Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Ρε LL_NEO ελπιζω να παιρνεις καλο μισθο, γιατι ειναι πολυ αχαρο να προσπαθει κανεις να τρομοκρατει και να λοιδωρει την πλειοψηφια της κοινωνιας ωστε να βγαλει λαδι την ακραια νεοφιλελευθερη πολιτικη που ακολουθουνε οι εγκαθετοι.

Και μην ανησυχεις, αμα βγει ο Συριζα και κανει τα ιδια, τα ιδια θα λεμε και για αυτον.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει πάντως που μορφωμένοι άνθρωποι εδώ μέσα δέχονται την προληπτική εφαρμογή νόμων, προληπτική άσκηση βίας.

Δεν υπήρξε καμία απολύτως παράβαση του νόμου από τους φοιτητές και τους σαπισανε γιατί ίσως στο μέλλον να τον παραβιαζαν. Και αντί να πείτε "τι είναι αυτό που έγινε?" λέτε "μα θα τον παραβιαζαν!" Να χαρώ εγώ μαντικες ικανότητες. Σαν να οδηγείτε με 125 χλμ την ώρα, και να τρώτε πρόστιμο πριν ξεπεράσετε τα 130, μόνο και μόνο επειδή βάλατε 5η.

Να τα θυμάστε αυτά..

Link to comment
Share on other sites

Η καταληψη δεν ειναι τίποτα παραπάνω και τίποτα λιγότερο απο μία μορφή δράσης όταν επιδιώκεις να πετύχεις κάτι.

Εκεί που διαφωνούμε είναι ότι εσύ θεωρείς ότι είναι παράνομος και αντιδημοκρατικός τρόπος δράσης.

Αντιδημοκρατικος : για εμένα δεν ειναι εφόσον η απόφαση λαμβάνεται δημοκρατικά απο τα μέλη ενος συλλογικου οργάνου. Στην προκειμένη οι αποφάσεις λαμβάνονται απο τους συλλόγους φοιτητών μεσω γενικών συνελευσεων. Επομένως οι άμεσα εμπλεκόμενοι στην εκπαιδευτική διαδικασία (δηλ. φοιτητές) έχουν αποφασίσει αμεσοδημοκρατικά. (όπως και έχω δει αμεσοδημοκρατικές αποφάσεις για λήξη καταληψης να εφαρμόζονται χωρίς τα θρασίμια να τις εμποδίζουν).

Παράνομος: Όταν ουσιαστικά τάσσεσαι ενάντια σε αυτόν που έχει την νομοθετική εξουσία (δηλ. στην κυβέρνηση) πόσο νόμιμος μπορείς να είσαι? Και να είσαι , θα φροντίσει να μην εισαι στο μέλλον (βλ. αλλαγές σε νομο περι συνδικαλιστικών ->πως θα αποφασίζονται απεργίες κλπ). Επομένως το κατα πόσο είσαι εντός ή εκτός νομιμότητας (και πόσο εκτός ε.. άλλο φόνος, άλλο κατάληψη , άλλο καταχρηστική απεργεία , δεν έχουν όλα τα ίδια κίνητρα ούτε το ίδιο αποτελεσμα-βαρύτητα) ειναι πιστεύω στην κρίση τελικά της κοινωνίας (μεγάλο κομμάτι της πχ μπορεί να θεωρεί αντισυνταγματικο και εκτός νομιμότητας το ξεπούλημα της δημόσιας περιουσίας, όμως αυτό τελικά ειναι "νόμιμο" , κλπ)

Η κατάληψη είναι το τελευταίο μέσο αντίδρασης όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει. Με το ξεχείλωμα της τελευταίας 25ετίας η κατάληψη έχει ευτελισθεί και πλέον δεν λαμβάνεται σοβαρά από κανέναν.

Όσο για τις αποφάσεις του συλλογικού οργάνου, πες μου, έχεις σκεφτεί ποτέ να μπεις σε γενική συνέλευση την οποία λυμαίνονται σχεδόν αποκλειστικά μόνο οπαδοί παρατάξεων και να εκφράσεις γνώμη διαφορετική από τη δική σου. Θα φας ένα "εκδημοκρατισμό" από όλους εκεί μέσα τον οποίο θα τον θυμάσαι για καιρό. Έχω παραδείγματα από παλαιότερες καταλήψεις που γνωστοί μου τελείωναν και δε θέλανε και έκαναν το λάθος να πάνε σε γενική συνέλευση και παραλίγο να τους λιντσάρουν αφού τους είχαν λεκτικώς "πάρει" μάνα, αδελφή, σόι και τους είχαν χαρακτηρίσει ως φασίστες, εγκάθετους, και πουλημένους. Οπότε άσε τις "δημοκρατικές γενικές συνελεύσεις". Αγέλη υαινών είναι όχι κοιτίδα της δημοκρατίας.

Ούτε και εγώ συμφωνώ με το ξεπούλημα της δημόσιας περιουσίας, αλλά ο κόσμος είναι τόσο ηλίθιος που αντί να βγεί να κυνηγήσει αυτούς που επί 40 χρόνια προετοίμαζαν το έδαφος για να φτάσουμε εδώ που φτάσαμε, βρίζει και φωνάζει στους εκκαθαριστές που έχουν έρθει να βρουν τα λεφτά των εντολέων τους (των δανειστών μας). Αντιδράσεις όπως αυτή:

Σε συνάντηση των G7 στον Καναδά, ο Geithner άκουγε εμβρόντητος τους βορειοευρωπαίους συναδέλφους του να λένε: «Θα τους μάθουμε ένα μάθημα. Είναι απαίσιοι. Μας είπαν ψέμματα. Είναι καθήκια, άσωτοι και εκμεταλλεύτηκαν τους θεσμούς. Θα τους συνθλίψουμε. Αυτή ήταν, βασικά, η στάση τους. Όλων τους.»

Συντρίψτε τους Έλληνες! | ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ | Protagon

δεν είναι τυχαίες και ούτε υπαγορεύονται από διεθνή κέντρα που απεργάζονται τον αφανισμό του Ελληνισμού. Προήλθαν από την συμπεριφορά αυτών που μας κυβερνάνε ή/και θέλουν να μας κυβερνήσουν. Εκεί πρέπει να στραφεί η οργή του κόσμου.
Link to comment
Share on other sites

Νταξ μάγκες αν ειναι να κρυβόμαστε πίσω απο το δάχτυλο μας συζήτηση δε γίνεται. Ο Μυραλις μας λέει οτι πήγε το μπούγιο να μπει για να διαβάσει. [MENTION=4171]deninho[/MENTION] για 15 μέρες ακομα εδω μιας και ύστερα φεύγω για Αγγλία για να αρχίσω να ξανα εχω εισόδημα (και ελπίζω αυτό να απαντάει και στον [MENTION=2474]Γιωργος_Μ[/MENTION] ) Που θες να πάμε;

Έγινε επεξεργασία από LL_NEO
Link to comment
Share on other sites

Ο Μυραλις μας λέει οτι πήγε το μπούγιο να μπει για να διαβάσει.

Πυθία εσύ, Πυθία και εγώ..

Δεν μπορείς να σαπίζεις στο ξύλο φοιτητές επειδή πιστεύεις ότι ΘΑ κάνουν κάτι. Που διαφωνείτε με αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Μια από τις βασικές δεξιότητες όλων των έλλογων όντων είναι να μπορούν να αναγνωρίζουν επαναλαμβανόμενες συμπεριφορές και να μπορούν να προβλέψουν το αποτέλεσμά τους.

Με τη λογική σου, δε μπορείς να βρίζεις τη ΝΔ και να μην τη ψηφίσεις στις επόμενες εκλογές επειδή πιστεύεις ότι δε ΘΑ κάνει κάτι. Έτσι δε πάει;

Link to comment
Share on other sites

Αντιδημοκρατικος : για εμένα δεν ειναι εφόσον η απόφαση λαμβάνεται δημοκρατικά απο τα μέλη ενος συλλογικου οργάνου. Στην προκειμένη οι αποφάσεις λαμβάνονται απο τους συλλόγους φοιτητών μεσω γενικών συνελευσεων. Επομένως οι άμεσα εμπλεκόμενοι στην εκπαιδευτική διαδικασία (δηλ. φοιτητές) έχουν αποφασίσει αμεσοδημοκρατικά. (όπως και έχω δει αμεσοδημοκρατικές αποφάσεις για λήξη καταληψης να εφαρμόζονται χωρίς τα θρασίμια να τις εμποδίζουν).

LOL Wut?

Δηλαδή αν ο ΛΛ, ο Μυράλης, ο Αστρόμπαλος και εγώ σαν σύλλογος του Λάμπη αποφασίσουμε δημοκρατικά μεταξύ μας, σε γενική συνέλευση (στην επόμενη πίτα) να βγούμε στον δρόμο και να πιάνουμε τον κώλο κάθε 20χρονης, είναι οκ? Δηλαδή επειδή κάτι αποφασίστηκε με την εκάστοτε δημοκρατική διαδικασία ξεπερνά ότι άλλο υπάρχει?

Link to comment
Share on other sites

LOL Wut?

Δηλαδή αν ο ΛΛ, ο Μυράλης, ο Αστρόμπαλος και εγώ σαν σύλλογος του Λάμπη αποφασίσουμε δημοκρατικά μεταξύ μας, σε γενική συνέλευση (στην επόμενη πίτα) να βγούμε στον δρόμο και να πιάνουμε τον κώλο κάθε 20χρονης, είναι οκ?

Όχι, δεν είναι οκ. Εάν όμως κι εσείς και οι 20χρονες έχετε υπογράψει συμβόλαιο με τον Σειρηνάκη, είναι οκ.

Link to comment
Share on other sites

LOL Wut?

Δηλαδή αν ο ΛΛ, ο Μυράλης, ο Αστρόμπαλος και εγώ σαν σύλλογος του Λάμπη αποφασίσουμε δημοκρατικά μεταξύ μας, σε γενική συνέλευση (στην επόμενη πίτα) να βγούμε στον δρόμο και να πιάνουμε τον κώλο κάθε 20χρονης, είναι οκ? Δηλαδή επειδή κάτι αποφασίστηκε με την εκάστοτε δημοκρατική διαδικασία ξεπερνά ότι άλλο υπάρχει?

Απο μενα πάντως έχεις το ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=4171]deninho[/MENTION] για 15 μέρες ακομα εδω μιας και ύστερα φεύγω για Αγγλία για να αρχίσω να ξανα εχω εισόδημα. Που θες να πάμε;

Πάμε απόγευμα Πανεπιστημιούπολη, να δεις τη βρώμα στη ΣΘΕ, να δεις τα κτίρια χωρίς φωτισμό και θέρμανση, να βγούμε και στην Πανεπιστημιούπολη να φχαριστηθούμε περπάτημα σε δρόμους με φωτισμό, αλλά χωρίς φως. Περιμένω να δω τι θα αποφασίσουν στη σχολή για το θέμα της καθαριότητας (καταγγελία στο υγειονομικό*, και δεν ξέρω τι άλλο), και το κανονίζουμε.

*η οποία βέβαια δεν παίζει ιδιαίτερο ρόλο, γιατί το υγειονομικό είχε βγάλει απόφαση να κλείσει η φιλοσοφική αρκετά πριν μπουν τα συνεργεία του Δ. Αθηναίων να καθαρίσουν, αλλά κανείς δεν την έκλεισε. Αλλά να λέμε ότι έχουμε κάνει ότι οφείλουμε να έχουμε κάνει.

Link to comment
Share on other sites

LOL Wut?

Δηλαδή αν ο ΛΛ, ο Μυράλης, ο Αστρόμπαλος και εγώ σαν σύλλογος του Λάμπη αποφασίσουμε δημοκρατικά μεταξύ μας, σε γενική συνέλευση (στην επόμενη πίτα) να βγούμε στον δρόμο και να πιάνουμε τον κώλο κάθε 20χρονης, είναι οκ? Δηλαδή επειδή κάτι αποφασίστηκε με την εκάστοτε δημοκρατική διαδικασία ξεπερνά ότι άλλο υπάρχει?

Αυτο που είπες δεν έχει καμια λογική απολύτως. Σκεφτόμουν να σου απαντήσω σοβαρά αλλα άστο ας πω αυτό.

Αν η βουλή με 300/300 ομοφωνεία αποφάσιζε να πιάνουμε τον κώλο κάθε μιλφιού θα ήταν ΟΚ? Δηλαδή επειδή κάτι αποφασίστηκε απο ΤΗΝ δημοκρατικη διαδικασία ξεπερνά ότι άλλο υπάρχει?

Η κατάληψη είναι το τελευταίο μέσο αντίδρασης όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει. Με το ξεχείλωμα της τελευταίας 25ετίας η κατάληψη έχει ευτελισθεί και πλέον δεν λαμβάνεται σοβαρά από κανέναν.

Αυτή την κριτική τη δέχομαι διότι στρέφεται στην τελική ενάντια στην αποτελεσματικότητα αυτού του τρόπου αντίδρασης, επομένως πάνω σε αυτή τη βάση μπορεί κανείς να συζητήσει.Επίσης καταλαβαίνω ότι υπο άλλες συνθηκες θα την αναγνώριζες και ως μέσο πίεσης (δλδ λαμβάνεται σοβαρα απο τον κανέναν). Αν μου έλεγες "απαγορεύεται η κατάληψη δημοσίου κτιρίου . και - , όσα δίκια και να έχει κανείς ας κάτσει στα αυγά του και ξυδι" δε θα είχε νοημα να απαντήσω.

Όσο για τις αποφάσεις του συλλογικού οργάνου, πες μου, έχεις σκεφτεί ποτέ να μπεις σε γενική συνέλευση την οποία λυμαίνονται σχεδόν αποκλειστικά μόνο οπαδοί παρατάξεων και να εκφράσεις γνώμη διαφορετική από τη δική σου. Θα φας ένα "εκδημοκρατισμό" από όλους εκεί μέσα τον οποίο θα τον θυμάσαι για καιρό. Έχω παραδείγματα από παλαιότερες καταλήψεις που γνωστοί μου τελείωναν και δε θέλανε και έκαναν το λάθος να πάνε σε γενική συνέλευση και παραλίγο να τους λιντσάρουν αφού τους είχαν λεκτικώς "πάρει" μάνα, αδελφή, σόι και τους είχαν χαρακτηρίσει ως φασίστες, εγκάθετους, και πουλημένους. Οπότε άσε τις "δημοκρατικές γενικές συνελεύσεις". Αγέλη υαινών είναι όχι κοιτίδα της δημοκρατίας.

Προσωπικά το γηπεδικό κλίμα που περιγράφεις δεν το έχω δει, και αν θες τη γνώμη μου μου μοιάζει πιο πολύ για μύθος πλέον . "Στις συνελεύσεις που σε τρώνε ζωντανό οι ούγκανοι οι άπλυτοι", νταξ δεν πουλάει τόσο πια. Στην τελική όμως αν θες, η δημοκρατικότητα μιας διαδικασίας κρίνεται (κυρίως) απο τον τρόπο που λαμβάνεται και μία απόφαση. Αν σε ένα σώμα συνέλευσης των 500 ατόμων , οι 300 συντάσσονται με μία άποψη-πρόταση τότε μάλλον θα υπερισχύσουν . Και αυτό λέγεται δημοκρατία, ναι. Τα βρισίδια και οι τραμπουκισμοί είναι προβληματα που όμως στην τελική δεν μπορούν να σταθούν εμπόδιο στην επιβολή της θέλησης της πλειοψηφίας ενός σώματος.

Ούτε και εγώ συμφωνώ με το ξεπούλημα της δημόσιας περιουσίας, αλλά ο κόσμος είναι τόσο ηλίθιος που αντί να βγεί να κυνηγήσει αυτούς που επί 40 χρόνια προετοίμαζαν το έδαφος για να φτάσουμε εδώ που φτάσαμε, βρίζει και φωνάζει στους εκκαθαριστές που έχουν έρθει να βρουν τα λεφτά των εντολέων τους (των δανειστών μας). Αντιδράσεις όπως αυτή: δεν είναι τυχαίες και ούτε υπαγορεύονται από διεθνή κέντρα που απεργάζονται τον αφανισμό του Ελληνισμού. Προήλθαν από την συμπεριφορά αυτών που μας κυβερνάνε ή/και θέλουν να μας κυβερνήσουν. Εκεί πρέπει να στραφεί η οργή του κόσμου.

Θα μπορούσε να πει κανείς ότι το να "κυνηγήσει αυτούς που επι 40 χρόνια μπλα μπλα" είναι παράνομο και σίγουρα δε διαφέρει πολύ απο τις συμπεριφορες που περιεγραψες ότι βίωσαν οι γνωστοί σου παραπάνω. Αλλα κάτι τέτοιο θα ήταν χαζό και δε θα προσέφερε κάτι ουσιαστικό στη συζήτησή μας . Οι εκκαθαριστές λοιπόν δίνουν εντολές στους κυβερνώντες (δηλαδή σε αυτούς που επί 40 χρόνια προετοίμαζαν το έδαφος όπως λες κι εσύ). Οι κυβερνώντες όταν εχουν πλεόνασμα εμφανίζονται ως "σωτήρες", όταν δεν έχουν πλεόνασμα και κόβουν τα 200 ευρώ του παππού μου "έχουν τα χέρια δεμένα απο τους κακούς εκαθθαριστες"... Είναι γνωστή τακτική η προσπάθεια να μετακυλίσουν την οργή στους εκκαθαριστές: "Δε φταίμε εμεις που σας κόβουμε το μισθό, το είπε η τρόικα! Τι δε θέλετε τρόικα? δε θέλετε δηλαδή ΕΕ και ευρώ?", απαντάμε κι εμεις : "Οχι παναγιά μου σε παρακαλώ κάνε να μείνουμε στην ΕΕ και στο ευρώ, αυτοί οι καταραμένοι οι τροικανοί αναγκάζουν τον Αντωνάκη μας να φαίνεται κακός".. κάπως έτσι πάει..

Link to comment
Share on other sites

Μια από τις βασικές δεξιότητες όλων των έλλογων όντων είναι να μπορούν να αναγνωρίζουν επαναλαμβανόμενες συμπεριφορές και να μπορούν να προβλέψουν το αποτέλεσμά τους.

Με τη λογική σου, δε μπορείς να βρίζεις τη ΝΔ και να μην τη ψηφίσεις στις επόμενες εκλογές επειδή πιστεύεις ότι δε ΘΑ κάνει κάτι. Έτσι δε πάει;

Άλλο είναι να τιμωρείς κάποιον αλλά «Minority Report» που είναι η επιτομή του φασισμού και άλλο η ελευθερία της έκφρασης και της ψήφου.

Link to comment
Share on other sites

Μα τους βλέπεις ρε Γιάγκο παραμονή Πολυτεχνείου το βράδυ να πηγαίνουν στη Στουρνάρη. Γιατί πάνε; Για να μαζέψουν μαργαρίτες;

Αρα, όπως είπα σε ένα παράδειγμα μου, αν τρέχεις με 125 χλμ, και βάλεις 5η, πρέπει να φας πρόστιμο.

Link to comment
Share on other sites

Αρα, όπως είπα σε ένα παράδειγμα μου, αν τρέχεις με 125 χλμ, και βάλεις 5η, πρέπει να φας πρόστιμο.

Από το σπίτι σου περνώ και τηγανίζεις ψάρια πέτα μου ένα κεφτέ ευχαριστώ δε καπνίζω

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=1498]SLN[/MENTION]

Σχόλιο για το http://www.thelab.gr/off-topic/eidiseis-apo-tin-ellada-kai-olo-ton-88519-821.html#post1063778091 απο τις ειδήσεις.

Με μπέρδεψε λιγάκι το εγκρ χαχαχαχαχαχα έγκριτο και αντικ αχααχαχαχαχαχαχαχχα χαχα χαχαχαχαχα εχμ χαχαχα εχμ αντικειμενικό thepressproject.

Έχουμε τη Σαββαιδου που ήταν υπάλληλος στην PwC και τον Χαρδούβελη που ακούμε ότι εμπλέκεται και αυτός στο Luxleaks (δε μας λέει ότι η εμπλοκή του φτάνει μέχρι του σημείου του ότι δούλευε για τη Eurobank, και όταν λέμε ότι δούλευε, ήταν επικεφαλής του τμήματος οικονομικών μελετών) και τους στερούν αρμοδιότητες και τις δίνουν στον λύκο το Μαυραγάνη για τον οποίο τα αετόπουλα του pressproject μας ενημέρωνουν ότι δούλευε για τη KPMG και άρα έχει λερωμένη τη φωλιά του. Δυο ερωτήσεις:

α) Αν είναι σκάρτη η Σαββαιδου και ο Χαρδούβελης και δίνουν αρμοδιότητες στον επίσης σκάρτο Μαυραγάνη, τότε 0 απο 0 ίσον με 0. Εννοώ δεν κουρεύουν κανα έντιμο πρόσωπο για να πάρει επ ώμου αρμοδιότητες κανα λαμόγιο. Σωστα;

β) Ο Άδωνις είναι βιβλιοπώλης και ως εκ τούτου να πάει να πνιγεί που θέλει να είναι και υπουργός. Ο Χαρδούβελης και Μαυραγάνης ήταν υπάλληλοι ελεγκτικών/λογιστικών εταιριών και σίγουρα έχουν λερωμένη τη φωλιά τους. Νταξ δε λέω είμαι σίγουρος ότι ο αφάνας που κράταγε τη ντουντούκα για την ανήλικη Ζωίτσα και που χε σκάσει μύτη σε εκπομπή σαν απλός & μη οργανωμένος φοιτητής (πως είχαν σκάσει πριν 3 μέρες τα ακομμάτιστα παιδάκια στο Πρετεντέρη; Κάπως έτσι) θα ήταν απείρως καλύτερος. Το ίδιο ισχύει και το αλάνι το Τσουκαλά που τσίμπησε ένα μύριο απο την ABN πουλώντας αέρα κοπανιστό με ολίγη απο συνδικαλισμό (βασικά δεν τον μέμφομαι για αυτό. Μαγκιά του) αλλά να συνεννοηθούμε ρε μάγκες να ξέρουμε τι προσόντα είναι καλά για υπουργό μπας και βάλω και γω υποψηφιότητα. Τόσα παλαμάκια έχω βαρέσει ένα γενικογραμματιλίκι, του φούστη κανονικά πρέπει να το ζητήσω.

[MENTION=4171]deninho[/MENTION]

Το θέμα της καθαριότητας σαφώς και πρέπει να λυθεί. Απλά δεν ξέρω πως θα λυθεί με την κατάληψη όταν κάθε φορά που βλέπουμε φωτό απο πανεπιστήμιο μετά απο κατάληψη το θέαμα είναι χειρότερο και απο @ μολυσμένο απο γάγγραινα. Και μη μου πεις τώρα αυτά είναι βλακείες των ΜΜΕ. Καλώς ή κακώς (αν θες τη γνώμη μου κακώς) απο ελληνικό μπουρ εεεε πανεπιστήμιο έχω περάσει και γω και όλο και κάτι έχει πάρει το μάτι μου μετά απο κατάληψη.

In other news:

haters gonna hate

http://www.bloomberg.com/news/2014-11-14/greece-exits-recession-after-debt-crisis-that-put-euro-at-risk.html

http://www.ft.com/cms/s/b1d24fde-6c0f-11e4-b1e6-00144feabdc0,Authorised=false.html?_i_location=http%3A%2F%2Fwww.ft.com%2Fcms%2Fs%2F0%2Fb1d24fde-6c0f-11e4-b1e6-00144feabdc0.html%3Fsiteedition%3Duk&siteedition=uk&_i_referer#axzz3J4DY9tkv

http://www.economist.com/blogs/graphicdetail/2014/11/daily-chart-7

http://www.tovima.gr/finance/article/?aid=650687

Bonus

[ame]

[/ame] Έγινε επεξεργασία από LL_NEO
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.