Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Στη Βουλή φωνάζουνε ότι στη Δημοκρατία δεν υπάρχουνε αδιέξοδα πράμα που το δέχομαι -εδώ όμως μου παρουσιάζεις μονόδρομους. Πιστεύω ότι όλα είναι θέμα προτεραιοτήτων , απλά οι κυβερνώντες βάλαν πρώτα τις τράπεζες και γενικά το τραπεζικό σύστημα και όχι , όπως εγώ θεωρώ σωστότερο , τον λαό.

Προσωπικά ήξερα για τον ESM από τις πρώτες στιγμές καθώς εκείνη την περίοδο τύχαινε να ακούω κάτι γραφικούς στο Ράδιο9 - ανέβασα μάλιστα και σχετικό βίντεο εδώ. Άλλο όμως εγώ ρώτησα - ρωτήθηκε καθαρά ο λαός για το αν θέλει τέτοιο σατράπη πάνω από το κεφάλι του; τί λέω θα μου πεις. Ένα δημοψήφισμα πέταξε ο Γιώργης και θυμάσαι τι έγινε. Τα αντανακλαστικά στο dt ,ο Γιώργης παίρνει δρόμο , ο τραπεζίτης πρωθυπουργός υπογράφει ένταξη στο ESΜ τον Φεβρουάριο του '12 και στις εκλογές ούτε κουβέντα περί τούτου.

Και ο Σύριζα μούγκα , το ξαναλέω. Ελπίζω να σου απάντησα στο τρίτο κομμάτι.

Δλδ επειδή το λένε στη Βουλή πρέπει να το πιστέψουμε κιόλας ότι δεν έχει αδιέξοδα; Το μόνο που αλλάζει στην Δημοκρατία απο πχ τη Δικτατορία είναι ποιος παίρνει τις αποφάσεις. Το πλήθος των δυνατών αποφάσεων όμως και οι επιπτώσεις καθεμιάς εξ αυτών δεν αλλάζει.

Άλλο ESM και άλλο Σύμφωνο σταθερότητας. Το ένα όταν χρειάζεται συμπληρώνει το άλλο αλλά είναι τελείως διαφορετικό πράγμα. Να στο πω χοντρικά το σύμφωνο σταθερότητας στη θεωρία ΠΑΝΤΑ είναι αυτό που θα σε κάνει να μη χρειαστείς τον ESM να σε σώσει.

Η Ελλάδα αν δεν κάνω λάθος είναι απο τις ελάχιστες χώρες που δεν κλήθηκε να ψηφίσει αν θέλει Ευρώ ή όχι, και συ θες και δημοψήφισμα για τον ESM; Σόρρυ ειλικρινά δε σε ειρωνεύομαι αλλά φαντάζομαι ότι καταλαβαίνεις τι σου λέω έτσι;

Αλλά ξέρεις ποιο είναι το θέμα; Αυτά τα δημοσιονομικοί κανόνες είχαν θεσπιστεί προ πολλού:

Euro convergence criteria - Wikipedia, the free encyclopedia

1992 φίλος. Απλά χρειάστηκε να έρθει η κρίση για να πάρουν χαμπάρι ότι αυτοί οι κανόνες "συγκατοίκησης" είχαν πλέον συνδεθεί με Κάιρο.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα θέλεις να μου πεις ότι θέλουμε και manual για την οικονομική διαχείριση του Κράτους; Όχι φίλε , θέμα πολιτικών επιλογών και συμφερόντων είναι, όχι έλλειψη τεχνογνωσίας.

Για το αν θέλουμε ευρώ η δραχμή φρόντισε ο Σημίτης. Το ότι δεν μας ρώτησαν , όπως πχ στη Σουηδία , μαγκιά τους. Μας έχουν του χεριού τους , ναι , αλλά γιατί το ντόπιο πολιτικό προσωπικό τους το επέτρεψε. Αλλά από πότε είναι παράλογο ή χαζό ένα δημοψήφισμα στη Δημοκρατία , για το οποιοδήποτε θέμα (πόσο μάλλον για ένα τόσο σοβαρό ζήτημα - ESM,€); ρητορικό το ερώτημα βέβαια.

Βλέπεις όμως φρόντισε όλο το σύστημα (πολιτικοί εντός και εκτός , συστημικά μμε) να ξορκίσει το δημοψήφισμα που έριξε στο τραπέζι ο Γιώργος , φορτώνοντάς του μάλιστα όλα τα κακώς κείμενα. Λές και τα έκανε μόνος του αυτά. Ξεχνιέται η πλύση εγκεφάλου που έκαναν τα κανάλια κάθε βράδυ;

Link to comment
Share on other sites

Τώρα θέλεις να μου πεις ότι θέλουμε και manual για την οικονομική διαχείριση του Κράτους; Όχι φίλε , θέμα πολιτικών επιλογών και συμφερόντων είναι, όχι έλλειψη τεχνογνωσίας.

Για το αν θέλουμε ευρώ η δραχμή φρόντισε ο Σημίτης. Το ότι δεν μας ρώτησαν , όπως πχ στη Σουηδία , μαγκιά τους. Μας έχουν του χεριού τους , ναι , αλλά γιατί το ντόπιο πολιτικό προσωπικό τους το επέτρεψε. Αλλά από πότε είναι παράλογο ή χαζό ένα δημοψήφισμα στη Δημοκρατία , για το οποιοδήποτε θέμα (πόσο μάλλον για ένα τόσο σοβαρό ζήτημα - ESM,€); ρητορικό το ερώτημα βέβαια.

Βλέπεις όμως φρόντισε όλο το σύστημα (πολιτικοί εντός και εκτός , συστημικά μμε) να ξορκίσει το δημοψήφισμα που έριξε στο τραπέζι ο Γιώργος , φορτώνοντάς του μάλιστα όλα τα κακώς κείμενα. Λές και τα έκανε μόνος του αυτά. Ξεχνιέται η πλύση εγκεφάλου που έκαναν τα κανάλια κάθε βράδυ;

Ξεκινάω ανάποδα. Το δημοψήφισμα του Γιώργου ήταν αντάξιο της νοημοσύνης του Γιώργου. Απο το ποιο ήταν το ερώτημά του μέχρι το πως ακριβώς το χειρίστηκε.

Μεταξύ μας τώρα (και ναι ξέρω ότι αυτό δεν ακυρώνει το ότι δεν ερωτηθήκαμε) πιστεύεις ότι αν στις αρχές του 2000 είχαμε κάνει δημοψήφισμα θα έβγαινε αρνητικό; Μην πας μακρυά εδώ μετά απο 5 χρόνια κρίσης και το ΣΥΡΙΖΑ δεν τολμάει να θέσει σαν ξεκάθαρη γραμμή το ενδεχόμενο εξόδου απο την Ευρωζώνη. Απο το ευρώ δεν είναι φετιχ έχουμε φτάσει περίπου να αντιμετώπιζεται ο Λαφαζάνης σαν γραφικός (άλλο καπέλο αν η πτέρυγα του θα ελέγχει αρκετούς βουλευτές για να δημιουργήσει πρόβλημα στο τσίπρα μεθαύριο). Δεν το λέω αυτό για να σου πω και αυτοί τα ίδια λένε. Στο λέω απλά με το σκεπτικό ότι αν υπήρχαν αρκετά αυτιά που να καλωσόριζαν το ενδεχόμενο εξόδου απο το Ευρώ πιστεύω ότι ο Αλέξης θα το είχε κάνει παντιέρα.

Και όσον αφορά την πρώτη σου πρόταση. Και manual χρειάζεται, και πολιτικές επιλογές. Και επίσης κοινωνική συνοχή. Παράδειγμα. Αυτά που είχε προτείνει ο Σπράου αν θυμάμαι καλά στο Σημίτη κάπου στο 1996-1997 και η ασφαλιστική αναδιιάθρωση που είχε προταθεί κάπου έκει ήταν σαφώς ηπιότερα απο τη Μνημονιακή καταιγίδα. Αλλά εμείς είχαμε κολλήσει στο "Οι Έλληνες ζουν περισσότερο απο ότι πρέπει", άρχισαν οι αντιδράσεις, το ΠΑΣΟΚ θυμήθηκε το παλιό καλό εαυτό του και δεν προχώρησε τίποτα απο όλα αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Μεταξύ μας τώρα (και ναι ξέρω ότι αυτό δεν ακυρώνει το ότι δεν ερωτηθήκαμε) πιστεύεις ότι αν στις αρχές του 2000 είχαμε κάνει δημοψήφισμα θα έβγαινε αρνητικό;

με τα όσα γνωρίζαμε τότε, προφανώς και όχι. Ευρώ με τα χίλια.

Αν και από τότε θυμάμαι να υπάρχουν κάποιοι αρνητικοί στην είσοδό μας στην ΟΝΕ, αλλά αντιμετωπίζονταν όπως πρέπει. Ως γραφικοί που δε θέλανε να δουν την Ελλάδα να πηγαίνει μπροστά

Link to comment
Share on other sites

Μην υποτιμάς τον Γιώργο γιατί αν θυμάσαι από μία κουβέντα του έπαιξε 5% η ισοτιμία ευρώ-δολάριο σε μία μέρα με ότι αυτό συνεπάγεται. Χώρια που τον χειροκρόταγαν όρθιοι οι δικοί του στην μάζωξη του Πασόκ μετά την επιστροφή του στην Ελλάδα. Για πολλά τον έχω , για χαζό όμως όχι.

Αν γινόταν δημοψήφισμα το 2000 το αποτέλεσμα θα ήταν αυτό που θα προωθούσαν τα κέντρα εξουσίας και πληροφόρησης. Κατά πάσα πιθανότητα θετικό. Γιατί δυστηχώς καταπίνουμε αμάσητο ότι μας ταίζουνε. Ακόμη και τώρα που η δυνατότητα πληροφόρησης είναι πολύ διαφορετική από εκείνη του 2000.

Τώρα για τα manual - άκουγα πριν στο star ότι οι τροικανοί ζητάνε να αρθεί το μέτρο με τις 100 δόσεις για τα κόκινα δάνεια των επιχειρήσεων. Αν είναι όντως έτσι , το κανάλι επικαλέστηκε δημοσίευμα εφημερίδας , βλέπεις που πάει το πράμα. Και αυτό είναι ένα μόνο δείγμα.

Link to comment
Share on other sites

Κατερίνα Σαββαΐδου:Ο λύκος που φυλάει τους λύκους

Η Γενική Γραμματέας Εσόδων, δηλαδή ο υπ. αριθμ. 1 αρμόδιος στη χώρα για την είσπραξη φόρων, ήταν ανώτατο στέλεχος στην PwC στα 4 χρόνια που αυτή έστηνε σχήματα φοροαποφυγής για τις μεγαλύτερες ελληνικές πολυεθνικές. Για τη θέση της Γ.Γ. την πρότεινε ο υπουργός Οικονομικών, ο πρώην εργοδότης του οποίου επίσης εμπλέκεται στα LuxLeaks. Και αυτό δεν είναι παρά η άκρη του μίτου της διαπλοκής μεταξύ PwC και δημοσίου

(Δύο μέρες πριν τη δημοσιοποίηση των LuxLeaks, οργανώθηκε το 6ο Tax Forum στη Θεσσαλονίκη με σπόνσορες ανάμεσα σε άλλους την PwC. Κεντρικοί ομιλητές ήταν δύο: η Κατερίνα Σαββαίδου, πρώην PwC / πλέον Γ.Γ. Εσόδων. Και ο Γιώργος Μαυραγάνης, πρώην KPMG / πλέον υφυπουργός Οικονομικών.)

Και όμως, παρόλο που η κ. Σαββαΐδου ήταν Tax Senior Manager στην PwC, η ελληνική κυβέρνηση την είχε διορίσει ήδη από τον Ιούλιο του 2013 (βλ. ΦΕΚ παραπλεύρως) σε επιτροπή του Υπουργείου Οικονομκών ενώ (όπως θα δούμε παρακάτω) ταυτόχρονα με τη θέση της στην PwC έκανε δηλώσεις σε διεθνή μέσα ως «σύμβουλος της κυβέρνησης».

Από το προσωπικό της LinkedIn προκύπτει ότι έμεινε στην PwC από τον Ιανουάριο του 2010 ως τον Ιούνιο του 2014, περίοδος που εν μέρει συμπίπτει με την περίοδο των LuxLeaks. Για παράδειγμα, δύο από τα tax rulings που επιτρέπουν, κατά το ICIJ, σε ελληνικές εταιρείες να κάνουν φοροαποφυγή στο Λουξεμβούργο (ένα ruling για το EFG Group του Ομίλου Λάτση, και ένα για τη Wind Hellas) έχουν ημερομηνία Φεβρουαρίου και Μαρτίου 2010 αντίστοιχα, αφού δηλαδή η κ. Σαββαΐδου έχει αναλάβει ως senior manager στην PwC.

Link to comment
Share on other sites

Κατερίνα Σαββαΐδου: Πρώτα η φοροαποφυγή και μετά η φοροδιαφυγή

Ως προτεραιότητα θα έχει την πάταξη της φοροαποφυγής και στη συνέχεια της φοροδιαφυγής, καθώς, όπως επισημαίνει σε στενούς συνεργάτες της, το όλο θέμα είναι να μην επιτρέψεις στον άλλον να φθάσει στο σημείο να φοροδιαφύγει. Αυτό το επιτυγχάνεις μόνο εφόσον κλείσεις όλα τα «παράθυρα» της φοροαποφυγής. Και επειδή προέρχεται από την ελεύθερη αγορά, είναι σε θέση να γνωρίζει τα περισσότερα από αυτά.

ως ειδική την προσέλαβαν :p

Link to comment
Share on other sites

Και η Ευρωπέικη αλληλεγγύη συνεχίζεται - ΕΜΣ: Φέρτε πίσω τα λεφτά του ΤΧΣ... | Άρθρα | Ελευθεροτυπία

Τα βλέπουν αυτά στον Σύριζα;; που θέλουν και να διαπραγματευτούν μαζί τους;

Link to comment
Share on other sites

Και η Ευρωπέικη αλληλεγγύη συνεχίζεται - ΕΜΣ: Φέρτε πίσω τα λεφτά του ΤΧΣ... | Άρθρα | Ελευθεροτυπία

Τα βλέπουν αυτά στον Σύριζα;; που θέλουν και να διαπραγματευτούν μαζί τους;

...ενώ δεν θα εκταμιευτεί και η δόση 1,8 δισ. ευρώ από τον EFSF, διαμήνυσε..

LOL... παλι τη "δοση" περιμενουμε?? Δεν παλιωσε λιγο αυτο το αστειο? :hehe:

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=4171]deninho[/MENTION]

Δεν ξέρω αν το γελάς αλλά δεν πιστεύεις ότι έχει μια βάση και αυτό; (κατά το hackers βρίσκουν δουλειά σε εταιρίες security) [MENTION=1498]SLN[/MENTION] Σόλωνα σε πανεπιστήμιο ή κάτι τέτοιο δε δουλεύεις; Παίρνοντας σα δεδομένο ότι το κράτος είναι για κλωτσιές και ότι οι πλούσιοι θα βγουν λάδι (για να μη μου πεις να φορολογήσουν τους πλούσιους ή κάτι τέτοιο) να φανταστώ απο τα "lol" και τα "παλιά αστεία" ότι αν το Δεκέμβριο μείνεις χωρίς μισθό θα ξεκαρδιστείς στα γέλια έτσι;

Link to comment
Share on other sites

...αν το Δεκέμβριο μείνεις χωρίς μισθό...

Panic-Attacks-Treatment2-1.jpg

Μισο... τρεχω να αλλαξω σωβρακο γιατι τετοιο ενδεχομενο δεν το ειχα σκεφτει (γιατι δεν βλεπω τηλεοραση-που το πιπιλανε συνεχεια) και ομολογουμενως μου εφυγε πορδοζωμος.

Επιστρεφω με καθαρα εσωρουχα...

Link to comment
Share on other sites

Panic-Attacks-Treatment2-1.jpg

Μισο... τρεχω να αλλαξω σωβρακο γιατι τετοιο ενδεχομενο δεν το ειχα σκεφτει (γιατι δεν βλεπω τηλεοραση-που το πιπιλανε συνεχεια) και ομολογουμενως μου εφυγε πορδοζωμος.

Επιστρεφω με καθαρα εσωρουχα...

Εν μέρει σωστός γιατί σε κάθε ανάλογη περίπτωση αυτοι που την τρώνε είναι όσοι έχουν λαμβάνειν από το Δημόσιο (ληξιπρόθεσμες οφειλές). Θα είχε "πλάκα" αν μια φορά έπεφτε καθυστέρηση στην πληρωμή συντάξεων και μισθών. Μια δύο μέρες για να δουμε πόσο ακριβώς χρειάζεται το χιούμορ για να σταματήσει και να καταλάβουν οι απανταχού χιουμοριστες τι εστί βερίκοκο.

Link to comment
Share on other sites

Εν μέρει σωστός γιατί σε κάθε ανάλογη περίπτωση αυτοι που την τρώνε είναι όσοι έχουν λαμβάνειν από το Δημόσιο (ληξιπρόθεσμες οφειλές). Θα είχε "πλάκα" αν μια φορά έπεφτε καθυστέρηση στην πληρωμή συντάξεων και μισθών. Μια δύο μέρες για να δουμε πόσο ακριβώς χρειάζεται το χιούμορ για να σταματήσει και να καταλάβουν οι απανταχού χιουμοριστες τι εστί βερίκοκο.

Νταξει δεν μπορει να μιλας σοβαρα ετσι? Εσυ κανεις το χιουμορ... Απλα τρολλαρεις α λα Μεγκα.

Δηλαδη θες να μας πεις οτι το οσφυοκαμπτη Αντωνακ-ι θα κατσει ξαφνικα να σηκωσει κεφαλι στους τραπεζιτες και δεν θα δωσει τωλο οπως ολα αυτα τα χρονια για να παρουμε τη... δοση μας και να ξεχαρμανιασουμε.

Αναποδα... θες επισης να πεις οτι οι τραπεζιτες θα κινδυνεψουν να "χασουν" τον καλο πελατη που απλα εχει ανοιχτο το τεφτερι και δανειζεται αβερτα (για να ξεχρεωσει τους δανειστες, ΠΡΩΤΙΣΤΩΣ) με αντικρυσμα τα-παντα-ολα της χωρας.

Εγω κανω χιουμορ?????

Σοβαρα τωρα, ειναι πολυ καλα τα επιχειρηματα σου. Απλα τα λες πολυ νωρις. Πρεπει να περιμενεις ~30 χρονακια ακομα για να με πιασεις σε ηλικια μεσου ψηφοφορου σας και να ψαρωσω... Καλο εργαλειο ο "φοβος" δε λεω. Απλα δεν πιανει σε ολους.

Link to comment
Share on other sites

Νταξει δεν μπορει να μιλας σοβαρα ετσι? Εσυ κανεις το χιουμορ... Απλα τρολλαρεις α λα Μεγκα.

Δηλαδη θες να μας πεις οτι το οσφυοκαμπτη Αντωνακ-ι θα κατσει ξαφνικα να σηκωσει κεφαλι στους τραπεζιτες και δεν θα δωσει τωλο οπως ολα αυτα τα χρονια για να παρουμε τη... δοση μας και να ξεχαρμανιασουμε.

Αναποδα... θες επισης να πεις οτι οι τραπεζιτες θα κινδυνεψουν να "χασουν" τον καλο πελατη που απλα εχει ανοιχτο το τεφτερι και δανειζεται αβερτα (για να ξεχρεωσει τους δανειστες, ΠΡΩΤΙΣΤΩΣ) με αντικρυσμα τα-παντα-ολα της χωρας.

Εγω κανω χιουμορ?????

Σοβαρα τωρα, ειναι πολυ καλα τα επιχειρηματα σου. Απλα τα λες πολυ νωρις. Πρεπει να περιμενεις ~30 χρονακια ακομα για να με πιασεις σε ηλικια μεσου ψηφοφορου σας και να ψαρωσω... Καλο εργαλειο ο "φοβος" δε λεω. Απλα δεν πιανει σε ολους.

Χμμμμμ αν δεν κάνω λάθος εσυ είπες για lol και αστεία κτλ κτλ.

Όσον αφορά τώρα τον Πρωθυπουργό, επίσης αν δεν κάνω λάθος η αποφαση των 100 δόσεων ήταν μονομερής ενέργεια. Θα μου πεις γιατι άρχισαν τώρα οι μονομερείς ενέργειες και οχι πριν 2 χρόνια. 2 λόγοι και ο καθένας ας βάλει οτι συντελεστή βαρύτητας θέλει στον καθένα.

Α) τα πρωτογενή πλεονάσματα δίνουν μεγαλύτερη ευχέρεια κινήσεων (αυτό που έλεγα απο πολύ παλιά οτι όσο λιγότερο ανάγκη τους έχεις τόσο πιο ανεξάρτητος μπορείς να εισαι)

Β) έρχονται εκλογες.

Τώρα όσον αφορά το τελευταίο. Καλός πελάτης αυτός που έβγαλε σε ένα χρόνο 6 δις χρέους; Έχεις ιδέα ακριβώς τι μέγεθος αντιπροσωπεύει στο χρηματοπιστωτικό συστημα; Μηδαμινό.

Αυτο που είπα στο πρώτο μου μυνημα και το ξαναλέω ειναι οτι θεωρώ τσάμπα και δήθεν μαγκιά να λέει κάποιος "χαχα δε θα μας δώσουν τη δόση" όταν ξερει οτι ο τελευταίος που θα φάει τη φόλα ειναι αυτός μιας και η ιερή αγελάδα των μισθωτών ειναι η τελευταία που θα θιχτεί.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που είπα στο πρώτο μου μυνημα και το ξαναλέω ειναι οτι θεωρώ τσάμπα και δήθεν μαγκιά να λέει κάποιος "χαχα δε θα μας δώσουν τη δόση" όταν ξερει οτι ο τελευταίος που θα φάει τη φόλα ειναι αυτός μιας και η ιερή αγελάδα των μισθωτών ειναι η τελευταία που θα θιχτεί.

Σου ειπε κανεις οτι ειμαι μισθωτος? "Τζαμπα μαγκιες" να της πεις αλλου.

Link to comment
Share on other sites

Σου ειπε κανεις οτι ειμαι μισθωτος? "Τζαμπα μαγκιες" να της πεις αλλου.

Δε σε ρώτησα στο πρώτο μου ποστ αν δουλεύεις σε Πανεπιστήμιο; Αν οχι, τότε τι δουλειά κανεις αν επιτρέπεται;

Και όσον αφορά το τελευταίο, τι ήταν ακριβώς; Απειλή;

Link to comment
Share on other sites

Δε σε ρώτησα στο πρώτο μου ποστ αν δουλεύεις σε Πανεπιστήμιο; Αν οχι, τότε τι δουλειά κανεις αν επιτρέπεται;

Και όσον αφορά το τελευταίο, τι ήταν ακριβώς; Απειλή;

Οχι οτι εχω καμια πρεμουρα να σου πω... αλλα πρακτικα ελ. επαγγελματιας με μπλοκακι.

Οπως θελεις παρτο... Εγω ειπα να πας να λες "τζαμπα μαγκα" αλλους. Το πως θες να το ερνηνευσεις εσυ αφορα την δικη σου ψυχοσυνθεση.

Link to comment
Share on other sites

Οχι οτι εχω καμια πρεμουρα να σου πω... αλλα πρακτικα ελ. επαγγελματιας με μπλοκακι.

Οπως θελεις παρτο... Εγω ειπα να πας να λες "τζαμπα μαγκα" αλλους. Το πως θες να το ερνηνευσεις εσυ αφορα την δικη σου ψυχοσυνθεση.

Δεδομένου τότε οτι δεν παίρνεις μισθό απο το Δημόσιο (θυμάμαι να λες κάπου οτι είχες παει και μίλαγες για μια μελέτη που κάνατε στο uni και οι βλάχοι με τα φωτοβολταϊκά το μονο που σε ρωταγαν ειναι αν θα έχουν μεγαλύτερη απόδοση -> υπέθεσα οτι έχεις πάρε δώσε με πανεπιστήμια) συμφωνώ μαζι σου. Το τσάμπα μάγκας σε αυτήν περιπτωση δεν ευσταθεί και ως εκ τούτου συγνώμη.

Και ως προς αυτό 2 παρατηρήσεις.

Α. Πριν κανεις το κουτσαβάκι (έτσι δε λέτε τον Πρωθυπουργό όταν λέει "αλλού αυτά"; ) θα μπορούσες κάλλιστα να μου πεις οτι ο συλλογισμός μου ειναι ατυχεστατος μιας δεν εισαι μισθωτός.

Β. Όπως βλέπεις βλέποντας το λάθος του συλλογισμού μου το παραδέχτηκα. Προσπαθώ να θυμηθώ ποτε ήταν η τελευταία φορά που ήμουν αποδέκτης συγνώμης απο κάποιον εδω μέσα όταν του απάντησα οτι ξέρεις μη με κατηγορείς σαν κομματοσκυλο που μια ζωη έτρωγε απο την Ελλάδα καθότι μέχρι και πριν λίγο καιρό δεν εμένα κάν εδω. Αδυνατώ να το θυμηθώ και μάντεψε γιατι.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.