Jump to content



Δεν δήλωσα το καρτοκινητό μου !


TifoziF1

Recommended Posts

Το να ξέρει ο πάροχως πως με λένε δεν είναι το ίδιο με το να παίζω στο big brother.

Μην συγκρίνουμε το μπουσουλιτό με την τηλεμεταφορά.

Και όχι δεν είναι ωχ αδερφέ, είναι κυριολεκτικά αυτό που λέει. ΚΑΙ ΤΙ ΕΓΙΝΕ.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 73
  • Created
  • Last Reply
ΠΑΝΤΟΥ συμβαίνει αυτό, και σε πολύ εντονότερο βαθμό, οπότε ή θα προσαρμοστούμε ή θα πάμε στο βουνό σε καμιά καλύβα.

Τιποτα απο τα 2 δε θελουμε,και κατι απο αυτα πρεπει να διαλεξουμε.Δεν θα συμφωνησω με αυτο "θα προσαρμοστουμε",γιατι αν το λεγαμε σε ολα οσα μας βαζουν να υποστουμε,θα χαμε καταληξει να τρωμε σε σισιτια τωρα καπου στην Αφρικη....

Στη συγγεκριμενη περιπτωση με τα κινητα ομως,πραγματικα δεν με ενοχλησε.Ηδη ξερουν που μενω και τι χρηματα μπαινουν-βγαινουν απο αυτο το σπιτι.:sick:

Ειναι ενα λιθαρακι και αυτο στο σχεδιο "Καλυτερη Ελλαδα" (...ή οπως το λεν και το πιστευουν τελοσπαντων)

Link to comment
Share on other sites

Οπότε υπάρχει συνειρμός και συσχέτιση μεταξύ του να λες με λένε Νίκο και έχω αυτό το νούμερο, και επικείμενου πραξικοπήματος ουσιαστικά έτσι?

Η θέλετε να είναι τα πράγματα όπως παλιά με χαρτιά, τίποτα ηλεκτρονικό, χωρίς βάσεις για ΚΑΝΕΝΑ, με 30πλο lead time σε ΟΤΙ ήθελες πού είχε να κάνει με το κράτος, απλά για να μην ξέρει η Wind ότι σε λένε Νίκο.

Το τραβάτε από τα μαλλιά.

ΠΑΝΤΟΥ συμβαίνει αυτό, και σε πολύ εντονότερο βαθμό, οπότε ή θα προσαρμοστούμε ή θα πάμε στο βουνό σε καμιά καλύβα.

Τι σχέση έχει το κινητό με το δημόσιο. Η εταιρία στην οποία είναι το κινητό ΕΧΕΙ τα στοιχεία μου. Με ταυτότητα το αγόρασα τότε. Η κουκούλα είναι ποινικό αδίκημα, η μπούρκα είναι ?
Link to comment
Share on other sites

Η κουβέντα αυτή έχει ξαναγίνει και πιο παλιά στο φόρουμ αυτό.

α) δεν έχω κάτι προσωπικο με τον Μάνθο φυσικά. για αυτό και έβαλα 100 φορές το προσωπικα.

β) σε αυτό οι απόψεις είναι σαν τις μπάμιες. ή σε νοιάζει (δεν αρέσουν) και τρελένεσε και βρίζεις, και παίρνεις απο το ΚΑΦΑΟ σου για να μην σε βρίσκουν, ή δεν σε απασχολεί (σου αρέσουν οι μπάμιες) και είναι στα φρύδια σου.

Το να συγκρίνουμε, κουκούλες, μπούρκες, Αφρικανικά regimes, Πατακούς και δεν ξέρω τι άλλο απλά βγαίνουμε εκτός θέματος.

Link to comment
Share on other sites

εγω το εχω δηλωσει πολυ καιρο τωρα και δεν εχει αλλαξει κατι στην ζωη μου :p
Ουτε στην δική μου, τις τηλεχειριζόμενες βόμβες μπορώ να τις ενεργοποιώ από δηλωμένο καρτοκινητό που έχω αγοράσει με πλαστή ταυτότητα. So ?? Τι θες να πείς με αυτό ?? Δεν είναι ΜΟΝΟ τα κινητά το θέμα φίλε.

Είναι το καλούπι στο οποίο θέλουν να μας βάλουν !!!

Link to comment
Share on other sites

παρακολουθούνται τα πάντα και συσχετίζονται τα πάντα

από τηλεκάρτες no name->φτάνουν σε αριθμούς δικούς σου

κλπ κλπ

το μέτρο της ενεργοποίησης κάρτοκινητού ήταν/είναι τόσο άχρηστο όσο και η πατατιά για την κουκούλα.

κατα τα άλλα το να έχουν και νόμιμα το στίγμα σου με όνομα στο χάρτη τους δεν είναι

και τόσο απλό.

:OT:Εντόπισαν λέει 500 πισίνες στην Εκάλη απο googleEarth με δηλωμένες 3χχ

είπε κανείς oτι δεν τον νοιάζει που γυρνάει το Vanάκι του googleEarth?΄

μάζευε κι ας είν και ρώγες... εφαρμογές θα βρούμε/φανερώσουμε μετά.. φέρε Data

φέρε Data.....:OT:

Link to comment
Share on other sites

Το επόμενο βήμα λογικά θα είναι η απαγόρευση συγκεντρώσεων πάνω από 2 άτομα, η απαγόρευση κυκλοφορίας μετά την δύση του ηλίου (όποιος κυκλοφορεί βράδυ θα εκτελείται, κ.λ.π.). και τέλος ένας ωραίος στρατιωτικός νόμος για να είναι 100% ήσυχοι ότι θα κάτσουμε φρόνιμα.

Αν αυτό είναι το επόμενο βήμα το μεθεπόμενο ποιο θα είναι; Να φτιάξουν μια ανθρωποφάρμα για να παράγουν ενέργεια από το σώμα μας στυλ matrix; :boxed:

Μήπως υπερβάλλετε λίγο;

Link to comment
Share on other sites

Καθημερινά δίνουμε τα στοιχεία μας δεξιά και αριστερά. Αυτό που νομίζω ενοχλεί τους ποιο πολλούς είναι ότι τους το ζητάει το κράτος και όχι π.χ. κάποιος άγνωστος για μια συναλλαγή, το Χ κατάστημα για το RMA, η Ψ κοπελιά για να μπεις στην κλήρωση για το σιούπερ δώρο ή η Ω γκόμενα που γνώρισες εχτές το βράδυ ή ο Ζ εργοδότης που μόλις σου πήρε συνέντευξη.

Link to comment
Share on other sites

Η κουκούλα είναι ποινικό αδίκημα, η μπούρκα είναι ?

Βασικα οχι ακριβως... η κουκουλα ειναι ποινικό αδίκημα οταν αυτος που την φοραει πρατει ποινικο αδικημα. και δεν ειναι ακριβως η κουκουλα... ειναι η αποκρυψη στοιχίων... τωρα θα μου πεις... θες να καλυψεις το προσωπο σου οταν κλεβεις.....

Link to comment
Share on other sites

Τι σχέση έχει το κινητό με το δημόσιο. Η εταιρία στην οποία είναι το κινητό ΕΧΕΙ τα στοιχεία μου. Με ταυτότητα το αγόρασα τότε. Η κουκούλα είναι ποινικό αδίκημα, η μπούρκα είναι ?

πλεον και αυτη (γαλλια,βελγιο)

Link to comment
Share on other sites

Βασικα οχι ακριβως... η κουκουλα ειναι ποινικό αδίκημα οταν αυτος που την φοραει πρατει ποινικο αδικημα. και δεν ειναι ακριβως η κουκουλα... ειναι η αποκρυψη στοιχίων... τωρα θα μου πεις... θες να καλυψεις το προσωπο σου οταν κλεβεις.....

και ομως,υπαρχουν ακομη ανθρωποι με κοινη λογικη.δεν μου λεγανε ψεμματα!!!

οσο για το θεμα,δεν λεω,ωραιο ηταν το ματριξ,το 1984 επισης, κλπ αλλα ας σκεφτουμε λογικα.

ειμαστε 10 μιλλιονς.

Πως ειναι δυνατον η αστυνομια-το κρατος-ο μεγαλος αδελφος-οι κακοι-οι combine να καθονται να κανουν τοσο σε βαθος αναλυση δεδομενων για τον καθεναν μας ξεχωριστα ωστε να κινδυνευουν τα προσωπικα μας δεδομενα/το μπιφτεκι μας/η παρθενια μας/το χωραφι μας/τα λολκατς μας.

Δηλαδη οι καπς εχουν τιποτα 24ωρες βαρδιες και δεν μας ειπε κανεις τιποτα?

Η μηπως στην ελλαδα ζουμε 8.999.999 ελληνες ο Νεφιλιμ ,1 εκατομμυριο μεταναστες και 30.000.000 αστυνομικοι????

Link to comment
Share on other sites

Ανέκαθεν για να αποκτήσεις οποιουδήποτε είδους συνδρομή για τηλεπικοινωνία, όπως σταθερό, κινητό με πάγιο, internet, non-free δορυφορική, έπρεπε να δώσεις στοιχεία, κάτι που είναι πολύ λογικό αφού στην ουσία γράφεσαι σε μια υπηρεσία. Αυτό δε συνέβαινε όμως στα καρτοκινητά, κι αυτό, έχω την αίσθηση, επειδή όταν ξεκίνησαν ήταν κυρίως για πολύ νέους ανθρώπους και "έμοιαζαν" με προσωρινή λύση, όχι τόσο σοβαρή. Μετά εξελίχθηκαν βέβαια και φτάσαμε στο σήμερα, που για τους περισσότερους χρήστες τους είναι μόνιμη λύση (και καλά κάνουν, έχουν πολλά υπέρ, ειδικά τα τελευταία πακέτα χρεώσεων που βγήκαν).

Δε μπορώ να κατανοήσω την αντίδραση κάποιων στο να δηλωθούν τα στοιχεία και στα καρτοκινητά. Από τη στιγμή που το χρησιμοποιεί κάποιος συγκεκριμένος χρήστης, προφανώς θα πρέπει να είναι στο όνομά του. Έχει την ευθύνη της χρήσεώς του και προσωπικά έχω βαρεθεί με την ανωνυμία σε φάρσες, τηλέφωνα, διαφημίσεις κλπ. Προφανώς δεν το έχουν όλοι για κακοπροαίρετη χρήση, αλλά δε μπορεί να γίνει διαχωρισμός. Στην τελική, το τηλέφωνό σου είναι ρε φίλε (γενικά το λέω, όχι για τον tifozi), γιατί να είναι ανώνυμο; Αν δεν το θεωρείς σοβαρό ή χρήσιμο, κατάργησέ το εντελώς.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον κάτι έχετε πάρει στραβά. Το κινητό μου (αν μιλάμε για μένα) είναι επώνυμο, το αγόρασα ΜΕ ταυτότητα. Για να κάνω την μεταφορά από την μια εταιρία στην καινούργια που είμαι τώρα έδωσα φωτοτυπία της ταυτότητάς μου συν υπογραφή. Είναι από τα επώνυμα καρτοκινητά, αντίθετα της συζύγου που ήρθε και αυτή από την παλιά εταιρία στην δικιά μου (ίδιες και οι δύο) την ίδια χρονική περίοδο δεν ζήτησαν τίποτα, ήταν από τα "ανώνυμα". Αφού λοιπόν η εταιρία ξέρει ότι στο 6999334455 θα βρεί τον τιφόζι γιατί σήμερα το πρωί μου ζήτησαν το 20ψήφιο που έχει η SIM επάνω της χαραγμένο ?

Μήπως θα έπρεπε να ανοίξετε λίγο περισσότερο το μυαλό σας και να δείτε λίγο πιο μακριά ?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμαι στενόμυαλος μπορεί να με διαφωτίσεις?
Δεν είσαι, μην προσπαθείς να υποβιβάσεις την κουβέντα: http://en.wikipedia.org/wiki/IMSI-catcher http://en.wikipedia.org/wiki/Telephone_tapping#Location_data

Πρόσφατα σε μεγάλο ραδιοσταθμό σε πρωινή εκπομπή έδωσε συνέντευξή ο κοριοΜαυρίκης (τον θυμάστε ?). Χάριν αστεϊσμού των ρώτησε ένας από τους δυο παρουσιαστές πως μπορεί να παρακολουθήσει το κινητό τηλέφωνο κάποιας και εκείνος του είπε ότι είναι ΠΟΛΥ δύσκολη διαδικασία εκτός και αν αποκτήσει πρόσβαση στην κάρτα sim ή το νούμερό IMSI της, και σε ερώτηση που ακολούθησε "τι γίνεται σε περιπτώσεις τέτοιες" του απάντησε ότι είναι πιο εύκολο και προτιμότερο να μπεί συσκευή που να μπλοκάρει τις κλήσεις έτσι ώστε εκείνη να χρησιμοποιήσει το σταθερό τηλέφωνο όπου παγιδεύεται πανεύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις ότι ο πάροχος από μόνος του γνωρίζει τον 20ψήφιο είτε το δηλώσεις είτε όχι, έτσι; Δε χρειάζεται να του τον πεις εσύ. Απλά είναι μια διαδικασία που θέλει 2-3 λεπτά και οι πωλητές συνήθως την αποφεύγουν.

Για να καταλάβεις τι εννοώ, όταν πήγα να δηλώσω το καρτοκινητό μου στην cosmote που το έχω σαν δεύτερο νούμερο, πήγα χωρίς τη sim. Απλά επειδή η κοπελιά εκεί είναι φίλη μου, έκανε τον κόπο και ανέσυρε το 20ψήφιο από το σύστημα. Προφανώς και το γνωρίζουν, έτσι λειτουργεί το gsm. Όταν ανάβεις το κινητό, το IMSI σε ταυτοποιεί και όχι το νούμερό σου, το οποίο είναι το nickname ας πούμε. Κατά τον ίδιο τρόπο, όταν χάσεις τη sim πχ, απλά δηλώνουν τη νέα sim για το νούμερό σου και αντιστοιχίζονται νούμερο και sim. Οι συσκευές που περιγράφονται στα λινκ, την ίδια δουλειά κάνουν είτε το δηλώσεις είτε όχι.

Νομίζω κάτι έχεις μπερδέψει ή εγώ μπερδεύτηκα όπως τα έγραψες. Με συγχωρείς αν κατάλαβα κάτι λάθος.

Μπορείς να δεις το "Authentication process" [ame]http://en.wikipedia.org/wiki/Subscriber_Identity_Module[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.