Jump to content



O λόγος που μπαίνουμε "appearing offline" στο φόρουμ


hayabusa

Recommended Posts

Βλέπω πολύ κόσμο τώρα τελευταία, να μπαίνει ως "αόρατος" στο φόρουμ και απλά μου κινήθηκε η περιέργεια για το για ποιο λόγο μπορεί να συμβαίνει αυτό.

Τώρα θα με ρωτήσει κάποιος πώς το συμπέρανα...Σωστή ερώτηση..Το συμπέρασμα βγήκε λίγο αφθόρμητα αλλά νομίζω πως ειναι σχετικα ασφαλές για την πλειοψηφεία των περιπτώσεων καθώς βλέπω πολλές φορές "απανωτά" ποστ αλλά τσεκάρωντας το θέμα (έχοντας περάσει λιγότερο από λεπτό) παρατηρώ ότι το "λαμπάκι" του χρήστη δεν ειναι αναμμένο.

Προσωπικά δεν βρήκα ποτέ κάποιο λόγο για να χρησιμοποιήσω την επιλογή αυτή στα διάφορα forums (άλλο το MSN πχ, εκει το καταλαβαινω) οποτε είπα να μοιραστώ με την υπόλοιπη παρέα αυτόν τον "προβληματισμό" ώστε να ακούσουμε και τις απόψεις των υπολοίπων και να λύσω και εγώ την απορία μου (:p)

:daisy:

Link to comment
Share on other sites

το appear offline για μενα το βλεπω σα να κρυβεσαι , και για να κρυβεσαι υπαρχει προβλημα

Ακούγεται λογικό. Θυμίζει την κλήση τηλεφώνου από απόκρυψη αριθμού, όταν σε παίρνουν συνήθως πωλητές από εταιρίες για προώθηση των προιόντων - υπηρεσιών τους.

Βέβαια στην πρακτική αυτή είμαι κάθετα αντίθετος, αλλά πριν οριστικοποιήσουμε κάποιο συμπέρασμα καλά θα ήταν να ακούγαμε και την άποψη αυτών που το κάνουν, μήπως υπάρχει κάποια βάσιμη ή λογική εξήγηση.

Link to comment
Share on other sites

εγω στο msn οποτε εχω μπει offline ειναι επειδη π.χ. βλεπω ταινια κ αρχιζουν τα nudge/winks/spam απο φιλους..φυσικα οταν πεις κοψε, ολοι για καποιο λογο το θεωρουν αστειο να σπαμμαρουν ανελεητα :hehe:

τωρα στο λαμπι ειχα μπει καποτε σαν οφλαιν επειδη υποτιθεται επρεπε να κανω αλλα πραματα απ το σερφαρω κ επαιζε ελεγχος....:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Ακούγεται λογικό. Θυμίζει την κλήση τηλεφώνου από απόκρυψη αριθμού, όταν σε παίρνουν συνήθως πωλητές από εταιρίες για προώθηση των προιόντων - υπηρεσιών τους.

Βέβαια στην πρακτική αυτή είμαι κάθετα αντίθετος, αλλά πριν οριστικοποιήσουμε κάποιο συμπέρασμα καλά θα ήταν να ακούγαμε και την άποψη αυτών που το κάνουν, μήπως υπάρχει κάποια βάσιμη ή λογική εξήγηση.

Καμιά απολύτως σχέση. Όταν κάποιος ποστάρει ακόμα και ως αόρατος στο post φαίνεται κανονικά το όνομά του και όχι κάποια ταμπέλα "Αόρατος" ή "Ανώνυμος".

Εγώ προσωπικά είμαι κάθετα αντίθετος στο να βάζω στο ίδιο καλάθι μέλη ενός forum που συμμετέχουν εθελοντικά με τηλεφωνητές που απλά πληρώνονται για να σε ενημερώνουν/ενοχλούν.

Η άποψη μου. Αν ο άλλος νιώθει καλύτερα σαν αόρατος ας συμμετέχει ως αόρατος. Άλλωστε στο forum μετράει η συμμετοχή όχι αν ο άλλος δεν φαίνεται on line εκείνη την ώρα ή αν δεν έχει την πραγματική του φωτογραφία ως avatar(παράδειγμα), διότι κάποιος επίσης θα μπορούσε να πει ότι το σκέτο "yanni" και ο Λούκι Λουκ στο avatar ίσως να σημαίνει ότι θέλω να κρυφτώ.

Link to comment
Share on other sites

εμένα μου τι σπάει που όλοι με το που σε δουν σε θεωρούν και διαθέσιμο.

χρησιμοποιώ ελάχιστα msn

και μου την έσπαγε που με έπαιρναν τηλ και μου έλεγαν "σε βλέπω μέσα,γιατί δεν απαντάς στο τάδε θέμα ή στο p.m. μου?"

sorry κιόλας είχα βγει και με έβλεπε το σύστημα για λίγο On line

από το να δικαιολογούμε εμφανίζουμε μόνο όταν έχω χρόνο για σκότωμα.

Link to comment
Share on other sites

εμένα μου τι σπάει που όλοι με το που σε δουν σε θεωρούν και διαθέσιμο.

χρησιμοποιώ ελάχιστα msn

και μου την έσπαγε που με έπαιρναν τηλ και μου έλεγαν "σε βλέπω μέσα,γιατί δεν απαντάς στο τάδε θέμα ή στο p.m. μου?"

sorry κιόλας είχα βγει και με έβλεπε το σύστημα για λίγο On line

από το να δικαιολογούμε εμφανίζουμε μόνο όταν έχω χρόνο για σκότωμα.

μια απο τα ιδια....

και καλα να ναι σε ωρα δουλειας/ εργασιμη μερα, παει κι ερχεται

αλλα οταν εισαι εκτος δουλειας το να χρειαζεται να απαντας ερωτησεις και πμ για θεματα καταστηματος

καταντα κουραστικο.

με το offline mode τουλαχιστον

εχω την επιλογη να διαλεγω εγω το ποτε θα απαντησω. :ph34r:

τωρα που το ξανασκεφτομαι

ισως θα ηταν καλο

οταν το συστημα καταχωρησει απαντηση μας

να μας δειχνει online αναγκαστικα για το επομενο 10λεπτο

οποτε εαν ακολουθησει κι αλλο ποστ να μην προλαβαινει να μας δειξει offline

ετσι δεν θα γινεται να εισαι offline και να εχεις 3-4 διαδοχικα posts σε διαστημα μισης ωρας π.χ.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θεωρώ μεγαλύτερο πρόβλημα που το σύστημα σε δείχνει πολύ ώρα μετά το κλείσιμο του browser και ενώ έχεις αποχωρήσει από τον Η/Υ ως online από το να φαίνεσαι συνεχώς off line.

Στην περίπτωση που είσαι off line δεν κατανοώ που είναι το πρόβλημα εκτός και αν κάποιος κρατάει αρχείο με το πότε είμαι και πότε δεν είμαι on line!

Στην περίπτωση όμως του συστήματος που σε κρατάει on line, όταν ουσιαστικά έχεις αποχωρήσει από τον Η/Υ, μπορεί να οδηγήσει κάποιον άλλον που περιμένει να του απαντήσεις σε κάποια ερώτηση - είτε αυτή έχει γίνει με post είτε με πμ - αρκετή ώρα να περιμένει τζάμπα. Μην μου πείτε ότι μπορείς να κάνεις log out διότι δεν νομίζω ότι στα σπίτια μας επιλέγουμε όλη την ώρα να παίζουμε με τα log in και log out.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θεωρώ μεγαλύτερο πρόβλημα που το σύστημα σε δείχνει πολύ ώρα μετά το κλείσιμο του browser και ενώ έχεις αποχωρήσει από τον Η/Υ ως online από το να φαίνεσαι συνεχώς off line.

ξερεις πολυ καλα Γιαννη γιατι γινεται αυτο...
Link to comment
Share on other sites

ξερεις πολυ καλα Γιαννη γιατι γινεται αυτο...

Ναι και βέβαια το ξέρω, απλά αυτό που λέω είναι ότι το off line δεν είναι και κάποιο σοβαρό θέμα ούτε θεωρώ ότι όσοι παραμένουν off line οφείλουν να δώσουν εξηγήσεις, λογικές ή παράλογες. Το θέμα βέβαια δεν ξεκίνησε με αυτή την λογική, αλλά με το καλημέρα ο ένας περιμένει να ακούσει "λογικές" ή "βάσιμες" εξηγήσεις, ο άλλος μιλάει για ανθρώπους που κρύβονται επειδή υπάρχει/έχουν πρόβλημα. Νομίζω ότι αυτές είναι εντελώς λανθασμένες προσεγγίσεις. Άλλωστε όπως είπα και ποιο πάνω το ότι δεν γράφουμε ενυπόγραφα και δεν χρησιμοποιούμε την πραγματική μας φωτογραφία δεν σημαίνει ότι κρυβόμαστε ούτε ότι θα πρέπει να δώσουμε και κάποιες εξηγήσεις για αυτό.

Link to comment
Share on other sites

πολυ θεμα για το τιποτα.

Αν ενοχλησε μερικους αυτο που ειπα η αν εθιξε καποιους ζηταω συγνωμη.

Αλλα προσθεου , δεν ειπα οτι εχουν προβλημα οι ιδιοι.Ουτε νοητικο ουτε ψυχολογικο.Ειπα οτι υπαρχει προβλημα.γενικα μιλησα και δεν ανακαλω.

Αν δεν μπαινετε online γιατι σας πριζουν ορισμενοι η μην μπαινετε καθολου η κακως τον κανατε add..Καντε τον μπλοκ στην τελικη.

Και το να σας πριζει καποιος , θεωρειται προβλημα.Λογικο.Ε , εκει πηγαινε η αρχικη φραση μου.

Link to comment
Share on other sites

Ναι και βέβαια το ξέρω, απλά αυτό που λέω είναι ότι το off line δεν είναι και κάποιο σοβαρό θέμα ούτε θεωρώ ότι όσοι παραμένουν off line οφείλουν να δώσουν εξηγήσεις, λογικές ή παράλογες. Το θέμα βέβαια δεν ξεκίνησε με αυτή την λογική, αλλά με το καλημέρα ο ένας περιμένει να ακούσει "λογικές" ή "βάσιμες" εξηγήσεις, ο άλλος μιλάει για ανθρώπους που κρύβονται επειδή υπάρχει/έχουν πρόβλημα. Νομίζω ότι αυτές είναι εντελώς λανθασμένες προσεγγίσεις. Άλλωστε όπως είπα και ποιο πάνω το ότι δεν γράφουμε ενυπόγραφα και δεν χρησιμοποιούμε την πραγματική μας φωτογραφία δεν σημαίνει ότι κρυβόμαστε ούτε ότι θα πρέπει να δώσουμε και κάποιες εξηγήσεις για αυτό.

Συμφωνω μαζι σου αλλα συμφωνω και με την αποψη...η μπαινεις η δεν μπαινεις....τωρα τα των pm και αυτα δεν τα υπολογιζω καν....

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν μπαινετε online γιατι σας πριζουν ορισμενοι η μην μπαινετε καθολου η κακως τον κανατε add..Καντε τον μπλοκ στην τελικη.
Αυτός είναι ο λόγος που πολλοί μένουν off line. Διότι θα τύχει να έχουν να κάνουν κάποια δουλειά ή να είναι κουρασμένοι και ενώ κάποιοι το κατανοούν κάποιοι άλλοι θα απαντήσουν όπως εσύ στο quote σου. Δεν είναι θέμα πρηξίματος το να μένεις off line. Είναι απλά άλλη μια επιλογή όπως το busy ή το away. Αν εσένα σε ενοχλεί δικαίωμά σου. Αν όταν βλέπεις κάποιον busy του χτυπάς ένα μηνυματάκι "Έχεις δουλειά?" ή όταν τον βλέπεις away ένα αντίστοιχο "Είσαι εκεί?", επίσης είναι επιλογή σου. Όπως επίσης είναι επιλογή σου είναι να τους κράξεις αν σου απαντήσουν με "Όχι" και "Ναι" αντίστοιχα!
αλλα συμφωνω και με την αποψη...η μπαινεις η δεν μπαινεις....

Σε αυτό έχουν δώσει απαντήσεις και ποιο πάνω. Για κάποιους είναι απλό και αυτονόητο το να είναι μόνιμα available, για κάποιους άλλους όμως μπορεί να μην είναι. Κάποιος μπορεί να θεωρεί αυτονόητο να μιλάει 5 ώρες την ημέρα στο τηλέφωνο, για κάποιον άλλον μπορεί να του είναι αδύνατον ακόμα και το να το έχει συνέχεια ανοιχτό (π.χ. κάποιος καθηγητής).

Από εκεί και πέρα το να θέλω να ξέρω το αν, το πότε και το πόση ώρα μπήκε ο yanni στο forum δεν το θεωρώ αναγκαίο. Αναγκαίο θα μπορούσαν να το θεωρήσουν οι admins αν ξαφνικά αρχίζαμε όλοι να μπαίνουμε ως αόρατοι και είχαμε ένα forum με 300 συνδεδεμένους χρήστες των οποίων τα ονόματα δεν θα φαινόντουσαν στην λίστα των συνδεδεμένων μελών.

Link to comment
Share on other sites

Αυτός είναι ο λόγος που πολλοί μένουν off line. Διότι θα τύχει να έχουν να κάνουν κάποια δουλειά ή να είναι κουρασμένοι και ενώ κάποιοι το κατανοούν κάποιοι άλλοι θα απαντήσουν όπως εσύ στο quote σου. Δεν είναι θέμα πρηξίματος το να μένεις off line. Είναι απλά άλλη μια επιλογή όπως το busy ή το away. Αν εσένα σε ενοχλεί δικαίωμά σου. Αν όταν βλέπεις κάποιον busy του χτυπάς ένα μηνυματάκι "Έχεις δουλειά?" ή όταν τον βλέπεις away ένα αντίστοιχο "Είσαι εκεί?", επίσης είναι επιλογή σου. Όπως επίσης είναι επιλογή σου είναι να τους κράξεις αν σου απαντήσουν με "Όχι" και "Ναι" αντίστοιχα!

Από εκεί και πέρα το να θέλω να ξέρω το αν, το πότε και το πόση ώρα μπήκε ο yanni στο forum δεν το θεωρώ αναγκαίο. Αναγκαίο θα μπορούσαν να το θεωρήσουν οι admins αν ξαφνικά αρχίζαμε όλοι να μπαίνουμε ως αόρατοι και είχαμε ένα forum με 300 συνδεδεμένους χρήστες των οποίων τα ονόματα δεν θα φαινόντουσαν στην λίστα των συνδεδεμένων μελών.

Το γελοιο ξερεις ποιο ειναι ; να εισαι offline και να σε ψαχνω στους offline contacts μου που δεν ειναι και οτι πιο ευκολο και να σε ρωταω παλι επειδη σε χρειαζομαι..."Εισαι εκει ? " και να εχεις δουλεια εσυ η να εισαι κουρασμενος και να σου σκαει μηνυμα.Δεν ειναι λιγες οι φορες που πολλοι μου εχουν στειλει σαν offline και μολις τα βλεπω δεν απανταω και να τσαντιζονται.Γιατι δεν απαντησες?.Μα ρε φιλε σε εδειχνε offline.Ε ναι.δεν ηθελα να μπω γιατι ηταν ενας online και θα με πριζε.Ε που θες να το ξερω εγω ;

Ειδες ποσο ευκολα δημιουργειται προβλημα απο το πουθενα ;

Οσο για το τελευταιο , δεν νομιζω ποτε καποιος να τον νοιαξει ποση ωρα μπηκε ο ταδε χρηστης στο φορουμ , ουτε να φυλαει τσιλιες για το ποτε εκανε logout η login.

Αλλα βλεποντας σε συνεχεια offline , δε θα ξερω αν ειδες και το pm μου , που υποτιθεται σε θελω κατι

Link to comment
Share on other sites

Η γιατι κρυβεσαι απο καποιον η γιατι ο κοσμος δεν παιρνει με το καλο.

Δε μπορω να καταλαβω,ειναι δυσκολο να κατανοησουν οτι το busy σημαινει απασχολημενος?

:suicide:

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θεωρώ μεγαλύτερο πρόβλημα που το σύστημα σε δείχνει πολύ ώρα μετά το κλείσιμο του browser και ενώ έχεις αποχωρήσει από τον Η/Υ ως online από το να φαίνεσαι συνεχώς off line.
ξερεις πολυ καλα Γιαννη γιατι γινεται αυτο...

Δεν ξέρω αν ξέρεις Πάστα γιατί γίνεται αυτό, είναι γιατί υπάρχει πρόβλημα στην VB και κάποιες αυτόματες διαδικασίες πρέπει να γίνουν manual.

Βλέπω πολύ κόσμο τώρα τελευταία, να μπαίνει ως "αόρατος" στο φόρουμ και απλά μου κινήθηκε η περιέργεια για το για ποιο λόγο μπορεί να συμβαίνει αυτό.

Το θέμα έχει συζητηθεί ξανά πριν κάτι χρόνια. Με τους ίδιους ακριβούς όρους και τις ίδιες ακριβώς απορίες.

Εφόσον έχει κάποιος το δικαίωμα, γιατί να μην το κάνει; Το ότι υπάρχει ένα MSN, Facebook, forum κλπ, δεν σημαίνει ότι είμαι υποχρεωμένος να δείχνω που είμαι, τι κάνω και να υπομένω απαντήσεις από 10-20 άτομα που εκείνη την ώρα μπορεί να μην έχουν τι να κάνουν.

Εσείς μπορεί να βλέπετε ότι κρύβομαι, αλλά αρνείστε να δείτε ότι όχι μόνο είναι δικαίωμα μου, αλλά και επιθυμία μου. Σπίτι σου έχεις καμία ταμπέλα που λέει "είμαι μέσα, ελάτε;"

Το θέμα δεν είναι προσωπικό σαφώς, αλλά με τις ίδιες "μαργαρίτες" μιλάω κι εγώ :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.