Jump to content



πρόγραμμα διατροφής στρατού


dunkel_Stern

Recommended Posts

Εμείς πάλι ειχαμε ενα μάγειρα που οταν ετρωγες νομιζες οτι σε καλο εστιατοριο 2 μέρες μετα αφου ειχαν μινει ολα στο καψιμη ... ο μαγειρας επερνε τιμητικη 15 -20 ημερες (για τι συνταγη που εδεινε στι γυναικα του δικα) ξανα μανα καψιμη και απο έξω .

Πάντος μια φορα φαγαμε τσιπουρες ΦΡΕΣΚΕΣ (οχι δεν ειχε επιθεωριση) και το θυμαμε καλα γιατι της καθάρισα εγω με τον μαγειρα (οχι τον καλο) κάναμε τα απιστευτα και αποφασισαμε οτι δε θα φαμε κατι απο ολα αυτα που κάναμε (μπασκετ με το αλατι -σκορδο) εκανε τι διαφορα και οι τσιπουρες ηταν οι ποιο νοστιμες που εχω φαει ποτέ μου οταν ολες οι σκοπιες πειραν τηλ να κρατισουμε φαγητο ενω ειχαν ιδη παραγειλη σουφλακια που θα πεταγανε αποφασισαμε αφου περασε 1 ωρα και ολοι ηταν καλα να φαμε και εμεις .

Θα ηθελα πολυ να ηξερα τι εκανα ακριβως και βγηκαν ετσι το μονο που μπορω να πω ειναι οτι ολα τα μπαχαρικα επεσαν απο αποσταση μια χουφτα αλατι πχ το βαζω μεσα στο ταψι ?? .ανοιξα το σακουλη με το σκορδο και επεσε το μισο σε μια τσιπουρα και αλλα ... (οχι δεν την εφαγε κανεις αυτη την πεταξαμε)

ναι απολιομασταν και οι 2 σε 20 μερες και καθαριζαμε τσιπουρες αλλα ειχε τοσο λιγα ατομα που :(

οσο για τρα κρεατα μια φορα την ευδομαδα πηγενε καναδεζα και ψωνιζε σε Τοπικο κρεοπολειο ισως γιατι ημουν Κω

Έγινε επεξεργασία από mrkaza
Link to comment
Share on other sites

εγώ πάλι που ήμουν μάγειρας στο στρατό, στους 16 μήνες θητείας (μάγειρας σε όλη τη θητεία) δεν συνάντησα ποτέ σάπιο/χαλασμένο/ληγμένα. Μοναδική 'εξαίρεση' οι κονσέρβες που συνήθως έβγαιναν στο συσσίτιο όταν τους είχε απομείνει ~3 μήνες πριν να λήξουν, και αυτό όχι σε όλες τις κονσέρβες και όχι σε όλα τα στρατόπεδα.

Τα κρέατα που είχαμε τότε ήταν εμφανώς χαμηλότερης ποιότητας βοδινό κ.τ.ψ χωρίς να είναι όμως χαλασμένο ή κάτι τέτοιο....

Ποιοτική κουζίνα από πλευράς υλικών και εξοπλισμού είδα στην αεροπορία (προφανώς) και στο ΚΕΕΜ στη Σπάρτη (και πάλι προφανώς)...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

ΕΓΩ ΔΕΝ ΠΗΓΑ ΑΚΟΜΗ ΣΤΡΑΤΟ ΑΛΛΑ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΞΕΡΩ

 

ΠΡΩΙΝΟ

ΨΩΜΙ ΜΕ ΒΟΥΤΗΡΟ,ΜΕΛΙ,ΜΑΡΜΕΛΑΔΑ,ΜΕΡΕΝΤΑ,ΚΑΦΕ,ΧΥΜΟ,ΤΣΑΙ,ΓΑΛΑ.......

 

ΑΛΛΑ ΦΑΓΗΤΑ

ΓΚΟΤΖΙΛΑ (ΒΟΔΙΝΟ ΚΡΕΑΣ) ΠΟΥΣΤΗ (ΚΟΤΟΠΟΥΛΟ) ΜΕ ΚΙΝΕΖΟ (ΡΥΖΙ) Η ΓΥΦΤΟ (ΠΑΤΑΤΕΣ),ΜΠΡΙΖΟΛΑ,ΛΟΥΚΑΝΙΚΑ,ΠΑΙΔΑΚΙΑ,ΚΕΦΤΕΔΑΚΙΑ,ΜΠΙΦΤΕΚΙΑ,ΣΟΥΤΖΟΥΚΑΚΙΑ,ΠΑΣΤΙΤΣΙΟ,ΟΣΠΡΙΑ,ΜΑΚΑΡΟΝΑΔΕΣ (ΚΙΜΑ,ΚΑΡΜΠΟΝΑΡΑ....) ΟΜΕΛΛΕΤΑ,ΠΙΤΣΑ,ΣΝΙΤΣΕΛ,ΓΕΜΙΣΤΑ,ΜΠΡΙΑΜ,ΜΠΑΜΙΕΣ,ΣΠΑΝΑΚΟΡΥΖΟ....

 

ΣΥΝΟΔΕΥΤΙΚΑ

ΠΑΤΑΤΕΣ ΤΗΓΑΝΗΤΕΣ Η ΒΡΑΣΤΕΣ,ΡΥΖΙ,ΝΤΟΜΑΤΑ,ΕΛΙΕΣ.....

 

ΣΑΛΑΤΕΣ

ΤΑΡΑΜΟΣΑΛΑΤΑ,ΤΥΡΟΣΑΛΑΤΑ,ΛΑΧΑΝΟΚΑΡΟΤΟ.....

Έγινε επεξεργασία από Nitroko
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Nitroko said:

ΕΓΩ ΔΕΝ ΠΗΓΑ ΑΚΟΜΗ ΣΤΡΑΤΟ ΑΛΛΑ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΞΕΡΩ

Τώρα που του τα λες, μάλλον θα έχει τελειώσει και την μετεκπαίδευση :hehe:

 Επίσης, δεν υπάρχει λόγος να φωνάζεις ;)

Link to comment
Share on other sites

On 9/4/2010 at 1:05 ΜΜ, το μέλος Κοπρίτης έγραψε:

αυτα που προλαβα εγω προ 9 ετων ηταν

Πρωινο: τσαι ή γαλα με ψωμι - βουτυρο και μελι -μαρμελαδακια - μερεντακια ατομικα

10τιανο: χαλβα με φρατζολακι ή ψωμι ή σκετο

κρουασαν συσκευασμενο που ελεγε οτι ειχε σοκολατα

εναλλακτικα σαντουιτς με παριζα και κιτρινο υποπροιον που θυμιζε τυρι

μεσημερι:π00στη με κινεζο,

bloody π00στη με κινεζο (κοκκινιστο)

φασολαδα μπλουμ

μακαρονια σαλτσα

μπριζολακια φουρνου με ρυζι ή πατατες

γκοτζιλα κοκκινιστο ή λεμονατο με πατατες

κονσερβε κοκκινιστα κεφτεδακια friskies ή ζαναε με πατατες

μπιφτεκια φουρνου με πατατες

βραδυνο: πιτσα με πατατες τηγαμησμενες

ομελετα με πατατες τηγαμησμενες

ψητα λουκανικα τυπου Φρανκφουρτηςμε πατατες τηγαμησμενες

κονσερβε zwan luncheon meat στο φουρνο με πατατες

μακαρονια σαλτσα ή καρμποναρα γουωναμπη

συνοδευτικα εκτος του ψωμιου επαιζαν συνηθως σαλατα λαχανοκαροτο ελιες και χωριατικη το καλοκαιρι

που και που εσκαγαν και κατι ξυνισμενα κρασακια δυο μποτιλιες ανα τραπεζι

αυτα τα ολιγα

και σορρυ εαν ξεχασα καποια σπεσιαλιτε αλλα παει καιρος

Υ.Γ. τι εγινε σε επιασε νοσταλγια? :haha:

οταν ενοεις τηγαμησμενες ενοεις οτι δεν ηταν νοστιμες?

πριν 1 λεπτό, το μέλος Wizard! έγραψε:

Τώρα που του τα λες, μάλλον θα έχει τελειώσει και την μετεκπαίδευση :hehe:

 Επίσης, δεν υπάρχει λόγος να φωνάζεις ;)

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ ΑΠΛΑ ΜΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΓΡΑΦΩ ΣΤΑ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΦΙΛΕ ΕΣΥ ΠΗΓΕΣ ΣΤΡΑΤΟ?

πριν 6 λεπτά, το μέλος Wizard! έγραψε:

Τώρα που του τα λες, μάλλον θα έχει τελειώσει και την μετεκπαίδευση :hehe:

 Επίσης, δεν υπάρχει λόγος να φωνάζεις ;)

ΑΝ ΠΗΓΕΣ ΣΤΡΑΤΟ ΠΕΣ ΚΑΙ ΣΥ ΤΙ ΦΑΙ ΕΙΧΑΤΕ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος deninho έγραψε:

διάβαζα το ποστ του @Κοπρίτης και βλέπω ότι δεν αλλάζει τίποτα στο πρόγραμμα διατροφής του στρατού...

εσυ εχεις παει στρατο? αν ναι τι φαγητα ειχατε?

Link to comment
Share on other sites

On 10/4/2010 at 4:23 ΜΜ, το μέλος honda22 έγραψε:

Γι' αυτό σου πατάνε τα εμβόλια... :beer:

λες?

πριν 7 ώρες, το μέλος eleozz έγραψε:

ενδεικτικα

 

 

1.jpg

2.jpg

3.jpg

μου θυμιζει μενου κατασκηνωσης

Link to comment
Share on other sites

@Nitroko Παρε αναβολη. Αν εχεις προβλημα με το ελαιοψωμο, σκεψου με τα υπολοιπα του στρατου :hehe: 

Μια χαρα ηταν το φαγητο. Και εγω ακουγα χιλια μυρια, αλλα εν τελει ηταν ολα οκ ..Το 2011.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν και μιλάμε για νεκρανάσταση, έχοντας αναλύσει στο παρελθόν κάποια δείγματα τροφίμων στρατού για φυτοφάρμακα, υπάρχει σαφής προτίμηση σε ελληνικά προϊόντα (π.χ. σε ρύζι, φακές κλπ.) που ως επί το πλείστον είναι πολύ καλύτερης ποιότητας από τα φτηνά εισαγώμενα  (και πιο ακριβά στο super market, π.χ. το ρύζι θυμάμαι ήταν μη συσκευασμένο Agrino) από άποψη φυτοφαρμάκων κλπ. Αυτό γιατί οι νόμοι στην Ε.Ε. είναι διαφορετικοί από την π.χ. Αφρική, και πολύ συχνά προϊόντα από αυτές τις χώρες είναι ψεκασμένα με "ξεχασμένα" φυτοφάρμακα για την Ευρωπαϊκή αγορά. Βέβαια πολύ σπάνια θα έχουν μεγάλη συγκέντρωση ώστε να θεωρούνται επικίνδυνα για χρήση, δεν παύει όμως όταν το βλέπεις μπροστά σου να σου δείχνει κορυφούλες και το βιολογικό ή το ελληνικό να μη δείχνει τίποτα να θυμάσαι ότι ίσως αξίζει να πληρώσεις 2x για το ελληνικό/organic.

 

Αντίθετα, σε πολλές first world χώρες -τύπου UK- προτιμώνται οι εισαγωγές από τις φτηνές χώρες για να κινούνται τα φτηνά super market, όπου εκεί ελπίζεις ότι ο δειγματοληπτικός έλεγχος θα κάνει τη δουλειά του, αλλιώς στρέφεσαι στα πανάκριβα organic.

Έγινε επεξεργασία από sotiris
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 years later...
50 minutes ago, Leopold Slikk said:

χαπια χαλαζολης? γιατι?

Παναγίτσα μου τι ποστ ξεθάβεις!!! Για τον καθαρισμό του νερου που θα βρεις απο κανα ποταμό ώστε να μη σε πιάσει κοψιμο αμεσως στη κοιλιά

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.