Jump to content



The Beast File: Google


Recommended Posts

Εγώ έχει γίνει πλέον πολύ δύσπιστος απέναντι στην google. Κάτι τα EULA της (πχ αυτό των πρώτων chrome), κάτι το ότι έχει "συγκεντρώσει" ΠΟΛΛΑ προϊόντα/υπηρεσίες πάνω της, κάτι το όλα "δωρεάν" με κάνουν να θέλω να την αποφύγω όσο μπορώ. Πόσο εξαρτημένοι είμαστε από αυτήν ? Αλήθεια αν αύριο ξυπνάγαμε και όλα τα προϊόντα/υπηρεσίες της δεν υπήρχαν τι θα γινόταν ? Πόσο θα άλλαζε το πώς ένας χρήστης βλέπει και υπάρχει στο internet ?

Scroogle FTW

edit:

ωραίο θεματάκι για συζήτηση
καλό θα ήταν, αν όντως πιστεύεις ότι πρέπει να συζητήσεις αυτό το θέμα, να έγραφες και την άποψή σου για το video που παραθέτεις.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχει γίνει πλέον πολύ δύσπιστος απέναντι στην google. Κάτι τα EULA της (πχ αυτό των πρώτων chrome), κάτι το ότι έχει "συγκεντρώσει" ΠΟΛΛΑ προϊόντα/υπηρεσίες πάνω της, κάτι το όλα "δωρεάν" με κάνουν να θέλω να την αποφύγω όσο μπορώ. Πόσο εξαρτημένοι είμαστε από αυτήν ? Αλήθεια αν αύριο ξυπνάγαμε και όλα τα προϊόντα/υπηρεσίες της δεν υπήρχαν τι θα γινόταν ? Πόσο θα άλλαζε το πώς ένας χρήστης βλέπει και υπάρχει στο internet ?

...

Google search, google maps, gmail και να χάνονταν έχουμε άλλα αντίστοιχα. Το youtube κάπως θα μου έλειπε κυρίως λόγω της τεράστιας database του από videos.

Link to comment
Share on other sites

Google search, google maps, gmail και να χάνονταν έχουμε άλλα αντίστοιχα. Το youtube κάπως θα μου έλειπε κυρίως λόγω της τεράστιας database του από videos.

Συμφωνώ αλλά το Search, τον Reader, το Translate και τον Chrome(ταχύτατο web browsing και synchronization bookmarks) δεν θα μου ήταν καθόλου εύκολο να τα αντικαταστήσω και ιδιαίτερα τον Reader. Και το πολύ βασικό ένα account για όλα.

Link to comment
Share on other sites

και η ms δινει ένα account για όλα (passport καποτε, windows live τώρα)...

χώρια που υπάρχει το ραγδαία αναπτυσσόμενο openid

Πέραν αυτών δεν βρίσκω λόγο δυσπιστίας προς την google. Εξαιρετικά προϊόντα και τζάμπα. Που σημαίνει ότι αν μια μέρα ξυπνήσετε και γίνουν επι πληρωμή (κάτι που δεν ταιριάζει με το business model της) είτε δεν θα πληρώσετε και θα πάτε αλλού είτε θα τα πληρώσετε - που σημαίνει ότι είναι και τόσο καλά που τα αξίζουν.

Link to comment
Share on other sites

Εμεις τι εχουμε να φοβομαστε ωρε;

Μηπως μαθει η google ποιες τσοντες μου αρεσουν; Ή σε ποιο σχολειο πηγαινα; Ή με ποιον μιλαω online?

Ας μαθει, ας μου πεταει και διαφημισεις που νομιζει οτι θα με ιντριγκαρουν και ας μου δινει τζαμπα υπηρεσιες/περιεχομενο. The more, the merrier :neo:

Ελεος με τη φοβια με τα πρoσωπικα δεδομενα.

Link to comment
Share on other sites

Εμεις τι εχουμε να φοβομαστε ωρε;

Μηπως μαθει η google ποιες τσοντες μου αρεσουν; Ή σε ποιο σχολειο πηγαινα; Ή με ποιον μιλαω online?

Ας μαθει, ας μου πεταει και διαφημισεις που νομιζει οτι θα με ιντριγκαρουν και ας μου δινει τζαμπα υπηρεσιες/περιεχομενο. The more, the merrier :neo:

Ελεος με τη φοβια με τα πρoσωπικα δεδομενα.

Όταν δεν θα μπορείς να βρείς δουλειά ή δεν θα αναλαμβάνει καμμία εταιρεία να σε ασφαλίσει επειδή από την επεξεργασία των δεδομένων του DNA σου βρεθεί ότι υπάρχει αυξημένη πιθανότητα 18,678% να πάθεις έμφραγμα στα 40 σου

ή

όταν θα σε απολύσουν από την εργασία σου λόγο π.χ. της αποκάλυψης των «ιδιαίτερων» σεξουαλικών προτιμήσεων σου ή λόγο των πολιτικών σου πεποιθήσεων

ή

όταν αποφασίσεις να πας ένα ταξίδι και στον έλεγχο διαβατηρίων σε ρωτήσουν για ποιό λόγο έχεις τόσο έντονη ιντερνετική παρουσία σε sites με π.χ. αναρχικό περιεχόμενο και σε γυρίσουν πίσω πακέτο...

Τότε, ίσως, σκεφτείς ότι τελικά ΕΧΟΥΝ λόγο να φωνάζουν από τώρα για τα προσωπικά δεδομένα και τις επιπτώσεις από την επεξεργασία τους...

Link to comment
Share on other sites

Όταν δεν θα μπορείς να βρείς δουλειά ή δεν θα αναλαμβάνει καμμία εταιρεία να σε ασφαλίσει επειδή από την επεξεργασία των δεδομένων του DNA σου βρεθεί ότι υπάρχει αυξημένη πιθανότητα 18,678% να πάθεις έμφραγμα στα 40 σου

ή

όταν θα σε απολύσουν από την εργασία σου λόγο π.χ. της αποκάλυψης των «ιδιαίτερων» σεξουαλικών προτιμήσεων σου ή λόγο των πολιτικών σου πεποιθήσεων

ή

όταν αποφασίσεις να πας ένα ταξίδι και στον έλεγχο διαβατηρίων σε ρωτήσουν για ποιό λόγο έχεις τόσο έντονη ιντερνετική παρουσία σε sites με π.χ. αναρχικό περιεχόμενο και σε γυρίσουν πίσω πακέτο...

Τότε, ίσως, σκεφτείς ότι τελικά ΕΧΟΥΝ λόγο να φωνάζουν από τώρα για τα προσωπικά δεδομένα και τις επιπτώσεις από την επεξεργασία τους...

Eλεος ρε φιλε, τι ειναι αυτα που λες; Μηπως βλεπεις πολλες ταινιες;

Οταν γινουν ολα αυτα που λες, θα εχεις πολλα περισσοτερα να φοβασαι απο τα προσωπικα σου δεδομενα.

Θα μιλαμε για φασιστικο κοσμο.

Ολοι 'φοβομαστε' και καλα για τα προσωπικα μας δεομενα online αλλα ειναι τοσο ευκολο να τσιμπησουν πολυ σοβαροτερα δεδομενα με αλλους τροπους (καρτες, λογαριασμοι, ΔΕΚΟ).

:rofl:

Link to comment
Share on other sites

μα για να μην φτάσουμε εκεί που λέει ο dpolal συζητάμε το συγκεκριμένο θέμα....φύλαγε τα ρούχα σου για να έχεις τα μισά....εκτός αν νομίζεις οτι οι ταινίες όπως το minority report είναι απλά παραμυθάκια και δε πρόκεται ποτέ να συμβούν.

Link to comment
Share on other sites

Eλεος ρε φιλε, τι ειναι αυτα που λες; Μηπως βλεπεις πολλες ταινιες;

Οταν γινουν ολα αυτα που λες, θα εχεις πολλα περισσοτερα να φοβασαι απο τα προσωπικα σου δεδομενα.

Θα μιλαμε για φασιστικο κοσμο.

Ολοι 'φοβομαστε' και καλα για τα προσωπικα μας δεομενα online αλλα ειναι τοσο ευκολο να τσιμπησουν πολυ σοβαροτερα δεδομενα με αλλους τροπους (καρτες, λογαριασμοι, ΔΕΚΟ).

:rofl:

http://www.imdb.com/title/tt0119177/

Βρές την, δες την, και μιλάμε...

Αν νομίζεις ότι είναι φρέσκια πρόσεξε ότι γυρίστηκε το 1997 και αν νομίζεις ότι αναφέρεται στο «μακρινό» μέλλον προχθές ανέφεραν έχουν ότι αρχίσει κάτι ιστορίες για δυνατότητα ελέγχου των τυχών ιατρικών προβλημάτων των παιδιών πολύ πριν γεννηθούν κλπ...

Το μέλλον είναι πολύ ποιό κοντά από ότι νομίζουμε και το χειρότερο είναι ότι απέχει πολύ από το να χαρακτηριστεί φασιστικό, το αντίθετο μάλιστα...:computer:

Link to comment
Share on other sites

http://www.imdb.com/title/tt0119177/

Βρές την, δες την, και μιλάμε...

Αν νομίζεις ότι είναι φρέσκια πρόσεξε ότι γυρίστηκε το 1997 και αν νομίζεις ότι αναφέρεται στο «μακρινό» μέλλον προχθές ανέφεραν έχουν ότι αρχίσει κάτι ιστορίες για δυνατότητα ελέγχου των τυχών ιατρικών προβλημάτων των παιδιών πολύ πριν γεννηθούν κλπ...

Το μέλλον είναι πολύ ποιό κοντά από ότι νομίζουμε και το χειρότερο είναι ότι απέχει πολύ από το να χαρακτηριστεί φασιστικό, το αντίθετο μάλιστα...:computer:

Την εχω δει την ταινια.

Ολοι εσεις που φοβαστε για τα προσωπικα σας δεδομενα δεν εχετε καρτες; Δεν ψωνιζετε ονομαστικα; Δεν εχετε φακελο στην εφορια;

Οχι ε; :)

Link to comment
Share on other sites

Την εχω δει την ταινια.

Ολοι εσεις που φοβαστε για τα προσωπικα σας δεδομενα δεν εχετε καρτες; Δεν ψωνιζετε ονομαστικα; Δεν εχετε φακελο στην εφορια;

Οχι ε; :)

Μην μπερδεύεις τα πράματα.

Οι κάρτες και οι ονομαστικές αγορές «δείχνουν» μερικές από τις προτιμήσεις σου και η εφορία «δείχνει» την οικονομική σου κατάσταση.

Όλες οι παραπάνω υπηρεσίες καταρχήν είναι δεσμευμένες από το νόμο να μην βγάζουν φόρα παρτίδα τα παραπάνω δεδομένα σε όλο τον κόσμο ούτε να τα πέρνει ο καθένας.

Δεν αναφέρομαι σε κλοπές και υποκλοπές εκεί μπαίνει άλλη συζήτηση και οι διαδικασίες αυτές δεν αφορούν όλον τον κόσμο, δεν έχουν όλοι τις γνώσεις για τέτοιες δουλειές...

Και πάλι όμως τα παραπάνω είναι ενδεικτικά και φωτογραφίζουν ορισμένες πτυχές της προσωπικότητας σου και απαιτεί πολύ ψάξιμο, σύνθεση και δουλειά για να βγούν κάποια συμπεράσματα, να γίνει δηλαδή πρώτα η συλλογή και μετά το profiling από κάποιον ειδικό.

Και φυσικά τα σοβαρότερα δεδομένα δεν είναι αυτά, είναι αυτά που αφορούν το σώμα σου (DNA και κληρονομικότητα), την υγεία σου, τις πολιτικές σου πεποιθήσεις.

Και δυστυχώς κάποια από τα παραπάνω τα αποκαλύπτουμε μόνοι μας. (π.χ. facerbook)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.