Jump to content



Συμβουλη για μηχανακι..


alexis17

Recommended Posts

Χαιρετω ολους...ειμαι καινουργιος σε αυτο το forum οποτε αν παραβιασα καποιους απο τους κανονες θα μου ηταν ευχαριστω να μου αναφερετε τα λαθη μου...λοιπον,ειμαι 17 χρονων και το καλοκαιρι ετοιμαζομαι να αγορασω μηχανακι αλλα δεν ξερω πιο..Θα μπορουσατε να μου προτεινετε καποιο??Δεν με νοιαζει αν ειναι μεταχειρισμενο,παντως στα χαρτια πρεπει να ειναι 50cc...Μπορω να δωσω περιπου μεχρι 1200 ευρω...θα ηθελα να ηταν με ταχυτητες διοτι δεν μου αρεσουν τα αυτοματα...

Αμα το παρω θελω να κανω και καποιες εξωτερικες μετατροπες,αυτες ποσο θα κοστισουν επιπλεον??

Ενα μηχανακι που ειδα και μ αρεσε ειναι κατι σαν αυτο....Αλλα δεν ξερω καν την συνολικη του τιμη..

27115126010242685913586.jpg

Ευχαριστω εκ των προτερων...

Link to comment
Share on other sites

οτι και να παρεις, κοιτα να εισαι καλυμενος απο νομο,αρα πας μονο για 50cc.

κατι σε 50αρι motard, δεν σου αρεσει? ψαξε λιγο στο google, θα δεις ....

το παπακι της φωτο απο οτι βλεπω φοραει sebring ελευθερας... οτι συνεπαγεται αυτο.

+ αλλαγμενα φρενα.

ασε τις μετατροπες.

παρε ενα μηχανακι στυλ μοταρτ, να μαθεις να οδηγας σωστα.

κ τα χρηματα που ειναι να δωσεις για μετατροπες. παρε ενα καλο κρανος + ενα μπουφαν στυλ κορντουρα.

με μηχανακι υπαρχουν αυτοι που επεσαν.. κ αυτοι που θα πεσουν.

Για αυτο παντα κρανος + μπουφαν.

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/671833/

Έγινε επεξεργασία από MaGiCMaN
  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Οχι αλλες μαγκουριές ... :giveup:

Φιλε οτι και να παρεις τουλάχιστον φόρα κράνος και στα @@ σου αν σε λενε κότα κλπ ;)

Προσφατα ενα παιδι απο το σχολείο επεσε και επαθε σοβαρή ζημιά...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας...

Μαλλον θα παρω GLX...θα ειμαι νομιμος αλλα θα το φτιαξω και ωραιο...

Αλλα βλεπουμε εως τοτε...

:thank_you2:

σε παρακαλώ μη βάλεις καμιά εξάτμιση που κάνει θόρυβο......

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Επειδη και εγω εχω παπι αρκετα χρονια και το εχω ψιλοπειραξει και εχω περασει απο τη φαση σου,θα σου πω να παρεις ενα motard 50αρι οπως λεει και ο MaGiCMaN και να μην πειξαξεις τιποτα.μην ριξεις λεφτα στο παπι,δεν τα αξιζει!καλυτερα να μαζεψεις να βγαλεις οταν πας 21 διπλωμα για ανευ και να πας σε κατι μεγαλυτερο παρα να καθεσαι να χαλας λεφτα στην παπια.

τα μονα χρηματα που επιβαλλεται να χαλασεις για το παπι ειναι ενα καλο κρανος και τα απαραιτητα ρουχα.εχω πεσει και πιστεψε με ,επειδη φοραγα κρανος δεν καταλαβα τιποτα,ενω αν δε το φοραγα θα μου ανοιγε απο πισω το κεφαλι...

πανω απο ολα η ασφαλεια!

@greekfragma

και εξατμιση να αλλαξει αν βαλει καμια μικρη δεν εχει ιδιαιτερη διαφορα απο τη μαμισια.και μη λεμε για τα παπια γιατι για αυτους που ειναι με τις tdm(και παντα σχεδον χωρις κρανος) και τις akrapovic-remus που σπανε τζαμαριες,δεν εχω ακουσει κανενας να λεει τιποτα η να τους σταματαει καμια αστυνομια...

Link to comment
Share on other sites

Μην σκάσεις χρήματα για παπί, πάρε ότι πιο φθηνό βρείς σε μτχ ίσα για να κινήσε και μάζευε λεφτά για ένα enduraκι 250άρι που θα μπορείς να αγοράσεις στα 18. Θα το χαρείς πολύ περισσότερο.

Μην λυπηθείς τα χρήματα για το κράνος !!

Link to comment
Share on other sites

μην κανεις τα κλασσικα των πιτσιρικαδων της περασμενης 10ετιας

glx ασπρο περλα

σελα αραχνη

φιλτροκουτι να βγαινει εξω

μπαντανα να κρεμεται

εξατμιση sebring

ζαντα αστερια

φρενο μαργαριτα

μπλε διαφανο φαναρι πισω

οδηγος ψαρωμενος με αγκονες να ακουμπαν στο σωμα, γονατα ενωμενα και κεφαλι γυρισμενο στο πλαι για το δακρυ.

απαγορευμενα χαρακτηριστικα καγκουρα.

και δεν ειναι οτι το κανει καποιος επειδη γουσταρει. οχι. δεν πρεπει να το κανει.προσβαλει την αισθητικη μου και την ηρεμια μου.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πάρε ένα 50άρι και κοίτα να αγοράσεις καλό κράνος και μπουφάν.

Μην ρίξεις λεφτά σε μετατροπές το παπί ότι και να κάνεις όσα λεφτά και να του ρίξεις πάντα παπί θα είναι.

Κράτα τα λεφτά σου και αργότερα πάρε μια κανονική μοτοσικλέτα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

motard για να μαθεις να τριβεις σωστα αρχικα χωρις μεγαλες κλισεις.

κανεις δεν βγηκε ''ξυστης'' αμεσως...

επισης μοταρτ γιατι ειναι ποιο βολικο για καθημερικη χρηση, απο του ''στυλ ss''.

Link to comment
Share on other sites

RS50/125 είναι για πλουσιόπαιδα που θέλουν να πετάξουν λεφτά, όπως και κάτι derbi ανάλογα.

motard είναι οι δασκάλες στις στροφές, συγχωρούν λάθη και θα σου μάθουν τι θα πρέπει να αποφεύγεις μετά, όταν πας σε πιο "χαμηλά" μηχανάκια.

Στη θέση σου θα έπαιρνα το δίπλωμα και μετά ένα ybr 125, για να μάθω συμπλέχτη, αλλά και να μην έχω πολλά πολλά γκάζια, έχοντας όμως κινητήρα σκυλί.

Link to comment
Share on other sites

εχωντας περασει απο GLX 50>90cc, honda monkey 54mm με 5αρι & συμπλεκτη, tdr 50 & crm 50>80cc

μπορω να σου πω οτι το ζετακι και το crmακι ηταν μακραν τα πιο απολαυστικα..

λεφτα εσκασα ενα σωρο πανω τους

σιγουρα δεν αξιζαν τον κοπο

αλλα εκεινη την εποχη με τα μυαλα που καβαλουσα απλα δεν τα υπολογιζα.

θα σε απετρεπα να παρεις κατι στυλ street μιας και μια πτωση κοστιζει αρκετα παραπανω λογω fairing

και θα σου προτεινα να παρεις κατι με συμπλεκτη που θα το αφησεις μαμα

και οτι θα του εριχνες πανω θα το βαλεις στην ακρη για το πρωτο 125αρακι σου

Link to comment
Share on other sites

εχωντας περασει απο GLX 50>90cc, honda monkey 54mm με 5αρι & συμπλεκτη, tdr 50 & crm 50>80cc

μπορω να σου πω οτι το ζετακι και το crmακι ηταν μακραν τα πιο απολαυστικα..

λεφτα εσκασα ενα σωρο πανω τους

σιγουρα δεν αξιζαν τον κοπο

αλλα εκεινη την εποχη με τα μυαλα που καβαλουσα απλα δεν τα υπολογιζα.

θα σε απετρεπα να παρεις κατι στυλ street μιας και μια πτωση κοστιζει αρκετα παραπανω λογω fairing

και θα σου προτεινα να παρεις κατι με συμπλεκτη που θα το αφησεις μαμα

και οτι θα του εριχνες πανω θα το βαλεις στην ακρη για το πρωτο 125αρακι σου

Μιας και εχεις περασει με τοσα μηχανακια μπορεις να μου πεις αμα αξιζει να παρω glx???

Ειναι απλος απο τα μηχανακια που μπορω να το παρω,να το φτιαξω και να ειμαι νομιμος μιας και δεν μπορω να αγορασω 125cc...

:thank_you2:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.