Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Δεδομένου τότε οτι δεν παίρνεις μισθό απο το Δημόσιο (θυμάμαι να λες κάπου οτι είχες παει και μίλαγες για μια μελέτη που κάνατε στο uni και οι βλάχοι με τα φωτοβολταϊκά το μονο που σε ρωταγαν ειναι αν θα έχουν μεγαλύτερη απόδοση -> υπέθεσα οτι έχεις πάρε δώσε με πανεπιστήμια) συμφωνώ μαζι σου. Το τσάμπα μάγκας σε αυτήν περιπτωση δεν ευσταθεί και ως εκ τούτου συγνώμη.

Και ως προς αυτό 2 παρατηρήσεις.

Α. Πριν κανεις το κουτσαβάκι (έτσι δε λέτε τον Πρωθυπουργό όταν λέει "αλλού αυτά"; ) θα μπορούσες κάλλιστα να μου πεις οτι ο συλλογισμός μου ειναι ατυχεστατος μιας δεν εισαι μισθωτός.

Β. Όπως βλέπεις βλέποντας το λάθος του συλλογισμού μου το παραδέχτηκα. Προσπαθώ να θυμηθώ ποτε ήταν η τελευταία φορά που ήμουν αποδέκτης συγνώμης απο κάποιον εδω μέσα όταν του απάντησα οτι ξέρεις μη με κατηγορείς σαν κομματοσκυλο που μια ζωη έτρωγε απο την Ελλάδα καθότι μέχρι και πριν λίγο καιρό δεν εμένα κάν εδω. Αδυνατώ να το θυμηθώ και μάντεψε γιατι.

Πριν κανεις τον συνειρμο, λοιπον μαθε οτι ολοι οσοι δουλευουν στο Πανεπιστημια (χωρις να ειναι μελη ΔΕΠ ή τακτικο προσωπικο/καθαριστριες/δενξερωγωτιαλλο) μας εχουν βαλει στο μπλοκακι. Δεν πα να εισαι και μεταπτυχιακος που σου βρηκαν 300ε /μηνα για 2-3 μηνες απο καποιο προγραμμα. Πρεπει να ανοιξεις βιβλια.

α) Το κουτσαβακι... δεν ξερω αν κολλαει σε μενα ή σε σενα που με ειπες πρωτος "τζαμπα και δηθεν μαγκα". Περαν τουτου... ουδεν. Οταν ο αλλος σε λεει "τσαμπα και δηθεν μαγκα" απαντας αναλογως. Σορρυ κιολας που δεν φορεσα παπιγιον για να απαντησω αναλογα. Αν ηθελες απαντηση σαν αυτη που προτεινεις ισως θα επρεπε να διατυπωσεις εσυ διαφορετικα την "ερωτηση". Τοτε θα ειχε βαση το παραπονο σου.

β) Επειδη δεν μπορω να μιλησω για ολο τον πληθυσμο, για μενα προσωπικα κομματοσκυλο εισαι, πρωτιστως, για εναν λογο. Επειδη τρεχεις και χειροκροτας πισω απο τον αρχηγο. Απο κει και περα, παλι για μενα, αυτο δεν συνεπαγεται οτι "εσυ, συγκεκριμενα, εχεις κατακλεψει τον τοπο με τις μιζες και τις ρεμουλες σου απο το κομμα και το παιζεις μουρη με την μερτσεντα ενω ο κοσμακης πειναει". Δεν εχω τετοια στοιχεια. Αν εχω πει κατι τετοιο, σκουζι.

Link to comment
Share on other sites

Πολλές φορές χειροκροτώ και απο δίπλα. Θέμα προπόνησης και εμπειρίας.

Το περίεργο ειναι οτι εγω με όλα τα στραβά που μπορεί κάποιος να μου προσάψει ελεω κομματοσκυλοσυνης εχω πει και 2-3 φορές χμμμμμ εδω η ΝΔ κανει βλακεία η δρα με μικροκομματικό οφελος. Αμέσως αμέσως εχω 2 παραδείγματα. Τη στροφή προς το λαϊκισμό που φανέρωναν επιλογές προσώπων στο τελευταίο ανασχηματισμό και λίγο παραπάνω που μιλάγαμε για το timing των 100 δόσεων. Περιμένω έναν να δω απο την αντίπερα όχθη να κανει το αντίστοιχο. Δε γίνεται που να πάρει η ευχή η κυβερνηση να τα κανει ΟΛΑ στραβά και η αντιπολίτευση ΟΛΑ σωστά. Με λίγα λογια λοιπόν αναρωτιέμαι ποιος πραγματικά ειναι φανατισμένος. Αυτός που πιστεύει και θαυμάζει έναν άνθρωπο διότι συμφωνεί μαζι του στα 90 απο τα 100 ή αυτός που δε βλέπει ουτε ένα στραβό σε αυτά που εκείνος υποστηρίζει.

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ NEO...για κάντο λιανά λίγο, το περι "ιερής αγελάδας" των μισθωτών. Και ποια είναι η "φόλα" που θα φάνε τελευταίοι αυτοί; Διότι σαν να μας τα μπερδεύεις λίγο τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ NEO...για κάντο λιανά λίγο, το περι "ιερής αγελάδας" των μισθωτών. Και ποια είναι η "φόλα" που θα φάνε τελευταίοι αυτοί; Διότι σαν να μας τα μπερδεύεις λίγο τα πράγματα.

Πολύ απλα κάθε φορά που οι δόσεις αργούσαν και τα ταμεία άδειαζαν αυτό που γινόταν ήταν να αυξάνονται οι ληξιπρόθεσμες υποχρεώσεις του Δημοσίου προς ιδιώτες. Κοινώς τους είχαν στο περίμενε και οι μισθωτοί/συνταξιούχοι πληρώνονταν στην ώρα τους. Για αυτό το λόγο λέω οτι ειναι τσάμπα μαγκιά να λένε οι μισθωτοί ΔΥ "ναι καλα θα αργήσει η δόση και κατι τρέχει στα γύφτικα". Ειναι οι τελευταίοι που θα τη νιώσουν στο πετσί τους.

Link to comment
Share on other sites

Πολλές φορές χειροκροτώ και απο δίπλα. Θέμα προπόνησης και εμπειρίας.

Το περίεργο ειναι οτι εγω με όλα τα στραβά που μπορεί κάποιος να μου προσάψει ελεω κομματοσκυλοσυνης εχω πει και 2-3 φορές χμμμμμ εδω η ΝΔ κανει βλακεία η δρα με μικροκομματικό οφελος. Αμέσως αμέσως εχω 2 παραδείγματα. Τη στροφή προς το λαϊκισμό που φανέρωναν επιλογές προσώπων στο τελευταίο ανασχηματισμό και λίγο παραπάνω που μιλάγαμε για το timing των 100 δόσεων. Περιμένω έναν να δω απο την αντίπερα όχθη να κανει το αντίστοιχο. Δε γίνεται που να πάρει η ευχή η κυβερνηση να τα κανει ΟΛΑ στραβά και η αντιπολίτευση ΟΛΑ σωστά. Με λίγα λογια λοιπόν αναρωτιέμαι ποιος πραγματικά ειναι φανατισμένος. Αυτός που πιστεύει και θαυμάζει έναν άνθρωπο διότι συμφωνεί μαζι του στα 90 απο τα 100 ή αυτός που δε βλέπει ουτε ένα στραβό σε αυτά που εκείνος υποστηρίζει.

Ανοιγεις ενα νεο -ασχετο- θεμα. Το εχεις ξαναθιξει αυτο και πραγματικα δεν ξερω τι ελπιζεις να αποδειξεις.

Οτι παρα το οτι το ριχνεις δαγκωτο, εισαι (ο μονος) τρομερα ανοιχτοματης και λογικος?

Υπαρχουν απειρα ποστ που βγαινουνε και χωνουνε στον Αλεξη, στο ΚΚΕ, στην ΔΗΜΑΡ (λολ) και στην ΧΑ (λολ^λολ) κλπ κλπ. Την Ελια δεν την βαζω μεσα γιατι δεν ειναι αντιπολιτευση. Εσυ τι παραπανω ψαχνεις ακριβως?

Να υπαρχει ιδια αναλογια υπερ-κατα? Να βγαινουν και να λενε "Α αυτο το εκανε καλα το ΠΑΝΔΟΚ". Στην καλυτερη περιπτωση για καθε "καραμελα" που θα σου δωσουν ερχονται την επομενη (κρυβονται απο πισω) 3-4 αγγουρια. Δεν προλαβαινει να χαρει ο εκαστοτε μικρομεσαιος ουδετερος φαν. Αντε ρε παιδακι μου πες οτι εγω ειμαι ο τυπικος τηλεθεατης. Δεν πολυψαχνω τιποτα και ο,τι ακουω το πιστευω. Σωστος και ομορφος ψηφοφορακος. (Μη χαιρεσαι, για Ποταμι με κοβω, ειναι τρεντυ)

Διαβαζω την προηγουμενη βδομαδα οτι οι τραπεζες μας, μαμανε (βλεπεις που εβαλα το "," μετα το "μας" και οχι πριν) και σπερνουνε και οτι η μπανκ οφ αμερικα μαζι με την γουελς φαργκο θα στειλουν ειδικο επιτελειο στον Σαλλα να μετεκπαιδευτει στο πως μια τραπεζα πρεπει να λειτουργει για να ειναι σταθερη και βραχοσταβλη στα 4.9Ghz@0.92V (στοκ αεροψυξη με ΗΤ ενεργοποιημενο) και πανω που βγαζω ελληνικη σημαια στο μπαλκονι να γιορτασω και ανοιγω tab να αλλαξω αβαταρ σε αντωνακι... καπακια μου λενε οτι "δεν παιζει να παρετε την επομενη δοση γιατι αυτο κι αυτο κι αυτο" και ο Μεγκας λεει οτι εξεταζεται (νεο) κουρεμα 50% στα εφαπαξ των υπαλληλων γιατι δεν βγαινουν τα κουκια κλπ κλπ. Παω να την κατεβασω τη σημαια.

Μα ρε παιδια... οι τραπεζες μας δε μαμανε... Αμα ειναι να δανειστω απο αυτες το 1.8 δις. Σταγονα στον ωκεανο ειναι κι αυτο μπροστα σε αυτα που χρωστανε. Στην τελικη δικες μου ειναι (ΤΧΣ). Α νταξει καλα δεν γινεται αυτο... σορρυ παιδια... me φαουλ.

Εχεις καταλαβει οτι δεν γινεται ποτε ενα κομμα (γιατι 1 κομμα θεωρω το ΠΑΝΔΟΚ) να κυβερναει 40 χρονια και ξαφνικα μολις δουνε οτι τους παιρνουνε την κανατα με το μελι να δειχνουνε τον (εκαστοτε) ΣΥΡΙΖΑ και ολοι να λενε οτι φταιει ο ΣΥΡΙΖΑ. Ο,τι, -μα ο,τι- και να ΠΕΙ η αντιπολιτευση, δεν εχει ουτε στο ελαχιστο την ιδια βαρυτητα με αυτα που εχει ΚΑΝΕΙ η κυβερνηση. Για παραδειγμα εγω οταν βλεπω μια βλαμμενη ειδηση για την, εκαστοτε, αντιπολιτευση δεν με ψηνει να κατσω να αναλλωθω να γραφω σεντονια. Απλα θα (ενισχυθει) η απογοητευση μου για την επομενη μερα. Οταν ομως το βλαμμενο βγαλει νεα "πραξη νομοθετικου περιεχομενου" (καθοτι ετσι παιζουμε μπαλα πλεον) οτι παει την συνταξη της μανας μου 300 θα την αρπαξει την παναζζζζια του. Δεν λεγεται φανατισμος αυτο!

Τι θα ηθελες δηλαδη ιδανικα? Να πει ο αλλος "θα παταξω την φοροδιαφυγη" και να αλλαξει ο DJD τo banner του lab σε γιορτινα χρωματα και να βαλουμε ολοι αβαταρ το αντωνακι?

Να στο σπασω παλι σε ψιλα? Εγω σκεφτομαι να βαλω μια χημικη αντιδραση... αλλο πραγμα να παω να πω σε καποιον "σκεφτομαι να κανω αυτο" και να μου πει "Ειναι @@@ια μην το κανεις", και αλλο πραγμα να παω να βαλω μια @@@ια αντιδραση. Στην 1η περιπτωση δεν εγινε τιποτα, στην 2η χαλασα καμια 1000ρια ευρω σε χημικα κλπ κλπ.

Δεν γινεται ρε παιδακι μου αυτος που ΛΕΕΙ κατι με το οποιο διαφωνεις να προκαλεσει την ιδια "αρνητικη αντιδραση" με αυτον που ΚΑΝΕΙ κατι με το οποιο διαφωνεις. Δεν ειναι πυρηνικη χημεια για να μην μπορεις (ουτε εγω) να το καταλαβεις.

Μπορει να ελπιζει το Αδωνι (κι εσυ apparently) οτι ετσι πρεπει να ειναι, αλλα δυστυχως σφαλει.

Δεν εχει να κανει με διαλλακτικοτητα και πεφωτισμενα μυαλα ουτε με το οτι το lab ειναι συνιστωσα της ανταρσυας.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ απλα κάθε φορά που οι δόσεις αργούσαν και τα ταμεία άδειαζαν αυτό που γινόταν ήταν να αυξάνονται οι ληξιπρόθεσμες υποχρεώσεις του Δημοσίου προς ιδιώτες. Κοινώς τους είχαν στο περίμενε και οι μισθωτοί/συνταξιούχοι πληρώνονταν στην ώρα τους. Για αυτό το λόγο λέω οτι ειναι τσάμπα μαγκιά να λένε οι μισθωτοί ΔΥ "ναι καλα θα αργήσει η δόση και κατι τρέχει στα γύφτικα". Ειναι οι τελευταίοι που θα τη νιώσουν στο πετσί τους.

Δεν θες να ακούσεις την γνώμη μου περι του θέματος γιατί θα γίνει πάλι σφαγή στο thread.

Ναι, εγώ που πληρώνομαι από το κράτος, πληρώνομαι ακόμα. Ναι δεν έχω παράπονο. "Δόξα τω θεώ", με μαμήσανε, αλλά με πληρώνουν ακόμα. Πιθανολογώ ότι πρώτα θα σβήσω εγώ και μετά οι φουτάνες. Δεν έχει νόημα να αραδιάζει ο καθένας τι έχει νιώσει στο πετσί του από το 10 και μετά. Καταλαβαίνεις ότι θα μπλέξουμε σε ατέρμονη και "τσιτωμένη" συζήτηση.

Το παρέρχομαι λοιπόν διότι σπάνια πια γράφω σε αυτό το νήμα.

Link to comment
Share on other sites

Καταρράκωσε τη νέα γενιά και δε θα σηκώνει κεφάλι κανείς.

Κύριε [MENTION=48]LL_NEO[/MENTION] θα ήθελα να μου πείτε σε ποιό σημείο βλέπετε προκλητική συμπεριφορά από τους φοιτητές και γίνεται τέτοια χρήση βίας,χημικών κλπ.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=4WCE6iCvK5g]ΜΑΤ χτυπάνε φοιτητές στο Πολυτεχνείο | 13-11-2014 - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Για κατάληψη δεν πανε; Οτιδήποτε δεν τους στείλει ΚΑΤ ειναι συμπεριφορά με το γάντι.

Ποιος βάζει αστεράκια και "αν" στην χρήση βίας τώρα?

Να θεωρήσω ότι οι φοιτητές μόλις σχόλαγαν από το μάθημά τους και τους πέτυχαν στην είσοδο, ε;

For all i care, ήταν φοιτητές που πήγαιναν στο πανεπιστήμιο, βλέπεις κάτι μεμπτό? Δεν υπάρχει "σε χτυπάω ΠΡΙΝ κάνεις κάτι για να μην το κάνεις"

Link to comment
Share on other sites

Είχαν μάθημα και πήγαν ή πήγαν για τσαμπουκά; Μην παίζουμε τις κουμπάρες έτσι; Κάθε χρόνο τα ίδια πράγματα γίνονται, απλά φέτος τους πρόλαβαν τα ΜΑΤ.

Έχουμε 13, όχι 16.

Δεν είχαν μάθημα, ήταν κλειστό.

Υπάρχει νόμος που τους απαγορευει να πάνε στο Πανεπιστήμιο????

Link to comment
Share on other sites

Για κατάληψη δεν πανε; Οτιδήποτε δεν τους στείλει ΚΑΤ ειναι συμπεριφορά με το γάντι.

Οχι δεν πήγαιναν για κατάληψη ούτε είχαν σχολάσει απο το μάθημα.

Στο κάτω Πολυτεχνείο κατέληξε η πορεία (εκτός αν απαγορεύονται οι πορείες νομίζω όχι ακόμα τουλάχιστον) και οι φοιτητές σκόπευαν να κάνουν Συντονιστικό . Δεν πήγαιναν να κάνουν κατάληψη , ούτε υπήρχε κάποια απόφαση της διοίκησης του Πολυτεχνειου για λοκ άουτ ώστε να παρέμβει η αστυνομία. Επίσης δεν τελέστηκαν αδικήματα όπως καταστροφή περιουσίας ή κάποια επίθεση απο κουκουλοφόρους οπότε αυτά άστα για τη Δευτέρα το βράδυ στην Ανατροπή.

Στην περίπτωση της Νομικης να δεχθώ ότι έχει μία λογική αυτό που λές , παρόλο που προσωπικά διαφωνώ άπειρα. Ωστόσο σε όσα γίνονται στο βίντεο που σχολίασες δεν υπάρχει αυτή η "κάλυψη" περι κατάληψης και επιβολής του νόμου. Πρόκειται για ξεκάθαρη απρόκλητη επίθεση που δεν ευσταθεί ότι και να πεις.

ΥΓ: Τα πανεπιστήμια δεν ειναι ανοιχτά μονο τις ωρες των μαθημάτων. Οι φοιτητές (μιας και περι φοιτητών μιλάμε) έχουν πρόσβαση και στις λοιπές εγκαταστασεις (υπηρεσίες, σίτιση,βιβλιοθήκες) καθώς και το δικαίωμα να μαζεύονται και να συζητούν .

BONUS

Εδώ βλέπεται τους ήρωες της ΕΛ.ΑΣ να αντιμετωπίζουν τα θρασίμια που λυμαίνονται το Πανεπιστήμιο και καταστρέφουν με κουκούλες τις περιουσίες μας

B2WjBoUCYAAEh8U.jpg:large

Έγινε επεξεργασία από 3likos
Link to comment
Share on other sites

Αν κάνουν κατάλληψη όμως να μπούνε μέσα τα ΜΑΤ και να τους κάνουν αγνώριστους; Ναί ή ου; και επειδή ξέρω ότι θα μου πεις ου, θα σου πω ότι το ετσιθέλικο πανηγυράκι "κάνω κατάληψη και ****-you-I-wont-do-what-you-tell-me" πρέπει να τελειώσει επιτέλους.

Link to comment
Share on other sites

Για κατάληψη δεν πανε; Οτιδήποτε δεν τους στείλει ΚΑΤ ειναι συμπεριφορά με το γάντι.

Είσαι Αθήνα; θες να πάμε μια βόλτα να δεις πως είμαστε από τον Ιούνιο;

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνουν κατάλληψη όμως να μπούνε μέσα τα ΜΑΤ και να τους κάνουν αγνώριστους; Ναί ή ου; και επειδή ξέρω ότι θα μου πεις ου, θα σου πω ότι το ετσιθέλικο πανηγυράκι "κάνω κατάληψη και ****-you-I-wont-do-what-you-tell-me" πρέπει να τελειώσει επιτέλους.

Η καταληψη δεν ειναι τίποτα παραπάνω και τίποτα λιγότερο απο μία μορφή δράσης όταν επιδιώκεις να πετύχεις κάτι.

Εκεί που διαφωνούμε είναι ότι εσύ θεωρείς ότι είναι παράνομος και αντιδημοκρατικός τρόπος δράσης.

Αντιδημοκρατικος : για εμένα δεν ειναι εφόσον η απόφαση λαμβάνεται δημοκρατικά απο τα μέλη ενος συλλογικου οργάνου. Στην προκειμένη οι αποφάσεις λαμβάνονται απο τους συλλόγους φοιτητών μεσω γενικών συνελευσεων. Επομένως οι άμεσα εμπλεκόμενοι στην εκπαιδευτική διαδικασία (δηλ. φοιτητές) έχουν αποφασίσει αμεσοδημοκρατικά. (όπως και έχω δει αμεσοδημοκρατικές αποφάσεις για λήξη καταληψης να εφαρμόζονται χωρίς τα θρασίμια να τις εμποδίζουν).

Παράνομος: Όταν ουσιαστικά τάσσεσαι ενάντια σε αυτόν που έχει την νομοθετική εξουσία (δηλ. στην κυβέρνηση) πόσο νόμιμος μπορείς να είσαι? Και να είσαι , θα φροντίσει να μην εισαι στο μέλλον (βλ. αλλαγές σε νομο περι συνδικαλιστικών ->πως θα αποφασίζονται απεργίες κλπ). Επομένως το κατα πόσο είσαι εντός ή εκτός νομιμότητας (και πόσο εκτός ε.. άλλο φόνος, άλλο κατάληψη , άλλο καταχρηστική απεργεία , δεν έχουν όλα τα ίδια κίνητρα ούτε το ίδιο αποτελεσμα-βαρύτητα) ειναι πιστεύω στην κρίση τελικά της κοινωνίας (μεγάλο κομμάτι της πχ μπορεί να θεωρεί αντισυνταγματικο και εκτός νομιμότητας το ξεπούλημα της δημόσιας περιουσίας, όμως αυτό τελικά ειναι "νόμιμο" , κλπ)

Link to comment
Share on other sites

H πορεία κατέληγε στο Πολυτεχνείο για συνέλευση του Συντονιστικού. Ούτε κατάληψη ούτε διάθεση για σπασίματα και ξύλο με τα ΜΑΤ.

Η εντολή ήταν σαφής. Μαυρίστε τους στο ξύλο.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.