Jump to content



Δεν δήλωσα το καρτοκινητό μου !


TifoziF1

Recommended Posts

Θα το καταργήσω. Δεν θα περιμένω καν να το κόψουν. Να πανε αλλού. Αρκετά με τους καφιέδες.

Δεν εχεις αδικο,αλλα μετα απο 3 μηνες το πολυ θα ποσταρεις παλι εδω και θα εχεις και καινουριο αριθμο.

Θα στοιχηματιζα μαλιστα!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 73
  • Created
  • Last Reply

Ναι, χωρις κινητό θα μείνω. Το έχω κλειστό στο ντουλάπι 4 μέρες τώρα.

Αν ποτέ χρειαστώ κινητό θα δώ, μπορεί να μου "αγοράσει" η γιαγιά μου στο όνομά της.

Το ξέρετε φαντάζομαι ότι το 112 (Αστυνομία, πυροσβεστική, ΕΚΑΒ κοκ) μπορείς να τα καλέσεις από οποιοδήποτε κινητό το οποίο δεν έχει SIM μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Ξερουν το Imei και μπορουν να σε βρουν μεσα απο το μαγαζι που το αγορασες.
Μάλλον δεν κατάλαβες. Έγραψα παραπάνω ότι μπορείς αν θες να έχεις ένα κινητό για περιπτώσεις ανάγκης (112) το οποίο δεν χρειάζεται κάρτα SIM για να καλέσεις για βοήθεια !!!
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν κατάλαβες. Έγραψα παραπάνω ότι μπορείς αν θες να έχεις ένα κινητό για περιπτώσεις ανάγκης (112) το οποίο δεν χρειάζεται κάρτα SIM για να καλέσεις για βοήθεια !!!

το imei ειναι το id του κινητου σου.

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ tifozif μια ερωτηση : Θα μπορεσεις να ανταπεξελθεις χωρις κινητο?

Για να μη με παρεξηγησεις το λεω γιατι την σημερον ημεραν ειναι σαν να εχεις internet με καρτα.

Και εγω ειμαι τελειως κατα των κινητων και μαλιστα ειμαι με μια συσκευη των 40 ευρω εδω και εναν χρονο και ουτε θα παρω αλλο (χασιμο χρηματων το θεωρω αφου για να κανεις τη δουλεια που πρεπει να κανεις δεν χρειαζεσαι καμερες κτλπ).

ΑΛΛΑ,αμα το παρατησω ξερω οτι θα εχω πολλα προβληματα ασυνενοησιας με φιλους κτλπ οταν ειναι να βγουμε...

Αν σε χρειαστουν και ειναι κατι επειγον,αλλα εσυ εισαι στον δρομο? :blink:

Μακαρι να μπορεσεις φιλε,τοτε θα σε παραδεχτω πρωτος πρωτος! :big_boss:

Link to comment
Share on other sites

το imei ειναι το id του κινητου σου.
Ναι ρε, ξέρω τιο είναι το IMEI και ότι σε πολλά κινητά "αλλάζει" τουλάχιστον παλιότερα που το είχα ψάξει αλλά βρίσκεις με 30 ευρώ κινητό Samsung από καλάθι στα Carefour.

Αλλά μάλλον δεν καταλάβατε, το θέμα μου είναι ότι ΔΕΝ θέλω να πώ "ΝΑΙ" σε τέτοια μέτρα και όχι το να με βρουν. Έτσι και αλλιώς σπίτι-δουλειά-σπίτι είναι η ζωή μου, πλέον.

Αυτό που είπα παραπάνω για το 112 και για το κινητό χωρίς SIM ειναι ότι, αν κάποιος θέλει να έχει το κινητό για ώρα ανάγκης μπορεί να το έχει. Αν αποφασίσουν ότι ΚΑΙ το ΙΜΕΙ πρέπει να καταγράφεται με ΑΔΤ/ΑΦΜ... εεεε τότε τι να πώ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε, ξέρω τιο είναι το IMEI και ότι σε πολλά κινητά "αλλάζει" τουλάχιστον παλιότερα που το είχα ψάξει αλλά βρίσκεις με 30 ευρώ κινητό Samsung από καλάθι στα Carefour.

Αλλά μάλλον δεν καταλάβατε, το θέμα μου είναι ότι ΔΕΝ θέλω να πώ "ΝΑΙ" σε τέτοια μέτρα και όχι το να με βρουν. Έτσι και αλλιώς σπίτι-δουλειά-σπίτι είναι η ζωή μου, πλέον.

Αυτό που είπα παραπάνω για το 112 και για το κινητό χωρίς SIM ειναι ότι, αν κάποιος θέλει να έχει το κινητό για ώρα ανάγκης μπορεί να το έχει. Αν αποφασίσουν ότι ΚΑΙ το ΙΜΕΙ πρέπει να καταγράφεται με ΑΔΤ/ΑΦΜ... εεεε τότε τι να πώ.

Επετρεψε μου να σε διορθώσω... επειδη εγω το εχω δηλωσει... απλα.. πηγα με την ΣΙΜ και την ταυτοτητα μου...

καταγραφουν εναν αριθμο που εχει πανω η ΣΙΜ και κρατανε τις διευθηνσεις, τον αριθμο ταυτοτας και ημερομηνια γεννησης... και ΑΦΜ αν εχεις.

Link to comment
Share on other sites

Βελτιώνονται οι ρυθμοί της ταυτοποίησης: 40% η Voda 42% η Wind και λίγο κάτω από 45% η Cosmote η οποία έβγαλε ειδικό δελτίο με 1000 σημεία ταυτοποίησης σε όλη την Ελλάδα. Θυμηθείτε ότι ταυτοποίηση λήγει στις 30 Ιουνίου και στις 31 Ιουλίου κόβεται η σύνδεση.
Με σχετικά αργούς, αλλά όχι απογοητευτικούς, ρυθμούς προχωρά η διαδικασία ταυτοποίησης των καρτοκινητών. Σύμφωνα με εκτιμήσεις παραγόντων της αγοράς, μέχρι στιγμής έχει ταυτοποιηθεί περίπου το 42%-45% των καρτοκινητών συνδέσεων που υπάρχουν στην ελληνική αγορά, ενώ έχουμε διανύσει περίπου το 60% του χρόνου που έχει δοθεί στις εταιρείες κινητής τηλεφωνίας. Συνολικά, εκτιμάται ότι οι Έλληνες έχουν δώσει τα στοιχεία τους για περίπου 6,3 εκατ. συνδέσεις, όταν ο αριθμός όλων των καρτοκινητών κινείται περίπου στις 15 εκατ. συνδέσεις. Σημειωτέον πως στην Cosmote, σύμφωνα με πληροφορίες, εκτιμάται ότι έχει ταυτοποιηθεί λίγο κάτω από το 45% των καρτοκινητών συνδέσεων, στη Vodafone λίγο πάνω από το 40% και στη Wind λίγο πάνω από το 42%. Ο διευθύνων σύμβουλος της Wind, Νάσος Ζαρκαλής είχε δηλώσει πρόσφατα ότι ο ρυθμός είναι σχετικά καλός δεδομένης της τάσης των Ελλήνων να αφήνουν τέτοιου είδους ενέργειες για την τελευταία στιγμή. Στελέχη της αγοράς σημειώνουν πως υπάρχει αρκετή κίνηση στα καταστήματα των τριών εταιρειών, αναμένουν, όμως, πως ο ρυθμός θα αυξηθεί από τις αρχές καλοκαιριού καθώς η 31η Ιουλίου είναι η καταληκτική ημερομηνία. Με δεδομένο, όμως, ότι εκφράζονται ανησυχίες κατά πόσον τα καταστήματα κινητής τηλεφωνίας θα καταφέρουν να αντεπεξέλθουν στην υψηλή κίνηση που αναμένεται για τον Ιούλιο, οι εταιρείες του κλάδου έχουν ξεκινήσει προωθητικές ενέργειες προκειμένου να ωθήσουν τους καταναλωτές να ταυτοποιήσουν τα καρτοκινητά τους έγκαιρα. Η Cosmote μάλιστα χθες εξέδωσε σχετική ανακοίνωση με την οποία συστήνει στους πελάτες της να επισπεύσουν τη διαδικασία δήλωσης των στοιχείων τους, ώστε να αποφύγουν την ταλαιπωρία της τελευταίας στιγμής. «Έχοντας στη διάθεσή τους περισσότερα από 1000 σημεία του εκτεταμένου δικτύου καταστημάτων Cosmote, Γερμανός, ΟΤΕ Shops και συνεργατών σε όλη την Ελλάδα, οι συνδρομητές της εταιρείας μπορούν να ταυτοποιήσουν τα καρτοκινητά τους ακόμη και στις πιο απομακρυσμένες περιοχές της χώρας», αναφέρεται σχετικά, ενώ επισημαίνεται ότι η Cosmote με στόχο τη διευκόλυνση του κοινού, έχει ενισχύσει σημαντικά το ανθρώπινο δυναμικό και τις απαραίτητες υποδομές του δικτύου καταστημάτων, προκειμένου να εξυπηρετήσει άμεσα την συνεχώς αυξανόμενη κίνηση.

Πηγή: Weekly Telecom

Link to comment
Share on other sites

Eγω παντως το δηλωσα και με αφησαν υσηχο..τουλαχιστον βγηκε και κατι καλο :haha: οποτε τους παιρνω τηλ για κατι πλεον δεν μου λενε πρεπει να ερθετε απο καταστημα,ρωταν αριθμο ταυτοτητας και τελος...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.