Jump to content



κλιματιστικό: Τι? που? ποσο?


dunkel_Stern

Recommended Posts

Λοιπον το μηχανημα δειχνει πολυ τιμιο μεχρι στιγμης, ειναι τερμα αθορυβο (Panasonic UE12JKE).

Συγκεκριμενα το αγορασα απο αυτον εδω... Panasonic CS/CU-UE12JKE INVERTER A/A Ψυκτική Απόδοση / BTU/h : 3.070-13.300 - Θερμαντική Απόδοση / BTU/h : 3.070-16.030 :: mpaxevanis

Ερχεται στο σπιτι σου ο ιδιος ο Μπαξεβανης με τον γιο του. Πεντακαθαρη δουλεια!

Σε 2 ωριτσες ειχαν τελειωσει!

Τους προτεινω ανεπιφυλακτα!

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Μιας και πιάσανε οι πρώτες ζέστες, ξεκίνησα την αναζήτηση aircondition για το σαλόνι.

Ο χώρος είναι εννιαίος με την κουζίνα, σύνολο γύρω στα 40-50 τ.μ.

Αυτό που με ενδιαφέρει κυρίως είναι να έχει όσο το δυνατόν πιο χαμηλή κατανάλωση και να μην ξεπεράσει τα 500€.

Στις προηγούμενες απαντήσεις διάβασα θετικά σχόλια για τα Invertor.

Κάτι τέτοιο θα είναι εντάξει για τον χώρο που το θέλω;

Inventor Bon B2VI/B2VO-12

Έχει κανείς να προτείνει κάτι άλλο σε αυτά τα χρήματα ή να παραγγείλω αυτό;

Βρήκα και αυτό, το οποίο γράφει ότι έχει και ιονιστή. Θα κάνει δουλειά στις περιπτώσεις φίλων καπνιστών όταν έρχονται επίσκεψη στο σπίτι ή τσάμπα το κοιτάω;

Inventor Passion P2MVI/P2MVO-12

Link to comment
Share on other sites

Οι πιθανότητες να καλύψει κλιματιστικό 12.000 btu/h έναν χώρο 40-50 τ.μ. είναι από μηδενικές έως ελάχιστες. Ανάλογα την μόνωση/θέση/σκίαση θα χρειαστείς από 18.000 έως 24.000 btu/h το οποίο για ένα καλό inverter με χαμηλή κατανάλωση θα σου πάει minimum στο χιλιάρικο.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ο χώρος είναι 30-35τ.μ., λάθος τα είχα υπολογίσει... :p

Κάτι άλλο.

Αξίζει να δώσω ~150€ παραπάνω για ένα κλιματιστικό που είναι Α++/Α+++ αντί για ένα που είναι απλά Α class;

Θα είναι πιο οικονομικό στην κατανάλωση;

Link to comment
Share on other sites

Αξίζει να δώσω ~150€ παραπάνω για ένα κλιματιστικό που είναι Α++/Α+++ αντί για ένα που είναι απλά Α class;

Θα είναι πιο οικονομικό στην κατανάλωση;

ρίξε μια ματιά σε αυτό

thanx Dolly

Seasonal energy efficiency ratio - Wikipedia, the free encyclopedia που ηθελα...

οποτε εαν οι υπολογισμοι μου ειναι σωστοι

ενα 18κ ΒΤU A κλασης (3.2 efficiency EER)

βγαζει 0.787€/h (με τιμη kw/h 0.14€ - αληθεια ποσο εχει παει , μιας και δεν εχω λογαρισμο μπροστα μου)

κι ενα αντιστοιχο μοντελο D κλασης

βγαζει 0.93€/h

Οποτε με 500h λειτουργιας ετησιως σε ψυξη μονο

βγαινει μια διαφορα 73€

κοινως για να καλυψεις τη διαφορα τιμης ενος 500αρικου

θες χοντρικα 7χρονια

χμμμ

Link to comment
Share on other sites

Aρχικά είχαμε τα COP και ΕΕR τα οποία μας δείχνουν την απόδοση του κλιματιστικού σε σχέση με την κατανάλωση ρεύματος. Επειδή όμως στις αντλίες θερμότητας μεγάλο ρόλο παίζει και η θερμοκρασία του περιβάλλοντος μπήκε το Seasonal COP & EER το οποίο προσπαθεί να δώσει σε ετήσια βάση την κατανάλωση μίας συσκευής. Δυστυχώς όμως στην πράξη μπλέκει ακόμα περισσότερο τα πράγματα, καθ'ότι υπονοεί χρήση της συσκευής σε συνθήκες που στην πράξη δεν θα χρησιμοποιηθεί (π.χ. ένα καλό κλιματιστικό ειναι φοβερά οικονομικό στην ψύξη όταν έξω θα έχει 32 βαθμούς. το θέμα είναι θα το ανάψεις;;;)

για μένα, ο πιο σωστός τρόπος για να δεις τι πραγματικά παίζει με την κατανάλωση είναι πέρα από τα COP & EER, να δεις πόσο χαμηλά μπορεί να πέσει η ισχύς του κλιματιστικού ώστε να αξιολογήσεις την κατανάλωσή του σε μερικά φορτία καθώς και όταν ο χώρος έχει πιάσει την επιθυμητή θερμοκρασία και πλέον είναι σε φάση διατήρησης.

π.χ. αυτό το sharp με ονομαστική ισχύ ψύξης 3.5 kw μπορεί να παίζει από 1,05kw έως 3,7kw με αντίστοιχη κατανάλωση 290w έως 1330w.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης σε ακραίες συνθήκες (έξω 38βαθμοί το καλοκαίρι ή 0 το χειμώνα ) η διαφορά μεταξύ ενός καλού Α+ ή++ κλπ με ένα D είναι πολύ μεγαλύτερη. Ιδαιέτερα αφού τα D Λογικά δεν θα βγαζουν κάν κρύο ή ζεστό αέρα αντιστοιχα. Υπάρχουν στα μανουαλ οι καμπύλες ισχύος/θερμοκρασίας.

Link to comment
Share on other sites

μη νομίζεις... μόλις τσέκαρα το δεκαετίας hitachi που έχω στο γραφείο και αποδίδει 3.55 kw ψύξης με 1300 watt κατανάλωση. σε συνθήκες καύσωνα, που το inverter θα δουλεύει στο φουλ, θα καίει περίπου το ίδιο με το παλιό. αν το σπίτι έχει ικανοποιητική μόνωση και σκίαση, η διαφορά στην κατανάλωση θα φανεί μετά την πρώτη ώρα λειτουργίας, οπότε το inverter θα ρίξει στροφές για να διατηρήση την θερμοκρασία, ενώ το συμβατικό θα αρχίσει τα on/off με αποτέλεσμα να το κατεβάζεις όλο και πιο χαμηλά για να μην κόψει (διότι ως γνωστόν μόλις σβήσει το a/c αν έχεις κλειστά σε πιάνει πίγκωση που λέμε και στο χωριό μου)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Ζαχο, δες τα Inventor (πχ B2Vi-18/B2VO). ΕΙναι εξαιρετικα, αποδιδουν και εχουν κ 10 χρονια εγγυηση. Μου τα προτεινε φιλος ψυκτικος.

 

Εχω βαλει εγω σπιτι ενα συστημα Multi (1 εξωτερικη-3 εσωτερικες) και στους γονεις μου 2 απλα 9αρια. Εξαιρετικα και αθορυβα ! Και Α+ ....
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

το 12αρι http://www.e-shop.gr/air-condition-aux-asw-h12a4-suvr1di-38-12000btu-inverter-p-HAP.000674 έχει 289 ευρώ έως 8/8 απο το OFFER1530 στο members. Δεν ξέρω απο μάρκα τι λέει αλλά καλή τιμή έχει για 12αρι inverter. Την προηγούμενη βδομάδα είχαν και το 18αρι AUX Inverter στα 469 ευρώ απο οτι θυμάμαι.

 

Inventor έχω και εγώ (ένα 9αρι και ένα 12αρι) 2 χρόνια περίπου και έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος απο την απόδοση τους. Όποιος πάρει τώρα καλό είναι να πάρει την Life σειρά http://www.inventoraircondition.gr/inverter-air-condition-life-megisti-oikonomia-megales-apodoseis/ που έχει ακόμα καλύτερη απόδοση απο την προηγούμενη Cosmo/Bon.

Έγινε επεξεργασία από diam0ndKinG
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι inverter απ'ότι λένε τουλάχιστον στο site.

Δεν νομίζω ότι έχει διαφορά από A στο A++.

Αυτά είναι διαφορές για όταν δουλεύει ρελαντί, ρελαντί σημαίνει ότι μιλάμε για πολύ καλά μονωμένο σπίτι που δεν είναι η δική μου περίπτωση δυστυχώς.

Θα μου πεις γιατί δεν το μονώνεις, λόγω περιοχής είναι η απάντηση δεν θέλω να επενδύσω πολλά σε αυτό το σπίτι (Πατήσια).

Απλά χωρίς τα AC στους καύσωνες είναι ακατοίκητο.

Έχω κάνει την παραγγελία:

Κωδικός Προιόν Τιμή Ποσότητα Σύνολο

HAP.000677 AIR CONDITION AUX ASW-H18A4/SUVR1DI-3.8 INVERTER 18000BTU 469.00 1 469

HAP.000674 AIR CONDITION AUX ASW-H12A4/SUVR1DI-3.8 12000BTU INVERTER 329.00 1 329

HAP.000671 AIR CONDITION AUX ASW-H09A4/SUVR1DI-3.8 9000BTU INVERTER 287.00 1 287

Σύνολο με ΦΠΑ 1085

Τώρα αν το 12ρι είναι πιο φτηνό με κάποιο offer, να το αφαιρέσω και να το κάνω ξεχωριστή παραγγελία (γύφτος).

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τους παρήγγειλα το Inventor Life 18.000 BTU. 769€ μαζί με την εγκατάσταση.

Ας ελπίζουμε πως όσα λέγονται πως τα συγκεκριμένα είναι κορυφαία θα αποδειχτούν αληθινά.

Σας ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.