Jump to content



ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑΣ ΒΙΝΤΕΟ


Recommended Posts

Γεια σας και καλη χρονια

Αντιμετωπιζω το εξης προβλημα: αγορασα την ψηφιακη βιντεοκαμερα SONY DCR 33T. Επιχειρωντας να επεξεργαστω το βιντεο που τραβηξα με το PINNACLE STUDIO διαπιστωσα οτι στην ενοτητα capture device δεν μπορουσα να ορισω την καμερα μου ως DV CAM. Το προγραμμα την αναγνωριζε μονο ως SONY DIGITAL IMAGING.

Αυτο ειχε ως αποτελεσμα να μην μπορω να ορισω το capture format (mpeg) και γενικα να μην μπορω να δημιουργησω ταινια ωστα να τη γραψω σε cd.

Σημειωνω οτι την καμερα τη συνδεω με USB.

Εαν μπορει καποιος να με βηθησει θα με σωσει κυριολεκτικα

Ευχαριστω προκαταβολικα!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου σε ευχαριστω. Θα παω να παρω, βρηκα στο Πλαισιο με 20 ευρω.

Πιστευεις οτι χρειαζομαι και κατι αλλο οπωσδηποτε;

Εχω athlon thunder 1 giga.

Φοβαμαι για την καρτα γραφικων. Δεν διαθετω κατι ιδιαιτερο-nvidia ati 32mb.

Link to comment
Share on other sites

λοιποοον, οπως ακουσες και πιο πανω με usb δεν γινεται δουλεια

καθωτι για video capt/streaming χρειαζεται ισχυροτερος διαυλος οπως

το firewire.

Τωρα για το αλλο, φανταζομαι οτι κανεις capture απο την καρτα γραφικων ? 'η εχεις καποια video καρτα?

αν σε ενδιαφερει να ασχοληθεις με το video editing μαλλον θα πρεπει να αγορασεις μια καρτα video, κατα προτιμηση live editing, ειναι λιγο ακριβες αλλα πιστεψε με δεν εχουν ΚΑΜΙΑ σχεση με τις αλλες των....100Ε. πχ της canopus οι οποιες ειναι κορυφαιες.

Αν τωρα δεν θες να τα χωσεις σε καρτα και εχεις καταληξει στη λυση vga vivo 'η pinacle ,

dδοκιμασε το capture του Premier Pro 7.0, το οποιο ειναι παναξιο σε dv και αθλιο σε analog.

επισης υπαρχει ενα αλλο software που λεγεται win...κατι (ο mortisboy ξερει) το οποιο κανει καλο capture.

Επισης πιστευω να ξερεις οτι 8α χρειαστεις τεραστιους και γρηγορους δισκους...ενα array ας πουμε 4 δισκων!!!! χεχε

αα και αν χρησιμοποιησεις την προγραμματαρα premier και εχεις AMD μπορει στο τελικο render να εχεις προβλημα

αυτα....

Link to comment
Share on other sites

...εε εξαρταται απο το ποσο καλο θες να ειναι το τελικο σου αποτελεσμα...

παντως γενικος...δυστηχως οτι πληρωνεις παιρνεις

ειχα δοκιμασει και εγω να παρω καρτα video της canopus...γυρω στα 250.000...

οταν εμαθα την τιμη...προτιμησα το vivo της vga καρτουλας μου.....

παντως αν θες ασυσμπιεστο video και editing δε θα το γλυτωσεις το array....

και παλι σου λεω οτι εξαρταται το επιπιεδο που θες να εχεις....

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα με καρτα επεξεργασιας video θα εχεις κατα πολυ ταχυτερο rendering αλλα δεν ειναι και απαραιτητο....για ερασιτεχνικη χρηση

για capture στο ψηφιακο video δεν χρειαζεσαι vivo και αλλα τετοια μια απλη firewire θυρα...(αν δεν εχει η μητρικη σου παρε μια φτηνη ολες την ιδια δουλεια κανουν) και καλωδιο firewire 6pin-4 pin ..εχουμε και την ιδια camera :)

Απαιτειται 13 giga για 1 ωρα video και δεν χρειαζονται array raid κ.λ.π

Ασυμπιεστο video το ξεχναμε και δεν υπαρχει και λογος (αρκει ο dv codec)..και δεν μπορεις να παρεις ασυμπιεστο video απο την camera

Οτι αλλο θες εδω ημαστε

Link to comment
Share on other sites

Adam, για το vivo που ελεγα εχεις ΑΠΟΛΥΤΟ δικιο, μπερδευτικα με το δικο μου configuration, οντως η firewire θα κανει πολυ καλυτερη δουλεια.

Τωρα οσο για τους δισκους....εχεις δοκιμασει να κανεις editing σε αρχεια πανω απο 1GB? με το throughtput που εχει ενας απλος δισκος (25-25ΜΒ/sec) δεν θα καταφερεις απολυτως τιποτα εκτος απο να σπασεις τα νευρα σου ειδικα οταν θα εισαι στη φαση jog/shuttle βλεποντας που θα κανεις τα cut, και ξαναλεω οτι μιλαω για αρχεια του 1G και editing, (Premier ). Αν δεν βγαζεις γυρω στα 50MB/sec και ανω ΔΕΝ προκειται να κανεις δουλεια.

Ο λογος για ο ασυμπιεστο ειναι οτι το master σου πρεπει να ειναι ΠΑΝΤΑ ασυμπιεστο για να μπορεις να το επεξεργαστεις στην καλυτερη μορφη του και να το συμπιεσεις μετα σε οτι φορμα θες. αν το εχεις ηδη συμπιεσμενο και θες να το συμπιεσεις ξανα με εναν αλλο codec

....τοτε το αποτελεσμα θα ειναι πολυ χειροτερο απο την 1η περιπτωση γιατι συμπιεζεις ενα ηδη συμπιεσμενο αρχειο και μαλίστα με διαφορετικο αλγορυθμο.

Οσο για τον αν οι ψηφιακες βγαζουν ασυμπιεστο....πιστεψε με βγαζουν...

αλλα οταν εχεις ενα p4 2.6 και το HDD που αγκομαχαει για να προλαβει το capture....

εε τοτε πιο πολλα drops θα εχεις παρα το ιδιο το video....

δουλευω το avid απο τοτε που ηρθε στην ελλαδα (1993) και το premier απο την εκδοση 1.5

ξερω τι σου λεω.

Τωρα αν τον ανθρωπο τον ενδιαφερει να κανει απλως ενα grab απο το videaκι των διακοπων, και απλως να το συμπιεσει σε ενα αρχειο οπως το τραβηξε για να το δειξει στους φιλους του, τοτε οκ...αλλα εγω στο παραπανω post δεν μιλησα για κατι τετοιο....

αυτα...περιμενω αντεπιθεση :whistling

Link to comment
Share on other sites

Αν θες την απόλυτη κάρτα (πρέπει να είσαι λίγο τρελλός για να δώσεις τόσα χρήματα) , είναι φυσικά η Immersive Holograph 3D (φοράει τσιπάκι της Faroudja , παλιάς γνώριμου στους διπλασιαστές γραμμών).Κορυφαία ποιότητα.

’λλη λύση είναι η Canopus όπως είπαν και τα παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Και παλι ρεσυ bill ακριβα ειναι τα δι@ολεμεν@ τα canopus, μονο αν εχεις βιτσιο με το βιντεο θα τα σκασεις...

λεει ομως, γιατι μετα μπαινεις στο τριπακι, και αν ασχοληθεις θα κανεις καλα κλιπακια....

την raptor ηθελα αλλα πικραθηκα πολυ απο την τιμη της και επαισα στην EzDV 'η καπως ετσι

εεε στο τελος κατεληξα στο....vivo...

αρεεε δοξασμενες μερες του avid.... κλαψ :o

Link to comment
Share on other sites

Απο ολα αυτα η καημενη , γιατι μονο ετσι μπορει να χαρακτηριστει μπροστα στις τιμες της Faroudja , η Canopous μας πειραξε.Δεν ξερω bill αλλα αυτο για αυτην την faroudja μου την εδωσε παρα πολυ .Το παιδι καλα καλα δεν εχει firewire συνδεση και προτεινεις καρτα που κανει οσο ενα αυτοκινητο , ας ειμαστε λιγο ρεαλιστες και επιτελους ας σοβαρευτουμε.

Συμβολυη το capture να γινει σε καποιο αδειο δισκο ωστε να αποφευxθουν οι ασυχρονισμοι ηχου και εικονας.Ενας αδειος δισκος μαζι με το amd σου και καμια 512 ραμ , ακομα και mμεμια απλη pinnacle θα σου κανουν δουλεια.Ενδεχεται να προλαβαινεις να εχεις και online συμπιεση με καποιο καλο codec.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Vag , δεν του είπα να την πάρει κιόλας.Έχεις ένα δίκιο πάντως.

Vivo λύση δεν θα πρότεινα πάντως.

Καλό θα ήταν μια Canopus , ή έστω μια Pinnacle.

Βεβαίως εις το μέλλον δεν βλέπω να αντιστέκεται στο να πάρει κάποια καλύτερη (αν ασχολείται αρκετά βέβαια με την Video Cam του...).

off-topic: -- δεν επιτρεπονται τετοιες συζητησεις και το γνωριζεις, αφου διαβασες τους κανονες πριν πατησεις το κουμπι της εγγραφης --

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Zarras

Τωρα οσο για τους δισκους....εχεις δοκιμασει να κανεις editing σε αρχεια πανω απο 1GB? με το throughtput που εχει ενας απλος δισκος (25-25ΜΒ/sec) δεν θα καταφερεις απολυτως τιποτα εκτος απο να σπασεις τα νευρα σου ειδικα οταν θα εισαι στη φαση jog/shuttle βλεποντας που θα κανεις τα cut, και ξαναλεω οτι μιλαω για αρχεια του 1G και editing, (Premier ). Αν δεν βγαζεις γυρω στα 50MB/sec και ανω ΔΕΝ προκειται να κανεις δουλεια.

Ο λογος για ο ασυμπιεστο ειναι οτι το master σου πρεπει να ειναι ΠΑΝΤΑ ασυμπιεστο για να μπορεις να το επεξεργαστεις στην καλυτερη μορφη του και να το συμπιεσεις μετα σε οτι φορμα θες. αν το εχεις ηδη συμπιεσμενο και θες να το συμπιεσεις ξανα με εναν αλλο codec

....τοτε το αποτελεσμα θα ειναι πολυ χειροτερο απο την 1η περιπτωση γιατι συμπιεζεις ενα ηδη συμπιεσμενο αρχειο και μαλίστα με διαφορετικο αλγορυθμο.

Οσο για τον αν οι ψηφιακες βγαζουν ασυμπιεστο....πιστεψε με βγαζουν...

αλλα οταν εχεις ενα p4 2.6 και το HDD που αγκομαχαει για να προλαβει το capture....

εε τοτε πιο πολλα drops θα εχεις παρα το ιδιο το video....

δουλευω το avid απο τοτε που ηρθε στην ελλαδα (1993) και το premier απο την εκδοση 1.5

ξερω τι σου λεω.

Τωρα αν τον ανθρωπο τον ενδιαφερει να κανει απλως ενα grab απο το videaκι των διακοπων, και απλως να το συμπιεσει σε ενα αρχειο οπως το τραβηξε για να το δειξει στους φιλους του, τοτε οκ...αλλα εγω στο παραπανω post δεν μιλησα για κατι τετοιο....

αυτα...περιμενω αντεπιθεση :whistling

Νομιζω πως ξεφυγαμε πολυ απο το θεμα.....ο φιλος δεν ζητησε οδηγιες για προχωρημενες τεχνικες μονταζ..ακομα δεν εχει αρχισει και λεμε πραγματα που μαλλον δεν θα δοκιμασει....

Οι πιο πολλοι(σε αυτους και εγω) αρκουμαστε σε ενα κοψιμο ραψιμο καποια εφε μεταβασης και ενα color correction ...τα υπολοιπα οταν και αν ζητηθουν εδω ημαστε......

Οσο για ασυμπιεστο video πραγματικα δεν καταλαβαινω τον λογο.....ο μονος τροπος που ξερω σε consumer videocameres ειναι μεσα απο προγραμματα επεξεργασιας ..εαν αναφερεσαι σε capture Mjpeg τοτε ναι χρειαζεσαι raid κ.λπ αλλα 99% ο φιλος δεν θα παει σε τετοια μονοπατια...ο dvcodec κανει πολυ καλη δουλειαμε καλο βαθμο συμπιεσιμοτητας...εξαλλου το παραγωμενο video λογικα θα το γραψει σε ενα dvd για να μπορει να το δειξει και στους φιλους\οικογενεια

Τορα οσο αφορα εξωτικες καρτες (τυπου holograph προτιμο να μην απαντησω ...εξαλλου νομιζω πως η συγκεκριμενη με το tsipaki της faroundia κανει deinterlace και οχι hardware mpeg2 compression)

Nομιζω πως οι consumer ψηφιακες βιντεοκαμερες ηρθαν για να κανουμε ευκολοτερα -ταχυτερα και χωρις επιπελον κοστος hardware εξοπλισμου

:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια καταρχην σας ευχαριστω ολους.

Μου υποδειξατε ολων των ειδων λυσεις, τοσο "επαγγελματικες" οσο και "ερασιτεχνικες". Η αληθεια ειναι οτι ειμαι στα πρωτα μου βηματα οσον αφορα την επεξεργασια video οποτε και θα ξεκινησω απο τα πιο απλα. Ηδη εξοπλιστηκα με firewire και καινουργιο δισκο, τον οποιο και σκοπευω να κρατησω "καθαρο" αποκλειστικα και μονο για χτηση video. Το μονο που μου εμεινε ειναι το καλωδιο συνδεσης με την καμερα. Πηγα στη Sony και μου ζητησαν 50 ευρω!

Φιλε Adams ξερεις τιποτα καλλιτερο;

Παντως επειδη τρωγοντας ερχεται η ορεξη, ειμαι σιγουρος οτι θα σας ξαναχειαστω!

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα δε θα δωσεις 50 ....σε ενα αποιοδηποτε καταστημα πληροφορικης θα βρεις καλωδιο firewire σαν και αυτο

http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=400&Catalog_Id=6&Product_Id=154286&Merchant_Id=1&Nav_Section_Id=

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.