντικούς πόρους. Δεν του φταίνε όλες οι παράνομες δραστηριότητες που αυξάνουν τη περιβαντολλογική ρύπανση και εκτοξεύουν τη συγκέντρωση καρκινογόνων ουσιών. Καλώς ή κακώς όμως, η συγκέντρωση αυτή δεν γνωρίζει αριστερά / δεξιά / κέντρο / λαθρομετανάστη / βιομήχανο.

Link to comment
Share on other sites

@neuromancer

Άρα το πρόβλημα είναι η λειτουργία της δημοκρατίας. Δεν ξέρω αν λύνεται τόσο απλά ένα πρόβλημα τόσο χαρακτηριστικό της χώρας μας.

Συνέντευξη Βενιζέλου στο enikos.gr. Μου έκανε εντύπωση το θάρρος/θράσος του να επισκεφτεί στούντιο με αντιμνημονιακό κοινό. Ο Γιωργάκης δεν θα τολμούσε ποτέ να κάνει κάτι αντίστοιχο.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=2v6LRfvdk2c&feature=relmfu]Ευάγγελος Βενιζέλος 1 - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Είσαστε λίγο αδαείς πιστεύω, και αυτό πάει και σε σένα δάσκαλε.

Σόρρυ, αλλά όταν πετάω τα σκουπίδια μου στον κάδο, για να σας το πω λίγο ωμά, πετάω κωλόχαρτα, υπολείμματα φαγητών, κάποιο τυχαίο μέταλλο (π.χ. δοχείο από μέλι), συσκευασίες τροφίμων κλπ.

Μπορεί να είμια κάφρος και να μην ανακυκλώνω, αλλά φροντίζω να τα κλείνω μέσα σε σακούλες τα σκουπίδια μου.

Όταν είδα τη συσκεασία με το μέλι που είχα πετάξει να την τσιμπάει με την τσιμπίδα το ζώο ο μαύρος ο ταμ ταμ ταμ, συνειδητοποιώντας ότι έχει ρημάξει όλες τις σακούλες στον κάδο και έχει πετάξει τα μισά σκουπίδια εκτός κάδου (στο κέντρο της πόλης), συνειδητοποίησα ότι δεν ξαναπερπατάω κοντά σε κάδο. Είχα ήδη βέβαια συνειδητοποιήσει ότι δεν με σηκώνει η πόλη, απλά δεν είχα φύγει ακόμη.

Το ότι με τα μυαλά που (δεν) κουβαλάτε δίνετε δίκιο σε αυτούς που θα φέρουν τη χολέρα πίσω στον 21ο αιώνα, δείχνει την άγνοιά σας.

Τεράστια πίπα βέβαια και αυτό που γράφει ο άλλος ο γελοίος από το ΒΗΜΑ, διότι αυτά που πετάς στους κάδους αυτούς (στο κέντρο όπου συχνάζουν οι μαύροι) δεν ανακυκλώνονται, και δεν είναι πρόβλημα παραεμπορίου.

Πλην του υγειονομικού που ανέφερα πιο πάνω είναι τεράστιο πρόβλημα οι γύφτοι και οι μαύροι που παίρνουν τα μέταλλα και τα ανακυκλώνουν σε παράνομα χυτευτήρια μέσα στην πόλη, διότι επιβαρύνουν με βαρέα μέταλλα την ατμόσφαιρα.

Όταν όμως πάθει καρκίνο ένας ψευδο-αριστερός του Σύριζα, του φταίνε οι μεγάλες επιχειρήσεις που λυμαίνονται τους περιβαλλοντικούς πόρους. Δεν του φταίνε όλες οι παράνομες δραστηριότητες που αυξάνουν τη περιβαντολλογική ρύπανση και εκτοξεύουν τη συγκέντρωση καρκινογόνων ουσιών. Καλώς ή κακώς όμως, η συγκέντρωση αυτή δεν γνωρίζει αριστερά / δεξιά / κέντρο / λαθρομετανάστη / βιομήχανο.

Θειο,

Δυστυχως ο ρακοσυλλεκτης (ασπρος, μαυρος, νεος, γερος, ταμ ταμ, τουμ τουμ) ειναι συμπτωμα της κοινωνιας μας σημερα. Δεν μπορεις να κατσεις να πεις στον αλλον που δεν εχει φαγητο να "μην ψαχνει τα σκουπιδια γιατι βρωμιζει την πολη μας". Θα σε μουτζωσει και θα εχει και δικιο. Εγω προσωπικα σαν SLN αν εφτανα σε σημειο να ψαχνω σκουπιδια και περνουσες απο διπλα μου σαν sotiris και μου ελεγες για βαρεα μεταλλα θα σου δαγκωνα το λαρυγγι και ας ετρεχες μετα να κανεις αντιτετανικο. Τερμα!

Το οργανωμενο σχεδιο "ντου στα σκουπιδια και μετα βουρ στο παρανομο χυτηριο" ειναι, ας το δεχτουμε, ενα θεμα, αλλα δεν μπορεις ενω η χωρα (και το κοινωνικο κρατος) γυρω σου καταρρει να μιλας για κουραφεξαλα οπως ο τυπακος.

Ειναι τα εντερα μας χυμενα στο πεζοδρομιο και ανησυχεις γιατι το πουκαμισο σου εχει σκιστει. Ναι ενα σκισμενο πουκαμισο μπορει να μην σε προστατεψει αποτελεσματικα απο το κρυο και να πουντιασεις να παθεις πνευμονια και να πεθανεις, αλλα, chances are, εχεις σοβαροτερα θεματα να σε απασχολουν την δεδομενη χρονικη στιγμη.

Ημαρτον να καθεσαι σοβαρα να πιστευεις οτι το συγκεκριμενο θεμα αποτελει παραπανω απο το 1% της αιτιας που εφυγες/φυγαμε απο την Αθηνα.

Ειπαμε νταξει να καταπιουμε την καραμελα με τους λαθρομεταναστες, οκ, αλλα οπως το παμε στο τελος πραγματικα για ολα τα προβληματα μας θα καταληξουμε οτι φταινε οι φτωχοι και οι μαυροι!

Νταξει οκ δεν φταιει ΜΟΝΟ ο Σαμαρας που ανοιξε τα συνορα το 90-τοσο για το τωρινο χαλι μας, φταινε και αυτοι που ηρθανε που δεν σεβονται κλπ κλπ, αλλα ο σεβασμος για τον συνανθρωπο, ερχεται μακραν δευτερος της επιβιωσης στην Δαρβινικη θεωρια.

Και στην τελικη ρε φιλε, αμα ειναι ετσι, εγω θα σου πω οτι φταιει ο μεγαλο-εργοστασιαρχης που "αγοραζει 1 ευρω τον τονο" τα σκουπιδια απο τον μαυρο και δημιουργει την "αγορα εργασιας" για το "ντου στους καδους"

Αμα θες ενα τσιροτο για το νεο σου "τραυματακι" κλεισε τα 10 παρανομα χυτηρια στο κεντρο της Αθηνας απο το να βαλεις διμοιριες ΜΑΤ να φυλανε τους... καδους.

Σταματα να καπνιζεις, σταματα να πουλας 2590826308723045968 καρκινογονα φαγητα/ποτα/insert word here, μποϋκοταρε την Monsanto, αλλαξε τους 20ετιας καταλυτες σου στο fiat punto integrale που εχουν σταματησει να σπανε το βενζολικο δακτυλιο εδω και 15 χρονια αλλα μη μου πρηζεις ΠΑΛΙ τον mp#%o οτι σου φταινε οι μαυροι ΚΑΙ απο χημικης αποψης.

Ειναι "Του ματς"

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=5804]neuromancer[/MENTION]

Άρα το πρόβλημα είναι η λειτουργία της δημοκρατίας. Δεν ξέρω αν λύνεται τόσο απλά ένα πρόβλημα τόσο χαρακτηριστικό της χώρας μας.

Συνέντευξη Βενιζέλου στο enikos.gr. Μου έκανε εντύπωση το θάρρος/θράσος του να επισκεφτεί στούντιο με αντιμνημονιακό κοινό. Ο Γιωργάκης δεν θα τολμούσε ποτέ να κάνει κάτι αντίστοιχο.

Ευάγγελος Βενιζέλος 1 - YouTube

τι αλλο θα κανουν για να τους βγαλουν παλι στην εξουσια ....α ρε παλιοσυστημα!

Link to comment
Share on other sites

Θειο,

Δυστυχως ο ρακοσυλλεκτης (ασπρος, μαυρος, νεος, γερος, ταμ ταμ, τουμ τουμ) ειναι συμπτωμα της κοινωνιας μας σημερα. Δεν μπορεις να κατσεις να πεις στον αλλον που δεν εχει φαγητο να "μην ψαχνει τα σκουπιδια γιατι βρωμιζει την πολη μας". Θα σε μουτζωσει και θα εχει και δικιο. Εγω προσωπικα σαν SLN αν εφτανα σε σημειο να ψαχνω σκουπιδια και περνουσες απο διπλα μου σαν sotiris και μου ελεγες για βαρεα μεταλλα θα σου δαγκωνα το λαρυγγι και ας ετρεχες μετα να κανεις αντιτετανικο. Τερμα!

Το οργανωμενο σχεδιο "ντου στα σκουπιδια και μετα βουρ στο παρανομο χυτηριο" ειναι, ας το δεχτουμε, ενα θεμα, αλλα δεν μπορεις ενω η χωρα (και το κοινωνικο κρατος) γυρω σου καταρρει να μιλας για κουραφεξαλα οπως ο τυπακος.

Ειναι τα εντερα μας χυμενα στο πεζοδρομιο και ανησυχεις γιατι το πουκαμισο σου εχει σκιστει. Ναι ενα σκισμενο πουκαμισο μπορει να μην σε προστατεψει αποτελεσματικα απο το κρυο και να πουντιασεις να παθεις πνευμονια και να πεθανεις, αλλα, chances are, εχεις σοβαροτερα θεματα να σε απασχολουν την δεδομενη χρονικη στιγμη.

Ημαρτον να καθεσαι σοβαρα να πιστευεις οτι το συγκεκριμενο θεμα αποτελει παραπανω απο το 1% της αιτιας που εφυγες/φυγαμε απο την Αθηνα.

Ειπαμε νταξει να καταπιουμε την καραμελα με τους λαθρομεταναστες, οκ, αλλα οπως το παμε στο τελος πραγματικα για ολα τα προβληματα μας θα καταληξουμε οτι φταινε οι φτωχοι και οι μαυροι!

Νταξει οκ δεν φταιει ΜΟΝΟ ο Σαμαρας που ανοιξε τα συνορα το 90-τοσο για το τωρινο χαλι μας, φταινε και αυτοι που ηρθανε που δεν σεβονται κλπ κλπ, αλλα ο σεβασμος για τον συνανθρωπο, ερχεται μακραν δευτερος της επιβιωσης στην Δαρβινικη θεωρια.

Και στην τελικη ρε φιλε, αμα ειναι ετσι, εγω θα σου πω οτι φταιει ο μεγαλο-εργοστασιαρχης που "αγοραζει 1 ευρω τον τονο" τα σκουπιδια απο τον μαυρο και δημιουργει την "αγορα εργασιας" για το "ντου στους καδους"

Αμα θες ενα τσιροτο για το νεο σου "τραυματακι" κλεισε τα 10 παρανομα χυτηρια στο κεντρο της Αθηνας απο το να βαλεις διμοιριες ΜΑΤ να φυλανε τους... καδους.

Σταματα να καπνιζεις, σταματα να πουλας 2590826308723045968 καρκινογονα φαγητα/ποτα/insert word here, μποϋκοταρε την Monsanto, αλλαξε τους 20ετιας καταλυτες σου στο fiat punto integrale που εχουν σταματησει να σπανε το βενζολικο δακτυλιο εδω και 15 χρονια αλλα μη μου πρηζεις ΠΑΛΙ τον mp#%o οτι σου φταινε οι μαυροι ΚΑΙ απο χημικης αποψης.

Ειναι "Του ματς"

Δάσκαλε, δεν μπορώ να εκτιμήσω την τάξη μεγέθους της ρύπανσης.

Ξαναλέω ότι αυτός στο Βήμα γράφει προκλητικές μπούρδες.

Όπως οι περισσότεροι στο Βήμα, γι' αυτό και έκλεισε και βγαίνει μόνο online.

Τους άξιζε 100%.

Και με βάση αυτό, έχεις δίκιο και εσύ και ο μυρ-αλής.

Αλλά:

όταν ζεις σε έναν κόσμο που ακούς:

1. πράσινη ανάπτυξη

2. ανακύκλωση

3. πράσινος - μπλε - κίτρινος κάδος

4. διαχωρισμός μπαταριών - αφής

5. μην πετάς τα λάδια του αυτοκινήτου στο χώμα, συνέλεξέ τα

6. ποδήλατο αντί αυτοκινήτου και χρήση ΜΜΜ

και γενικά μέτρα που προσπαθούν να ευαισθητοποιήσουν τον πολίτη (που γενικά αν το πάρεις ως μέτρα, δεν είναι και τόσο αποτελεσματικά από το π.χ. να βάλεις ένα φόρο ρύπανσης στα εργοστάσια),

αισθάνεσαι λίγο ότι ζεις σε τρίτο κόσμο όταν βλέπεις αυτά που (δεν) ανακυκλώνεις να κάνουν πεζοδρόμιο.

Προσωπικά το θεωρώ πολύ επικίνδυνο για την Αθήνα, όχι για τη συγκέντρωση των χημικών αλλά για βακτηριο-λοιμώξεις. Δεν το θεωρώ 'μικρό' θέμα, να πάθουν 100.000 άνθρωποι λοίμωξη από το πουθενά, και αυτοί που θα το πάθουν πρώτοι θα είναι αυτοί που δεν θα μπορούν να πληρώσουν 30 ευρώ για ένα αντιβιοτικό ή δεν θα έχουν ασφάλιση (λόγω του ... κοινωνικού κράτους που λές παραπάνω).

Σίγουρα το πρώτο που πρέπει να διορθωθεί είναι το κοινωνικό κράτος. Αλλά μέχρι να το φτιάξουμε αυτό, δεν θα ήθελα να πάθω χολέρα, ούτε εγώ, ούτε και οι συγγενείς μου. Απλά σκέψου ότι ο elegant ρακοσυλλέκτης (που δεν ψάχνει στα σκουπίδια για να φάει αλλά για να ξεσκαρτάρει μέταλλα) δεν χρησιμοποιεί γάντια, αλλά μπαίνετε στο ίδιο τρόλλεϋ, οπότε πιάνετε τα ίδια σκουπίδια.

(το πιο αστείο btw των "επαγγελματιών" είναι το κλεμμένο καρότσι Σκλαβενίτης πιασμένο με αλυσίδα για παπί σε δέντρο).

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το μπανίσατε??

Ταιριάζει και με τα ελληνικά δεδομένα πιστεύω :)

This is why I don't give you a job - Andor Jakab

Γι' αυτό λένε ότι τα λεφτά πάνε στα λεφτά... έχει στηθεί έτσι όλο το σύστημα που είναι πολύ δύσκολο από την χαμηλή τάξη να αναδυθείς και να πας στην υψηλή, μόνο από τύχη ή λαμογιά μπορεί να συμβεί αυτό... Δεν είναι τυχαίο και το concept της ταινίας "in time", αυτό ακριβώς περιγράφει και είναι όντως πραγματικό και ρεαλιστικό...

Εν τω μεταξύ το σύστημα αυτό είναι παγκόσμιο και έχει στηθεί τόσο ωραία που σε πετάει εκτός όσο καλός και να είσαι... Θα σου πω ένα παράδειγμα... Έχεις μια τρομερή ιδέα την οποία μπορείς να την υλοποιήσεις εύκολα με λίγα χρήματα και να βγάλεις μεγάλο κέρδος, αλλά όμως για να την κάνεις θα πρέπει να περάσεις από ένα ολόκληρο σύστημα πιστοποιήσεων, πατεντών, φορολογίας, το οποίο θα σου κοστίσει αρκετές δεκάδες χιλιάδες ευρώ (20Κ-60Κ) και αφού το καταφέρεις (επειδή έχεις την τύχη να έχεις κάποια λεφτά στην άκρη), μετά θα πρέπει να ανταγωνιστείς με όλο το ήδη υπάρχον κατεστημένο, το οποίο απλά θα σε κάνει κιμά με διάφορους τρόπους (όχι απαραίτητα καθαρούς)...

Επομένως, είναι σχεδόν αδύνατο να ξεκολλήσει κανείς από τον πάτο της κατσαρόλας και να ανέβει ψηλά... Αυτό προσπαθεί να διατηρήσει το υπάρχον σύστημα με νύχια και με δόντια και δεν πρόκειται να αλλάξει γιατί η συντριπτική πλειοψηφία του κόσμου δεν το έχει καταλάβει, γιατί δεν έχει προσπαθήσει να το κάνει...

Link to comment
Share on other sites

Έλληνας πουλάει την… ψήφο του μέσω ebay.com έναντι 100 δολ.

Πηγή:www.capital.gr

Θεωρώ ότι ταιριάζει καλύτερα σε ένα θέμα με τίτλο "Χρεωκοπία Ελλάδας" παρά στο θέμα με τις ειδήσεις για αυτό και το έβαλα εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.