Jump to content



κλιματιστικό: Τι? που? ποσο?


dunkel_Stern

Recommended Posts

  • 5 weeks later...

Αξίζουν τα φορητά κλιματιστικά;

Φορητά Κλιματιστικά

Έχω δύο χώρους που θέλω να δροσίζω έναν το σαλόνι και ένα το δωμάτιο. Με ενδιαφέρει όμως να είναι δροσερά διαφορετικές ώρες της ημέρας (μεσημέρι το σαλόνι, βράδυ το δωμάτιο). Οπότε αντί να αγοράσω 2 σώματα και να τρυπάω τοίχους, θα προτιμούσα ένα φορητό να το μετακινώ κατά βούληση.

Αξίζουν αυτά σε απόδοση; Είναι κάτι που πρέπει να έχω υπόψιν;

Link to comment
Share on other sites

Αξίζουν τα φορητά κλιματιστικά;

Φορητά Κλιματιστικά

Έχω δύο χώρους που θέλω να δροσίζω έναν το σαλόνι και ένα το δωμάτιο. Με ενδιαφέρει όμως να είναι δροσερά διαφορετικές ώρες της ημέρας (μεσημέρι το σαλόνι, βράδυ το δωμάτιο). Οπότε αντί να αγοράσω 2 σώματα και να τρυπάω τοίχους, θα προτιμούσα ένα φορητό να το μετακινώ κατά βούληση.

Αξίζουν αυτά σε απόδοση; Είναι κάτι που πρέπει να έχω υπόψιν;

κοίτα τα φορητά κλιματιστικά δεν λέω καλά είναι αλλά πρέπει οπωσδήποτε να είναι κοντά σε παράθυρο γιατί δεν παύει να είναι κλιματιστικό δηλαδή την κουμούτσα που κολάμε στα ντουβάρια έξω από τα σπίτια μας το μεγάλο τετράγωνο πράγμα με τον ανεμιστήρα το έχουν είδη μέσα οπότε από κάπου πρέπει να βγαίνει ο θερμός αέρας δηλαδή απο πίσω βάζεις μια σωλήνα όπου εμπεριέχεται στην συσκευασία για να φεύγει ο ζεστός αέρας που πρέπει να τον βγάλεις έξω από το δωμάτιο άρα παράθυρο κάτι πρέπει να υπάρχει :baby:

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=14318]ARMAGEDDON[/MENTION], ευχαριστώ για την πληροφορία, αρκετά σημαντική, νομίζω ότι δεν θα έχω θέμα με αυτό. Όσον αφορά τον θόρυβο έχουν μήπως περισσότερο από ένα συμβατικό; Επίσης εκτός από τον αέρα, το νερό που βλέπω και βγάζουν τα συμβατικά που το βγάζουν αυτά;

Link to comment
Share on other sites

@ARMAGEDDON, ευχαριστώ για την πληροφορία, αρκετά σημαντική, νομίζω ότι δεν θα έχω θέμα με αυτό. Όσον αφορά τον θόρυβο έχουν μήπως περισσότερο από ένα συμβατικό; Επίσης εκτός από τον αέρα, το νερό που βλέπω και βγάζουν τα συμβατικά που το βγάζουν αυτά;

θόρυβο κάνουν αρκετό, το νερό δεν ας πούμε είναι κλειστό κύκλωμα και δεν σε απασχολεί τόσο (δεν στάζει και δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα)

Link to comment
Share on other sites

@ARMAGEDDON ξέρεις αν στα καταστήματα μπορούν να σου βάλουν να δουλέψει κάποιο για να καταλάβω για τι θόρυβο μιλάμε; :p

κοίτα εγώ έχω ένα για αυτό και μιλάω (το είχαμε πάρει πριν δύο χρόνια από το πράκτικερ) στην πρίζα οκ το είδαμε επιτόπου !

λογικά αν το έχουν στο μαγαζί γιατί να μην στο δείξουν επιτόπου μία σούκο βάζεις και είσαι έτοιμος !

Link to comment
Share on other sites

Ήμουν σίγουρος ότι θα είχα τέτοιο σχόλιο. Δυστυχώς η μόνωση δεν είναι αρκετή. Όταν λέμε δεν επαρκεί εννοούμε ότι δεν θα μπορεί να ψύξει τον χώρο ή δεν θα μπορεί να το κάνει γρήγορα; Γιατί υπομονή... έχω, λεφτά... όχι τόσο :p

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν την ημέρα κρατάμε κλειστά τζάμια-πατζούρια για να μην μπαίνει ζέστη και το βράδυ ανοίγουμε. Δεν θα καταφέρουμε να το δροσίζουμε τουλάχιστον με ένα τέτοιο;

Link to comment
Share on other sites

Τι σπιτι ειναι?

Στο χωριο δεν εχουμε καθόλου μόνωση στο σπιτι γιατι ειναι παλιο και ενα 12αρι general electric(υποτίθεται ηταν fujitsu αλλα ..:p) κραταει το δωμάτιο (να-ναι 15 τμ) δροσερό-παγωμένο και πιστεψε με το καλοκαιρι βραζουν οι τοίχοι

Έγινε επεξεργασία από SirDiman
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=6199]SirDiman[/MENTION] είναι πολυκατοικία του '80 σε διαμέρισμα με νότιο προσανατολισμό, μονά τζάμια.

Λέω να τσιμπήσω αυτό που είναι και σε προσφορά. Ακόμα και για το σαλόνι των 20τμ να μην κάνει, τουλάχιστον θα μπορώ να το βάζω στο υπνοδωμάτιο των 12τμ, 1 ώρα πριν κοιμηθώ και να μπορέσω να κοιμηθώ σαν άνθρωπος. Τι λέτε;

Έγινε επεξεργασία από tragikos
Link to comment
Share on other sites

κάνει tragike και σε δωμάτιο 40τμ απλά πρέπει να έχεις κάπου να αποβάλεις την θερμότητα

ειδηκά στο 12 τμ θα κάνεις :kiss3: ωραία πράγματα το καλοκαίρι :crazy_pilot:

το 12αρι δεν θα πάρεις ?

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=14318]ARMAGEDDON[/MENTION] ναι το 12άρι. Απ' ότι έχω καταλάβει έχει και kit προσαρμογής σε παράθυρο για να μην αφήνεις ολόκληρη χαραμάδα ανοιχτή, αλλά δυστυχώς στο διαμέρισμα μου είναι μόνο μπαλκονόπορτες, οπότε θα πρέπει να βρω καμιά πατέντα :p

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.