Jump to content



Ακτοπλοϊκές μεταφορές - ερωτήσεις - προσφορές - κτλ


Recommended Posts

ασε θελω και εγω να παω σαντορινη στις 25/7

κανουμε ομαδικο να μας ερθει πιο φθηνα ;:hehe:

με αεροπλανο θελω το πιο φθηνο 155Ε πηγαινε - ελα

με πλοιο το γρηγορο θελω 120Ε (τραγικο;;)

με απλο θελω 75Ε (15ωρες πηγαινε ελα)

και το πιο απλο με το πρεβελις (16 ωρες πηγαινε ελα) ~60Ε αλλα ρε παιδια δεν ειναι κατασταση αυτη.Να ηταν βραδινα το καταλαβαινω αλλα οχι να φας 2 μερες απο την αδεια σου στο πλοιο και να πληρωσεις ενα καρο λεφτα.

και ολα μιλαω για καταστρωμα.που να παιρνα καμπινα..αλλα πανε να βγαλουν τα χαμενα τοσο καιρο.

Αλλα βλεπω πως υπαρχει κοσμος που τα δινει..εμ καλα να παθουμε

Link to comment
Share on other sites

Το Πρέβελις είναι σκυλοπνυχτης... και 8 ώρες one way πας Αθήνα -> Νέα Υόρκη...

Έλεος.

Αν είσαι πιεσμένος απο χρόνο αναγκαστικά με τα γρήγορα.

Αν σε παίρνει, κοιτάς και το απλό, απλά μουσική / τάβλι / βιβλία είναι μαστ.

Αν θες γρήγορα 10 φορές με +35 ευρώ να πας αεροπορικός.

Link to comment
Share on other sites

Αν θες γρήγορα 10 φορές με +35 ευρώ να πας αεροπορικός.

μα αν τα βαλεις διπλα διπλα , αεροπορικως ισως σου ερθει πιο φθηνα γιατι στο πλοιο η θα γνωρισεις καμμια μπιατς και θα θελει τπτ κερασμα ολων των ειδων και το φικι φικι δωρεαν δεν ειναι , ειτε το παιξεις αραχτος με το ταβλι σου και θες παρεα φαγητο νερο που παλι θα σε γδυσουν εντος του πλοιου.

Διαλεγεις το εναεριο τουτου και σε 40λεπτα αντι για χαλκιδα εισαι σαντορινη

Link to comment
Share on other sites

Περικλή απο συνείθειο μετράω απο Λονδίνο :p

Γιάσονα, το ξέρω για αυτό σου λέω, πετάς και είσαι αραχτός.

Αλλά Σαντορίνη γιατί θα πας? πρέπει να την έχεις την μπίατς γιατί βολεύει, αν και περιέργος 2 φορές που έχω πάει με φίλους παίζουν πολλές παρέες με σόλο μπίτσεζ που μιας και είναι καλοκαίρι πρέπει να βρούν "ταίρι"

Link to comment
Share on other sites

Περικλή απο συνείθειο μετράω απο Λονδίνο :p

Γιάσονα, το ξέρω για αυτό σου λέω, πετάς και είσαι αραχτός.

Αλλά Σαντορίνη γιατί θα πας? πρέπει να την έχεις την μπίατς γιατί βολεύει, αν και περιέργος 2 φορές που έχω πάει με φίλους παίζουν πολλές παρέες με σόλο μπίτσεζ που μιας και είναι καλοκαίρι πρέπει να βρούν "ταίρι"

Άρα να αφήσω γυναίκα, πεθερά και αμάξι σπίτι,ε;

Link to comment
Share on other sites

Περικλή απο συνείθειο μετράω απο Λονδίνο :p

Γιάσονα, το ξέρω για αυτό σου λέω, πετάς και είσαι αραχτός.

Αλλά Σαντορίνη γιατί θα πας? πρέπει να την έχεις την μπίατς γιατί βολεύει, αν και περιέργος 2 φορές που έχω πάει με φίλους παίζουν πολλές παρέες με σόλο μπίτσεζ που μιας και είναι καλοκαίρι πρέπει να βρούν "ταίρι"

σαντορινη παω γιατι εχω να μεινω και να κανω διακοπες (οποιες και να ειναι αυτες..ξερεις τωρα :p )

Link to comment
Share on other sites

Πληροφοριακά πάντως, όλες οι εταιρίες έχουν φοιτητικές εκπτώσεις στα εισιτηρια (25-30% με εξαίρεση τις Μινωικές που ταξίδεψα πέρυσι το καλοκαίρι για Κρήτη ένα διήμερο και είχαν 50%).

Με τα highspeed της Hellenic Seaways δεν είμαι σίγουρος τι γίνεται, πάντως σε άλλα ταχύπλοα (aka στα μικρά που κάνουν τα δρομολόγια του Αργοσαρωνικού) έχουν και εκεί φοιτητικό.

Στανταράκι πάντως αν πας με συμβατικό (δηλαδή Blue Star ή ANEK) δεν υπάρχει περίπτωση να μην σου κόψουν μειωμένο.

PS: Οι Μινωικές, πέρυσι τουλάχιστον, έκοβαν φοιτητικό και στο αυτοκίνητο :p

Link to comment
Share on other sites

Τα εισητήρια που μου λες στοιχίζουν όσο με minoan για τα ίδια άτομα να πάτε Ιταλία.

Δεν πάτε Ιταλία? (με minoan).

Και όταν ρίξουν τις τιμές, το φόρο στο ελ βενιζέλ κλπ. τονώνουμε και τον ελληνικό τουρισμό.

Έχει και το capri καλή θάλασσα έχω ακούσει:

[ame=http://www.google.gr/search?hl=el&q=capri&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.&biw=1920&bih=1099&um=1&ie=UTF-8&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=wi]capri - Αναζήτηση Google[/ame]

Η διαφορά πάντως με το αμάξι είναι με τις αποσκευές, άλλη ευκολία να έχεις το αμάξι φορτωμένο, άλλο να βγάζεις βαλίτσες.

Όσοι λέτε για αεροπλάνο, οκ, για 1 άτομο ναι, αλλά για 3-4 άτομα και δεν συμφέρει και έχεις και το θέμα μεταφοράς μέχρι το αεροδρόμιο.

Και το κόστος του parking του αεροδρομίου δεν είναι και μικρό, σίγουρα κάνα 50ευρο για 3-4 μέρες.

Επίσης με το θέμα του να νοικιάσεις αμάξι, πώς θα πας μέχρι τον πειραιά?

Πρέπει να συνυπολογιστεί και αυτό το έξοδο.

Και το κυριότερο οι αποσκευές, δεν μπορείς να πας με 5 βαλίτσες στον ηλεκτρικό να κατέβεις πειραιά, θα σου βγει η πίστη.

Ενώ στο αμάξι πας άρχοντας.

Έγινε επεξεργασία από sotiris
Link to comment
Share on other sites

εγω ξερω οτι ο κοσμος δουλευει ολο τον χρονο για τις καλοκαιρινες διακοπες και οσο προσπαθει να κανει οικονομιες , αλλο τοσο καταδικασμενος ειναι με τις τιμες που υπαρχουν.

ειναι τραγικα απιστευτα τα νουμερα των εισητηριων και γενικοτερα ολων των πακετων διακοπων που λες στην τελικη να κατσω σπιτακι μου να εχω και στην ακρη λεφτα γιατι μετα , θα ερθει ο νοεμβρης μηνας με ασφαλιστρα , εφοριες , παγια εξοδα και παλι θα ψαχνομαι για λεφτα.

Αλλα απο την αλλη λες , δουλευω εναν χρονο και δικαιουμαι σαν ανθρωπος διακοπες...

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό αν δείτε γύρω σας, φέτος οι πιο πολλοί πάνε όπου έχουν ένα σπίτι / πατρικό / εξοχικό και δεν τραβάνε στα νησιά να ξηλωθούν δίχως αύριο.

Εκτός απο τον παραδοσιακό Ελληνάρα που ΚΑΙ φέτος θα πάρει διακοποδάνειο και μετά θα παραπονιέται γιατί του ζητάει η τράπεζα λεφτά!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Ξέθαμα :p

 

 

Μιας και δε ταξιδεύω με πλοίο δε ξέρω τι παίζει με δύο πράγματα

Αρχικά να πω ότι θα ταξιδέψω απο Πειραιά για Ηράκλειο με Μινωϊκές οπότε όποιος έχει κάνει το δρομολόγιο με αυτές ίσως ξέρει

 

1) Για τη μεταφορά ζώου πέρα απο τα βιβλιάρια, εμβόλια κλπ που διάβασα και τα κλουβιά που έχει, είδα ότι έχει και pet friendly καμπίνες. Εχει ταξιδέψει κανεις σε τέτοια να μου πει απόψεις;

2) Ιντερνετ υπάρχει στο καράβι? Δεν εννοώ ιντερνετ καφέ αλλά wifi για να μπω με το λαπτοπ μου. Αν ναι ειναι free ή κοστίζει χρυσάφι;

 

Αυτά :)

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω ότι δεν επιτρέπουν σε κοινόχρηστους χώρους κατοικίδια. Δεν ξέρω τι προβλέπεται για τις καμπίνες.

 

Δίκτυο μόνο επί πληρωμή και δεν έχω ιδέα πόσο κοστίζει.

 

Αναγκαστικά τηλεφωνάκι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.