Jump to content



GeForce GTX 480 has 480 cores, AIBs confirm


def

Recommended Posts

Ειλικρινά; Γύρω στα 500 με 550$ την περίμενα. 499$ είναι η τιμή Αμερικής όπως φαίνεται.

Οι τιμολογιακές τακτικές του κάθε καταστήματος είναι δικό του θέμα. Εκτός αυτού... ποιό Πλαίσιο;;;;;

Kαι γω τοσο την περιμενα, αλλα σε euro... Αν θυμασαι η ΑΤΙ ειπε οτι η 5870 οταν πρωτοβγηκε οτι θα κανε 300$ και εκανε στην Ελλαδα 300-320ε. Στο Newegg τωρα εχει 400$ κ Ελλαδα 340-400ε+.

Ειπες οτι εχεις μια ακρη σε γνωστο καταστημα κ γι αυτο εβαλα ως παραδειγμα το Π.

Κανεις δεν αμφιβαλλει οτι η 480 θα ναι μια πολυ δυνατη καρτα, αλλα η τιμη της ειναι απαραδεκτη!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 102
  • Created
  • Last Reply
και θα μας πληγωθεί το image και η περηφάνεια.. ;):shifty:

Εντάξει τι να πω, όταν διάβασα αυτή την πρόταση τα έχασα. Γελάω με όλους όσους νιώθουν αυτά τα πράγματα αγοράζοντας hardware για PC ή οτιδήποτε το αποκτάς αναλόγως το μέγεθος της τσέπης σου. Ειλικρινά αν πέρνετε κάρτες γραφικών για προβάλετε το image σας και να το παίζετε "μάγκες" στα fps και στα pixels τι να πω. Είστε περήφανοι δηλαδή γι'αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Μα σοβαρά δεν κατάλαβες ότι το έγραψα ειρωνικά???

Το ξέρω ότι το έγραψες ειρωνικά, απλά προσθέτω την γνώμη μου σε αυτό που ανέφερες, γιατί όπως καταλαβαίνουμε όλοι η κατάσταση αυτή ισχύει σε κάποια άτομα.

Υγ. Απλά χρησιμοποίησα την πρόταση που έγραψες (εξού και το QUOTE), δεν έκανα προσωπική επίθεση.

Link to comment
Share on other sites

όχι βρε, εννοείται ότι δεν παρεξηγήθηκα, ούτε ως επίθεση το είδα!

Ξέρουμε ότι υπάρχουν άτομα που σκέφτονται έτσι..

Προσωπικά δεν με νοιάζει καθόλου μα καθόλου

Άλλοι κοιτούν value for money, άλλοι τις απόλυτες επιδόσεις, άλλοι κάποια features, και άλλοι κοιτούν πως θα την πουν στον "αντίπαλο"..

Γνωστά πράγματα...

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον έτσι φαίνεται να είναι η κατάσταση!.. Αλλά όπως ορθώς το κατάλαβες, υπάρχουν και κάποια "ελαφρυντικά".. μιας και έχει έρθει σε τόσο δύσκολη θέση..

Θα πρέπει να δείξουμε και λίγη κατανόηση, ή απλά να μην αγοράσουμε τις κάρτες της αν δούμε ότι δεν συμφέρει ή ότι δεν μας καλύπτουν σε επιδόσεις, ή ότι έρχονται δεύτερες στα "πινακάκια", και θα μας πληγωθεί το image και η περηφάνεια.. ;):shifty:

Και βέβαια δείχνω κατανόηση. Δεν είναι χαζοί στην NVidia και πρώτα κοιτάνε τους συνεργάτες τους που τους τελευταίους 6 μήνες βγάζουν συνέχεια G210, GT220, GT240 κάρτες σε διάφορες εκδόσεις (με 1GB, με 2GB ή 8GB RAM, με ανεμιστήρα ή χωρίς ανεμιστήρα, με φιογκάκια ή με λαμπάκια, με κόκκινα αυτοκόλλητα, μπλε, κίτρινα ή ροζ κ.τ.λ.) και τους μετόχους τους και μετά τους πελάτες τους. Άλλωστε δεδομένης της πολύ μεγάλης αναμονής και της μικρής, σχετικά, διαθεσιμότητας οι κάρτες αυτές θα φύγουν σαν ζεστά ψωμάκια, ακόμα και σε αυτές τις τιμές. Υπάρχουν αρκετά fanboys εκεί έξω ή απλά τυπάδες με βαθιές τσέπες που ευχαρίστως θα πλήρωναν το καπέλο που χρειάζεται ώστε να έχουν την ευκαιρία να παρουσιάσουν πρώτοι την 480 στο forum που βολτάρουν.

Και βέβαια κατανοώ την Nvidia που δεν θέλει να δημιουργήσει προηγούμενο βάζοντας χαμηλές τιμές στο Fermi των 40nm, διότι αν το Fermi 2 των 28 ίσως nm με την ίσως πολύ ποιο ευρεία διαθεσιμότητα "μαμάει και δέρνει", με τι μούρη θα πάει να το πουλήσει 600€ και 700€? Βέβαια μην ξεχνάμε ότι το 480 που μας πασάρει σήμερα η Nvidia, δεν είναι το 480 που περιμέναμε. Οπότε αύριο μπορεί να βγει μια Ultra με 512 shaders και να δούμε σημαντικές μειώσεις στις τιμές των 470/480. Αυτό βέβαια θα εξαρτηθεί από δύο παράγοντες. Κατά πόσο θεωρεί στην παρούσα φάση η Nvidia ότι μπορεί να κερδίσει κάτι ξεκινώντας price wars με την ATI καθώς και τι αποδοχή θα έχει το Tesla. Διότι αν ξεκινήσουν όλα τα πανεπιστήμια και τα 3D studios, ας πούμε, να παραγγέλνουν Tesla κάρτες, ε εντάξει δεν νομίζω να περισσέψει και τίποτα για την PC gaming αγορά...

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα δεν βγαίνουν;

We are getting very close to the long awaited GTX 400 series release, in just over a day's time.

It is generally accepted that the March 26th (or 27th if you live in Asia or Europe)

will be a paper launch, with details such as performance, features, etc. being established.

However, no one expects any kind of availability whatsoever

http://vr-zone.com/articles/-rumour-geforce-gtx-400-availability-delayed-to-april-12th/8679.html

Link to comment
Share on other sites

We are getting very close to the long awaited GTX 400 series release, in just over a day's time.

It is generally accepted that the March 26th (or 27th if you live in Asia or Europe)

will be a paper launch, with details such as performance, features, etc. being established.

However, no one expects any kind of availability whatsoever

http://vr-zone.com/articles/-rumour-geforce-gtx-400-availability-delayed-to-april-12th/8679.html

Καλή φάση να αναπαράγεται ότι γράφει το fudzilla.

Reference: Fudzilla
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν αρκετά fanboys εκεί έξω ή απλά τυπάδες με βαθιές τσέπες που ευχαρίστως θα πλήρωναν το καπέλο που χρειάζεται ώστε να έχουν την ευκαιρία να παρουσιάσουν πρώτοι την 480 στο forum που βολτάρουν.

Αυτά. Μπορείς αν θέλεις να συνεχίσεις την ειρωνεία σου.

Καταλαβαίνεις ότι προσβάλεις όλους που θα πάνε σε GTX4** έτσι? Οι fanboys, οι φιγουρατζήδες, οι ζάμπλουτοι που τους περισσεύουν, οι άνθρωποι που δεν έχουν στοιχειώδη λογική και αντικειμενικότητα, τα "θύματα"..

Όλοι οι άλλοι οι σωστοί θα προτιμήσουν ΑΤΙ βέβαια

Γιάννη είσαι πολέμιος της nvidia και αυτό είναι ολοφάνερο! Δεν πειράζει, δικαίωμα σου, αλλά δεν είναι δικαίωμά σου να υποτιμάς νοημοσύνες και να χλευάζεις ασύστολα

όσο για την ειρωνία έπεσες έξω - μα πολύ έξω όμως! Απλά προσπάθησα να πω με έμμεσο τρόπο ότι η αλήθεια (συνήθως) βρίσκεται κάπου στη μέση..

Δεν σε ειρωνεύτηκα! Είσαι απο αυτούς που δεν μπορεί να δεχτεί να μην είναι στην κορυφή? Είσαι από αυτούς που θέλουν να την λένε στον αντίπαλο? δεν σε καταλαβαίνω...η όποια ειρωνία πήγαινε αλλού

Ο ισοπεδωτισμός είναι η εύκολη λύση

Link to comment
Share on other sites

εγώ λέω Κυριακή κοντή γιορτή ;)

χαλαρώστε...μην ανεβάζετε πίεση από τώρα γιατί έχουμε και τα κοψίδια του Πάσχα που περιμένουν σε 2 Κυριακές.

εκτός και αν η οικονομική κρίση επηρέασε τόσο τις μετοχές σας :p

πέραν της πλάκας το οτι η Nvidia το παίζει μεγάλη κυρία χρόνια τώρα και υπερτιμολογεί τις ναυαρχίδες της είναι γεγονός. από εποχής 6800ultra vs 9800pro.

παρόλαυτα και 2 φορές την τιμή να έχει αν όντως το 4ΧΧ σκίζει σε επιδόσεις προς όφελός μας θα πιεστεί η ΑΤΙ να απαντήσει εξελίσοντας γρηγορότερα τη δική της πλευρά.

αν από την άλλη η 4ΧΧ αποδειχθεί πατάτα και δεν πουλήσει η NV θα αναγκαστεί να ρίξει τις τιμές για να μην σκονίζονται στα ράφια.......πλάι πλάι λοιπόν με κοντινές τιμές πάλι προς όφελος μας θα είναι οι μειώσεις.

hold your horses ωρε.....time is on our side. :snap:

Link to comment
Share on other sites

Αυτοί (ή μάλλον πολλοί από αυτούς) δεν θα πηγαίνανε έτσι κι αλλιώς. Τοο much pride, too much ego.

Και μονο που συγκρινεις την 5970 με το 480 δειχνει πολλα. Δηλαδη ποιος λογικος ανθρωπος θα που πουλαγε την ανωτερη και φτηνοτερη 5970 η τις 3 5870 του csaris για να παρει FERMI. Δηλαδη ελεος. :jump:

Α και μη ξεχασω τα συλληπητηρια μου για τις τιμες. Μερικοι τα ελεγαν εδω μεσα, και αλλοι ηταν σε αρνηση.

Link to comment
Share on other sites

Και μονο που συγκρινεις την 5970 με το 480 δειχνει πολλα. Δηλαδη ποιος λογικος ανθρωπος θα που πουλαγε την ανωτερη και φτηνοτερη 5970 για να παρει FERMI. Δηλαδη ελεος. :jump:

Α και μη ξεχασω τα συλληπητηρια μου.

Εγώ την σύγκρινα; Για ξαναδές τα posts.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ την σύγκρινα; Για ξαναδές τα posts.

Εγω τα ξαναειδα εσυ θυμασαι τι γραφεις;

Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο def viewpost.gif

πιστευω πως οι κατοχοι 5870 5970 δεν υπαρχει λογος να πανε στην σειρα 4χχ της vidia

Αυτοί (ή μάλλον πολλοί από αυτούς) δεν θα πηγαίνανε έτσι κι αλλιώς. Τοο much pride, too much ego.

Στην ουσια λες οτι δεν θα πηγαινανε στο Fermi απο θεμα εγωισμου και οχι επειδη εχουν μια ανωτερη καρτα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω τα ξαναειδα εσυ θυμασαι τι γραφεις;

Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο def viewpost.gif

πιστευω πως οι κατοχοι 5870 5970 δεν υπαρχει λογος να πανε στην σειρα 4χχ της vidia

Αυτοί (ή μάλλον πολλοί από αυτούς) δεν θα πηγαίνανε έτσι κι αλλιώς. Τοο much pride, too much ego.

Στην ουσια λες οτι δεν θα πηγαινανε στο Fermi απο θεμα εγωισμου και οχι επειδη εχουν μια ανωτερη καρτα.

Έχω επίσης πει πως η 5970 θα εξακολουθεί να είναι η ταχύτερη κάρτα της αγοράς μετά το launch της 480. Κακώς νόμισες ότι αναφέρθηκα και στην 5970 επειδή το είχε αναφέρει ο def. Μερικά πράγματα θεωρώ πως είναι αρκετά προφανή για να παραλείπονται.

Link to comment
Share on other sites

Έχω επίσης πει πως η 5970 θα εξακολουθεί να είναι η ταχύτερη κάρτα της αγοράς μετά το launch της 480. Κακώς νόμισες ότι αναφέρθηκα και στην 5970 επειδή το είχε αναφέρει ο def. Μερικά πράγματα θεωρώ πως είναι αρκετά προφανή για να παραλείπονται.

Α ωραια χαιρομαι που το διευκρινησαμε.

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι βλέπω το δράμα του χειμώνα έληξε και επίσημα με την ανακοίνωση των τιμών. (από επιδόσεις αν και δεν ξέρουμε με ακρίβεια, μια εικόνα την έχουμε πάρει).

Αυτό που μου έμεινε απ όλη την ιστορία είναι ότι: Όπου ακούς για πολλά κεράσια, κράτα και μικρό καλάθι.

και αντιστοίχως, Εβγαλε η μύγα κ@λο κ΄ έχ@σε τον κόσμο όλο.

Το θέμα είναι ότι την ΑΤΙ μπορώ να την δικαιολογήσω μιας και τόσα χρόνια μας "ξεπούλαγε" τα προϊόντα της σε τιμές τίμιες, για την NVIDIA όμως δεν μπορώ να πω το ίδιο.

φιλικά και καθόλου φανμποιστικά :hi:

Link to comment
Share on other sites

Δεν σε ειρωνεύτηκα!

Για αυτό και η τελευταία γραμμή από το post διαγράφηκε αμέσως, διότι παρεξήγησα το quote που πάρθηκε από το post σου και την απάντηση που έδωσες. Είναι αυτό που λένε ότι κόψε μια φράση από ένα κείμενο και αμέσως μπορείς να αλλοιώσεις το νόημά της? Αυτό έγινε και sorry που σε παρεξήγησα.

Από εκεί και πέρα και έχοντας ως δεδομένο ότι παρεξηγήθηκες που σε παρεξήγησα, οπότε λογικό να είσαι ποιο επιθετικός απέναντί μου να σου απαντήσω.

Καταλαβαίνεις ότι προσβάλεις όλους που θα πάνε σε GTX4** έτσι? Οι fanboys, οι φιγουρατζήδες, οι ζάμπλουτοι που τους περισσεύουν, οι άνθρωποι που δεν έχουν στοιχειώδη λογική και αντικειμενικότητα, τα "θύματα"..

Δεν θεωρώ ότι προσέβαλα κανέναν. Απλά πέρα από αυτόν που θα πάρει την 480 επειδή την έχει ανάγκη, όπως το παιδί που θέλει να φτιάξει CUDA σύστημα και του πρότεινα να περιμένει να δει τα reviews αύριο ή αυτόν που πιστεύει πραγματικά στην αξία της κάρτας, θα την πάρουν και άλλοι 10 οι οποίοι θα την πάρουν απλά διότι είναι κάτι νέο ή διότι είναι NVidia. Αυτό γίνεται πάντα και παντού. Με κάρτες γραφικών, με TVs, με δίσκους με αυτοκίνητα με οτιδήποτε.

Τώρα εγώ ανέφερα δύο κατηγορίες ατόμων, που κανείς δεν μπορεί να ισχυριστεί ότι δεν υπάρχουν και απλά είπα ότι αυτοί αρκούν για να εξαφανίσουν τις νέες κάρτες από την αγορά δεδομένου ότι η διαθεσιμότητα δεν θα είναι μεγάλη. Εσύ πήρες αυτή την φράση την διαστρέβλωσες σε αισχρό βαθμό και μετά την χρέωσες σε μένα. Λυπάμαι πάρα πολύ για αυτό, αλλά προσωπικά δεν νιώθω ότι προσβάλλεις εμένα όταν το κάνεις αυτό. Εξάλλου όπως ανέφερα μάλλον το έγραψες εκνευρισμένος.

Όλοι οι άλλοι οι σωστοί θα προτιμήσουν ΑΤΙ βέβαια

Πουθενά πάντως δεν έγραψα ότι οι σωστοί θα πάρουν ATI. Απλά βάζεις λόγια στο στόμα μου για να στηρίξεις την επίθεσή σου.

Γιάννη είσαι πολέμιος της nvidia και αυτό είναι ολοφάνερο! Δεν πειράζει, δικαίωμα σου, αλλά δεν είναι δικαίωμά σου να υποτιμάς νοημοσύνες και να χλευάζεις ασύστολα
Βασικά με έχουν ενοχλήσει κάποιες πρακτικές της Nvidia που δεν τις θεωρώ σωστές, αλλά όχι επειδή είναι της NVidia. Οι ίδιες τακτικές υιοθετούνται γενικότερα κατά καιρούς από πολλές εταιρίες. Με ενοχλούν το ίδιο. Αν η ATI αρχίσει να κλειδώνει χαρακτηριστικά όπως η NVidia με το PhysX θα με ενοχλήσει σαν καταναλωτή. Αν αρχίσει το rebranding, όπως έκανε ήδη με το 880G, δεν υπάρχει περίπτωση να της πω μπράβο. Ούτε θα της πω μπράβο που βρήκε ευκαιρία να ανεβάσει τις τιμές και να δηλώνει και ικανοποιημένη με αυτές (τους πελάτες της τους ρώτησε?). Ούτε της είπα μπράβο όταν έβγαλε το 5830 με σκοπό, πέρα από το να πουλήσει τα σκάρτα τσιπάκια (η αυξημένη κατανάλωση σε αυτές τις κάρτες αυτό δηλώνει) να διατηρήσει υψηλά τις τιμές των 5850/5870.

Τώρα ΟΣΕΣ μα ΟΣΕΣ φορές και αν επαναλαμβάνεις το ότι υποτιμώ νοημοσύνες και χλεβάζω ασύστολα, αλήθεια δεν θα γίνει. Προσπαθώ να είμαι αντικειμενικός και ξέρω ότι με αυτό τον τρόπο πάντοτε θα ενοχλώ και κάποιους και ξέρω ότι στο τέλος θα τους έχω ενοχλήσει όλους τουλάχιστον μια φορά.

όσο για την ειρωνία έπεσες έξω - μα πολύ έξω όμως! Απλά προσπάθησα να πω με έμμεσο τρόπο ότι η αλήθεια (συνήθως) βρίσκεται κάπου στη μέση..

Δεν σε ειρωνεύτηκα!

Όπως είπα σε παρεξήγησα. Κούραση και βιασύνη δεν είναι καλοί σύμβουλοι στο posting. Συμφωνώ επίσης ότι η αλήθεια είναι συνήθως στην μέση, επίτρεψέ μου όμως να σου πω ότι δεν θα πρέπει να καθορίζουμε εμείς το που είναι η μέση.
Είσαι απο αυτούς που δεν μπορεί να δεχτεί να μην είναι στην κορυφή? Είσαι από αυτούς που θέλουν να την λένε στον αντίπαλο? δεν σε καταλαβαίνω...η όποια ειρωνία πήγαινε αλλού

Εδώ σε έχασα.

Ο ισοπεδωτισμός είναι η εύκολη λύση

Και το αποδεικνύεις από την στιγμή που το post σου έχει απόλυτο στόχο να με ισοπεδώσεις. Προσωπικές επιθέσεις, διαστρεβλώσεις αυτών που γράφω ή και πράγματα που δεν τα γράφω. Αυτό είναι το περιεχόμενο του post σου.

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από τα 480cores, τον δίαυλο, και τις συχνότητες των ρολογιών, γνωρίζουμε και τα υπόλοιπα τεχνικά? (rops,texture units κτλ?)

Ή τυχόν χαρακτηριστικά που δεν είχαν αποκαλυφθεί μέχρι πρόσφατα?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.