Jump to content



Geforce GTX 460 & GTS 450 έρχονται τον Ιούνιο.


Candyman

Recommended Posts

  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply
Mπορώ να ξυπνήσω αύριο και να είναι 6 Νοεμβρίου 2009 για να πάω να αγοράσω μια 5870 @330 και μια 5850@230 Euros? Ε, μπορώ?

Μπορείς να κοιμηθείς και λίγο ακόμα, μέχρι τέλος Ιανουαρίου 230€ είχε η 5850 (Asus), τόσο την είχα αγοράσει...

Link to comment
Share on other sites

τι εναι καλυτερο να πουλησεις μια καρτα 290 ευρο?

η 5 καρτες χ 58 ευρο=290 ευρο? στο παντελονι μπαινουν ιδια λεφτα

αλλα δεν τους κοβει

1 κάρτα 290€, διότι οι άλλοι 4 παραμένουν πιθανοί πελάτες στο παρόν ή στο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

1 κάρτα 290€, διότι οι άλλοι 4 παραμένουν πιθανοί πελάτες στο παρόν ή στο μέλλον.

ναι αλλα παραμενουν πιθανοι ενω εμεις θελουμε χρημα

και εχεις και τον φοβο μηπως πανε να ψωνισουν και απο το αλλοοο μαγαζι

Link to comment
Share on other sites

απο τη στιγμη που δεν εχει αντιπλαο δεος στην αγορα βαζει οτι τιμη θελει...

παιζει μπαλα μονη της σε καθε κατηγορια και βαζει οτι τιμη θελει..

η ατι εχει προιοντα και στην κατηγορια τιμης 58 ευρω και πουλαει μια χαρα..

Link to comment
Share on other sites

απο τη στιγμη που δεν εχει αντιπλαο δεος στην αγορα βαζει οτι τιμη θελει...

παιζει μπαλα μονη της σε καθε κατηγορια και βαζει οτι τιμη θελει..

η ατι εχει προιοντα και στην κατηγορια τιμης 58 ευρω και πουλαει μια χαρα..

τι σχεση εχει αυτο που ειπα εγω μετα τα προιοντα της ατι στα 58 ευρο

και τα οποια παρεπιπτοντως ειναι μαπα το καρπουζι αν μιλας για την 5450

http://www.hardwarecanucks.com/forum/hardware-canucks-reviews/28559-sapphire-radeon-hd-5450-512mb-ddr3-review-11.html

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα παραμενουν πιθανοι ενω εμεις θελουμε χρημα

και εχεις και τον φοβο μηπως πανε να ψωνισουν και απο το αλλοοο μαγαζι

Και το άλλο μαγαζί όμως ακολουθάει την ίδια πολιτική.

Από εκεί και πέρα προφανώς ο συλογισμός σου είναι λάθος διότι ναι μεν βάζεις τα ίδια λεφτά στην τσέπη, έχεις όμως 5πλασια έξοδα.

Ας αφήσουμε όμως τα έξοδα στην άκρη. Ας πούμε ότι 5 κάρτες σου κοστίζουν τα ίδια με 1. Αυτό που κάνεις λάθος πουλώντας π.χ. 5 5870 στα 58€ αντί για μία στα 290€, είναι ότι εξασφαλίζεις μια καλή κάρτα γραφικών για 5 πελάτες σου. Αυτό σημαίνει ότι οι 5 αυτοί πελάτες που θα σου έχουν δώσει από 58€ ο καθένας δεν θα ξανά αγοράσουν από εσένα για τα επόμενα π.χ. 2 χρόνια. Για αυτά τα δύο χρόνια τους έχεις ξεγράψει από πελάτες από την στιγμή που τους εξασφάλισες μια δυνατή κάρτα.

Αν όμως πουλήσεις μια κάρτα για 290€ όχι μόνο βάζεις όλο το ποσό στην τσέπη με μια και μόνη πώληση, αλλά οι άλλοι 4 πελάτες μπορεί να σου σκάσουν λεφτά μέσα στα επόμενα δύο χρόνια. Είτε αγοράζοντας μια 5870 μετά από 1 χρόνο στα 200 π.χ. €, είτε για κάποια φτηνότερη κάρτα. και βέβαια με μια φτηνότερη κάρτα δεν εξασφαλίζονται οπότε μπορεί μέσα σε αυτά τα δύο χρόνια να σου σκάσουν 290 ή και περισσότερα πηγαίνοντας από μια φτηνή αναβάθμιση στην επόμενη φτηνή αναβάθμιση.

Link to comment
Share on other sites

ρε αδερφε η καρτα των 58 ευρω ειναι ενα τραβηγμενο παραδειγμα..

ηθελα να πω οτι δεν το νοιαζει το μαγαζι να πουλησει πολλα φτηνα κομματια στο κοστος,για τους λογους που αναλυει ο yanni.

τωρα αν εσυ και εγω σαν αγοραστες βρισκουμε υψηλη την τιμη της 5850 και δεν εχουμε τοσα,αλλά θελουμε να παρουμε κατι,μας σπρωχνουν προιοντα τυπου 5770 σαν ενναλακτικες εντος του μπατζετ μας..οποτε παλι κερδισμενοι αυτοι!

Link to comment
Share on other sites

τι σχεση εχει αυτο που ειπα εγω μετα τα προιοντα της ατι στα 58 ευρο

και τα οποια παρεπιπτοντως ειναι μαπα το καρπουζι αν μιλας για την 5450

http://www.hardwarecanucks.com/forum/hardware-canucks-reviews/28559-sapphire-radeon-hd-5450-512mb-ddr3-review-11.html

Sorry αλλα καμια απο αυτες τις καρτες του review δεν ειναι για παιχνιδια.

Επειδη εχω 5450 (40€,παθητικη ψυξη) σε ΗΤPC σε πληροφορω οτι μονο μαπα δεν ειναι.Μια χαρα κανει τη δουλεια της, οπως την κανει και η 220GT.

Αυτες οι καρτες δεν προοριζονται για games.Aν εισαι τυπος που θελει να παιζει που και που κανενα παιχνιδακι τοτε τις ξεχνας αυτες τις καρτες, δεν κανουν για τετοια δουλεια, καλυτερα να κοιταξεις σε 5750 και πανω.

Link to comment
Share on other sites

Και το άλλο μαγαζί όμως ακολουθάει την ίδια πολιτική.

Από εκεί και πέρα προφανώς ο συλογισμός σου είναι λάθος διότι ναι μεν βάζεις τα ίδια λεφτά στην τσέπη, έχεις όμως 5πλασια έξοδα.

Ας αφήσουμε όμως τα έξοδα στην άκρη. Ας πούμε ότι 5 κάρτες σου κοστίζουν τα ίδια με 1. Αυτό που κάνεις λάθος πουλώντας π.χ. 5 5870 στα 58 αντί για μία στα 290, είναι ότι εξασφαλίζεις μια καλή κάρτα γραφικών για 5 πελάτες σου. Αυτό σημαίνει ότι οι 5 αυτοί πελάτες που θα σου έχουν δώσει από 58 ο καθένας δεν θα ξανά αγοράσουν από εσένα για τα επόμενα π.χ. 2 χρόνια. Για αυτά τα δύο χρόνια τους έχεις ξεγράψει από πελάτες από την στιγμή που τους εξασφάλισες μια δυνατή κάρτα.

Αν όμως πουλήσεις μια κάρτα για 290 όχι μόνο βάζεις όλο το ποσό στην τσέπη με μια και μόνη πώληση, αλλά οι άλλοι 4 πελάτες μπορεί να σου σκάσουν λεφτά μέσα στα επόμενα δύο χρόνια. Είτε αγοράζοντας μια 5870 μετά από 1 χρόνο στα 200 π.χ. , είτε για κάποια φτηνότερη κάρτα. και βέβαια με μια φτηνότερη κάρτα δεν εξασφαλίζονται οπότε μπορεί μέσα σε αυτά τα δύο χρόνια να σου σκάσουν 290 ή και περισσότερα πηγαίνοντας από μια φτηνή αναβάθμιση στην επόμενη φτηνή αναβάθμιση.

δεν μου λεει κατι αυτο ομως γιατι ενας που εχει δωσει τοσα λεφτα πχ 290 ευρο και δεν εναι texnofreak

θα την κρατησει οχι 2 αλλα 5 χρονια και αυτο δεν συμφερει νομιζω σε καμμια ατι εχω φιλο που εχει voodoo ξερεις λεει ποσο την πηρα καταξοδευτηκα μια χαρα παει ενω αμα ειχες δωσει 58 δεν θα σε πειραζε να την αλλαξεις συντομα

υγ ας μην συνεχισουμε γιατι εχω διαφορετικη αποψη προσσεγγιση καταναλωτη

Sorry αλλα καμια απο αυτες τις καρτες του review δεν ειναι για παιχνιδια.

Επειδη εχω 5450 (40,παθητικη ψυξη) σε ΗΤPC σε πληροφορω οτι μονο μαπα δεν ειναι.Μια χαρα κανει τη δουλεια της, οπως την κανει και η 220GT.

Αυτες οι καρτες δεν προοριζονται για games.Aν εισαι τυπος που θελει να παιζει που και που κανενα παιχνιδακι τοτε τις ξεχνας αυτες τις καρτες, δεν κανουν για τετοια δουλεια, καλυτερα να κοιταξεις σε 5750 και πανω.

υγ1 συγνωμη το θεμα μας δεν ειναι η αγορα καρτας κοιτα λιγο πιο πανω

υγ2 εισαι λαθος να το πιστευεις αυτο οτι δεν παιζουν games δεν χρειαζονται ολοι 5870 η 480 εχω μια gt 240 στο laptop η οποια στα χαρακτηριστικα της ειναι σαν μια gt 220 εξωτερικη

στα 1366χ768 με medium ρυθμισεις δεν με εχει πει ακομα παιχνιδι οχι

και μιλαμε cod 4 cod 6 crysis bc2 dirt 2 και τα λοιπα

Link to comment
Share on other sites

Το ξερω βρε φιλε οτι το θεμα δεν ειναι αυτο, το εχω διαβασει το thread απο την αρχη, απλα δεν μπορεις να λες αυτες τις καρτες "μαπα το καρπουζι" με βαση τα αποτελεσματα που βγαζουν σε παιχνιδια και εξηγησα πιο πανω το γιατι.

edit

δεν μου λεει κατι αυτο ομως γιατι ενας που εχει δωσει τοσα λεφτα πχ 290 ευρο και δεν εναι texnofreak

θα την κρατησει οχι 2 αλλα 5 χρονια και αυτο δεν συμφερει νομιζω σε καμμια ατι εχω φιλο που εχει voodoo ξερεις λεει ποσο την πηρα καταξοδευτηκα μια χαρα παει ενω αμα ειχες δωσει 58 δεν θα σε πειραζε να την αλλαξεις συντομα

Εδω να πω οτι ετσι ΘΑ επρεπε να ειναι τα πραγματα, αλλα δυστυχως δεν ειναι.Αν σκεφτουμε πχ πριν 5 χρονια το ποσο κοστιζε ενας καλος P4 (250-300€) και το τι κανει αυτος ο επεξεργαστης τη σημερον ημερα ειναι τραγικο, η αξια των χρηματων ομως παραμενη σχεδον η ιδια.
Link to comment
Share on other sites

Το ξερω βρε φιλε οτι το θεμα δεν ειναι αυτο, το εχω διαβασει το thread απο την αρχη, απλα δεν μπορεις να λες αυτες τις καρτες "μαπα το καρπουζι" με βαση τα αποτελεσματα που βγαζουν σε παιχνιδια και εξηγησα πιο πανω το γιατι.

δεν σε προλαβα γραφω και λιγο αργα απλα για την καρτα της ατι αναφερομουν στα 58 eυro για το παλληκαρι που αναφερθηκε οτι πουλαει και ειπα σιγα την καρτα για αυτο εδωσα νουμερα ισως ηταν και λαθος μου πιο πανω επισημενω στο λαπτοπ μια χαρα πανε τετοιες καρτες

Link to comment
Share on other sites

υγ1 συγνωμη το θεμα μας δεν ειναι η αγορα καρτας κοιτα λιγο πιο πανω

υγ2 εισαι λαθος να το πιστευεις αυτο οτι δεν παιζουν games δεν χρειαζονται ολοι 5870 η 480 εχω μια gt 240 στο laptop η οποια στα χαρακτηριστικα της ειναι σαν μια gt 220 εξωτερικη

στα 1366χ768 με medium ρυθμισεις δεν με εχει πει ακομα παιχνιδι οχι

και μιλαμε cod 4 cod 6 crysis bc2 dirt 2 και τα λοιπα

Εχω μια 6800Ultra AGP σε αναλυση 1280x1024 παιζει σχεδον τα παντα σε low-medium... φανταστικη εμπειρια...:hehe:

Απο δοκιμες που εχω κανει το συμπερασμα μου ειναι οτι για νορμαλ αναλυσεις στις μερες μας δηλαδη 1680x1050 η 5750 ή οποιαδηποτε αλλη ομοιων δυνατοτητων ειναι must, απο εκει και κατω... καλυτερα να το γυρισουμε στις κονσολες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχουν αυτες οι τιμες, η καρτα απλα δεν θα πουλησει τιποτα ετσι! Η τιμη της θα ειναι σωστη αν βρισκεται στο 60-70% της τιμης της GTX470, δηλαδη γυρω στα 200-230 ευρω

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.