Jump to content



NOVA ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΜΕΖΟΝΕΤΑ


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους.....εχει περιπου ενα μηνα που εβαλα nova και θα ηθελα να μου πειτε πως μπορω να βαλω σε ολο το σπιτι μου(μεζονετα) ωστε να μπορω να παρακολουθω απο ολες τις τηλεορασεις.....δεν με ενδιαφερει αν η καθε τηλεοραση παιζει το ιδιο καναλι....ετσι κιαλλιως μονο για την μπαλα το πηρα αρα ολες οι τηλεορασεις θα δειχνουν αυτο που βλεπει η κεντρικη

θα ηθελα επισης να σας πω οτι ειμαι ασχετος απο το θεμα και αν μπορουσατε να μου το εξηγησετε οσο πιο απλα γινεται

Υ.Γ. καλεσα κ την εταιρεια και το μονο που εκανε ηταν να με παραπεμψει σε εναν τεχνικο που συνεργαζεται και ειναι στην περιοχη μου....εγω θα ηθελα να το κανω μονος μου (αν γινεται βεβαια)

ευχαριστω εκ των προτερων :)

Link to comment
Share on other sites

Ένα καλό ασύρματο A/V transmitter/receiver θες. Μπορείς να βάλεις και άλλους receivers επάνω. Επίσης το remote control του sat receiver θα παίζει σε όποια τηλεόραση θες.

Μπορείς ακόμα να βάλεις ένα UHF modulator ώστε να μεταφέρεις το σήμα/εικόνα από την εγκατάσταση της κεντρικής κεραίας σε όλες τις tv.

Link to comment
Share on other sites

Ένα καλό ασύρματο A/V transmitter/receiver θες. Μπορείς να βάλεις και άλλους receivers επάνω. Επίσης το remote control του sat receiver θα παίζει σε όποια τηλεόραση θες.

Μπορείς ακόμα να βάλεις ένα UHF modulator ώστε να μεταφέρεις το σήμα/εικόνα από την εγκατάσταση της κεντρικής κεραίας σε όλες τις tv.

me ayto to A/V TRANSMITTER/RECEIVER θα μπορω να εχω και σε αλλους οροφους ?μονο αυτο χρειαζομαι?μπορεις να μου εξηγησεις τι κανει το καθενα?με συγχωρεις αλλα μαλλον πρεπει να κανω εντατικα μαθηματα γιατι εμενα μου ειναι ολα αυτα αγνωστα και δεν μπορω να πω οτι καταλαβα....

Link to comment
Share on other sites

αναλόγως με τον τρόπο που έχεις συνδέσει τον αποκωδικοποιητή με την τηλεόρασή σου.

αν φανταστώ οτι χρησιμοποιείς το ομοαξονικο καλώδιο όπως οι περισσότεροι δέν χρειάζεσαι τίποτα παραπάνω παρα ένα διακλάδωτή στην έξοδο του σήματός σου.

έτσι θα μπορέσεις να στείλεις το σήμα σε όλες τις τηλεοράσεις σου τοποθετώντας ένα καλώδιο πάνω στον διακλαδωτή για κάθε συσκευή( ο παραπάνω τρόπος δίνει το ίδιο σήμα-κανάλι σε κάθε τηλεόραση )

edit:

με πρόλαβαν οι παραπάνω με ακριβότερους τρόπους.

Link to comment
Share on other sites

ναι μπορείς και εξαρτάται από την ποιότητά του. http://www.skroutz.gr/c/248/kalodia-hxou-kai-eikonas.html?keyphrase=video+sender

μεταφέρει την εικόνα και τον ήχο από τον δορυφορικό σου δέκτη (ή DVD ή media player) ασύρματα σε κάποια άλλη tv. Υπάρχουν ποιότητες και ποιότητες. Ρώτα ένα καλό ηλεκτρονικό που έχει κατάστημα να σου πεί. ΜΗΝ πάρει φτηνό !!

Link to comment
Share on other sites

αναλόγως με τον τρόπο που έχεις συνδέσει τον αποκωδικοποιητή με την τηλεόρασή σου.

αν φανταστώ οτι χρησιμοποιείς το ομοαξονικο καλώδιο όπως οι περισσότεροι δέν χρειάζεσαι τίποτα παραπάνω παρα ένα διακλάδωτή στην έξοδο του σήματός σου.

O ήχος και η εικόνα δεν μεταφέρεται από το 1990 περίπου με RF καλώδιο (ομοαξονικό). Με scart & svideo γίνεται και τα πολύ τελευταία χρόνια με HDMI αλλά αμφιβάλω αν έχει ο sat receiver τέτοιο. Μπορείς να μεταφέρεις με RF (όπως στα παλιά VHS palyers) το σήμα με το UHF modulator που είπα παραπάνω αλλά χάνει σε ποιότητα.
Link to comment
Share on other sites

Δεν αλλάζετε τον τίτλο σε "Δορυφορική σε όλη την μεζονέτα"...?

Θα μας πάρουν με τις πέτρες... :p

Δεν είναι παράνομο, όλες οι TV θα δείχνουν το ίδιο κανάλι nova ή fta μέσα στο ίδιο σπίτι. Γιατί να μην μπορείς να απολαύσεις μπάλα στο σαλόνι ή στην βεράντα ή στην κρεβατοκάμαρα χωρίς να κουβαλάς tv, καλώδια, dektes κτλ ?
Link to comment
Share on other sites

ναι μπορείς και εξαρτάται από την ποιότητά του. http://www.skroutz.gr/c/248/kalodia-hxou-kai-eikonas.html?keyphrase=video+sender

μεταφέρει την εικόνα και τον ήχο από τον δορυφορικό σου δέκτη (ή DVD ή media player) ασύρματα σε κάποια άλλη tv. Υπάρχουν ποιότητες και ποιότητες. Ρώτα ένα καλό ηλεκτρονικό που έχει κατάστημα να σου πεί. ΜΗΝ πάρει φτηνό !!

κατ'αρχην σας ευχαριστω πολυ.....

απ'οτι καταλαβα το ασυρματο ειναι η καλυτερη λυση, ουτε καλωδια ουτε τιποτα....η εγκατασταση μου εχει ως εξης...ειναι το πιατο στην σκεπη και κατεβαινει καλωδιο και πηγαινει στον αποκωδικοποιητη/κουτι της nova(αν το λενε ετσι) και απο εκει πηγαινει ενα καλωδιο στην τηλεοραση, μου ειπε ο τεχνικος οτι αν θελω να παει στον πιο κατω οροφο πρεπει να τραβηξω καλωδια (κατι σαν τα καλωδια rca ) αλλα χανει σε ποιοτητα....αλλα εγω εχω αλλες 2 τηλεορασεις....μια στον πανω και μια στον κατω οροφο και μονο στον μεσαιο οροφο παιζει η nova αυτη τη στιγμη

το θα κανατε εσεις?να παω καλυτερα σε κανενα μαγαζι με ηλεκτρονικα να τελειωνω?

και ποσο περιπου στοιχιζει ενας καλος A/V transmitter/receiver?

και ξανα ευχαριστω πολυ ;)

Link to comment
Share on other sites

ξέρουμε κανέναν δοκιμασμένο καλό A/V transmitter/receiver?

edit: με λίγο ψάξιμο πήρα αυτό οπότε από βδομάδα λέω εντυπώσεις...

+1 που ειναι 5.8Ghz αποφεύγεις παρεμβολές από γειτονικά wifi/baby spys/dect/video senders μιας και οι πιο πολλοί αγοράζουν "φτηνιάρικα" στα 2.4Ghz. Γνωστός είχε πάρει από ebay παρόμοιο, στα 5.8 κάπου 70 ευρώ πριν 2-3 χρόνια και είναι πολύ ευχαριστημένος αλλά είναι διακοπές και δεν θυμάται μάρκα. Περιμένουμε εντυπώσεις.
Link to comment
Share on other sites

με αυτο σε ποσες τηλεορασεις μπορω να δωσω εικονα και ηχο?θελω να δωσω σε 2

πηγα σε καταστημα με ηλεκτρονικα και μου ειπαν να παρω ενισχυτη σηματος και καλωδιο κεραιας και να το μεταφερω ετσι....ισχυει κατι τετοιο?γιατι πολυ κουλο το ακουσα και επισης ενας αλλος μου ειπε με scart!

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου οι τηλεορασεις που εχεις παιρνουν απο την ιδια κεραια σημα?

Αν ναι μπορεις να συνδεσεις πρωτα την κεραια πανω στον αποδικοποιητη και μετα στην μια tv.Και απο το μενου του αποκωδικοποιητη μπορεις να βαλεις να δεινει σημα σε μια συχνοτητα (πχ65-66 που ειναι ελευθερες).Μετα στις υπολοιπες tv πας και κανεις μια χειροκινητη αναζητηση στα καναλια και βρησκεις τη συχνοτητα που εβαλες τον αποκωδικοποιητη και εχεις εικονα.

Thats all με κοστος 0:D

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι για το ίδιο σπίτι μπορείς να το κάνεις με πολλαπλούς αποκωδικοποιητές που μοιράζονται την ίδια κάρτα, ακριβώς το ίδιο πράγμα που κάνει και η nova pvr. Απλώς πρέπει οι αποκωδικοποιητές να επικοινωνούν μεταξύ τους είτε με καλώδιο είτε ασύρματα. Επιπλέον θα έχεις τη δυνατότητα να βλέπεις σε κάθε τηλεόραση κάτι διαφορετικό και να κάνεις εγγραφή κάτι άλλο από αυτό που βλέπεις αν υποστηρίζεις και pvr.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι για το ίδιο σπίτι μπορείς να το κάνεις με πολλαπλούς αποκωδικοποιητές που μοιράζονται την ίδια κάρτα, ακριβώς το ίδιο πράγμα που κάνει και η nova pvr. Απλώς πρέπει οι αποκωδικοποιητές να επικοινωνούν μεταξύ τους είτε με καλώδιο είτε ασύρματα. Επιπλέον θα έχεις τη δυνατότητα να βλέπεις σε κάθε τηλεόραση κάτι διαφορετικό και να κάνεις εγγραφή κάτι άλλο από αυτό που βλέπεις αν υποστηρίζεις και pvr.

και εχω την εντυπωση οτι ειναι απολυτα νομιμο αυτο! απλα θα χρειαστει οι αποκωδικοποιητες σου να ειναι linuxοειδεις! :D

Link to comment
Share on other sites

Είναι νόμιμο γιατί το ίδιο πράγμα κάνει η nova όταν σου πουλάει το pvr, που είναι στην ουσία ένας αποκωδικοποιητής με έναν δεύτερο αποκωδικοποιητή που διαβάζει την κάρτα από τον πρώτο και έχει και σκληρό δίσκο για να γράφει το πρόγραμμα και να μπορείς να πατάς την παύση. Επίσης σου δίνουν και ένα τετραπλό LNB για το πιάτο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.