Jump to content



8800GT. Αξίζει για PhysX;


Lazy Dog

Recommended Posts

Μιας και επιτέλους πήρα την 5970, θα ήθελα να ρωτήσω αν μια 8800GT που έχω και κάθεται θα είναι αρκετή σαν PhysX dedicated.

Ρωτάω γιατί σκέφτομαι να πουλήσω την 295GTX μου.

Αν όμως δεν φτάνει η GT θα χρησιμοποιήσω την 295 για PhysX.

Any help is appreciated :)

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι πως η 295 είναι overkill για physx.

Δεν είναι δα και τόσο πολλοί οι τίτλοι, ούτε και το feature που μαγεύει τα πλήθη κατα τη γνώμη μου.

Από την άλλη, αφού έχεις δυνατότητα, καλό είναι να υπάρχει.

Και για να υπάρχει, αρκεί και η 8800gt.

Μη φανταστείς ότι χάνεις κάτι σπουδαίο αν βάλεις στο Batman το physx στο normal αντί για high για παράδειγμα.

Μπορείς φυσικά να πειραματιστείς και να δείς ποια σε καλύπτει, από τη στιγμή που έχεις και τις δυο κάρτες στα χέρια σου.

Link to comment
Share on other sites

Η 8800 αρκεί. Βασικά δεν υπάρχει και τίποτα το σπουδαίο εκεί έξω για να πεις ότι αξίζει να χρησιμοποιήσεις κάποια καλύτερη κάρτα. Η 9600GT π.χ. που πήρα έτσι για να πειραματιστώ και εγώ με τα PhysX, μια χαρά το σήκωνε το Batman. Τα υπόλοιπα games είναι τα ποιο πολλά μάλλον μέτρια για να πεις ότι αξίζει να χαραμίσεις μια πολύ δυνατή κάρτα για PhysX, αλλά και τα ίδια τα εφέ είναι μάλλον ποιο πολύ για να υπάρχουν παρά κάτι το ουσιαστικό.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά εγω βλέπω υπερβολικό το setup.

Ο μόνος λόγος που θα έβαζα δυο διπύρηνα τέρατα στο κουτί μου (αν δούλευαν απροβλημάτιστα), θα ήταν για να επιδοθώ σε gaming εξωπραγματικών αναλύσεων και φίλτρων ή σε κάποιο τρελλό eyefinity setup(αν δούλευε απροβλημάτιστα).

Μπορώ επίσης να καταλάβω κάποιον που θα το έκανε για να benchάρει, αλλά για το physx νομίζω πως είναι too much η ολη φάση.

Θέλω να σου πω ότι εχω καταλάβει ότι εκτός από το Batman και το Dark Void, δεν υπάρχουν άλλα παιχνίδια που κάνουν κλιμακούμενη χρήση physx ανάλογα με την ισχύ της VGA. Αν βάλεις για παράδειγμα το Mirrors Edge τι θα γίνει ; Θα έχεις framedrops με την 8800gt σε σχέση με τη 295. Αφου το rendering θα το κάνει το τέρας.

Θα ήθελα να το ξεκαθαρίσουν αυτό, κυρίως τα παιδιά που έχουν ασχοληθεί και έχουν γράψει στο ATI+Nvidia for physx thread. Εγω οσο να 'ναι εχω μια μονή κάρτα Nvidia, και μόνο εικασίες μπορώ να κάνω επί του θέματος.

Και για το τέλος μια ακόμη επιλογή :

Πουλάς 8800gt και 295, και παίρνεις μια (μεταχειρισμένη?) GTX260 ή GTX275, αν σου πουν τα παιδιά ότι αξίζει. Σε μονοπύρηνη θα κοιτούσα πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Ως physX accelerator, GTX295 = GTX275.

Eίναι κρίμα αυτή η GTX295 να μην καταλήξει στα χέρια ενός τίμιου gamer, αλλά να κοιμάται (η μισή) ως physX κάρτα. Κρίμα είναι επίσης να μην πάρεις 200+ ευρ και η 8800GT να πάει στα σκουπίδια.

Άλλωστε η 8800GT είναι πάνω από το όριο που την παλεύουν για phyX, ακόμα και η 9600GT αξίζει, από εκεί και κάτω πέφτεις γραμμικά, όσο πιο αδύναμη είναι η κάρτα.

Θα ψαξω να βρω sauce...

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειχα μια 8800 GTS για PhysX (παρεα με μια 5970) και τελικα την χαρισα σε φιλο για main VGA που πραγματικα την ειχε αναγκη γιατι σε μενα τσαμπα ρευμα εκαιγε...Σιγα το eye candy και σιγα τα games με PhysX... κατσε να αρχισουν να βγαινουν δυνατα games σε Dx11 ποιο PhysX και κολοκυθια τουμπανα λεμε...

Link to comment
Share on other sites

Βασικά άμα υπήρχε η περίπτωση να άφηνε η NV να τρέχεις χωρίς μαιμουδιές physx με primary ATI, θα σου έλεγα κράτα την 8800. Αλλά επειδή το κόβω χλωμό και καθώς έχεις το τέρας (5970), σοβαρό επεξεργαστή, στη θέση σου, σιγά μη καθόμουν να ασχοληθώ.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειχα μια 8800 GTS για PhysX (παρεα με μια 5970) και τελικα την χαρισα σε φιλο για main VGA που πραγματικα την ειχε αναγκη γιατι σε μενα τσαμπα ρευμα εκαιγε...Σιγα το eye candy και σιγα τα games με PhysX... κατσε να αρχισουν να βγαινουν δυνατα games σε Dx11 ποιο PhysX και κολοκυθια τουμπανα λεμε...

Και πολύ καλά έκανες! Και γλίτωσες και απο τα physx, και έκανες και "ψυχικό" χαρίζοντας την! :T:

Lazy dog, στη θέση σου δεν θα την κράταγα την 8800 να μπλέξω με μαιμουδιές

δεν θα έχεις ανάγκη τα physx με την 5970...

Link to comment
Share on other sites

και καλα εκανες! Το φουμο των physx το ειχα φαει και εγω καποτε.

Ετοιμασε και ενα setup eyefinity και ΤΕΛΟΣ!

Για πες μας ποσο την τρεχεις και με ποσο ταση ?

Εγω τα 900 τα εχω με 1.174 και 950 με 1.225

Link to comment
Share on other sites

και καλα εκανες! Το φουμο των physx το ειχα φαει και εγω καποτε.

Ετοιμασε και ενα setup eyefinity και ΤΕΛΟΣ!

Για πες μας ποσο την τρεχεις και με ποσο ταση ?

Εγω τα 900 τα εχω με 1.174 και 950 με 1.225

Ψάχνω να βρω πως θα ανεβάσω τα ρεύματα αλλά δεν το έχω καταφέρει ακόμη. Καμιά βοήθεια; :tomato:

Edit: Το βρήκα...

900/1300 με 1.162/1.15V

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.