Jump to content




dbasilis

Recommended Posts

Γειά σας, θα ήθελα τα φώτα σας.

μετά την αγορά πριν 6 μήνες του έτοιμου κιτ υδρόψυξης (big water 780) και την απογοήτευσή μου από τις θερμοκρασίες o/c στα 4,2 (prime,3d mark, vantage έφτανε 80-85 βαθμούς και idle 45-50) ψήθηκα να φτιάξω μια custom υδρόψυξη.

αγόρασα τα εξής κομμάτια:

cpu block : EK-SUPREME LT - ACETAL

gpu block : 2x Watercool Heatkiller GPU-X3

pump : Koolance PMP-450 + EK-D5 X-TOP

tank : single xspc

radiator : Magicool XTR 360

fans : 3x enermax ucma 12 Magma

fan controler : ZALMAN ZM-MFC1 PLUS

και σωλήνες 3/8"

και ήρθε η στιγμή να τα βάλω σε ένα thermaltake spedo advance

οι προβληματισμοί μου είναι οι εξής

θα φτάσει το ψυγείο για όλο το κύκλωμα?? σκέφτομαι πως άμα κλοκαριστούν και οι κάρτες θα έχω πρόβλημα πάλι δεν ξέρω... εδώ θέλω τα φώτα σας. α

από θέμα χώρου μπορώ να βάλω ένα διπλό ψυγείο στο πίσω μέρος.

επίσης το ζαλμαν έχει εξόδους 7v ενώ οι ανεμιστήρες είναι 12v βάζοντας τους επάνω στο zalman απλός θα δουλεύουν σε λιγότερες στροφές (υπάρχει η δυνατότητα απο molex και με μονό καλώδιο να συνδεθούν στο zalman) ??

επίσης φαντάζομαι ότι τα waterblock του cf θα τα συνδέσω μεταξύ τους πριν τις κουμπώσω στη mobo ??

οποιαδήποτε βοήθεια-σκέψη-προβληματισμός είναι ευπρόσδεκτος.

sorry για το μεγάλο topic

:jester:

Link to comment
Share on other sites

Για μένα καλά θα ήταν να έπαιρνες και ακόμα ένα 2πλό για τις κάρτες και θα είσαι super!

συμφωνω απολυτα για το 2ο ψυγειο..

τα ιδια λεγαμε και σε ενα αλλο ποστ.

κανει τρελη διαφορα η υπαρξη δευτερου ψυγειου.

πολλη περισσοτερη δουλεια και απο τα δυνατα και πολλα ανεμιστηρακια

επισης διαλεξε καλυτερα σωληνες 1/2

Link to comment
Share on other sites

venom, pug f e ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

δυστηχώς έχω αγοράσει όλα τα εξαρτήματα για 3/8 (ρακορ-σωλήνες-εξοδος αντλίας)

επίσης σκέφτηκα ότι επειδή έχω πολλά ρακόρ με 45 και 90 μοίρες κλίση ότι με τον 3/8 θα έχω καλύτερη ροή.

έχω προβληματιστεί σχετικά με την συνδεσμολογία.

είμαι ανάμεσα στα παρακάτω : (συνημμένο αρχείο)

απλώς σκεφτόμουν ότι στις περιπτώσεις του Τ (Γ και Δ) ότι το νερό βρίσκοντας μικρότερη "αντίσταση" από το cpu θα προτιμά να περνάει από εκεί και λιγότερο νερό θα περνάει από τις κάρτες (στις οποίες θα έχω περισσότερο θερμικό φορτίο)!!!

επίσης δεν ξέρω αν το νερό πάει απευθείας όλο στη μία κάρτα και μετά στη δεύτερη ή μπορεί να μοιραστεί στις 2 κάρτες (έτσι ώστε να μην πηγαίνει το ζεστό νερό της πρώτης στη δεύτερη) χωρίς splitter βέβαια.

post-13654-1416074444,5019_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

το σχεδιο Β να χρησιμοποιησεις φιλε μου....

νομιζω οτι ειναι το καλυτερο απο θεμα αποδωσης....

οσο για τους σωλήνες 3/8 που πηρες καλα εκανες...

οχι για την αποδωση γιατι ειναι ελαχιστες οι διαφορες...

αλλα πιο πολυ γιατι σε περιπτωση που θα θελεις να βαλεις νερο και στην μοβο με 1/2 θα ειναι πολυ μπαχαλο η κατασταση...

ειναι πιο μαζεμενο με 3/8....:victory:

μην ξεχασεις να ποσταρεις αποτελεσματα οταν με το καλο τελειωσεις....

κατι ακομα τα ανεμιστηρια βαλτα οσο πιο χαμηλα μπορεις και βαλε push&pull και δεν εχεις φασαρια και περνεις και μεγιστο αποτελεσμα...

νομιζω θα συμφωνισουν και οι υπολοιποι μαζι μου...

Link to comment
Share on other sites

σχεδιο Β προτεινω κι εγω Βασιλη

και οσο για το ψυγειο

παιξε ειτε με ενα λεπτο διπλο εφοσον σου χωραει και θες αθορυβα fans

ή βαλε ενα μονο 12αρι χοντρο τυπου GTX ή ΤFC εαν δουλευεις τους magma full στροφες

για τη διατομη εγω θα παρεμενα στα 3/8" λογω πιεσης στο κυκλωμα σου

το οτι το νερο θα περασει σταδιακα απο την μια καρτα στην αλλη

μη σε απασχολει

σιγουρα δεν θα εχουν την ιδια θερμοκρασια

αλλα και παλι η διαφορα δεν εχει επιπτωση στις επιδοσεις σε καμια περιπτωση

ενω σε περιπτωση διακλαδωσης

θα εχανες πολυ σε πιεση (απο την ηδη μειωμενη που θα εχεις σε εκεινο το σημειο)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις...

Γιώργο δεν τη γλίτωσες ακόμα θα περάσω από το μαγαζί το απόγευμα για το ψυγείο... :)

θα σας ενημερώσω σχετικά με την εξέλιξη

ευχαριστώ και πάλι!!

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα,

σήμερα θα γίνει η σύνδεση των waterblock στις κάρτες, εκτός ότι θα πρέπει να βάλω πάστα στο πυρήνα όσο ένα ρύζι (έχω κεραμική πάστα) θα πρέπει να προσέξω τίποτα άλλο??

στα άλλα που έχει μια ταινία να βάλω, δεν πρέπει να βάλω πάστα εκεί ??

ευχαριστώ,

βασίλης

Link to comment
Share on other sites

μονο προσεξε να βαλεις το καταλληλο ειδος ταινιας στο καθε σημειο

συνηθως τα vga blocks εχουν εχει χοντρη και λεπτη

επισης καλο ειναι να κανεις και μια επιβεβαιωση αφου το δεσεις το μπλοκ πανω στην καρτα

ξαναλυνοντας το μετα και επιβεβαιωνοντας την επαφη σε ολα τα pads

(ελαχιστη λευκη θερμοαγωγιμη καλα απλωμενη στα τσιπακια

πριν τοποθετηθει το block με τα pads

δινει ξεκαθαρα αποτελεσματα για το εαν πατανε ολα σωστα ή οχι)

Link to comment
Share on other sites

ρε γαμοτο το ρακορ που συνδεεει τις 2 καρτες είναι ελάχιστα μεγαλύτερο με αποτέλεσμα να σπρώχνεται η κάτω κάρτα .

δείτε τη πρώτη φωτο πως αριστερα η απόσταση είανι 4,7 και δεξια 5,3

αμα τις λύσω απο τη βάση αριστερα (τουλάχιστον τη κάτω) δεν εχει το ανοιγμα στα δεξιά (δεν στραβώνει )αλλά εξακολουθεί να υπάρχει το ανοιγμα εκεί που έιναι τα ρακορ...

στην δευτερη φωτο δείτε πόσο τη σπρώχνει ..(που πρεπει να βιδώνει η καρτα !!!)!

γίνετε να είναι λάθος το ρακορ?? δεν είναι στάνταρ οι διαστάσεις αυτές?

η διάταξη είναι PCIe X 16i -Pci - PCIe X 16i

post-13654-1416074444,9214_thumb.jpg

post-13654-1416074444,9482_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

οι αποστασεις μπορει να ειναι στανταρ

αλλα το πατημα του καθε μπλοκ ποικιλει

προφανως τα heatkiller λογω του υπερυψωμενου σημειου που βιδωνουν τα ρακορ

αφηνουν μικροτερο κενο μεταξυ των καρτων.

σ'αυτες τις περιπτωσεις βαζεις ενα ρυθμιζομενο αποστατη και καθαριζεις.

φερε αυτο που δεν σου κανει εαν θες αυριο για αλλαγη

(δεν θα ειμαι εγω εκει αλλα δεν υπαρχει προβλημα)

cnt-vda2_p0.jpg

cnt-vda2_p1.jpg

Link to comment
Share on other sites

ναι μου το είχες πει ότι υπήρχε τετοιο ματζαφλαρι αλλά δεν το θυμήθηκα.. !!! ουφ... και αγχώθηκα !!! θα κατέβω αύριο στον παναγιώτη να το πάρω.. ..αυτο που έχω θα το κρατήσω θα μου χρειαστεί για το θεματάκι για το άδειασμα που λέγαμε μιλας και το άλλο είναι πολύ μικρό!!

ευχαριστώ πολύ man.

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν το project είναι στο 80%...

τα έστησα όλα... τα heatkiller ειναι πραγματικά heatkiller!!!!!!!!

το gpu block νομίζω με απογοήτευσε λίγο (περίμενα μικρότερες θερμοκρασίες)

οι magnat σκοτώνουν πραγματικά αθόρυβοι είτε full ειτε low.

το χρώμα το σωλήνα δεν μου πέτυχε... :(

λοιπόν στο ζουμί

i7 920@ 4,2, 1.35v idle 40 full load 70+ (3d mark, vantage, performance test)

cf 5850 900/1160 @ 1.225v idle 29 full load (furmark 20 λεπτά) 47 βαθμούς!!!!!!!!!!

μερικές φωτο, σήμερα έφτιαξα την αριστερή πλευρα... αυριο τη δεξια!!!

Γιώργο - Παναγιώτη - Γιώργο, Ευχαριστώ!!!1 (αναμένω τα ευχάριστα νέα)

(και τα παιδια που απάντησαν στο ποστ!!)

post-13654-1416074445,2506_thumb.jpg

post-13654-1416074445,2701_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

μερικές φωτό ακόμα...

πως σας φαινετε ???

διαπίστωσα 2 προβληματάκια.

1ον η αντλία συντονίζεται με το πάτωμα του κουτιού και κάνει ενα ενοχλητικό ήχο... τι λέτε να κάνω??

σκέφτηκα να βάλω ανάμεσα στην αντλία και στο κουτί ενα κομμάτι σαμπρέλας για τις αποσβέσεις!! λέτε να κάνει δουλειά... έχετε να προτείνετε τίποτα άλλο.

2ον το τροφοδοτικό μου μάλλον δεν την παλεύει ... αμα τρέξω το furmark ο ανεμιστήρας του δουλεύει σαν τρελός και όταν κλείσω το pc εξακολουθεί να δουλεύει (μάλλον για να μην μένει το τροφοδοτικό ζεστό) λέτε να μην την παλέψει για πολύ.. έχετε να προτείνετε κανένα

επίσης που μπορώ να βρω εσωτερικο καλώδιο προέκτασης usb. στα γνωστά καταστήματα δεν βρήκα τίποτα... και κάτι σαν αυτό που κουμπώνει στο κουμπί στις ακρες του καλωδίου αλλά σε ποιο μικρό (στην τελευταία φωτο)

post-13654-1416074445,7491_thumb.jpg

post-13654-1416074445,7819_thumb.jpg

post-13654-1416074445,7995_thumb.jpg

post-13654-1416074445,8182_thumb.jpg

post-13654-1416074445,8372_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η δουλειά που έχεις κάνει είναι πολύ καλή!Συγχαρητήρια και το αποτέλεσμα επίσης πολύ καλό!;)

Όσον αφορά την αντλία μπορείς να μας πεις ποια έχεις?Αλλά για κάτι πρόχειρο θα μπορούσες να έβαζες και ένα κομμάτι φελιζόλ με ταινία και θα σταματούσε ο θόρυβος.

Τώρα για το τροφοδοτικό τα 750w είναι μια χαρά.Αλλά για το άμα έχει κάτι δεν ξέρω για το συγκεκριμένο γιατί δεν το έχω δουλέψει.

Καλώδιο προέκτασης κάπου είχε πάρει το μάτι μου αλλά τώρα δεν μπορώ να θυμηθώ!Άμα μου έρθει θα σου πω.

Για αυτό που κουμπώνει στο καλώδιο μπορεί να βρεις σε κατάστημα με ηλεκτρολογικά.Είναι απλά ένα είδος διακόπτη με πόλους.

Θα ήθελα να μας πεις και θερμοκρασίες idle-load σε cpu & gpu όμως!!!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ !!!!!! αν και μου πήρε μέρες ήταν πραγματική απόλαυση !!!

link για την αντλία έχω στο πρώτο post καθώς και τις θερμοκρασίες είτε στην υπογραφή είτε μερικά ποστ παραπάνω. περίμενα περισσότερο πτώση στο cpu στα 4,2@ 1.35v (το thermaltake tt bigwater 780 έφτανε 80+ και τωρα βαράει 70+)!!!

εσύ τι θερμοκρασίες έχεις με τον 8500 και τι cpu block!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν έχει νόημα να σου πω τις θερμοκρασίες μου γιατλι είναι εντελώς διαφορετικά συστήματα, θα σου πω.Σε idle cpu 40 & load 65 @4.5ghz 1.45v. Και gpu idle 34 & load 47.Αυτήν την περίοδο είμαι με τέτοιες θερμοκρασίες.Πιο πριν που ήταν και πιο κρύος ο καιρός είχα δει -6 οC σε όλα,ε και το καλοκαιράκι περιμένω άλλα +5 οC σε όλα!:laughing:Τι να κάνουμε!Έτσι είναι αυτά!Αν και σε λίγες μερούλες θα είμαι και εγώ με i7 930!Και θα σου πω τότε αποτελέσματα για καλύτερη σύγκρηση.

Link to comment
Share on other sites

μερικές φωτό ακόμα...

πως σας φαινετε ???

διαπίστωσα 2 προβληματάκια.

1ον η αντλία συντονίζεται με το πάτωμα του κουτιού και κάνει ενα ενοχλητικό ήχο... τι λέτε να κάνω??

σκέφτηκα να βάλω ανάμεσα στην αντλία και στο κουτί ενα κομμάτι σαμπρέλας για τις αποσβέσεις!! λέτε να κάνει δουλειά... έχετε να προτείνετε τίποτα άλλο.

2ον το τροφοδοτικό μου μάλλον δεν την παλεύει ... αμα τρέξω το furmark ο ανεμιστήρας του δουλεύει σαν τρελός και όταν κλείσω το pc εξακολουθεί να δουλεύει (μάλλον για να μην μένει το τροφοδοτικό ζεστό) λέτε να μην την παλέψει για πολύ.. έχετε να προτείνετε κανένα

επίσης που μπορώ να βρω εσωτερικο καλώδιο προέκτασης usb. στα γνωστά καταστήματα δεν βρήκα τίποτα... και κάτι σαν αυτό που κουμπώνει στο κουμπί στις ακρες του καλωδίου αλλά σε ποιο μικρό (στην τελευταία φωτο)

Ολα τα τροφοδοτικα chieftec οταν η θερμοκρασια τους ανεβει πανω απο ~50 βαθμους οταν τα κλεισεις μενουν ανοιχτοι οι ανεμηστηρες ως που να πεσει η θερμοκρασια τους

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.