Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

παίδες οι εκλογές θα γίνουν σίγουρα στις 6/5; ή έτσι ακούγεται;

δεν έχω παρακολουθήσει καθόλου και θέλω να δω τι θα κάνω με τη σχολή..

Έχουν ανακοινωθεί για τις 6/5

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως τον Μάνο τον έχω στα υπόψη. Είχε τα @@ να βγει στη δημόσια ΝΕΤ και να μιλήσει για απολύσεις 400.000 ΔΥ ζητώντας την ψήφο μας. Το λιγότερο τρελός. Έτσι κι αλλιώς όλοι λίγο πολύ μου μοιάζουν με πλασιέ που θέλουν να μου πουλήσουν την ιδεολογία τους για να τους πληρώσω με την ψήφο μου. Ψάχνουν τι ακούγεται όμορφα στα αυτιά μου και όχι μια πατέντα για να ξεφύγουμε επιτέλους από τα σκατά. Φωνάζουν για τους ενόχους και όταν έρθει η ώρα να προτείνουν ΛΥΣΕΙΣ τα ρίχνουν στην πάταξη της φοροδιαφυγής (στην καλύτερη).

Βαρέθηκα το λαικισμό και βαρέθηκα το 1/3 του μεικτού μισθού μου να πηγαίνει στις συντάξεις που δεν ξέρω αν θα πάρω και το 1/4 του καθαρού να πηγαίνει στον κουμπαρά του κράτους μέσω ΦΠΑ και να μην είναι αρκετό.

Ο Υπουργός οικονομικών του Μητσοτάκη!!

Ο αποτυχημένος επιχειρηματίας που πούλησε το εργοστάσιο ( Αλλατίνη) της μάνας του!

Link to comment
Share on other sites

Ο Υπουργός οικονομικών του Μητσοτάκη!!

Ο αποτυχημένος επιχειρηματίας που πούλησε το εργοστάσιο ( Αλλατίνη) της μάνας του!

Φίλε μου αυτό δεν το γνώριζα και μου κίνησε την περιέργεια. Μετά από λίγο google.

«Η αληθινή ιστορία της Αλλατίνη». Όταν οι μεταρρυθμίσεις Μάνου άρχισαν να ενοχλούν, πολιτικοί του αντίπαλοι διέδωσαν ότι ο λόγος που ασχολήθηκε με την πολιτική, ήταν ότι απέτυχε στις επιχειρήσεις. Η αλήθεια είναι ότι ο Στέφανος Μάνος έμεινε στη Γενική Διεύθυνση της Αλλατίνη από το 1968 μέχρι το 1977. Σε όλο αυτό το διάστημα, η επιχείρηση σημείωσε εκπληκτική ανάπτυξη (αύξησε το τζίρο της σε πραγματικές τιμές κατά 341%), διατηρώντας ταυτόχρονα σε όλη την περίοδο σημαντική κερδοφορία. Ο Στέφανος Μάνος δημιούργησε ένα νέο εργοστάσιο μπισκότων, με εκατοντάδες νέες θέσεις εργασίας και εισήγαγε για πρώτη φορά στην Ελλάδα καινοτομίες, όπως τα μπισκότα σε πακέτα και το αλεύρι για όλες τις χρήσεις. Η Αλλατίνη αντιμετώπισε προβλήματα πολύ μετά την αποχώρηση Μάνου, όταν στη δεκαετία του 80, οι κυβερνήσεις της Ν.Δ. και του ΠΑ.ΣΟ.Κ. πάγωσαν τις τιμές πώλησης των αλεύρων, ενώ αυξανόταν αλματωδώς οι τιμές αγοράς του σιταριού. Τότε έκλεισαν οι περισσότερες βιομηχανίες αλεύρων. Η Αλλατίνη κατάφερε όμως να κρατηθεί ζωντανή για να γίνει στη συνέχεια μία υγιής επιχείρηση με ακμαία μετοχή στο ελληνικό χρηματιστήριο.

Πολιτική σταδιοδρομία και επιτεύγματα Στέφανου Μάνου

Read more: DeFreJus: Τελικά, πόσο αξιόπιστος και... φιλελεύθερος είναι ο κ. Στέφανος Μάνος;

Για τον Μάνο υπάρχει λόγος και αντίλογος. Φήμες και απαντήσεις στις φήμες. Άλλοι τον πάνε άλλοι όχι. Εγώ δεν τον θυμάμαι σαν υπουργό επί Μητσοτάκη. Διαβάζω μέσα σε blog που πλακώνονται για τον Μάνο για τα καλά του και τα κακά του. Σίγουρα δεν είναι ο καλύτερος τρόπος ενημέρωσης και ντρέπομαι που έπρεπε να φτάσουμε ως εδώ ιγα να ψάξω καλύτερα που θα ρίξω την ψήφο μου. Σίγουρα έχει το "αρνητικό" ότι έχει υπάρξει πολιτικός και άρα έχει ευθύνες για το σημερινό χάλι. Ωστόσο διαβάζω ότι επί υπουργίας του τα πράγματα δεν πήγαν τόσο άσχημα.

Αλλά ΟΚ και έστω ότι τρώει Χ ο κωλοτούμπας Μάνος.

ΠΡΟΣΟΧΗ

Ζητείται άφθαρτος πολιτικός, με ρεαλίστικό και ακριβές σχέδιο εξόδου από την κρίση για να λάβει την ψήφο μου. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου αυτό δεν το γνώριζα και μου κίνησε την περιέργεια. Μετά από λίγο google.

Για τον Μάνο υπάρχει λόγος και αντίλογος. Φήμες και απαντήσεις στις φήμες. Άλλοι τον πάνε άλλοι όχι. Εγώ δεν τον θυμάμαι σαν υπουργό επί Μητσοτάκη. Διαβάζω μέσα σε blog που πλακώνονται για τον Μάνο για τα καλά του και τα κακά του. Σίγουρα δεν είναι ο καλύτερος τρόπος ενημέρωσης και ντρέπομαι που έπρεπε να φτάσουμε ως εδώ ιγα να ψάξω καλύτερα που θα ρίξω την ψήφο μου. Σίγουρα έχει το "αρνητικό" ότι έχει υπάρξει πολιτικός και άρα έχει ευθύνες για το σημερινό χάλι. Ωστόσο διαβάζω ότι επί υπουργίας του τα πράγματα δεν πήγαν τόσο άσχημα.

Αλλά ΟΚ και έστω ότι τρώει Χ ο κωλοτούμπας Μάνος.

ΠΡΟΣΟΧΗ

Ζητείται άφθαρτος πολιτικός, με ρεαλίστικό και ακριβές σχέδιο εξόδου από την κρίση για να λάβει την ψήφο μου. Ευχαριστώ.

Από τη στιγμή που υπήρξε μέσα στη ΝΔ κι επί εποχής Μητσοτάκη αυτομάτως το τρώει το Χ. Βασικά όλοι που έχουν περάσει από ΝΔ/Πασοκ οποιαδήποτε στιγμή τρώνε αυτομάτως Χ. Κι ο Καμμένος μία από τα ίδια. Ναι καλά τα λέει ΤΩΡΑ, αλλά τόσα χρόνια μαζί με τα άλλα λαμόγια ήταν.

Ο μόνος που μέχρι στιγμής φαίνεται να είναι αληθινός είναι ο Καζάκης, τώρα που θα καταλήξει αυτός και ποια η ιστορία του .. δε γνωρίζω. Είναι μεγάλο θέμα το που να αφήσεις την ψήφο σου και να νιώσεις ότι πιάνει τόπο.

Έγινε επεξεργασία από DJD
Link to comment
Share on other sites

Ο καζακης υποστηριζει την επιστροφη στη δραχμη για να σωθει η χωρα κι εγω δεν εχω πειστει οτι δεν μπορουμε να σωθουμε με το ευρω. Εχει ταχθει με καποιο κομμα για να μελετησω τις θεσεις του;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου αυτό δεν το γνώριζα και μου κίνησε την περιέργεια. Μετά από λίγο google.

Για τον Μάνο υπάρχει λόγος και αντίλογος. Φήμες και απαντήσεις στις φήμες. Άλλοι τον πάνε άλλοι όχι. Εγώ δεν τον θυμάμαι σαν υπουργό επί Μητσοτάκη. Διαβάζω μέσα σε blog που πλακώνονται για τον Μάνο για τα καλά του και τα κακά του. Σίγουρα δεν είναι ο καλύτερος τρόπος ενημέρωσης και ντρέπομαι που έπρεπε να φτάσουμε ως εδώ ιγα να ψάξω καλύτερα που θα ρίξω την ψήφο μου. Σίγουρα έχει το "αρνητικό" ότι έχει υπάρξει πολιτικός και άρα έχει ευθύνες για το σημερινό χάλι. Ωστόσο διαβάζω ότι επί υπουργίας του τα πράγματα δεν πήγαν τόσο άσχημα.

Αλλά ΟΚ και έστω ότι τρώει Χ ο κωλοτούμπας Μάνος.

ΠΡΟΣΟΧΗ

Ζητείται άφθαρτος πολιτικός, με ρεαλίστικό και ακριβές σχέδιο εξόδου από την κρίση για να λάβει την ψήφο μου. Ευχαριστώ.

Την αλήθεια δύσκολα θα την δεις γραμμένη. Σίγουρα όχι στις σελίδες που παραθέτεις. Εδώ κάτι μπορεί να καταλάβεις.

Όπως και να έχει υπουργός οικονομικών στις ρεμούλες Μητσοτάκη :

1) Έφαγε το καταπέτασμα.

2) Δεν πίρε χαμπάρι τίποτα μόνο υπέγραφε να τρώνε οι άλλοι !!

Όσο για την αναζήτηση του άφθαρτου, όλοι αυτόν ψάχνουμε, δεν είσαι μόνος

Link to comment
Share on other sites

Ο Μάνος πήγε στον πρόεδρο να παραπονεθεί για τις χαμηλές επιχορηγήσεις στα κόμματα (μετάφραση: στο κόμμα του) ή το αφήνει για αργότερα; Σε κάθε εκλογική αναμέτρηση πάει για καφέ στον πρόεδρο με αυτό το αίτημα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά μου ακούγονταν καλές οι προτάσεις του Καζάκη, όμως είναι απλώς ιδεολογήματα. Αυτό φαίνεται απ' τις φανερές διαφορές όλων των οικονομολόγων πάνω στο θέμα αυτό.

Κρατάτε μικρό καλάθι για όλους. Το τί πιστεύει ή προτείνει ο καθένας δεν φέρει συννημένη υπογραφή ότι θα υλοποιηθούν. Κι ακόμα κι αν υλοποιηθούν, ότι θα φέρουν τη λύση.

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο σίγουρο είναι πως πίσω είναι το ρέμα και μπρος ο γκρεμός... τουλάχιστον ρε παιδί μου να κατέβουμε από το γκρεμό από κανένα μονοπάτι, όχι να πάρουμε φόρα και να σαλτάρουμε σαν σύγχρονοι Σουλιώτες... όλοι μας σπρώχνουν κακήν κακώς να πέσουμε από κάτω, τουλάχιστον ο Καζάκης φαίνεται να έχει μια λογική να πάμε από το μονοπάτι...

Εν τω μεταξύ σήμερα είχαμε παρόμοια κουβέντα στην δουλειά και οι περισσότεροι έχουν άγνοια του Καζάκη και του ΕΠΑΜ... αν δεν σε παίξει το χαζοκούτι στο δελτίο των 8 δεν υπάρχεις ρε γμτ...

Link to comment
Share on other sites

Έχει κόμμα ο Καζάκης?

Δεν παρακολουθώ TV (περιστασιακά), γνωρίζω προφανώς την ύπαρξή του και μου είναι αναγνωρίσιμος, πλην όμως δεν έχω ξεκάθαρη εικόνα αν έχει κόμμα (το υποθέτω!) αλλά σίγουρα δεν γνωρίζω πώς λέγεται το κόμμα του.

Άρα έχουμε πρόβλημα! Ένα μικρό κόμμα, καλό κακό δεν μας απασχολεί, δεν έχει τύχη στις εκλογές γιατί θα χαθεί στη μετριότητα των επιδόσεων όλων των μικρών κομμάτων (0.5 - 1.5 %).

Έγινε επεξεργασία από neuromancer
Link to comment
Share on other sites

Την αλήθεια δύσκολα θα την δεις γραμμένη. Σίγουρα όχι στις σελίδες που παραθέτεις. Εδώ κάτι μπορεί να καταλάβεις.

Όπως και να έχει υπουργός οικονομικών στις ρεμούλες Μητσοτάκη :

1) Έφαγε το καταπέτασμα.

2) Δεν πίρε χαμπάρι τίποτα μόνο υπέγραφε να τρώνε οι άλλοι !!

Όσο για την αναζήτηση του άφθαρτου, όλοι αυτόν ψάχνουμε, δεν είσαι μόνος

Πολύ καλη η παραπομπή στο άρθρο του Βήματος. Δεν είχα φανταστεί ποτέ το μέγεθος και την ιστορία της Αλλατίνη. Το ότι την κατέστρεψε ο Μάνος βέβαια δεν προκύπτει από το άρθρο, ούτε ότι έφαγε το καταπέτασμα σαν υπουργός ούτε το νο 2.

Τέλος πάντων, όλοι έχουμε τις συμπάθειες και τις αντιπάθειές μας και είναι σεβαστό.

Link to comment
Share on other sites

Άρα έχουμε πρόβλημα! Ένα μικρό κόμμα, καλό κακό δεν μας απασχολεί, δεν έχει τύχη στις εκλογές γιατί θα χαθεί στη μετριότητα των επιδόσεων όλων των μικρών κομμάτων (0.5 - 1.5 %).

Αυτό είναι το πρόβλημα. Ακόμα και να τον ψηφίσεις και να πεις ότι έκανες κάτι, αν δεν πάρει τουλάχιστον 3% θα ναι σαν η ψήφο να πήγε στον κάδο. Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα δε λες τίποτα Jaco..

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.