Jump to content



Εντυπωσεις απο HOL...


pastelidis.n.s.

Recommended Posts

Ήμουν στην HOL πριν ξαναγυρίσω στον ΟΤΕ. Ο λόγος που γύρισα είναι ότι έμεινα χωρίς εισερχόμενες τηλεφωνικές γραμμές, και από το support μου είπαν οτι έχω ηλεκτρολογικό πρόβλημα στο σπίτι μου (οικοδομή 5ετίας). Το internet τραγικό. Όταν πήγα στον ΟΤΕ το τηλέφωνο άρχισε να δουλεύει κανονικά και να έχω πάλι εισερχόμενες κλήσεις. Επίσης το άλλο που με ενοχλεί είναι ότι αν έχεις πρόβλημα δεν μπορείς να μιλήσεις εκείνη την ώρα με τεχνικό, αλλά πρέπει να δηλώσεις σε τηλεφωνητή το πρόβλημά σου και να περιμένες να σε πάρει ο τεχνικός τηλέφωνο για να μιλήσετε για το πρόβλημα αν δε μπορεί να το λύσει.

Αν έμενες δίπλα μου δε θα στο συμβούλευα. Ψάξε, ρώτα, μάθε.

Sorry αλλά και στον ΟΤΕ μην έχεις την εντύπωση ότι θα μιλάς με τεχνικό απευθείας. Πάλι σε τηλεφωνητή θα γίνει η αναγγελία της βλάβης και θα σε πάρει πίσω τεχνικός μετα απο 1-2 μέρες ή ότι περαιτέρω χρειαστεί.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 77
  • Created
  • Last Reply

επειδή είχα hol με ταχύτητα στα 14, οι άνθρωποι αυτοί, μάλλον δεν θελαν να φτιάξουν το πρόβλημα μου ? να υποχρεωθούν στην τεχνική υπηρεσία του οτε ? άγνωστο !!! έφυγα πήγα στον οτε είχα το ίδιο πρόβλημα,με αλλάξαν πόρτα, τελείωσε το θέμα !! τώρα χτυπάω 24αρι :magic:!! :magic:

Αρχικό μήνυμα απο [MENTION=400]astrolabos[/MENTION] Εμφάνιση μηνυμάτων

Ήμουν στην HOL πριν ξαναγυρίσω στον ΟΤΕ. Ο λόγος που γύρισα είναι ότι έμεινα χωρίς εισερχόμενες τηλεφωνικές γραμμές, και από το support μου είπαν οτι έχω ηλεκτρολογικό πρόβλημα στο σπίτι μου (οικοδομή 5ετίας). Το internet τραγικό.

καλά γιατί δεν απαίτησες επίσκεψη τεχνικού, από το support βλέπουν από τερματικό,γενικά και αόριστα !!!

Link to comment
Share on other sites

πολυ κακες εντυπωσεις απο το tech support της hol.Ειχα ενα θεμα με το ρουτερ πουχαν δωσει (δεν λειτουργουσε μια εφαρμογη VPN πολυ ζωτικη για μενα),οι τεχνικοι τους δεν ειχαν ιδεα,και για καλη μου τυχη βρεθηκε λαμπιτης που παλαιοτερα εργαζοταν εκει και μου τολυσε,η πλακα ηταν οτι ηταν 2 απλουστατες ρυθμισεις.

Link to comment
Share on other sites

Και στη δικη μου την περιπτωση αφου δεν βγαλανε ακρη, κανονισαν ραντεβου για συνδυαστικο ελεγχο τεχνικου της hol μαζι με τεχνικο του ΟΤΕ, πραγμα που ποτε δεν εγινε γιατι ηρθε μονος του τεχνικος του ΟΤΕ και βρηκε ταχυτητα στην πολυκατοικια μου 9.5, οποτε ΔΕΝ υπαρχει προβλημα! Ασχετο που πρεπει να κανω reboot καθε μερα για να πιασω 8αρι. Σαν τελευταια επιλογη τους ηταν να μου προτεινουν να καλεσω ηλεκτρολογο στο σπιτι να μου ελεγξει τις πριζες μηπως ειναι εκει το προβλημα. Θα το κανω και αν ειναι σωστα εφυγα απο HOL........

Link to comment
Share on other sites

ελα ρε μαν,μην μου λες τετοια!

παντως απο κλειδωμα παιζει τα ιδια απο οτε και ισως καλυτερα,πως γινεται να ειναι χαλι σε ping,τεσπα δεν ξερω

κανενας αλλος απο Γερακα,παλληνη Α.παρασκευη,εντυπωσεις απο ping

βασικα το ξερα για τον οτε και τα πινγκ,και γι αυτο δεν εφευγα,αλλα ελπιζα οτι θα χουν βελτιωθει και οι ενναλακτικοι

Στις περιοχές που αναφέρεις να ξέρεις ότι η HoL έχει πολύ καλή σύνδεση.15άρια και πάνω!!!

Link to comment
Share on other sites

βασικα με απασχολει πιο πολυ το ping ρε μαν,θα τραβηξω καλωδιο απο τον διπλανο να τεσταρω μου φαινεται ,τουλαχιστον ενα ping να δω πως πα,εχει hol

ναι και γω κατι ακουσα,απο τους διπλα οτι hol κλειδωνει πιο ψηλα απο οτε,εδω την περιοχη

Link to comment
Share on other sites

Σερρες, ενεργοποιηση καινουριας γραμμης, ουτε μηνα.

23/1 μου ειπαν ειναι η αναμενομενη ενεργοποιηση. σημερα το πρωι, μου εστειλαν το τηλεφωνικο νουμερο, και περιμενω τον τεχνικο για τσεκαρει οτι ολα ειναι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να κάνετε ένα test με τον πάροχό σας.

[B]speedtest[/B].[B]hol[/B].gr
[B]speedtest[/B].ftp.[B]otenet[/B].gr
[B]speedtest[/B].[B]forthnet[/B].gr

To speedtest δεν είναι ό,τι πιο αναξιόπιστο, υπάρχουν και πολλοί χειρότεροι τρόποι, απλώς καλό είναι να παίρνεις και μια δεύτερη γνώμη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ας αναστήσω λίγο το thread

μόλις ενεργοποιήθηκε νέα σύνδεση σήμερα ...

προς το παρών είμαι με netfaster wlan3

down 14144

up 966

snr (up/down) 12db

att(up/down) 14.6/9.2 db

δοκιμή σε 1,8 gb αρχείο από ftp.ntua ~1400kb/s

δοκιμή ati 12.2 vista 32 bit ~1200 kb/s

not that bad(μόνο το interleave με χάλασε).....

και σε λίγο καιρό μόντεμ για να ρίξουμε λίγο snr(λογικά στο 7-8 θα το πάω)

Link to comment
Share on other sites

μια χαρά είσαι φίλε...

11Mbps down εγώ

0.970Mbps up

και με static ip

με 1980m μακρία από το ΑΚ.

Πάντως σε πρόβλημα που είχα με τον χαλκό πρόσφατα (πτώση BW 20-30%), έστειλαν τεχνικό να πάρει μέτρηση με analyzer είδε βραχυκύκλωμα στα 500μ και διακλάδωση στα 1700. Την άλλη μέρα συγχρόνιζα κομπλέ αφού οι ΟΤΕτζήδες έφτιαξαν το πρόβλημα.

εγώ απλά εδώ θα πω ότι επείδη δουλεύω στην HOL (στην ανάπτυξη του οπτικού δικτύου L2 / SDH/DWDM/Metro Ethernet) θα πω ότι έχουν γίνει πάρα πολλές βελτιώσεις στον τομέα της υποστήριξης των residential πελατών σε σχέση με το παρελθόν.

Επίσης σε όλους τους παρόχους έχω δει βελτίωση των χρόνων ενεργοποίησης της γραμμής, ίσως γτ τσίμπησε κάτι πρόστιμα ο ΟΤΕ στο παρελθόν. Πάντως όσων αφορά το support για τους υπόλοιπους παρόχους δεν ξέρω, πάντως σε κολλήτους, τους κάνω εγώ οπότε είναι τρισευτυχισμένοι... :p

Link to comment
Share on other sites

.. έχουν γίνει πάρα πολλές βελτιώσεις στον τομέα της υποστήριξης των residential πελατών σε σχέση με το παρελθόν.

Και πολλές απολύσεις έχουν γίνει. Από αρκετά τμήματα. Αλλά δεν πειράζει. Κεράσανε σουδάκια τότε που πήραν το βραβείο του καλύτερου CC.

Επίσης σε όλους τους παρόχους έχω δει βελτίωση των χρόνων ενεργοποίησης της γραμμής...

Ίσως γιατί η φορητότητα γυρνάει πλέον σε τρεις μέρες αντί για 15;; Ίσως;

Link to comment
Share on other sites

ρε nodsl σε μένα το λες για τις απολύσεις που τρέμει το φιλοκάρδι μου κάθε μέρα??? Εγώ σχόλιο έκανα που είμαι από μέσα και έχω δει τεράστιες διαφορές από το 2007 που είμαι μέχρι σήμερα...

δεν έχει σχεση όμως με τις απολύσεις αυτό...αν πριν απο 6 μήνες, που δεν είχαν γίνει απολύσεις, ήταν καλύτερη η υπηρεσία σύμφωνοι...εγώ πριν από μια εβδομάδα χρειάστηκα support...

ναι προφανώς για τις φορητότητες (του νούμερου και του χαλκού, συνήθως πρώτα γυρνάνε τον χαλκό και μπορεί να κάνουν και κάνα δυο μέρες για το νούμερο, εξαρτάται την περίπτωση) όμως είναι ο ΟΤΕ υπεύθυνος...όχι ο εκάστοτε πάροχος...

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε καμμιά εμπειρία απο καματερό; Σκέφτομαι την HOL σε συνδυασμό με vofafone. Επίσης τον τεχνικό αν έχεις κάποιο πρόβλημα στον χρεώνουν γιατί κάτι τέτοιο είδα στο site

Άσχετο Απο Cyta εμπειρίες;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.