Jump to content



gtx 285 2gb ή. 5850?


babooni75

Recommended Posts

  • Replies 75
  • Created
  • Last Reply

Μεινε με την 285. Δεν καταλαβαινω για πιο λογο θες να αλλαξεις καρτα εδω και τωρα. Ειναι η χειροτερη περιοδος, οι τιμες ειναι στα υψη και απο τον χειμωνα θα ερθουν πολυ καλυτερες καρτες με τεραστιες διαφορες στις επιδοσεις. Κρατα τα 150-180€ προσθεσε σιγα σιγα κιαλλα και οταν βγουν οι καινουριες κανε μια καλη αγορα. Τοτε θα δεις διαφορα σε ολους τους τομεις και θα εισαι ευχαριστημενος.

Link to comment
Share on other sites

Ενω η 285 δε μπορει να υπερχονιστει....

Φρεσκα ερχονται απο παντου και παντα.

Eιπα εγω δεν μπορει ? Το 5850 χρονισμενο καλα, στελνει την 295 σου για fredo! Iδια αποδοση με ενα πυρηνα! Ξερεις τι σημαινει αυτο φανταζομαι!

Απλα κατω απο δικες μου προυοποθεσεις η 285 τρωει ενα 40 % πισω απο το 5850...

Μια χαρα ποσοστο ειναι για αγορα...

Το εχω πει εδω που εφτασε ας περιμενει λιγο ακομα για τα νεα κοκκινα παιχνιδια!

....και μια πρασινη βουβουζελα δεν ειναι bad choice σε καλη τιμη παντα!

Link to comment
Share on other sites

παιδια ουτε κοκκινα ουτε πρασινα θελω να περιμενω γιατι απλα το φθηνωπορο με την κριση που θα χειρωτερευσει να φαμε δεν θα εχουμε οχι να παρουμε καρτες αυτα ολα θα ειναι ειδη υπερπολυτελιας.

εγω θελω μια καρτουλα να κανω την δουλεια μου να με βγαλει τα επομενα 2 ισως χρονια χωρις τρελες επιδοσεις και πανηγυρια.

Link to comment
Share on other sites

παιδια ουτε κοκκινα ουτε πρασινα θελω να περιμενω γιατι απλα το φθηνωπορο με την κριση που θα χειρωτερευσει να φαμε δεν θα εχουμε οχι να παρουμε καρτες αυτα ολα θα ειναι ειδη υπερπολυτελιας.

εγω θελω μια καρτουλα να κανω την δουλεια μου να με βγαλει τα επομενα 2 ισως χρονια χωρις τρελες επιδοσεις και πανηγυρια.

Πιθανόν να βγεις αληθινός σ'αυτό που λες ότι ο φθινόπωρο η "κρίση" θα δείξει το αληθινό πρόσωπό της, αλλά αυτή τη στιγμή με τα λεφτά που διαθέτεις δύσκολα να βρεις 5850... Η 285 σου μια χαρά κάρτα είναι, στη θέση σου θα έπαιρνα το ρίσκο να την κρατήσω για να δω πως θα εξελιχθούν τα πράγματα: με την έλευση των νέων ΑΤΙ νομοτελιακά οι τωρινές σειρές θα φτηνήνουν, οπότε κάτι θα μπορέσεις να βρεις. Και ας μη μιλάω μόνο για ΑΤΙ (καρφώνομαι ότι είμαι ΑΤΙ/ΑΜDάκιας... :cool:), μπορεί και η πράσινη να παρουσιάσει κάτι προσιτό και δυνατό. Δε στα λέω για να σε "παρηγορήσω", υποπτεύομαι όμως ότι σε ρεαλιστική βάση κάπως έτσι θα εξελιχθούν τα πράγματα στην αγορά.

Αν πάλι δεν μπορείς να περιμένεις, στα 150-180 που μπορείς να διαθέσεις τώρα, βάλε άλλα 80 2-3 εβδομάδες οικονομίας και πάρε μια καινούργια και τέλος...!

Άσχετο: στις αγγελίες έψαξες?

Link to comment
Share on other sites

Το 5850 χρονισμενο καλα, στελνει την 295 σου για fredo!

LOL αυτο δεν χρειαζετε καν σχολιο.Τι δουλεια εχει η 295 μου με τη 285 που παραθετει ο φιλος και starter του topic με το freddo και το γενικοτερο trolling?.......

....και μια πρασινη βουβουζελα δεν ειναι bad choice σε καλη τιμη παντα!

Βρε seb γραφικος οπως παντα. Μα οτι να ναι ομως.Αλλα το λαθος ολο δικο μου. Ξεχασα με ποιον ηρθα σε αντιπαραθεση.

Link to comment
Share on other sites

LOL αυτο δεν χρειαζετε καν σχολιο.Τι δουλεια εχει η 295 μου με τη 285 που παραθετει ο φιλος και starter του topic με το freddo και το γενικοτερο trolling?.......

Βρε seb γραφικος οπως παντα. Μα οτι να ναι ομως.Αλλα το λαθος ολο δικο μου. Ξεχασα με ποιον ηρθα σε αντιπαραθεση.

Δινω μια ταξη μεγεθους ισως!

Βεβαια και το λαθος ειναι δικο σου εαν δεν εχεις δοκιμασει το συγκεκριμενο hardware μενεις μεχρι εκει που γνωριζεις...

Οσο περι γραφικου και αλλα τετοια φαινεται απο το inbox μου το οποιο ειναι γεματο απο messages που γουσταρουν να μαθουν την αληθεια και οχι δικες σας nirvanes....καληνυχτα!

πες μας και για e-***** να εισαι full....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον φιλαρακι μου εδωσε νουμερακια να μοιραστω μαζι σας....

51164096.jpg

Uploaded with ImageShack.us

20.000+ score στα gpu score ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΥΠΟΘΕΣΗ για περαστε την 285-295 στο παγκο... !!!! τα 1000/1250 τα εχει ανετα για καθε μερα....τα score αυτα βγηκαν με αερα και stock cooler.....

....και για την ιστορια 285 στο αζωτο αντε να βγαλει 16.000-17.000 στο vantage! 285? Πως ειπατε!!!

Link to comment
Share on other sites

20.000+ score στα gpu score ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΥΠΟΘΕΣΗ

Οκ, αλλά για να φτάσεις αυτό το score πρέπει να έχεις ένα i7 στα 4,3 (βασικό) και την 5850 χρονισμένη όσο παίρνει.

Μήπως ξέρεις και την κατανάλωση που έχει το PC του φίλου σου όταν το δουλεύει σε αυτά τα settings?

Link to comment
Share on other sites

sebastian thread banned από δω και από κάθε άλλο παρόμοιο thread μέχρι να μάθει να κάνει διάλογο χωρίς να προκαλεί. Δεν είναι κερκίδα εδώ, ο ερωτήσας έχει κάποιες απορίες, δεν σημαίνει ότι θέλει απαραίτητα να μπει στο τριπάκι του fanboyσμού.

Link to comment
Share on other sites

Μεινε με την 285. Δεν καταλαβαινω για πιο λογο θες να αλλαξεις καρτα εδω και τωρα. Ειναι η χειροτερη περιοδος, οι τιμες ειναι στα υψη και απο τον χειμωνα θα ερθουν πολυ καλυτερες καρτες με τεραστιες διαφορες στις επιδοσεις. Κρατα τα 150-180€ προσθεσε σιγα σιγα κιαλλα και οταν βγουν οι καινουριες κανε μια καλη αγορα. Τοτε θα δεις διαφορα σε ολους τους τομεις και θα εισαι ευχαριστημενος.

Το αυτό. Να πω ότι είχες κανα χρέπι να πεις δικαιολογείται η αγορά. Αλλά GTX285; Η κάρτα είναι πολύ περισσότερο από απλώς "μια χαρά", είναι από τις καλύτερες. Ξέχνα τις συζητήσεις για 3dMark και άζωτα και δες πως παίζει τα παιχνίδια σου γιατί φαντάζομαι ότι τα 250-300 που θέλει η 5850 δεν σου περισσεύουνε, ειδάλλως δεν θα έκανες thread.

Και μόνο που η συζήτηση καταλήγει στο αν θα πρέπει να δώσεις 300 ευρώ για να πάρεις μια κάρτα που θα είναι "λίγο πιο γρήγορη εδώ" και "κάπου στα ίδια εκεί", νομίζω καλύτερα να τα δώσεις σε κάτι που θα απολαύσεις περισσότερο (καινούριο keyboard/mouse, SSD, άλλα gaming accessories). Κάπου που θα πεις "wow, η αγορά της χρονιάς" και όχι σε κάτι που θα σου πάει τα fps σε ένα παιχνίδι από 68 στα 74.

Link to comment
Share on other sites

. . . και όχι σε κάτι που θα σου πάει τα fps σε ένα παιχνίδι από 68 στα 74.

...εκτός και αν υπεισέρχονται και άλλοι παράγοντες όπως επίπεδα θορύβου (αναμφισβήτητα ήσυχη η 5850) ή/και κατανάλωση (αναμφισβήτητα ολιγαρκής η 5850) ή ακόμη αν θέλει να παίξει σε DX11 εδώ και τώρα με το πιο αποδοτικό που μπορεί να αγοράσει και θα τον πάει και κάνα δύο χρονάκια μακριά...

Πάντως, με βάση τις επιδόσεις η 285 είναι μία εξαιρετική κάρτα, οπότε μόνον ο ίδιος ξέρει τις ανάγκες του και γνωρίζει αν αξίζει η μeτάβαση ή όχι. Η λογική λέει "μένω με την 285 μέχρι νεωτέρας".

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον φιλαρακι μου εδωσε νουμερακια να μοιραστω μαζι σας....

20.000+ score στα gpu score ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΥΠΟΘΕΣΗ για περαστε την 285-295 στο παγκο... !!!! τα 1000/1250 τα εχει ανετα για καθε μερα....τα score αυτα βγηκαν με αερα και stock cooler.....

....και για την ιστορια 285 στο αζωτο αντε να βγαλει 16.000-17.000 στο vantage! 285? Πως ειπατε!!!

Ενταξει χαλαρωσε λιγο. Ειπαμε η καρτα ειναι διαμαντι αλλα ως εκει. Για να τρεχεις την 5850, 24/7 σε αυτα τα κλοκια θες ή πολυ καλο aftermarket cooler ή υδροψυξη. Εκτος αν εχεις ωτοασπιδες γιατι το ανεμιστηρακι πανω απο 35-40% δεν παλευεται.

Φιλε Bliet_1975, οι περισσοτεροι σου προτεινουμε να μεινεις στην 285. Ειναι μια χαρα καρτα και αξιοπρεπεστατη. Κρατα τα λεφτα σου για κατι αλλο μελλοντικα.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα η 5850 είναι καλύτερη αλλά το αν αξίζει να την πάρεις εξαρτάται από πολλούς παράγοντες.Όπως αν θα την πάρεις καινούρια και δώσεις καμιά 300άρα.Αν πουλήσεις την δικιά σου και γλητώσεις κάποια χρήματα ή αν πάρεις μεταχειρισμένη.

Πάντως όπως και να έχει είναι καλύτερη η 5850 και από θέμα o\c και με λιγότερη κατανάλωση αλλά και πιο αθόρυβη.Επίσης καλύτερα scores σε bench tests.

Είχα και τις δύο και αν θες dx11 τότε την παίρνεις και ειδικά στην περίπτωση που έχεις σκοπό να δώσεις την δικιά σου και να την πάρεις και μεταχειρισμένη γιατί δίνεις λίγα πλέον και αξίζει και την κρατάς για καιρό.

Αλλά αν μπορείς να περιμένεις κανα 6μηνο θα ήταν ότι καλύτερο για να πάρεις 6850-6870 και να δεις εκεί ουσιαστική διαφορά.

Τον seb τον κάνατε ban αλλά το ότι είχε τόσα thanks...κάτι σημαίνει!imho!

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που ήθελα είναι να έχω μια αξιοπρεπή κάρτα που να παίζει σε dx11 δεν με ενδιαφέρουν υψηλές επιδόσεις over clocking κτλ

Σε τι αναλυση παιζεις; Στα 150-180€ δυσκολα βρισκεις κατι πολυ καλο με DX11 (καλυτερο απο GTX285). Ψαξε για μεταχειρισμενη 5850 η καμια GTX460.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου τελικά θα διαθεσω μέχρι και 250€

Μια ακόμα ερώτηση ίσως λίγο off topic προσπαθώ να βάλω αγγελία εδώ να πουλησω την 285 και δεν με αφήνει πρέπει να πληρω κάποιες προϋποθέσεις ? γνωρίζει κάποιος πως μπορώ να δημοσιεύσω αγγελία ?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου τελικά θα διαθεσω μέχρι και 250€

Μια ακόμα ερώτηση ίσως λίγο off topic προσπαθώ να βάλω αγγελία εδώ να πουλησω την 285 και δεν με αφήνει πρέπει να πληρω κάποιες προϋποθέσεις ? γνωρίζει κάποιος πως μπορώ να δημοσιεύσω αγγελία ?

Ναι υπαρχουν καποιες προϋποθεσεις που πρεπει να πληρεις (αριθμος ποστ/χρονικο διαρκεια που εισαι χρηστης, διαβασε του κανονες στο συγκεκριμενο θεμα).

Με 250€ κοιτα για 5850 (την φθηνοτερη που θα βρεις), ισως και καμια μεταχειρισμενη GTX470/5870.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.