Jump to content



Official Battlefield 3 Thread


Jaco

Recommended Posts

what's tearing.

I CRT :D

tearing=σπασιματα εικονας σε γρηγορες σκηνες.

ενεργοποιωντας v-sync σταθεροποιω τα fps στα 60.(δεν υπαρχει tearing) αλλα στο off το v-sync εχω προβληματα...μηπως απο καποια λαθος ρυθμιση??

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να κάνεις κάτι παραπάνω πέρα από το ανοίξεις το vsync δυστυχώς...

Για μένα είναι τραγικό το να δίνουμε τόσα λεφτά σε rigs και να έχουμε δάκρυσμα σε παιχνίδια.

Link to comment
Share on other sites

tearing=σπασιματα εικονας σε γρηγορες σκηνες.

ενεργοποιωντας v-sync σταθεροποιω τα fps στα 60.(δεν υπαρχει tearing) αλλα στο off το v-sync εχω προβληματα...μηπως απο καποια λαθος ρυθμιση??

Ξέρω τι είναι.

Δεν έπιασες τι εννούσα όμως :D

Εγω παίζω τα games σε CRT οθόνη.

No input lag, no horrible colors, no tearing :D

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά σε σύγκριση με το vsync δεν έχει καμία σχέση σε θέμα "fov". Μπορείς δηλαδή να ξεχωρίσεις πιο καλά τα πράγματα και τις λεπτομέρειες. Βέβαια δεν αξίζει το αργό gameplay...

Δεν είναι μόνο θέμα tearing δηλαδή αλλά και ομαλότητας στην κίνηση(το ίδιο είναι στην ουσία).

Στη bf3 beta νομίζω παλευόταν το vsync on, αλλά και πάλι στο τέλος το έκλεισα.

Anyway πιστεύω δεν θα μας ενοχλήσει ιδιαίτερα μιας και θα γίνεται χαμός :D

Έγινε επεξεργασία από Zenor
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να κάνεις κάτι παραπάνω πέρα από το ανοίξεις το vsync δυστυχώς...

Για μένα είναι τραγικό το να δίνουμε τόσα λεφτά σε rigs και να έχουμε δάκρυσμα σε παιχνίδια.

και γω με το v-sync on παιζω τα περισσοτερα παιχνιδια, αλλα μου γεννηθηκε η απορια, με την αφορμη του battlefield 3 και τις μετρησεις που κανουν καποιοι στο threat στα fps που πιανουν οι διαφορες καρτες γραφικων.

αν ειναι να παιζεις στα 80+ fps και να υποφερεισ απο tearing δεν εχει νοημα, καλυτερα να το βαψω μπλε και να το παιταξω στη θαλασσα.

εκτος και αν αυτο συμβαινει μονο σε μενα εξαιτιας καποιου λαθους που ενδεχομενως να εχω κανει!!!

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω πως αυξάνεται το tearing όσο ανεβαίνουν τα fps, δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει στην περίπτωση σου.

Δοκίμασε να αλλάξεις refresh rate από τις ρυθμίσεις για την οθόνη σου, να κάνεις restart το παιχνίδι κτλ.

Link to comment
Share on other sites

κατα ενα περιεργο τροπο,τρεχω σε 1920x1080 120hz,και σε καποια σημεια το παιχνιδι βγαζει tearing,εν αντιθετως με αρκετα αλλα fps που χω τρεξει,διχως tearing πουθενα.

ολα αυτα με vsync off παντα,εχω την εντυπωση,παιζει να ειναι οι drivers μουφα..η θελει patch το bf3

Link to comment
Share on other sites

To tearing έχει να κάνει με το συνδιασμό GPU - Driver -Οθόνης. Μπορεί να φταίει ένα από όλα ή και ο συνδιασμός κάποιων από αυτά, εγώ προσωπικά στην beta δεν είχα καθόλου. Το τελευταίο παιχνίδι στο οποίο είχα πρόβλημα ήταν το crysis 2 αλλά διορθώθηκε με driver....

Link to comment
Share on other sites

Και ένας χρήσιμος οδηγός για τους nvidiakides!

How To Build A Kick-Ass Battlefield 3 PC

"Furthermore, future optimizations from both NVIDIA and developer DICE will raise the frame rate even higher".

Για να μην τρέξουν όλοι και αγοράσουν νέες κάρτες :p

Έγινε επεξεργασία από Zenor
Link to comment
Share on other sites

Και σε "high settings" μια χαρα θα ειναι το παιχνιδι. Το θεμα με τις "ultra" ρυθμισεις ειναι περισσοτερο ψυχολογικο. Μιλαω πάντα για multiplayer mode. Αλλά και στο campaign δεν νομιζω να ειναι τρομαχτικα διακριτες οι διαφορες. Στο κατω κατω δοκιμαστε ultra αλλά με HBAO στο off

Link to comment
Share on other sites

Για τον Θαναση :D

αχαχαχαχαχα, πνίξτον τον αλήτη!! :hehe:

καλά ε, στο 1.15 με την έκρηξη μπροστά σου, τι εκρήξεις είναι αυτές ρε συ :baby:

επίσης, δεν είναι λίγο περίεργη η αίσθηση να βλέπεις πλέον σκιές από jets και να ξέρεις ότι δεν είναι απλώς κάτι σαν "cut scene", όπως στην Arica Harbor στο rush που περνάνε τα Α10 στην αρχή, άλλα ότι αυτήν η σκιά μπορεί να είναι και η τελευταία που βλέπεις;; :D

τέσπα, από βδομάδα ελπίζω να μπω κι εγώ να παίζουμε squad-play-all-the-way :T:

ps: ωραίες και η εναλλαγές στο βίντεο ;)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.