Jump to content



Εντυπωσεις απο HOL...


pastelidis.n.s.

Recommended Posts

Με το cellpipe 7130 που χρησιμοποιω τωρα, και μετα απο μια επισκεψη σημερα τεχνικου....

Line Rate - Downstream 10162

Line Rate - Upstream 864

SNR Margin Downstream 86 Upstream 85

Attenuation Downstream 405 Upstream 163

Μου ειπε οτι στην γραμμη στην εισοδο της πολυκατοικιας βλεπει 9800 και στο router μου 9500.

Που τα βλεπει αυτα δεν ξερω. Πολυ σπανια να επιανα τετοιες ταχυτητες.

Εν κατακλειδι θα μου στειλουν καινουριο router σε 3 ημερες ( ενα που το χρησιμοποιουν τωρα).

Δεν ξερω τι να πω.

Αλλη η ταχυτητα συγχρονισμου ,αλλο η ταχυτητα που κατεβαζεις.Οποτε αν εχεις 9800 kbit αυτο μεταφραζεται σε 9800/8 = 1225 kbytes per sec το μεγιστο.Οποτε υπολογιζε κοντα στο 1 mbyte/sec .Ο τεχνικος που ηρθε στον χωρο φανταζομαι δεν μετρησε τι κατεβαζεις αλλα ειδε την γραμμη σου .

Γενικα για να μην επεκτεινομαι ,θα ηθελε πολυ χωρο εδω ,ενα προβλημα ταχυτητας μπορει να ειναι 1000 διαφορετικα πραγματα.

Απο την λογικη του dsl που λεει οτι η συνολικη ταχυτητα μοιραζεται στους ενεργους χρηστες μεχρι το pc σου.Αν γενικα ο τεχνικος δεν βρηκε θορυβο στην γραμμη σου δοκιμασε να κανεις Reset το router ,παντα ελεγχο ταχυτητας με καλωδιο και αν μπορεις με 2ο η/υ

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 77
  • Created
  • Last Reply

εγώ για πρόβλημα εκτός σπιτιού σου θα το έπαιζα,

έχεις χαμηλό Up με μικρή σχετικά εξασθένηση.

το τηλέφωνο σου είναι καθαρό?

Μέτρηση υποθέτω έκανε με το εργαλείο του και στην είσοδο και στο σπίτι σου ο τεχνικός.

Link to comment
Share on other sites

Το οποιο διορθωνεται πως??? Δεν χρησιμοποιω φιλτρο ή splitter...Το καλωδιο το εχω απευθειας στον τοιχο.

Το router όντως δεν πρέπει να έχει φίλτρο. Τα τηλέφωνα όμως επιβάλλεται.

Link to comment
Share on other sites

όταν δεν μιλάς στο τηλέφωνο και δεν σε καλεί κάποιος τότε όλα ΟΚ με το ιντερνετ

σε όλες τις άλλες περιπτώσεις χρειάζεσαι φίλτρο πριν απο κάθε συσκευή τηλεφώνου.

αλλά με άδειο το σπίτι από τηλέφωνα έχεις το καλύτερο δυνατό σήμα και για το internet.

Link to comment
Share on other sites

+1 στον DarkSaga

τα στατιστικα του δικού μου ρούτερ, hol double play 6mbit( και καλά)

Upstream Downstream

Actual Data Rate 746 (Kbps.) 5918 (Kbps.)

Operation Data Upstream Downstream

Noise Margin 12.5 dB 11.0 dB

Attenuation 21.6 dB 41.6 dB

κάποιος παραπάνω ειπε για τρελό θορυβο στα 44 db, πραγμά συνηθησμένο στην επαρχια

(3 άτομα μενουμε απέναντι, όλοι με hol, και όλοι με παρομοια στατιστικά για να μην τεθεί θέμα γραμμής).

[MENTION=11655]vagosofron[/MENTION]

όπως ειπώθηκε και παραπάνω, τα προβλήματα ταχύτητας μπορεί να ειναι 544356 πραγμάτα. Εσύ, σιγούρεψε οτι δεν έχεις προβλημά στην δική σου γραμή(απο το καλωδιο του ΟΤΕ στην πολυκατοικία και μετα), πάρε τους τηλέφωνο ωα σου στείλουν τεχνικό, απλα, και στην τελική, κανε downgrade το πακέτο σου στα 6mbit, αφου τα 24 δεν τα βλέπεις.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες εγώ έχω δοκιμάσει με τηλεφωνα στις γραμμές αλλά και χωρλις τηλέφωνα και διαφορά στην ταχύτητα δεν είδα!

Τώρα τι να πω!Δεν ξέρω σε εσάς πως γίνεται και βλέπεται!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Λοιπόν βρήκα χρόνο και είπα να μυραστώ την εμπειρία μου με την HoL με εσάς που μπορεί να σας ενδιαφέρει.

Έχουμε και λέμε...

Πριν ήμουν με ΟΝ και όλα κομπλέ και μέλι γάλα.Συγχρόνιζα στα 15+Mbps με snr κλειδωμένο γύρω στο 7-7.5

Τώρα στην HoL συγχρονίζω γύρω στα 12.5Mbps αλλά με snr 9.

Επικοινώνισα με την HoL και τους είπα το και το και μου είπαν ότι η πολιτική της εταιρείας δεν τους επιτρέπει\δεν έχουν δικαίωμα\δεν μπορούν να ρίξουν το snr κάτω από 9!!!Οπότε και η ταχύτητα που πιάνω θα είναι και η μέγιστη.

Αυτά από HoL.

Από κει και πέρα το έψαξα και λίγο μόνος μου με διάφορα ρουτεράκια και το αποτέλεσμα το ίδιο.Επίσης ασχολήθηκα λίγο και με dmt tool για να κατεβάσω το snr αλλά όσο και να το πήγαινα η ταχύτητα δεν πάει πάνω από 12.5.Οπότε λέω δεν μπορώ να κάνω τπτ άλλο και μένω όπως είμαι!Το παράξενο είναι όμως ότι στο dmt tool μου έδειχνε ότι η γραμμή μου μπορούσε να συγχρονίσει και στα 15!!!!! αλλά δεν πήγαινε με τπτ.

Τώρα δύο τεινά υπάρχουν...

1)ή μου άλλαξαν γραμμή στην HoL και τώρα αυτή μπορεί να είναι η μέγιστη ταχύτητα της,

2)ή έκαναν καμιά φουστιά και δε μπορώ να αλλάξω ουσιαστικά το snr ή και να το αλλάξω με έχουν κλειδώσει αυτοί από τα κεντρικά σε αυτήν την ταχύτητα.Και το πιστεύω αυτό γιατί όπως είπα και πριν,στο προγραμματάκι μου έδειχνε ότι μπορούσα να συγχρονίσω στα 15.Από την άλλη όμως σκέφτομαι "γιατί να το κάνουν αυτό!" αλλά μπορεί και να είναι η μαμω-πολιτική τους έτσι και αυτή.

Κλείνοντας θα πω ότι για μένα πάνω από όλες τελικά είναι η ON και αυτό απειδή και συγχρόνιζα παραπάνω αλλά και επειδή μπορούσα να κάνω ότι ήθελα με την γραμμή μου μόνος μου με κανα tool!

HoL μόνο για οικονομικούς λόγους πήγα(vodafone φάση κι έτσι),αλλά παρόλλα αυτά είναι για μένα η 2η καλύτερη εταιρεία και επιλογή μου.

Να πω ότι έχω δοκιμάσει vivodi,ΟΝ,HoL.

Αυτά!:)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Και εγω στην αρχη συγχρονιζα στα 9+Mbps και μετα απο αρκετες συνομιλιες με Hol για το προβλημα μου, τωρα δεν περναω τα 7! Και μου λενε οτι μεχρι εκει μπορω να φτασω!

Επισης, εχω σχεδον 1 μηνα που τους στελνω mail σχετικα με το προβλημα και αυτοι κανουν τον αλεκο! Δυστυχως ειμαι πολυ απογοητευμενος απο τη Hol αυτη τη στιγμη, και λυπαμαι περισσοτερο γιατι στο προηγουμενο σπιτι που εμενα ( Τρικαλα γιατι τωρα μενω Λαμια) ηταν πολυ σταθερη!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν εξελίξεις...

Λοιπόν τελικά ήταν όντως αυτό που υποψιαζόμουν.Τι?Ότι το προφίλ που με είχαν κλειδώσει δεν είχε να κάνει με το snrm αλλά με την ταχύτητα!Δλδ με είχαν κλειδώσει σε 12άρι προφίλ!

Ναι κύριοι.Και μου έλεγαν δε μπορούσαν να κάνουν τίποτα!!!

Έλα μου όμως που μπορούσαν!!!Τους είπα ότι συγχρόνιζα στα 15-16 και να με αλλάξουν προφίλ και να με βάλουν σε 24άρι.Και μου είπαν ότι αφού ήμουν μέχρι 16 περίπου θα με βάλουν σε 20άρι προφίλ γιατί και δεν υπάρχει λόγος για 24άρι αλλά και θα είναι καλύτερα από θέμα σταθερότητας.

Όπως και να'χει τελικά με έβαλαν σε 20άρι και τώρα η ταχύτητα είναι πάλι στα 16Mbps!:magic:

Είναι που δε μπορούσαν να κάνουν τίποτα!!!:getlost:

Τέλος καλό,όλα καλά!:fun:

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν εξελίξεις...

Λοιπόν τελικά ήταν όντως αυτό που υποψιαζόμουν.Τι?Ότι το προφίλ που με είχαν κλειδώσει δεν είχε να κάνει με το snrm αλλά με την ταχύτητα!Δλδ με είχαν κλειδώσει σε 12άρι προφίλ!

Ναι κύριοι.Και μου έλεγαν δε μπορούσαν να κάνουν τίποτα!!!

Έλα μου όμως που μπορούσαν!!!Τους είπα ότι συγχρόνιζα στα 15-16 και να με αλλάξουν προφίλ και να με βάλουν σε 24άρι.Και μου είπαν ότι αφού ήμουν μέχρι 16 περίπου θα με βάλουν σε 20άρι προφίλ γιατί και δεν υπάρχει λόγος για 24άρι αλλά και θα είναι καλύτερα από θέμα σταθερότητας.

Όπως και να'χει τελικά με έβαλαν σε 20άρι και τώρα η ταχύτητα είναι πάλι στα 16Mbps!:magic:

Είναι που δε μπορούσαν να κάνουν τίποτα!!!:getlost:

Τέλος καλό,όλα καλά!:fun:

Απο θέμα σταθερότητας της γραμμής πως εισαι;

Link to comment
Share on other sites

Το παράξενο είναι ότι είμαι πολύ σταθερός χωρίς καμία απολύτως αποσύνδεση αλλά και πολύ γρήγορο.Και όλα αυτά και με το χαμηλότερο δυνατό snrm που μπορεί να πιάσει το dmt tool,δλδ 3.8!!!

Πίστευα ότι με κάτω από 6snrm θα είχα θέματα αποσυνδέσεων και προβλήματα στην ταχύτητα,αλλά ακόμα και με 3.8snrm δουλεύει πένα χωρίς αποσυνδεση!

Είναι η δεύτερη μέρα σήμερα και ο χρόνος θα δείξει βέβαια.Οπότε βλέπουμε.Αλλά μέχρι τώρα όλα βαίνουν καλώς!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ελα ρε μαν,μην μου λες τετοια!

παντως απο κλειδωμα παιζει τα ιδια απο οτε και ισως καλυτερα,πως γινεται να ειναι χαλι σε ping,τεσπα δεν ξερω

κανενας αλλος απο Γερακα,παλληνη Α.παρασκευη,εντυπωσεις απο ping

βασικα το ξερα για τον οτε και τα πινγκ,και γι αυτο δεν εφευγα,αλλα ελπιζα οτι θα χουν βελτιωθει και οι ενναλακτικοι

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν εξελίξεις...

Λοιπόν τελικά ήταν όντως αυτό που υποψιαζόμουν.Τι?Ότι το προφίλ που με είχαν κλειδώσει δεν είχε να κάνει με το snrm αλλά με την ταχύτητα!Δλδ με είχαν κλειδώσει σε 12άρι προφίλ!

Ναι κύριοι.Και μου έλεγαν δε μπορούσαν να κάνουν τίποτα!!!

Έλα μου όμως που μπορούσαν!!!Τους είπα ότι συγχρόνιζα στα 15-16 και να με αλλάξουν προφίλ και να με βάλουν σε 24άρι.Και μου είπαν ότι αφού ήμουν μέχρι 16 περίπου θα με βάλουν σε 20άρι προφίλ γιατί και δεν υπάρχει λόγος για 24άρι αλλά και θα είναι καλύτερα από θέμα σταθερότητας.

Όπως και να'χει τελικά με έβαλαν σε 20άρι και τώρα η ταχύτητα είναι πάλι στα 16Mbps!:magic:

Είναι που δε μπορούσαν να κάνουν τίποτα!!!:getlost:

Τέλος καλό,όλα καλά!:fun:

Τέτοια γυ.. απο την hol να έχουν 12άρι 20αρι 24αρι προφίλ :rubik: ήμουν και εγώ στην hol!! δεν παίζονται!! τώρα είμαι στην Forthnet

Link to comment
Share on other sites

ελα ρε μαν,μην μου λες τετοια!

παντως απο κλειδωμα παιζει τα ιδια απο οτε και ισως καλυτερα,πως γινεται να ειναι χαλι σε ping,τεσπα δεν ξερω

κανενας αλλος απο Γερακα,παλληνη Α.παρασκευη,εντυπωσεις απο ping

βασικα το ξερα για τον οτε και τα πινγκ,και γι αυτο δεν εφευγα,αλλα ελπιζα οτι θα χουν βελτιωθει και οι ενναλακτικοι

το λεω με βασει αυτα που γωνριζουμε μεχρι τωρα.

για να δεις τι παιζει ακριβως, βρες στην γειτονια σου, μερικους που να εχουν hol, και αν μπορεις μαθε πως παει.

η ρωτα στο adslgr.com εκει εχει αρκετο κοσμο. ολο και καποιους θα βρεις.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.