Jump to content



το Φ.Π.Α ανεβηκε απο 19 σε 21% το θεμα ειναι ποιος θα ψωνιζει


atego

Recommended Posts

παιδια το Φ.Π.Α ανεβηκε το θεμα ειναι ποιος θα ψωνιζει οπως ψωνιζε γιατι για 100 ευρο ψωνια θα θελεις 21 ευρο Φ.Π.Α και η βενζινα να εχει παει 1,50 ευρο το λιτρο ελεος πια μαλλον το καραβι θα αρχισει να βουλιαζει :dots:

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως ο Ελληνας δεν νοιωθει απο τετοια....

ακομα δεν εχω καταλαβει βεβαια απο τι ακριβως νοιωθει...

Εχω συναδελφο, ο οποιος σε τετοια περιοδο (που αν μη τι αλλο δεν τη λες καλη), ιδιωτικος υπαλληλος και αυτος και η γυναικα του και εκανε αιτηση για δανειο για σπιτι.... 2 ατομα, νιοπαντροι... και ζητησαν 250.000€ απο την τραπεζα. :giveup:

Καποιοι απλα δεν αισθανονται....

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε να δεις & κολπάκι που θα κάνει η αμερική στην ελλάδα που ακύρωσε την βίζα...

...θα φάμε με προβοκάτσια και ένα τόνο αντιτρομοκρατικές ρέζους μακάκους.

με λίγα λόγια... έρχονται γλέντια τρικούβερτα.

οποιος ψήφισε ΝΔ και ΠΑΣΟΚ να του αφαιρεθούν 2 ετήσια και μετά όλους αυτούς τους 300, να τους κάψουμε στην πλατιά του χωριου η να τους κάνουμε σαπούνια (να φανούν και χρήσιμοι για μα φορα)

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως ο Ελληνας δεν νοιωθει απο τετοια....

ακομα δεν εχω καταλαβει βεβαια απο τι ακριβως νοιωθει...

Εχω συναδελφο, ο οποιος σε τετοια περιοδο (που αν μη τι αλλο δεν τη λες καλη), ιδιωτικος υπαλληλος και αυτος και η γυναικα του και εκανε αιτηση για δανειο για σπιτι.... 2 ατομα, νιοπαντροι... και ζητησαν 250.000€ απο την τραπεζα. :giveup:

Καποιοι απλα δεν αισθανονται....

Σωστα εκανε τωρα κινηση για σπιτι γιατι τα επιτοκια εχουν πιασει ΠΑΤΟ...

Link to comment
Share on other sites

Σωστα εκανε τωρα κινηση για σπιτι γιατι τα επιτοκια εχουν πιασει ΠΑΤΟ...

Δεν το ειπα για το θεμα του επιτοκιου... σε μια περιοδο που σε λιγο καιρο θα απελευθερωσουν τις απολυσεις, θα κοψουν επιδοματα και αποζημιωσεις, χωρις να εχει εστω ο ενας την σιγουρια του δημοσιου ειναι σαν να λες, θα παρω το δανειο και ελατε σε 2-3 χρονια να μου παρετε το σπιτι.... δεν συζηταω για το τι ποσο θα δινουν γιατι ειναι σχεδον το μισο των μισθων τους.

Link to comment
Share on other sites

Σιγα μην καταστραφειτε για το επιπλεον 2% στις τιμες ρε σεις:giveup:

http://gallery.mobile9.com/f/1218479/

Δεν ειναι μονο το 2% ειναι και ολα τα "πανοπρικια" που θα βάλλουν οι επιτήδειοι με αφορμη αυτο το 2%..για να βγαλουν φραγκα..

Στην ελλαδα ζουμε ..ελεος δλδ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε μαν, αλλα ετσι φαινεται λες και το 2% ειναι το προβλημα!

Δηλαδη αν καποιος θελει να αγορασει κατι που κανει 150ε τωρα θα το παρει 153ε! Δηλαδη ελεος.

Καθαρα για την κατασταση φταιμε ΕΜΕΙΣ και η νοοτροπια της φιγουρας που εχει το 99% των Ελληνων.

Link to comment
Share on other sites

Σιγα μην καταστραφειτε για το επιπλεον 2% στις τιμες ρε σεις:giveup:

sorry και όλας, αλλα και άμα σου χρησιμοποιήσει κάποιος βαζελίνη ξέρεις γιατί, πάλι δεν θα πάθεις τίποτα αλλα δεν θέλεις... σωστά?

(χωρίς παρεξήγηση, κατάλαβες τι εννοώ)

edit:

από εδώ και πέρα θα λέω σε όλες τις γκόμενες... δεν θα πάθεις τίποτα και θα μου κάθονται όλες.

Ναι ρε μαν, αλλα ετσι φαινεται λες και το 2% ειναι το προβλημα!

Δηλαδη αν καποιος θελει να αγορασει κατι που κανει 150ε τωρα θα το παρει 153ε! Δηλαδη ελεος.

Καθαρα για την κατασταση φταιμε ΕΜΕΙΣ και η νοοτροπια της φιγουρας που εχει το 99% των Ελληνων.

η οποια είναι (2-3-5-10%) (να κόψουμε 5-6 μισθούς) (έκλεψε οποιος καθόταν ψιλά και δεν βαριόταν) και δεν τρέχει τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Oxi, λέει πως επειδή το κράτος δεν θα κάνει ΚΑΝΕΝΑ έλεγχο όπως όταν ήρθε το ευρώ, αυτό που κάνει 150ε θα το πάνε 160ε, και αν το κάνεις αυτό χ n+1 πράγματα που παίρνεις σε μηνιαία βάση ΘΑ έχει διαφορά.

Αν ήταν να έιναι ΟΝΤΟΣ 2% δεν θα μίλαγε κανείς, αλλά επειδή ΕΙΝΑΙ Ελλάδα (όπως λέει ο οπ) ΔΕΝ θα είναι.

Link to comment
Share on other sites

Δυνατο παραδειγμα dunkel, XEXE!!!

Κανεις δεν θελει, εννοειται αυτο, εδω λεμε οτι τα αποθεματικα του κρατους φτανουν μεχρι το καλοκαιρι κ μετα θα γινει πραγματικος χαμος! Αλλα πραγματικα το +2% ειναι αστειο ποσο...

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι, το θέμα δεν είναι το ΦΠΑ +2%, εκεί που πλήρωνες 119€, θα πληρώσεις 121€. Στα τρόφιμα από 109€ θα δώσεις 110€..

Το θέμα είναι ότι ο Ελληνάρας δεν θα σου βάλει το φραπέ 4.55 €, αλλά θα τον πάει 5€, και πάει λέγοντας.

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι, το θέμα δεν είναι το ΦΠΑ +2%, εκεί που πλήρωνες 119€, θα πληρώσεις 121€. Στα τρόφιμα από 109€ θα δώσεις 110€..

Το θέμα είναι ότι ο Ελληνάρας δεν θα σου βάλει το φραπέ 4.55 €, αλλά θα τον πάει 5€, και πάει λέγοντας.

Ελληναρας ειναι κ αυτος που παει κ τον πινει (τον καφε)!

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά εμενα γιατί μου φαίνεται όλο αυτό το πράγμα σαν ένας μπάρμπας που θέλει να με απαυτώσει έτσι στα καλά καθούμενα και εγώ πρέπει να του κάτσω?

any way, το θέμα είναι όπως έχει αποδειχτεί από τον καιρό,

1) ο έλληνας έχει μνήμη χρυσόψαρου

2) δεν θα υπολογίσει κανέναν συνάνθρωπο του στον βωμό του κέρδους

3) είναι μαζοχιστής

4) από ένα πυρηνικό ολοκαύτωμα μονο οι κατσαρίδες και ο έλληνας θα επιβιώσει (αν και το συγκεκριμένο γεγονός δεν αποδείχτηκε ακόμα, είμαι 100% σίγουρος πως ισχύει)

και ναι, μου κακοφάνηκε αγρια όταν πήγαμε από το 18% στο 19%... τώρα με το 21% μου σηκώνεται η τρίχα κάγκελο...

να πάει ο "καραμαλαρας" χέρι χέρι με τον γιωργάκη και να τα τσοντάρουν από τους μισθούς που περνούν όλοι αυτοί οι καραγκιόζηδες που έχουμε στην βουλή

ξεκινώντας από τα (μεγάλα) κόμματα φτάνοντας στα (μικρότερα) όπως ΚΚΕ.

Οι μεγάλοι, γιατί είναι εγκεφαλικά ανάπηροι, κλεφτες, και μας θεωρούν όλους μύγες που τις μετράνε για να περνάει η ώρα τους

και οι μικρότεροι όπως το ΚΚΕ που ακόμα δεν έχουν εξηγήσει στον κόσμο το τι ακριβώς είναι, του τύπου πως άμα βγούν πρώτοι δεν θα βάψουν κόκκινη την ελληνική σημαία ούτε θα φέρουν μαζικές δολοφονίες και την κατάργηση του ιδιωτικού καπιταλιού (δηλαδή δεν θα σου πάρουν το σπίτι και θα σε αναγκάσουν να μείνεις σε κοινόβιο)

καλά για τον καρατζαφέρη ούτε που αναφέρομαι, υποκριτής, ψεύτης δούλος του κεφαλαίου και του προσωπικού συμφέροντος (ίσος ο χειρότερος μέσα στην βουλή)

edit: και μαζί με αυτούς να πάνε κάνουν μαζική αυτοκτονία οι δημοσιογράφοι που όλο το θέμα το βλέπουν από μια γωνια του φανταστικού κόσμου τις barbie και του ροζ κουκλόσπιτου της. σήμερα το πρωί άκουγα τον παραδάκι, ο τυπάς δεν ήξερε ποσο ήταν το φπα! νόμιζε πως το φπα ήταν 8 και τώρα έγινε 10% μπέρδεψε τους φόρους... και πέταξε και την ατάκα πως δεν είναι πολύ το 10% φπα (που όντως το 10% δεν είναι πολύ, το 21% όμως?)

τουλάχιστον έκοψα το κάπνισμα οποτε αυτό που κάναν με τα τσιγάρα δεν με εδιαφέρει απόλυτος καθόλου

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι, το θέμα δεν είναι το ΦΠΑ +2%, εκεί που πλήρωνες 119€, θα πληρώσεις 121€. Στα τρόφιμα από 109€ θα δώσεις 110€..

Το θέμα είναι ότι ο Ελληνάρας δεν θα σου βάλει το φραπέ 4.55 €, αλλά θα τον πάει 5€, και πάει λέγοντας.

Σοβαρα τωρα υπαρχει καφετερια που πουλαει το φραπε 4.5€ ?:...:

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρα τωρα υπαρχει καφετερια που πουλαει το φραπε 4.5€ ?:...:

την προηγουμενη βδομάδα που ήμουν αθηνα, στο θησείο βρήκαμε μια καφετερια που είχε τον frame 4,5E

και επιδεκτικά όταν είδαμε την τιμή σηκωθήκαμε και φύγαμε.

btw 5E φράπες... είναι κάπου στο 1000% κέρδος αν θυμάμαι καλά?

Link to comment
Share on other sites

Oxi, λέει πως επειδή το κράτος δεν θα κάνει ΚΑΝΕΝΑ έλεγχο όπως όταν ήρθε το ευρώ, αυτό που κάνει 150ε θα το πάνε 160ε, και αν το κάνεις αυτό χ n+1 πράγματα που παίρνεις σε μηνιαία βάση ΘΑ έχει διαφορά.

Αν ήταν να έιναι ΟΝΤΟΣ 2% δεν θα μίλαγε κανείς, αλλά επειδή ΕΙΝΑΙ Ελλάδα (όπως λέει ο οπ) ΔΕΝ θα είναι.

Τι ελεγχο θα μπορούσε να κάνει το κρατος?

Απο 150 η τιμη πηγε 153 αλλα εγω γουσταρω να το δωσω 160. Τι μπορει να ελεγθει?? Ολα απορρεουν απο τη νοοτροπια.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.