Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Επιμένεις να θες να γίνεις παλι ρεζίλι όπως με το Μαρια; Τα χρήματα που βλέπεις εκει ειναι αυτά που θα ήθελαν στις 31/12/2013. Αν προσθέσεις τα χρήματα απο τις ΑΜΚ θα δεις(;) οτι η ΕΤΕ χρειάζεται 293εκ (η πώληση της finansbank θα το υπερκαλύψει) η δε Eurobank θα χρειαστεί το αστρονομικό ποσο των 20 εκ.

1485.gif

Link to comment
Share on other sites

Ανοιξαμε σαμπανιες για τα στρες τεστ ή ακομα??

B04DtCyCIAAONgO.png

Αχου το μωρε χαρούλες που κανει ο γλυκός μου. Έλα να στο χαλάσω τώρα λίγο. Πήγαινε στο link που σου συστήνει η ECB. Πηγές; ωραία! Βλέπεις οτι οι ελληνικές τράπεζες ειναι εκει έτσι; Μην αρχίσεις να "ενθουσιάζεσαι" ακομα. Βλέπεις που οι ελληνικές τράπεζες έχουν έναν άσσο δίπλα τους. Πήγαινε εκει. Διαβαστο. Κλάψε.

Link to comment
Share on other sites

Όπως το βλέπω, μου θυμίζει το ανέκδοτο με την πόντια εθνική ομάδα πόλο που παρόλο που έχασε 19-0 πανηγύριζε γιατί δε πνίγηκε κανείς...

Βασικα κακώς κανει και σου τη θυμίζει. Εκτός και αν στο ανέκδοτο τα "ποντια" ΜΜΕ μετέφεραν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου ξεχνώντας να αναφέρουν οτι τελικα η εθνική νίκησε 19-20. Βλέπεις αυτό στο οποίο όλα τα συριζοτρολ εμμένουν ειναι το στατικό μοντέλο μέχρι 31-12-13. Το θέμα ειναι οτι αυτά τα τεστ έχουν γίνει για να δουν ποιες τράπεζες έχουν πρόβλημα κεφαλαιακής επάρκειας και να το διορθώσουν. Γυρνώντας λοιπόν απο το στατικό μοντέλο στο δυναμικό βλέπουμε οτι στο σύνολο τους οι κινήσεις των ελληνικών τραπεζών στο 9μηνο του 2014 είχαν ως αποτέλεσμα να έχουν πλέον κεφαλαιακή επάρκεια και να μη χρειάζονται παρεμβάσεις τύπου ΑΜΚ η το κυριότερο να μπει χέρι στα λεφτά που έχουν μείνει στη ΤΧΣ.

Το link ειναι στο tweet της ecb που πόσταρε ο Σόλωνας. Ειμαι έξω at the moment οποτε κανε ένα Google ecb stress test 2014

Έγινε επεξεργασία από LL_NEO
Link to comment
Share on other sites

Αχου το μωρε χαρούλες που κανει ο γλυκός μου. Έλα να στο χαλάσω τώρα λίγο. Πήγαινε στο link που σου συστήνει η ECB. Πηγές; ωραία! Βλέπεις οτι οι ελληνικές τράπεζες ειναι εκει έτσι; Μην αρχίσεις να "ενθουσιάζεσαι" ακομα. Βλέπεις που οι ελληνικές τράπεζες έχουν έναν άσσο δίπλα τους. Πήγαινε εκει. Διαβαστο. Κλάψε.

Καλα εγω ειναι ντεφακτο οτι κλαιω. Αυτα που βλεπω γυρω μου αρκουν.

Εσυ δεν μπορω να καταλαβω γιατι γελας οποτε καποιο απο τα σαπακια που δουλευεις/στηριζεις περναει με τα 1000 ζορια... ΚΤΕΟ. Επειδη ο μαστορας που το ελεγχει ειναι πρωτος σου ξαδερφος??

Είναι η Deutsche Bank για "αγορά"; - Capital.gr <--- δεν ειναι olympia.gr που διαβαζουμε εμεις οι συριζαιοι

Link to comment
Share on other sites

Γελάω απλα με το πως σβήστηκε το χαμόγελακι σας όταν εγινε η διευκρινήση οτι τα headlines αφορούσαν το στατικό μοντέλο μέχρι 31/12. Μην αισθάνεστε άσχημα που πιαστήκατε κωτσοι. Και εγω το ίδιο έπαθα. Μόλις έσκασε στο κινητό το headline του Bloomberg τα κανα πάνω μου. Πανε τα λεφτά του ΤΧΣ, το ΧΑΑ θα φάει τρελό ταυλι κτλ. Η διάφορα μας ειναι οτι εγω ασχολήθηκα 2 λεπτά παραπάνω και κάθησα να δω τι λέει η ρημάδα η έκθεση. Ε μετά περίμενα (διότι ήμουν σίγουρος μέχρι που φτάνετε) να μπείτε και να γράψετε αυτά που γράψατε.

Απο την άλλη θα χε πλάκα να χρειαστούν καμια 30δις ακομα και να ξέρεις οτι πληρώνεις φόρους για να σωθούν τράπεζες. Αλλα εντάξει ανάμεσα στο καλό της πατρίδας και στο να σε τρολαρω για το οτι εισαι χορηγός του Σάλλα προτιμώ το πρώτο.

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να θελω να σου χαλασω την στιγμη του θριαμβου/ταπας... κι εγω εφαγα 5 λεπτα να βρω το pdf. Πιο πολυ το εκανα γιατι μου φανηκε shop-ια η φωτο. Εγω να πω την αμαρτια μου γελασα με το οτι εβαλαν την υποσημειωση. Αυτα τα "δημιουργικα μαθζζζ" για να κανουμε το μαυρο--> ασπρο παντα με εξιταραν. Αν θες να μιλησεις με ακριβεια, η σωστη αναλογια με το ανεκδοτο της ομαδας πολο ειναι "Ναι μεν εχασε 19-0 η ομαδα, αλλα του χρονου στον επαναληπτικο, εχουμε βασιμες αποδειξεις οτι θα ριξει 20"

Αλλα εντάξει ανάμεσα στο καλό της πατρίδας...

Απο τα πιο πετυχημενα σου σε ολο το νημα....!!! :clap::clap:

Εκει που γραφεις το βιβλιο σου και γυρνας απο καφενειο σε καφενειο να μιλας με του μπαρμπαδες τους λες τετοια ρε Φαηλε? Μοιραζεις και Ελληνικες σημαιες για εφφε?

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να θελω να σου χαλασω την στιγμη του θριαμβου/ταπας... κι εγω εφαγα 5 λεπτα να βρω το pdf. Πιο πολυ το εκανα γιατι μου φανηκε shop-ια η φωτο. Εγω να πω την αμαρτια μου γελασα με το οτι εβαλαν την υποσημειωση. Αυτα τα "δημιουργικα μαθζζζ" για να κανουμε το μαυρο--> ασπρο παντα με εξιταραν. Αν θες να μιλησεις με ακριβεια, η σωστη αναλογια με το ανεκδοτο της ομαδας πολο ειναι "Ναι μεν εχασε 19-0 η ομαδα, αλλα του χρονου στον επαναληπτικο, εχουμε βασιμες αποδειξεις οτι θα ριξει 20"

Απο τα πιο πετυχημενα σου σε ολο το νημα....!!! :clap::clap:

Εκει που γραφεις το βιβλιο σου και γυρνας απο καφενειο σε καφενειο να μιλας με του μπαρμπαδες τους λες τετοια ρε Φαηλε? Μοιραζεις και Ελληνικες σημαιες για εφφε?

Δημιουργική λογιστική το οτι το κεφαλαιακό κενό στο τέλος του προηγούμενου έτους καλύφθηκε απο τις ΑΜΚ στους 9 που μεσολάβησαν; Κλασικό συριζοτρολ με ολίγη απο τρικυμία τύπου Ανεξελ. Γουστάρουμε τα αποτελέσματα που διαβάζουμε (το γιατι χαίρεσαι που ενδεχομένως θα χρειαζόταν να χρησιμοποιηθούν τα κεφαλαία του ΤΧΣ αντί να τα επιστρέψουμε για να μειωθεί το χρέος στη χειρότερη ή για να τροφοδοτηθεί με αυτά η οικονομία στην καλύτερη ειναι κατι που με ξεπερνά) αλλα μόλις η αλήθεια έρθει κατα πάνω μας σα μπουκέτο η απάντηση ειναι ευκολακι. Έλα μωρε δημιουργική λογιστική.

Link to comment
Share on other sites

https://www.ecb.europa.eu/ssm/assessment/html/index.en.html

Χώρα: Greece/εξελάκια/φύλλο approved restructuring results( "BASED ON THE AGREED RESTRUCTURING PLAN")

Είναι καλυμμένο το έλλειμμά τους ή πολύ μικρό. Όλα τα διεθνή ΜΜΕ κάνουν τη διάκριση ανάμεσα στο τέλος του 2013 και τη δυναμική εικόνα(όπου προεξοφλούνται μελλοντικές ενέργειες στη χρονική στιμγή που αφορά η έκθεση).

Μπαίνοντας στον Καζάκη διαβάζω αυτό στα σχόλια από τον ίδιο:

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΑΖΑΚΗΣ: Για τους αμφιβάλοντες περί των τεστ αντοχής...

Λέει ότι εφόσον δει κανείς στατικά τον ισολογισμό των τραπεζών αυτών, δεν υπάρχει υστέρηση. Ναι, μόνο που τα τεστ αντοχής δεν εξετάζουν την στατική εικόνα, αλλά τη δυναμική. Και παίρνουν υπόψη τους μόνο την ανακεφαλαιοποίηση του 2013. Όμως το 2014 υπεστη καθίζηση η κεφαλαιοποίηση των τραπεζών γύρω στα 8 δις ευρώ, λόγω χρηματιαστηρίου. Βάλε λοιπόν την καθίζηση αυτή, αλλά και την υστέρηση από τα σενάρια των τεστ και τότε θα βγάλεις ένα εντυπωσιακό νούμερο με βάση το οποίο θα πρέπει να ανακεφαλαιοποιηθούν και πάλι οι τράπεζες.

Βασικά η στατική εικόνα έχει την υστέρηση. Μετά...

Τα στρες τεστ αφορούν στοιχεία των ιδίων κεφαλαίων του Ισολογισμού, από τα πιο solid(π.χ. μετοχικό κεφάλαιο) μέχρι τα πιο επίφοβα(π.χ. ομόλογα χωρίς λήξη) και αξιολόγηση της ποιότητας του Ενεργητικού(εκεί που πάνε τα κεφάλαια) βάσει σεναρίων. Δεν καταλαβαίνω τί σχέση βρίσκει ανάμεσα στη χρηματιστηριακή αξία(αν αναφέρεται σε αυτό) της τράπεζας με τα λογιστικά μεγέθη.

Έγινε επεξεργασία από Petrossortep
Link to comment
Share on other sites

https://www.ecb.europa.eu/ssm/assessment/html/index.en.html

Χώρα: Greece/εξελάκια/φύλλο approved restructuring results( "BASED ON THE AGREED RESTRUCTURING PLAN")

Είναι καλυμμένο το έλλειμμά τους ή πολύ μικρό. Όλα τα διεθνή ΜΜΕ κάνουν τη διάκριση ανάμεσα στο τέλος του 2013 και τη δυναμική εικόνα(όπου προεξοφλούνται μελλοντικές ενέργειες στη χρονική στιμγή που αφορά η έκθεση).

Μπαίνοντας στον Καζάκη διαβάζω αυτό στα σχόλια από τον ίδιο:

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΑΖΑΚΗΣ: Για τους αμφιβάλοντες περί των τεστ αντοχής...

Βασικά η στατική εικόνα έχει την υστέρηση. Μετά...

Τα στρες τεστ αφορούν στοιχεία των ιδίων κεφαλαίων του Ισολογισμού, από τα πιο solid(π.χ. μετοχικό κεφάλαιο) μέχρι τα πιο επίφοβα(π.χ. ομόλογα χωρίς λήξη) και αξιολόγηση της ποιότητας του Ενεργητικού(εκεί που πάνε τα κεφάλαια) βάσει σεναρίων. Δεν καταλαβαίνω τί σχέση βρίσκει ανάμεσα στη χρηματιστηριακή αξία(αν αναφέρεται σε αυτό) της τράπεζας με τα λογιστικά μεγέθη.

Και γω όπως διάβαζα το απόσπασμα σου το ίδιο πράγμα παρατήρησα. Mkt value στο μετοχικό; oh well. Θα κάτσω να διαβάσω αποψε που θα γυρίζω Ελλάδα όλη την έκθεση να δω αν αναφέρει κάπου κατι τέτοιο.

Εντωμεταξύ σχετικό άσχετο. Άκουσα καλα; Ο Τσιπρας γκρίνιαξε επειδή λέει τα λεφτά του ΤΧΣ δε θα πανε στις τράπεζες αλλα μπορεί με τον ένα η τον αλλο τροπο να διοχετευτούν στην οικονομία. Ένταξη αν ειναι να πανε σε παροχολογία κτλ εν όψει εκλογών και γω μαζι του και μπράβο που το λέει αλλα κάπως δε μου κανει για δήλωση του.

Έγινε επεξεργασία από LL_NEO
Link to comment
Share on other sites

Αμφισβήτηση των ίδιων των στρες τεστ από την citigroup. BTW, ο Καζάκης είχε αναφερθεί παλίοτερα σε μια ξένη τράπεζα(ισπανική ίσως) που πέρασε τα στρες τεστς και εντός λίγων μηνών κατέρρευσε. Προσπαθώ να θυμηθώ σε ποιό τόπικ το είπε.

Πάντως στο θέμα των αποτελεσμάτων στρες τεστ δείχνει άγνοια πάνω σε απλά λογιστικά ζητήματα όταν λέει:

Γιατί ασχολείστε με πράγματα που αρνείστε να καταλάβετε; Η κυβέρνηση μαζί με την τράπεζα της Ελλάδας δεν ζητωκραύγαζε επειδή οι τράπεζες άντλησαν κεφάλαια από το χρηματιστήριο; Όταν πέφτει η κεφαλαιοποίηση πώς είναι δυνατό να αντλήσουν κεφάλαια; Και γιατί να κρατήσουν μετοχές και warrants οι επενδυτές; Να γιατί τα ξεφορτώνονται μαζικά προκαλώντας καθίζηση στο χρηματιστήριο.

Οι τράπεζες τα άντλησαν τα κεφάλαια τους άσχετα με το πού πήγε μετά η τιμή της μετοχής.

Μετά το συνδέει με αγορά ίδιων μετοχών για στήριξη της μετοχής. Αυτή είναι παράνομη αν γίνεται για σκοπούς διαφορετικούς εκείνων που ορίζει ο νόμος. Ούτως ή άλλως και καταχρηστικά να γίνει φαίνεται στον ισολογισμό.

Αμφισβήτηση των ίδιων των στρες τεστ από την citigroup. BTW, ο Καζάκης είχε αναφερθεί παλίοτερα σε μια ξένη τράπεζα(ισπανική ίσως) που πέρασε τα στρες τεστς και εντός λίγων μηνών κατέρρευσε. Προσπαθώ να θυμηθώ σε ποιό τόπικ το είπε.

Για να καταλήξει στο άρθρο του: «Το φετίχ της ευρωζώνης ''απαγορεύεται η νομισματική χρηματοδότηση των κρατικών χρεών'', παραλύει την ΕΚΤ. Ο ενστικτώδης αντι-κεϊνσιανισμός του τευτονικού περιθωρίου, ευνουχίζει την δημοσιονομική πολιτική. Η εγχώρια πολιτική παράλυση αναστέλλει τις διαρθρωτικές μεταρρυθμίσεις. Τα AQR - stress test ήταν παραμυθία. Καλή τύχη, ευρωζώνη».

Πηγή: FT: Τα stress tests των τραπεζών είναι παραμύθια -Καλή τύχη στην Ευρωζώνη, αλλά... | iefimerida.gr FT: Τα stress tests των τραπεζών είναι παραμύθια -Καλή τύχη στην Ευρωζώνη, αλλά... | iefimerida.gr

Και συνεχίζει την κριτική του o Buiter: «Την ίδια ώρα, η μετάλλαξη του τραπεζικού συστήματος της ευρωζώνης σε ζόμπι, συνεχίζεται. Ακόμη κι αν αναθερμανθεί η εγχώρια ζήτηση, είτε αυθορμήτως είτε μέσω εξωτερικών σοκ, είτε με νομισματική και δημοσιονομική επεκτατική πολιτική και μεταρρυθμίσεις υπέρ της προσφοράς, ο τραπεζικός κλάδος δεν θα μπορέσει να στηρίξει καθόλου την αύξηση της ζήτησης. Η «ιαπωνοποίηση» της ευρωζώνης θα έχει ως αποτέλεσμα μια χαμένη δεκαετία, μετά την χαμένη μισή δεκαετία που ήδη βιώνει».

Πηγή: FT: Τα stress tests των τραπεζών είναι παραμύθια -Καλή τύχη στην Ευρωζώνη, αλλά... | iefimerida.gr FT: Τα stress tests των τραπεζών είναι παραμύθια -Καλή τύχη στην Ευρωζώνη, αλλά... | iefimerida.gr

Link to comment
Share on other sites

B1YSCRnCYAE25ro.png:large

7 κατοστάρικα για να αλλάξει κινητό ο βενιζέλος. Παρακαλείται να μας ξαναπεί ο [MENTION=48]LL_NEO[/MENTION] για την αναγκαιότητα των φόρων που εμφανίζονται διαρκώς, κι ότι αλλιώς δε βγαίνουν τα κουκιά...

Link to comment
Share on other sites

7 κατοστάρικα για να αλλάξει κινητό ο βενιζέλος.

Τι εννοείς να το πάρει με το μισθό του; Πού να βγει μόνο με 100 χιλιάρικα και τις καβάτζες του κοτζάμ υπρουργός; Και να πω την αμαρτία μου, αν πήγαινε να πάρει κανένα κρυπτοτηλέφωνο για λόγους ασφαλείας, θα έλεγα χαλάλι. Αλλά η τιμή και η φάτσα του ανδρός μυρίζουν iPhone 6...

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς να το πάρει με το μισθό του; Πού να βγει μόνο με 100 χιλιάρικα και τις καβάτζες του κοτζάμ υπρουργός; Και να πω την αμαρτία μου, αν πήγαινε να πάρει κανένα κρυπτοτηλέφωνο για λόγους ασφαλείας, θα έλεγα χαλάλι. Αλλά η τιμή και η φάτσα του ανδρός μυρίζουν iPhone 6...

Τι να το κανει το κρυπτοτηλεφωνο?? Εδω παιρνει τα απορρητα εγγραφα σπιτι του να τα διαβασει με την ησυχια του στη λεκανη.

Link to comment
Share on other sites

Να 'ταν μόνο το κινητό ... που εδώ που τα λέμε όταν βλέπεις να κάνει τέτοια δωράκια ο αντιπρύτανης του ΑΠΘ στη Δραγούμη κοτζάμ υπουργάρα τί θα κάνει;

Βάλε βόλτες με το πρωθυπουργικό αεροσκάφος για τις διακοπές του , βάλε τρις και λίγο αγορά καινούργια έπιπλα για το μαγαζί (Ίχνος: Οι επιδέξιοι κώλοι θέλουν και …καινούργια έπιπλα.) βάλε , βάλε....

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.