Jump to content



5970+2χ5870 η 3x5870?


jaxx

Recommended Posts

γεια.

εχω μια 5970 και μια 5870 trifire.

ποιο crossfirex ειναι καλυτερο να κανω??

5970+5870+5870?

η προτεινετε να δωσω την 5970 και να κανω

3χ 5870?

mobo: rampage 2 extreme,

psu: coolermaster m1000

cpu:intel i7 930 on megahalems rev.2

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα πιστευω οτι ειναι αναλογως το ποσο μπορεις να υπερχρονισεις την 5970. Αν μπορεις να την πας 850/1200 (στα ρολογια της 5870) τοτε εισαι οκ απο αυτην και εχει εφαμιλλη αποδοση με 2 5870. Εχω 5970+5870 trifire setup και το λεω για τον εξης λογω. Η δικια μου 5970 κλοκαρει τις μνημες της μεχρι 1100... ελα ομως που πρεπει να κανω downclock και την μνημη της 5870 απο 1200 σε 1100... αλλιως δεν παιζει smootly το trifire. Ομοιως γινεται και αν δεν κλοκαρεις την 5970, δηλαδη η 5870 θα πρεπει να φαει downlock σε μνημη κατα 200 (στα 1000 της μνημης της 5970 δηλαδη). Για τον πυρηνα δεν κανω λογο γιατι με αλλαγη της τασης τον πας οπου θες. Ελπιζω να καταλαβαινεις το σκεπτικο μου και να σε βοηθησα να αποφασισεις! ;)

Link to comment
Share on other sites

ηδη οι καρτες μου (ιδιο set up με σενα) ειναι στα 900/1200

αν βαλω αλλη μια 5870 θα ειναι καλυτερο απο 3χ5870?

καποιος μου ειχε πει να μην παω σε 4gpu (2+1+1)

Link to comment
Share on other sites

Το 3Χ5870 στα 900/1200 ειναι καλυτερο απο 5970+5870 στα 900/1200; Νομιζω οτι υπαρχει μια ελαχιστη διαφορα υπερ του 3Χ5870 αλλα δεν ειμαι σιγουρος. Οπως και να εχει δεν θα ηταν καλη κινηση να μπεις στον κοπο να δωσεις μια 5970 για 2 5870 αλλα εσυ ξερεις! Παντως κοιτα και απο διαγραμματα, το μεγαλυτερο scaling γινεται απο single σε crossfire... το ποσοστο του scaling απο cf se trifire μειωνεται αρκετα... ποσο μαλλον σε quad fire.

Link to comment
Share on other sites

αφου σε λιγακι ακομη η ατι θα βγαλει καινουργιες version της 5870 γιατι δεν περιμενεις λιγο ακομη? ετσι κι αλλιως το συστημα σου ειναι μπούνια! παιζεις τα παντα, ανετα!

Link to comment
Share on other sites

αφου σε λιγακι ακομη η ατι θα βγαλει καινουργιες version της 5870 γιατι δεν περιμενεις λιγο ακομη? ετσι κι αλλιως το συστημα σου ειναι μπούνια! παιζεις τα παντα, ανετα!

σωστη η σκεψη σου αλλα το ερωτημα ειναι πως θα τρεχει καλητερα το crysis 2 ας πουμε?

με το ενα σεταρισμα η το αλλο?

Link to comment
Share on other sites

σωστη η σκεψη σου αλλα το ερωτημα ειναι πως θα τρεχει καλητερα το crysis 2 ας πουμε?

με το ενα σεταρισμα η το αλλο?

Ε κατσε να βγει πρωτα τα crysis 2 και βλεπουμε μετα :p

Link to comment
Share on other sites

Τα λεω αλλα δεν με πιστευει!!! το crysis 2 8α παιζει και ευκολα λενε!8α ειναι πιο ελαφρι αλλα με πιο καλα γραφικα!λογικα αλλο engine! με την 5970 + 5870 + 5870 δηλαδη 4gpu 8α εχεις τρομερο scalling για αρχη με τα 4 gpu και δευτερον με μια 5970 που 8εωριτικα εχει αλλα ρολογια που δηλαδη ειναι 2 αλλες καρτες!!ΤΟ ΛΕΩ και το ΞΑΝΑ λεω πανω απο τα 2gpu δεν κερδιζεις πολλα!κανενα 5000 μονο σε vantage και 5-7 fps σε games και δινεις 400+++ ευρω πανω! πιστευεις συμφερει?χιλιες φορες να παρεις 2 intel ssd Extreme που εκει 8α πα8εις πλακα απο αποκρισει και 8α δεις αλλο pc παρα για πανω απο 2 gpu :)

φιλικα παντα Κωστας

Link to comment
Share on other sites

Τα λεω αλλα δεν με πιστευει!!! το crysis 2 8α παιζει και ευκολα λενε!8α ειναι πιο ελαφρι αλλα με πιο καλα γραφικα!λογικα αλλο engine! με την 5970 + 5870 + 5870 δηλαδη 4gpu 8α εχεις τρομερο scalling για αρχη με τα 4 gpu και δευτερον με μια 5970 που 8εωριτικα εχει αλλα ρολογια που δηλαδη ειναι 2 αλλες καρτες!!ΤΟ ΛΕΩ και το ΞΑΝΑ λεω πανω απο τα 2gpu δεν κερδιζεις πολλα!κανενα 5000 μονο σε vantage και 5-7 fps σε games και δινεις 400+++ ευρω πανω! πιστευεις συμφερει?χιλιες φορες να παρεις 2 intel ssd Extreme που εκει 8α πα8εις πλακα απο αποκρισει και 8α δεις αλλο pc παρα για πανω απο 2 gpu :)

φιλικα παντα Κωστας

Συμφωνώ απόλυτα,κατά πάσα πιθανότητα το νέο Crysis θα έχει πιο ελαφρύ engine και πιστεύω πως με δύο κάρτες θα είσαι μια χαρά και όπως είπε και ο φίλος πιο πολύ διαφορά θα υπάρχει με τους intel ssd.Φιλικά και από μένα.

Link to comment
Share on other sites

κατά πάσα πιθανότητα το νέο Crysis θα έχει πιο ελαφρύ engine και πιστεύω πως με δύο κάρτες θα είσαι μια χαρά

Από την άλλη μπορεί να είναι σαν το 1ο του 2007 και να μην παίζει ούτε με 4 κάρτες...cryteκ είναι.. το τι λένε δεν στο υπογράφει κανείς.:big_boss:

Link to comment
Share on other sites

με 4 καρτες 8α κολαει σε ολα τα games :) 8α ειναι σαν μικρα lagαρισματα οπως ειχα και εγω με 2 5970 και μετα με 3...παω απο 2 πιστευω δεν αξιζει γιατι και η τριτη δινει πολυ λιγα!

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά οι 4 δεν έχουν απο τις 3...

Και stock clocks να τις παίξεις (ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΣΑΤΑΝΑΣ) είναι ΠΑΡΑ πολύ δύναμη, και καλό scaling.

Σκεύτεσε να κάνεις αλλαγή για +2/3 καρέ σε 2560 ανάλυση δηλαδή όταν έχεις ήδη ουσιαστικα 3χ5870?

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά οι 4 δεν έχουν απο τις 3...

Και stock clocks να τις παίξεις (ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΣΑΤΑΝΑΣ) είναι ΠΑΡΑ πολύ δύναμη, και καλό scaling.

Σκεύτεσε να κάνεις αλλαγή για +2/3 καρέ σε 2560 ανάλυση δηλαδή όταν έχεις ήδη ουσιαστικα 3χ5870?

εσενα ποια ειναι η γνωμη σου φιλε? να καρφωσω αλλη μια 5870 επανω? θα λεει?

Link to comment
Share on other sites

εγω παίζω σε 24αρα σε 1920χ1080 και έχω μια 5870, και σε λίγο θα έχω +1 5970, οπότε θα είμαι με trifire.

γενικά πιστεύω πως απο 2χ5870 και πάνω είναι overkill και τα οφέλη επισκιάζονται απο τα κόστη.

τώρα θα μου πεις, τότε γιατί παίρνω την 5970?

Γιατί είναι τζάμπα είναι η απάντηση, αλλά το νόημα του solo μου είναι πως θεωρώ πως αυτή την στιγμή είσαι άρχοντας, και δεν νομίζω πως άξίζει να σκάσεις άλλα 400 ευρώ για +1 κάρτα την στιγμή που λόγο οδηγών θες? λόγο λειτουργικού, λόγο κόδικα των παιχνιδιών ΔΕΝ θα πάρεις οφέλη.

Το να μου στοιχήσει 100 ευρώ / καρέ δεν το θεωρώ καλή επένδυση.

Νομίζω πως είσαι ΤΕΛΕΙΑ με τις 3 κάρτες και να μην πάρεις άλλη.

Ο Csaris και ο Seb έχουν δοκιμάσει εδώ με 4 πυρήνες και δεν το κρατήσανε, και είναι ή με 1 5970 ή άντε με trifire όπως εσύ.

Δεν θα συνέστηνα να πάρεις και άλλη κάρτα, νομίζω πως είσαι οκ.

Ακόμα και για 2560 έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.