Jump to content



Recommended Posts

Καλησπέρα στο φόρουμ.

Είμαι αρχάριος με τη φωτογραφία και σκέφτομαι να πάρω την πρώτη μου Dslr. Έχω καταλήξει στα 2 μοντέλα Nikon D5000 και Pentax K-x. Σε χαρακτηριστικά απο ότι έχω δει είναι πάνω κάτω τα ίδια. Το θέμα είναι αν αξίζει η διαφορά τιμής (περίπου 100ευρώ) ώστε να προτιμήσω την Νικον. Πιο συγκεκριμένα στην Pentax απουσιάζουν τα ledakia εστίασης μέσα στο viewfinder, μη στρεφόμενη-αποσπώμενη οθόνη και τα μενού της μου φάνηκαν πιο απλοικά-λιτά. Επίσης ο σταθεροποιητής που βρίσκεται στο σώμα λένε οτι είναι λιγότερο αποτελεσματικός απο το vr των φακών της Nikon (τέτοιον θα προτιμήσω).

Στο άμεσο μέλλον δεν σκοπέυω να αγοράσω και άλλους φακούς ώστε να με ενδιαφέρει το επιπλέον κόστος των φακών με VR.

Ποια η γνώμη σας για τα παραπάνω και τις μηχανές?

Link to comment
Share on other sites

την Pentax δεν τη ξέρω, η 5000 πάντως ειναι μια πάρα πολύ καλή επιλογή αν και δεν έχει μοτέρ εστίασης ( δεν ξέρω τι ισχύει επ'αυτού στην Pentax).

Πάντως νομίζω πως αν επενδύσεις τα λεφτά σου στη Nikon δεν θα μείνεις παραπονεμένος :T:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο φόρουμ.

Είμαι αρχάριος με τη φωτογραφία και σκέφτομαι να πάρω την πρώτη μου Dslr. Έχω καταλήξει στα 2 μοντέλα Nikon D5000 και Pentax K-x. Σε χαρακτηριστικά απο ότι έχω δει είναι πάνω κάτω τα ίδια. Το θέμα είναι αν αξίζει η διαφορά τιμής (περίπου 100ευρώ) ώστε να προτιμήσω την Νικον. Πιο συγκεκριμένα στην Pentax απουσιάζουν τα ledakia εστίασης μέσα στο viewfinder, μη στρεφόμενη-αποσπώμενη οθόνη και τα μενού της μου φάνηκαν πιο απλοικά-λιτά. Επίσης ο σταθεροποιητής που βρίσκεται στο σώμα λένε οτι είναι λιγότερο αποτελεσματικός απο το vr των φακών της Nikon (τέτοιον θα προτιμήσω).

Στο άμεσο μέλλον δεν σκοπέυω να αγοράσω και άλλους φακούς ώστε να με ενδιαφέρει το επιπλέον κόστος των φακών με VR.

Ποια η γνώμη σας για τα παραπάνω και τις μηχανές?

πίστεψε με την αποσπόμενη οθόνη μην την βάζεις στατρομερά "+". Μολις μπεις στο κλιμα των slr ,το να τραβας φωτο μέσω οθόνης θα σου φαίνεται πολύ πρωτόγονο και αναποτελεσματικό.

Προσωπικα θα πηγαινα σε Νικον, για την ευκολια με την οποια βρισκεις αξεσουαρ, καινούργια ή μεταχειρισμένα και το Σέρβις το οποίο μέχρι στιγμής μου έχει φερθεί πολύ καλά.

Καποιος με Pentax ας μα πει την γνωμη του :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
την Pentax δεν τη ξέρω, η 5000 πάντως ειναι μια πάρα πολύ καλή επιλογή αν και δεν έχει μοτέρ εστίασης ( δεν ξέρω τι ισχύει επ'αυτού στην Pentax).

Πάντως νομίζω πως αν επενδύσεις τα λεφτά σου στη Nikon δεν θα μείνεις παραπονεμένος :T:

Στις Nikon και στις Canon τα μοτέρ εστίασης είναι πάνω στους φακούς..

Από τα λίγα που έχω διαβάσει εγώ θα προτιμούσα τη Nikon μεταξύ των 2 παραπάνω...

Link to comment
Share on other sites

Στις Nikon και στις Canon τα μοτέρ εστίασης είναι πάνω στους φακούς..

Μη το ξαναπείς αυτό :p

Στα χαμηλά μοντέλα οι κάμερες δεν έχουν μοτέρ φακών, στα μεγαλύτερα (Nikon D90 class) έχουν όλες.

Link to comment
Share on other sites

To κακο πρωτοξεκινησε με την D40 την πρωτη*...στα 6μπχ ..που τα αφεντικα θεωρησαν οτι πολλοι θα ενδιαφεροντουσαν για μια μηχανη με ποιοτητα dslr χωρις να ενδιαφερονται για αλλααγες φακων κλπ.

Ηταν και φτηνη οποτε σε συνδιασμο με το μικρο μεγεθος και βαρος ηταν δελεαστικη.

Η συνταγη χαλασε οταν αρχισαν να εχουν απαιτησεις οι κατοχοι τους.

Ουτε μοτερ ,ουτε bracketting..ειχε την λογικη της compact στη χρηση με ολα τα μειονεκτηματα της dslr (μικρη μεν για δσλρ αλλα δεν μπαινει σε τσεπη ,και ειναι και βαρια (σε σχεση με μια compact)

Οποτε αν καποιος δεν θελει να αντιμετωπισει προβλημα μελλοντικα με φακους (κυριως prime και πλεον κανενα ξεχασμενο φακο απο αλλων) και εχει και απαιτησεις παει στα πιο ακριβα της nikon (βλ δ90).

Παροlαυτα η d5000 ειναι πλεον μια αξιολογη μηχανη και αν και δεν εχει μοτερ εστιασης λιγο θα ενδιαφερει τον αρχαριο μιας και ο φακος του κιτ ειχει μοτερ και ειναι αρκετα καλος για αυτα που προσφερει.Ομοιως κυκλοφορουν επανεκδοσεις φακων απο σιγμα-ταμρον που εχουν μοτερ ωστε να τραβηξουν το αγοραστικο κοινο που εχουν τετοιες μηχανες.

(συνηθως σε τετοιες μαρκες καταφευγουν σαν δευτερο φακο).

Κοινως πλεον ,δε το θεωρω σοβαρο μειονεκτημα..

*Μετα στα πλαισια της εποχης και του ανταγωνισμου απεκτησε αλλα 4μπχ και ενα διακριτικο x διπλα απο το 40 αλλα κανεις δε του δωσε σημασια (d40x) .

Link to comment
Share on other sites

Κοινως πλεον ,δε το θεωρω σοβαρο μειονεκτημα..

Αν είχες και εσύ ανταλλάξει 100000000000 πμς με τον Νέφ για το αν θα φοκουσάρει ο 50άρις ο 1.8 στην μηχανή του, και αν θα πρέπει να πάρει τον 1.4, και αν στην μηχανή του Τζιπάβλι θα δουλεύει, και αν και αν και αν, τότε ΘΑ το θεωρούσες σοβαρό!

Link to comment
Share on other sites

Δεν θεωρώ κακό το πόσο διαφορετικά είναι τα μοντέλα μεταξύ τους. Είναι ανάλογα το target group τους. Πχ, εγώ δεν θέλω με τίποτα να "κουβαλάω" μία D90, θέλω η μηχανή μου να είναι ελαφριά και όσο μικρή γίνεται. Κάνω 2-3 θυσίες βέβαια, αλλά ακόμα και τώρα να άλλαζα σώμα, θα έπαιρνα την D5000 και τίποτα παραπάνω.

Ούτως ή άλλως, ο περισσότερος κόσμος κάνει τη δουλειά του άψογα με τους 18-55, 55-200 και 18-200, ενώ παράλληλα υπάρχουν ένα σωρό άλλες αξιόλογες προτάσεις όπως ο 17-70, οπότε, γιατί να σκάσεις για την έλειψη μοτέρ;

Link to comment
Share on other sites

εγραψα καμποσες αραδες πριν..Η γνωμη μου ειναι.....

....ας το πω αλλιως για να γλιτωσω το βαν...

επρεπε να ειναι πιο ακριβος ο 50αρης ο 1.8 (στα 300Ε περιπου) και τοτε δεν ηταν προβλημα για κανεναν.

εδιτ

εναλλακτικα...και στα πλαισια παντα του οφ τοπικ...εφοσον αρχικα εκανε συμβιβασμο -ειτε ως προς το βαρος

ειτε ως προς το οικονομικο- ,κυνηγαει απο πισω ολους του φακους που εχουν μοτερ.

Πχ τον 35αρη af-s 1.8 ή στα περιπου 50mm τον ταμρον 60mm f2 που ειναι και true macro.

Link to comment
Share on other sites

Καλά ο καθένας πάντα παίρνει ότι μπορεί και τον βολεύει, αυτό δεν είναι συζητήσιμο. Εγώ πχ από την 50άρα, δεν θα πήγαινα στην 40άρα, και μάλιστα γουστάρω το μεγάλο και στιβαρό σώμα της 90άρας πάρα πολύ.

Απλά εγώ έχω λίγο ψηλά στο priority list το μοτεράκι, γιατί δεν μου αρέσει η ιδέα να μην μπορώ να κουμπώσω ότι φακό θέλω πάνω και να έχει auto focus.

Περί ορέξεως πάντα.

Απλά το όλο σχόλιο που έκανα πιο πάνω έχει να κάνει με το θέμα, πως entry level ή όχι, όταν ανανεώνεις τα προϊόντα σου, είθισται να ΜΗΝ αφαιρείς στοιχεία από το προγενέστερο στο μεταγενέστερο.

Και (Γιάννη) δεν είναι μόνο το μοτόρι που κάνει διαφορά την 5000 από την 90άρα. (για την τιμή δηλαδή).

Link to comment
Share on other sites

Απλά το όλο σχόλιο που έκανα πιο πάνω έχει να κάνει με το θέμα, πως entry level ή όχι, όταν ανανεώνεις τα προϊόντα σου, είθισται να ΜΗΝ αφαιρείς στοιχεία από το προγενέστερο στο μεταγενέστερο.

(Πιστευω) επρεπε να κανουν τα μοντελα (κατηγοριες) πιο διαχωρισιμα.

εδιτ

Κανενας λογικος ανθρωπος δεν θα πηγαινε απο 50αρα σε δ40/δ40χ/d60 και πλεον d3000. :p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.